Jump to content


Photo
- - - - -

Mentalitet i društvena svest srpskog naroda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#31 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 18 July 2014 - 13:15

Izvini, ali ja korupciju ne mogu da percipiram kao stil zivota. Isto tako mi je tesko da je precipriam kao nesto sto eto tako iscezne vremenom samo od sebe kada izgubi svrhu. WTF!?  :blink: 



#32 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 13:21

 

@jasamja32 - da ne bude zabune, ja volim Srbiju. To je i moja zemlja i ne stidim je se. Naprotiv, kada razgovaram sa Norvezanima uvek se trudim da je predstavim u koliko toliko lepom svetlu. Opet s druge strane zaista nemam problem sa tim da diskutujem o losim stvarima koje se desavaju u "mom dvoristu", niti imam nameru da zatvaram oci pred njima. Ne radi se tu o ljubavi ili mrznji, vec o hladnom analitickom pristupu lisenom bilo kakvih emocija. Ali to ne dozivljavam kao atak na sopstveni narod ili zemlju, vec kao diskusiju o negativnim pojavama u nasem drustvu kojih, svidelo se to nekom ili ne, ima na pretek.

 

 

cenim to druze, mislim vise cenim ljude koji daju bilo kakva resenja nego sto samo iznose probleme. i nije problem toliko ni u parama ovde, kao sto onaj koji hoce da zaradi ce da nadje put, vise je problem dobre volje da se stvari povuku unapred koju ovde vrlo malo ljudi ima a dosipati nekome so na ranu stvarno ne vidim svrhu toga.

 

 

Naravno da jesmo, ali krajem 80-tih, kad je doslo do "dogadjanja naroda". Virus je tad pusten medju mase i od tada smo bolesni od tog milosevicevskog sindroma "ne znamo da radimo, ali znamo da se bijemo". I (po)vracamo "nacionalno" "dostojanstvo". 

 

pa nije da su svi drugi kroz istoriju samo sadili cvece pa su se opet nekako izvukli. sta cemo za jasenovac i za kragujevac i za turke...


Edited by jasamja32, 18 July 2014 - 13:22.


#33 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 18 July 2014 - 13:28

Neka mrd dodje i kaze sta je mislio.

Razlika izmedju dobrih i losih drzava, prva stvar koja padne na pamet, kako i bez icije pomoci i podmicivanja ostvariti svoja prava.

Useliti se.
Socijalno osiguranje.
Naci stan.
Imati svoj telefon (oni daju aparat)
Naci posao (dve nedelje, posao u struci)

To je meni u Australiji uzelo citav jedan dan.

Neka proba neko iz, recimo, Sirije, ma kako skolovan, da to uradi u Beogradu. Ako bi uopste bilo moguce, teske pare bi trebale da promene ruke.


#34 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 18 July 2014 - 13:29

Izvini, ali ja korupciju ne mogu da percipiram kao stil zivota. Isto tako mi je tesko da je precipriam kao nesto sto eto tako iscezne vremenom samo od sebe kada izgubi svrhu. WTF!?  :blink: 

 

Ako si je vec percipirao kao dominantni mentalitet i odraz drustvene svesti, zasto ti smeta bas ta odrednica "stil zivota"? Zar te stvari nisu usko povezane, i zar ne odrazavaju jedna drugu?



#35 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 18 July 2014 - 13:38


Neka proba neko iz, recimo, Sirije, ma kako skolovan, da to uradi u Beogradu. Ako bi uopste bilo moguce, teske pare bi trebale da promene ruke.

 

pa to ne moze ni niko iz srbije, isto moze da bude skolovan do prekosutra...



#36 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 July 2014 - 15:08

Izvini, ali ja korupciju ne mogu da percipiram kao stil zivota. Isto tako mi je tesko da je precipriam kao nesto sto eto tako iscezne vremenom samo od sebe kada izgubi svrhu. WTF!?  :blink: 

:D

Evo ti jedan primer korupcije koja je real life style. Dosao otac jednog mog poznanika iz Venezuele u goste i negde ko Las Vegasa, ga uhvati polizajac za prekoracenje brzine. Covek lepo stane policajac mu kaze sta je bio prekrsaj, vrli otac moga druga, ga pita:"Koliko da mi ne pises kaznu?" Ne to lepo pitanje je usledio odgovor policajca da ce mu progledati kroz prste, posto je stranac inace bi noc proveo u zatvoru.

 

Sta mislis zbog cega je policajaca odbio ponudu?



#37 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 18 July 2014 - 16:17

da bre ali kad nekoga samo kritikujes znaci da nesto nije uredu sa tvojim emocijama prema tim ljudima. hebemu misha jal moguce da apsolutno nista tu ne valja? i ne razumem sa koje ti pozicije nastupas da si bolja apsolutno u svemu od nas 7 miliona? i sto bas samo od nas? tacno mi zvucis kao kad bi uzela reket u ruke ti bi pobedila djokovica samo zato sto "svrbuje"

Kako bre nista ne valja,  pa ja imam porodicu i prijatelje tamo, naravno da nesto valja  :) Tenis ne igram, ne brini.

I gde si video poredjenje sa 7 miliona?

 

ili ako ste pronasli svoju srecu tamo daleko sta se to vas smatra kako je u srbistanu? sve i da dodjete tu jednom godisnje vi od nas ovde nista ne zavisite.

Vidi prethodni odgovor.

