Jump to content

Photo

Filozifija Palanke - Radomir Konstantinović

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#31 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 04 August 2014 - 13:19

Prvo, ima filozofije i filozofije. Vidis, meni recimo Hegel cesto zvuci kao gomila NEkoherentnog brbljanja, ali se ipak malo ustezem da iz tog LICNOG UTISKA izvlacim zakljucke o relevantnosti Hegelove filozofije. Na nacin na koji ti to ovde cinis sa Konstantinovicem. 

To drugo pitanje o tome "ko je cuo" moze se tumaciti i kao izraz narcisoidnosti lokalnih malih naroda. Ko je, zbilja, cuo za BILO KOG srpskog filozofa u svetu? Nemoj samo da mi pominjes Mihajla Markovica i njegove mladomraksisticke poslove i dane... U svetu nije nesto mnogo poznat ni Brana Petronijevic, ni Aleksandar Kron, niti bilo ko od drugih domacih filozofa.Hrvata i Slovenaca ponesto i ima, ali srpska filozofska tradicija je jednostavno isuvise mrsava, to je realnost sa kojom se ne treba miriti, ali je treba biti svestan. 

Nego na osnovu cega da izvlacim zakljucke ako ne na spoju licnog utiska i ocene dela od strane strucne javnosti? Ovo poslednje se ipak smatra nekakvim merilom vrednosti radova u drustvenim naukama.

U drustvenim naukama parazitira ogroman broj sarlatana, koji prikrivaju odsustvo originalnih ideja nerazumljivim jezikom, racunajuci na to da ce  dovoljno naivaca pretpostaviti da je razlog te nerazumljivosti neka, njima nedostizna, intelektualna dubina. Prema takvim pojedincima nemam ni trunku postovanja i tu se potpuno slazem sa Poperom: "In my view, aiming at simplicity and lucidity is a moral duty of all intellectuals: lack of clarity is a sin, and pretentiousness is a crime".

#32 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 August 2014 - 13:50

Nego na osnovu cega da izvlacim zakljucke ako ne na spoju licnog utiska i ocene dela od strane strucne javnosti? Ovo poslednje se ipak smatra nekakvim merilom vrednosti radova u drustvenim naukama.

U drustvenim naukama parazitira ogroman broj sarlatana, koji prikrivaju odsustvo originalnih ideja nerazumljivim jezikom, racunajuci na to da ce  dovoljno naivaca pretpostaviti da je razlog te nerazumljivosti neka, njima nedostizna, intelektualna dubina. Prema takvim pojedincima nemam ni trunku postovanja i tu se potpuno slazem sa Poperom: "In my view, aiming at simplicity and lucidity is a moral duty of all intellectuals: lack of clarity is a sin, and pretentiousness is a crime".

Tu Srbija nista nema da svetu da.

Ono sto se otimamo da nam se u svetu prizna, Tesla, on se tamo smatra kao "elecric freak". Postovan kao danas neki haker.

Sve sto mi znamo je "Idu Francuz, Englez i Era" pa ih Era sve nadmudri.

Nijedan vizionar vredan pomena , osim u nacionalistickoj istoriji, nije postojao kod nas.

Snalazljivost sumskih zvercica, dotle smo mozda dobacili i to svet sa pravom, ne razume. Palanka ostaje to sto jeste.

A Palanku vole, to ni sami ne mogu da razumeju, kace sharlatane, bilo sta sto izgleda "svecki", makar i kao Severina.

Edited by yoyogi, 04 August 2014 - 14:14.

#33 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 04 August 2014 - 18:09

Moze li iko razuman da ovakav shoder smatra vrednim stampanja?
Probajte da citate 

Tebi ne idu od ruke te debele knjige sa puno slozenih recenica? Probaj ove knjige malog formata, sa mekanim koricama, gde je odnos slike i reci mnogo povoljniji za osobe tvog stepena opsteg obrazovanja:

https://www.blogger....569210107407074

Edited by ObiW, 04 August 2014 - 18:10.

#34 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 04 August 2014 - 18:19

Tebi ne idu od ruke te debele knjige sa puno slozenih recenica? Probaj ove knjige malog formata, sa mekanim koricama, gde je odnos slike i reci mnogo povoljniji za osobe tvog stepena opsteg obrazovanja:

Na stranu ostalo, odlican link. Uvek je zadovoljstvo opet citati Alana Forda. Hvala!

#35 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 August 2014 - 18:35

Nikada ne klikcem na linkove ili klipove sto ih obrazovani na Google university nabacuju.

Ne znam ti ja to doktore, dobri djaku lose skole. Negde si se hvalio da si u takvoj losoj skoli bio ne samo dobar, nego "djak generacije".

Trajna ostecenja ne mogu ni kroz kasniji zivot da se sakriju.

#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 04 August 2014 - 19:15

Uvek sam smatrao da upravo ljudi koji misle da su stripovi obavezno namenjeni ljudima "nizeg stepena obrazovanja" imaju zapravo poprilican nedostatak sirine obrazovanja i sirine duha.

