Jump to content


Photo
- - - - -

Mentalitet i društvena svest srpskog naroda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#1 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 18:18

Preci cu odmah na stvar, Zivim u Norveskoj vec nekoliko godina unazad, i kao verovatno svaki "gastos" tako sam i ja bio mnogo puta bio u situaciji da poredim mentalni sklop "nas" i  "njih". Rezultat je obeshrabrujuci, blago receno. Ono sto mene licno najvise boli jeste cinjenica da ne mozemo da verujemo jedni drugima. Koliko god ovo zvucalo naivno, zapravo je bolno istinito. Zapanjujuci je nivo medjusobnog poverenja ( i naseg medjusobnog nepoverenja ) do kojeg su norvezani dosli. Ovde casna rec ima, za nase pojmove, neverovatnu tezinu. Ilustrovacu to sa par primera. 

U mestu u kojem ja zivim ( ovo uzgred vazi za citavu Norvesku, izuzev gde imigranti cine vecinu ) privatni postanski sanducici se nalaze tik uz magistralni put, i pritom su svi do jednog otkljucani 24h dnevno,  na poslu svi ostavljaju torbe sa dokumentima i bankarskim karticama po hodnicima dok se presvlace ( tu inace cirkulisu i zaposleni i privatna lica ), mito je u javnom sektoru prakticno misaona imenica ovde, drustvena svest je ovde na izuzetno visokom nivou ( ovde je sasvim uobicajena stvar da se lokalna zajednica angazuje radi nekog opsteg drustveno-korisnog rada, bez ikakve materijalne naknade ), naspram egoistickog principa u Srbiji tipa da ja napravim kombinaciju, obrnem neke pare, usput za..... drzavu i prvog komsiju i super mi je. Znam da ce mnogi reci da je to zbog politicara i slicno, medjutim to jednostavno ne pije vodu. Vlada svake zemlje je ogledalo naroda. Uvek je tako bilo i bice. Ovde je nezamislivo da premijer u svom izlaganju u bilo kakvom kontekstu koristi izraze

kao sto  su; spalite me, budala, kreten i slicno ( ovo uzgred vazi za sve pliticke garniture, a ne samo za aktuelnu vladu ). Elementarna kultura ophodjenja jednom politicaru u Norveskoj to ne dozvoljava ( da ne pominjem odgovornost prema politickoj funkciji koja im je dodeljena ). U Srbiji je to recimo, dobar dan.


Edited by Technogod, 17 July 2014 - 18:21.


#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 17 July 2014 - 19:13

Istovremeno gresis totalno, a donekle si u pravu.

 

Ne bih se nikad usudio da bilo kako ocenjujem "narod" - poznajem puno primeraka raznih naroda, i nisu svi isti.

 

Istovremeno, opisujes ono sto ja zovem "dominantni mentalitet." Nece se Kinez u Srbiji ponasati bitno drugacije od Srbina, niti ce se Srbin u San Antoniju ponasati drugacije od Teksasana.

 

Izuzetaka ima uvek i svuda, ali je naivno to pripisati "naciji."

Sta, qrc, iz naslova teme, "srpski narod?" Ziveci u USA, igram tenis sa teniserima, a sah sa sahistima, vozim motore sa motociklistima.

Ima medju njima, tim raznima, i nekoliko Srba. Dobri su decki.

 

A ti bi, sudeci po naslovu teme koju si otvorio, hteo da sudis o nekome/nekima po krvnim zrncima/nacionalnosti.

 

Bezvezno.



#3 Veletin

Veletin
  • Banned
  • 174 posts

Posted 17 July 2014 - 19:17

Preci cu odmah na stvar, Zivim u Norveskoj vec nekoliko godina unazad, i kao verovatno svaki "gastos" tako sam i ja bio mnogo puta bio u situaciji da poredim mentalni sklop "nas" i  "njih". Rezultat je obeshrabrujuci, blago receno.

 

bolje bi ti bilo da povedeš računa o 'brejvicima' nego što izigravaš velikog moralizatora



#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 July 2014 - 19:21

Na ovo moze samo Grunf da odgovori.

Grunf.jpg



#5 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 19:38

Istovremeno gresis totalno, a donekle si u pravu.

 

Ne bih se nikad usudio da bilo kako ocenjujem "narod" - poznajem puno primeraka raznih naroda, i nisu svi isti.

 

Mozda bi politcki korektnije bilo da sam napisao "gradjani Srbije" umesto "srpskog naroda", ali sustina ne bi bila bitno drugacija.

 

 

Istovremeno, opisujes ono sto ja zovem "dominantni mentalitet." Nece se Kinez u Srbiji ponasati bitno drugacije od Srbina, niti ce se Srbin u San Antoniju ponasati drugacije od Teksasana.