 

mozda su vas izvadili iz bunara ali su vam nabili kompleks vise vrednosti, vi uopste ne mozete vise da gledate na svrbiju kao na normalnu regiju nego vam sve ovde smrdi a tamo i kanalizacija mirise. to je problem, vas par jednostavno nikad nista cak ni neutralno ne napisete o srbiji, omakne se i CNNu koji nas je bombardovao da napise ponesto pozitivno samo od vas nikad nista. sto bi rekao nas narod "poturica gori od turcina"...

 

a nije mi za svrbiju, prezivela je ona i gore nego me interesuje sta se u vasim glavicama zbiva? jesul' pare udarile, dal radite previse sta je daj da vidimo jednom da znamo na cemu ste...

Povremeno se raspises pa posle covek ne zna odakle da pocne sa tvojim postovima. CNN te bombardovao? Sta su bacali nacrte vesti, kamere ili sta?

Eh kako je Svrbijica prezivela, ma mi smo nesto blesavi a eto svrbijica je savrsena nema korupcije, nema homofobije, lopovluk je negde drugde....

Nadam se da si se utesio a sad lepo nastavi da gledas Pink.



#38 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 18 July 2014 - 21:32

Umesto da odgovaram svakom ponaosob, napisacu samo to da je neprimereno da se izgovor za sve negativno sto se desava u Srbiji, trazi iskljucivo u materijalnoj nemastini. A ovde se insistira na tome. Nekako ne mogu da "svarim" tezu da kada bi BDP Srbije bio recimo 30.000 usd po glavi stanovnika, da bi svi naprasno postali bolji ljudi kojima odjednom skace osecaj empatije prema ljudima oko nas. Mozda gresim, ali to je moje misljenje.



#39 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 18 July 2014 - 21:49

Umesto da odgovaram svakom ponaosob, napisacu samo to da je neprimereno da se izgovor za sve negativno sto se desava u Srbiji, trazi iskljucivo u materijalnoj nemastini. A ovde se insistira na tome. Nekako ne mogu da "svarim" tezu da kada bi BDP Srbije bio recimo 30.000 usd po glavi stanovnika, da bi svi naprasno postali bolji ljudi kojima odjednom skace osecaj empatije prema ljudima oko nas. Mozda gresim, ali to je moje misljenje.

 

Odlicno, onda umes da navedes primer slicnog ili siromasnijeg drustva gde postoji veci stepen empatije ... ?


Edited by l'ennemi, 18 July 2014 - 21:49.


#40 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 July 2014 - 21:54

Umesto da odgovaram svakom ponaosob, napisacu samo to da je neprimereno da se izgovor za sve negativno sto se desava u Srbiji, trazi iskljucivo u materijalnoj nemastini. A ovde se insistira na tome. Nekako ne mogu da "svarim" tezu da kada bi BDP Srbije bio recimo 30.000 usd po glavi stanovnika, da bi svi naprasno postali bolji ljudi kojima odjednom skace osecaj empatije prema ljudima oko nas. Mozda gresim, ali to je moje misljenje.

Da li si ti  svestan da ljudi napustaju tu Srbiju, bas zbog toga da ne bi bili jedni od retkih koji imaju.



#41 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 18 July 2014 - 21:58

Odlicno, onda umes da navedes primer slicnog ili siromasnijeg drustva gde postoji veci stepen empatije ... ?

Odlicno, jel mozes da svratis na onu drugu temu o siromastvu i objasnis to kako se sa boljim standardom zivota povecava empatija, posto neki tamo tvrde da oni koji imaju novca nemaju humanost - tj da su siromasni humaniji.



#42 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 18 July 2014 - 22:00

Odlicno, jel mozes da svratis na onu drugu temu o siromastvu i objasnis to kako se sa boljim standardom zivota povecava empatija, posto neki tamo tvrde da oni koji imaju novca nemaju humanost - tj da su siromasni humaniji.

 

Sta se mene ticu oni? 



#43 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 18 July 2014 - 22:01




 
Odlicno, onda umes da navedes primer slicnog ili siromasnijeg drustva gde postoji veci stepen empatije ... ?


Ili da ti kažeš da li su Željko Mitrović, Beko, Miki Kostić i drugi njima slični empatični?




#44 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 18 July 2014 - 22:07

Ili da ti kažeš da li su Željko Mitrović, Beko, Miki Kostić i drugi njima slični empatični?

 

A sto bi uopste pricali o njima kada nisu oni tema, vec - drustvo (konkretno u Srbiji i Norveskoj)? 



#45 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 18 July 2014 - 22:08

@l'ennemi -  iskreno..ne. Sto opet ne mora da znaci da takvo drustvo/drzava ne postoji. Mada bi kao primer mogli da naucimo nesto od Nemaca i kako su se oporavili posle drugog sv. rata. Ukoliko je pak teza koju ti zastupas tacna, onda smo ga blago receno naj..... Prakticno nam nema spasa i osudjeni smo na veciti pakao na Zemlji i medjusobno tiranisanje i nipodastavanje. Zasto? Pa zato sto nikada necemo doziveti da nam BDP bude 30.000 usd. Ono sto ljudi u Srbiji svakako mogu za pocetak da urade, umesto da cekaju na BDP od 30.000 usd, jeste da se dobro pogledaju u ogledalo, okrenu novi list i pokusaju da naprave nesto od svojih zivota i svoje Zemlje. Jer taj BDP je zapravo klasican izgovor za sopstvenu apatiju i necinjenje, svojevrstan Godo ako hoces, i nista vise.