To nema nikakve posebne veze sa temom topika, ali svi ljudi koje poznajem, a da misle da su stripovi iskljucivo namenjeni deci i neobrazovanima imaju neki manjak obrazovanja, ili su na neki drugi nacin ograniceni i uskih shvatanja, skloni dogmatizmu. Oni sa visokim obrazovanjem iz te grupe se daju opisati onom starom "prosli su oni fakultet, ali fakultet nije prosao kroz njih"

#37 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 04 August 2014 - 19:31

Nikada ne klikcem na linkove ili klipove sto ih obrazovani na Google university nabacuju.

Na tom linku su ti skenirani stripovi koje si nekad citao u skoli, ispod klupe, dok su "djaci generacije" debatovali bracu Karamazove i ostale debele knjige koje su te nervirale."Djim iz djungle", i taj rad. Secas se kako kako ste ti i onaj poluobrazovani seljak iz vookojebine sa setom pricali o tom stripu dok ste se mrznuli na strazi u JNA 1986? 

Da ne duljim: poenta je da ne mozes da razumes Filosofiju palanke kada ti je krajnji intelektualni domet "Dozivljaji Nikoletine Bursaca". Za razumevanje Konstantinovica nije dovoljna velika plata u Japanu + razumevanje Branka Copica. Neke stvari si morao da apsorbujes tokom skolovanja, a ti si bio samo jedan od mnogih losih djaka koji su trosili pare za uzinu na Lunov Magnus strip umesto da paze na casu.

Ne znam ti ja to doktore, dobri djaku lose skole. Negde si se hvalio da si u takvoj losoj skoli bio ne samo dobar, nego "djak generacije".

Kakve lose skole, americki univerzitet na kojem sam doktorirao je svake godine visoko plasiran na Sangajskoj listi. Gde je tu tvoj FON? Sta si studirao pre FONa? Visu masinsku ili visu gradjevinsku? 

Trajna ostecenja ne mogu ni kroz kasniji zivot da se sakriju.

Deca kada rastu mastaju sta ce da budu kad porastu. Pa neko masta da bude doktor, neko glumac, neko pak doktor nauka u Americi. Ti si mastao da budes mali sraf u velikoj masini koga svako jutro livrejisani sluzbenik podzemne zeleznice u belim rukavicama gura u vagon:
huge_64_321925.jpeg

Mala riba u tesnoj konzervi, pa kako da ti covek ne zavidi? 

#38 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 August 2014 - 19:33

Tako je on prosao kroz skolu i bio odlikas - nemilice bubajuci besmisao.

Pa dosao da kaze kako je onaj soder nesto sto je tesko samo nekima, dok njemu nije. Garant da bi ga memorizovao u skladiste beskorisnosti koje ne sluzi nicemu. Mucenik, opet googla i kaci kao da ima 5 godina i da ne zna da cita.

Sto ti je preterano bubanje  kako degenerizuje osobu.

#39 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 04 August 2014 - 19:43

Uvek sam smatrao da upravo ljudi koji misle da su stripovi obavezno namenjeni ljudima "nizeg stepena obrazovanja" imaju zapravo poprilican nedostatak sirine obrazovanja i sirine duha.

Lose mislis. Deca koja su kupovala te stripove su ih po pravilu citala na casu. Ne zato sto su smatrala da im stripovi daju "sirinu duha" koje im formalno obrazovanje nije davalo (za to je sluzio bioskop i filmovi Voltera Hila i prepodnevnim i ranim popodnevnim terminima), vec upravo da bi dangubili u skoli koja ih nije interesovala. Ta deca su kasnije u zivotu zavrsavala sa "nizim stepenom obrazovanja" u odnosu na decu koja su se trudila da paze na casu i to nije slucajno, jer su formativne godine upucali na jeftinu zabavu, umesto da razvijaju mozdane celije. 

#40 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 04 August 2014 - 19:55

Pa dosao da kaze kako je onaj soder nesto sto je tesko samo nekima, dok njemu nije. Garant da bi ga memorizovao u skladiste beskorisnosti koje ne sluzi nicemu. Mucenik, opet googla i kaci kao da ima 5 godina i da ne zna da cita.
Sto ti je preterano bubanje kako degenerizuje osobu.

Evo Tomase Hokenberiju, dokaz za ovo sto hocu da ti kazem. Vidis kako pise covek koje je prekinuo sa lektirom posle Nikoletine Bursaca i presao na "Djima iz Djungle"?

Da rezimiramo:

1. Jedna recenica, jedan pasus.
2. Reci koje ne postoje u srpskom jeziku (degenerizuje umesto degenerise).
3. Recenice koje nemaju subjekat
4. Zarezi su zlo, i ne treba ih bas uvek koristiti tamo gde je to inace potrebno.

Imas utisak da je, mucenik, 20 minuta pisao pa brisao, uzdisao, brisao znoj sa cela i na kraju jedva sastavio pet recenica. Pet recenica koje imaju jasno poruku da se radi o polupismenom zanatliji koji je bezao iz skole i citao Lunov Magnus strip na casu. Zar je cudno sto je zavrsio na "nizem stepenu obrazovanja"?

Edited by ObiW, 04 August 2014 - 19:56.

#41 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 04 August 2014 - 19:58

Lose mislis. Deca koja su kupovala te stripove su ih po pravilu citala na casu. Ne zato sto su smatrala da im stripovi daju "sirinu duha" koje im formalno obrazovanje nije davalo (za to je sluzio bioskop i filmovi Voltera Hila i prepodnevnim i ranim popodnevnim terminima), vec upravo da bi dangubili u skoli koja ih nije interesovala. Ta deca su kasnije u zivotu zavrsavala sa "nizim stepenom obrazovanja" u odnosu na decu koja su se trudila da paze na casu i to nije slucajno, jer su formativne godine upucali na jeftinu zabavu, umesto da razvijaju mozdane celije.

Znas jedno od te dece koja su kupovala (i jos kupuju stripove mada vise nisam dete) sam i ja. Magistar sam elektrotehnike. Planiram da i doktoriram. Autor i koautor sam preko 30 radova izlozenih na medjunarodnim skupovima i preko 60 izlozenih na domacim skupovima. Koautor sam univerzitetskog udzbenika. Clan medjunarodne organizacije u oblasti elektrotehnike. Recenzent IEEE. I jos ponesto. I vlasnik kolekcije od vise hiljada stripova. Naucio sam da citam pre polaska u u skolu, upravo citajuci stripove. I nisam nikakav izuzetak, kolega koji deli kancelariju je takodje magistar elektrotehnike, autor gomile radova, vlasnik nekoliko medjunarodno priznatih patenata (jedan mu je cak i doneo pristojnu kolicinu novca), a i on je citao stripove kao mali, a i sad ih ponekad cita jedino njije kolekcionar. Daklem imas prilicno ogranicen pogled na svet (stripa). Sta je uticalo na tvoje celije u formativnom periodu?

P.S. Ja ovde uopste ne branim yoyogijeve stavove u ovoj temi. Samo zelim da ti ukazem da argumentacija tipa "stripovi su za neobrazovane" nije nista bolja od pausalnih ocena koje su se mogle procitati na ovoj temi.

Edited by tomas.hokenberi, 04 August 2014 - 20:07.

#42 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 August 2014 - 20:06

Sto ti je preterano bubanje kako degenerizuje osobu.

Ti me podsećaš na one likove koji me zamole da im preporučim neki film pa kada im kažem da pogledaju filmove Fritza Langa oni kažu da im je "smor" da gledaju crno- bele filmove u kojima nema "pucačine".

Edited by melankolic, 04 August 2014 - 20:12.

#43 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 04 August 2014 - 22:47

Imas utisak da je, mucenik, 20 minuta pisao pa brisao, uzdisao, brisao znoj sa cela i na kraju jedva sastavio pet recenica. Pet recenica koje imaju jasno poruku da se radi o polupismenom zanatliji koji je bezao iz skole i citao Lunov Magnus strip na casu. Zar je cudno sto je zavrsio na "nizem stepenu obrazovanja"?

Doktore buranijo, to opet ne kaze da je onaj soder delo "worth pissing on it".

Imao bi doktor Mica stosta da nauci od tebe: na primer, da svoj "naucni rad" neprekidno stampa na mekom papiru i u rolni, da zna sta sa njime da radi svaki dan, po nekoliko puta. Mica bi jedan doktorat mogao da stampa sa plavim motivima a drugi sa rozikastim, za muske i zenske prostorije.

Da si imao vise talenta nego bubatorskih sklonosti, tako bi ga vec visestruko unovcio, te rolne prodavao na kiosku, pa neka se i svet okoristi od tvog znanja.

Ne ovako, najurilo ga iz firme, pa je sam svoj doktor, "one man and wheelbarrow".

#44 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 05 August 2014 - 15:36

http://zokstersometh...ija-palanke.pdf

http://www.vladimirk...ija_palanke.pdf

#45 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 August 2014 - 16:31

Vidis, i ja se tu slazem generalno. Ali kako da ti kazem, ako sledis Popera tu, ne znam zasto ga ne sledis na drugim mestima. Konstantinoviceva knjiga je toliko omrznuta kod sledbenika jednog totalitarnog pogleda na svet - a cega se Poper daleko vise gnusao nego teskog stila u pisanju, slozices se - da mora biti, cak i da ne ulazimo u sitna crevca, da u njoj ima neceg.

Obaska sto se ni Poper nije svojih saveta uvek drzao. Npr. njegovi tekstovi o interpretaciji talasne funkcije u kvantnoj mehanici su odlican primer za "pretentiousness", sa ili bez kriminala.