 

Poenta mog posta je upravo kako se prosecan Srbin / gradjanin Srbije odnosi prema zajednici u kojoj zivi ( u Srbiji ) kao i prema ljudima oko sebe.

 

 

A ti bi, sudeci po naslovu teme koju si otvorio, hteo da sudis o nekome/nekima po krvnim zrncima/nacionalnosti.

 

Bezvezno.

 

Ma nemam nameru da sudim o bilo kome. Iznosim moje licno misljenje koje moze a i ne mora da bude realno. 


Edited by Technogod, 17 July 2014 - 20:28.


#6 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 19:39

bolje bi ti bilo da povedeš računa o 'brejvicima' nego što izigravaš velikog moralizatora

 

Ovo je klasicna zamena teza. Brejvik je jedan a norvezana je 5 miliona. 



#7 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 17 July 2014 - 20:38

recimo nasa jedna milionerka u Canadi radi kao savetnica premijera za platu od 1$, i to ne samo ona nego ne znam ni ja koliko njihovih bogatuna. to recimo u srbiji isto ne moze da se desi, nasi bogati gledaju kako da dodatno ujebu ovu zemlju da bi im radna snaga bila sto jeftinija pa cak ako i ne zarade vise bar ce i dalje moci da podmicivanjem dodju do svojih ciljeva.



#8 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 20:57

To da su nasi politicari barabe neopevane, to je jasno kao dan. Akcenat bi ovde ipak trebao da bude na gradjanima Srbije. Iako ni sam nisam pristalica generalizacija, ipak postoji nesto sto je Zoran59 sasvim prikladno nazvao dominantnim mentalitetom, a on nam nikako ne ide "na cast". Evo par eklatantnih primera da potkrepe moje tvrdnje:

1. izrazena homofobija (znam da ovaj termin moze da ima dvojako znacenje, ali se u ovom slucaju odnosi na homoseksualce )

2. visok nivo korupcije ( kako medju politickom elitom, tako i medju obicnim narodom, izmedju ostalog je veoma izrazen u zdravsvu )

3. starosna diskriminacija ( narocito pri zaposljavanju )

4. pritisak na slobodu medija ( autocenzura )

5. zakonodavni sistem koji funkcionise na nivou africkih zemalja. Dva slikovita primera: oko 25.000 prevara vezanih za kuporodaju nekretnina u Srbiji u zadnjih 15ak godina, kao i 1.800.000 neresenih sudskih predmeta.

 

Na sve gore navedene stavke direktan uticaj imaju sami ljudi, odnosno hjihova medjusobna interakcija i odnos, i niko ne moze da se poziva na "visu silu".

 

I naravno ono u cemu smo svetski sampioni, narocito  u privatnom sektoru,  mada ni u javnom nije nista bolje. Mobing i ugnjetavanje radnickih prava.


Edited by Technogod, 17 July 2014 - 21:02.


#9 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 17 July 2014 - 21:59

To da su nasi politicari barabe neopevane, to je jasno kao dan. Akcenat bi ovde ipak trebao da bude na gradjanima Srbije. Iako ni sam nisam pristalica generalizacija, ipak postoji nesto sto je Zoran59 sasvim prikladno nazvao dominantnim mentalitetom, a on nam nikako ne ide "na cast". Evo par eklatantnih primera da potkrepe moje tvrdnje:

1. izrazena homofobija (znam da ovaj termin moze da ima dvojako znacenje, ali se u ovom slucaju odnosi na homoseksualce )

2. visok nivo korupcije ( kako medju politickom elitom, tako i medju obicnim narodom, izmedju ostalog je veoma izrazen u zdravsvu )

3. starosna diskriminacija ( narocito pri zaposljavanju )

4. pritisak na slobodu medija ( autocenzura )

5. zakonodavni sistem koji funkcionise na nivou africkih zemalja. Dva slikovita primera: oko 25.000 prevara vezanih za kuporodaju nekretnina u Srbiji u zadnjih 15ak godina, kao i 1.800.000 neresenih sudskih predmeta.

 

Na sve gore navedene stavke direktan uticaj imaju sami ljudi, odnosno hjihova medjusobna interakcija i odnos, i niko ne moze da se poziva na "visu silu".

 

I naravno ono u cemu smo svetski sampioni, narocito  u privatnom sektoru,  mada ni u javnom nije nista bolje. Mobing i ugnjetavanje radnickih prava.

 

Kakve veze imaju 3., 4. i 5. sa mentalitetom obicnih gradjana?

 



#10 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 17 July 2014 - 22:05

i ako je taj isti narod mogao relativno pristojno da zivi sve do sredine '90 - ih znaci da nije bas sve do naroda, nismo se mi bas totalno izmenili za tako malo vremena.



#11 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 22:59

Kakve veze imaju 3., 4. i 5. sa mentalitetom obicnih gradjana?

 

 

Uf, pa odgovor je toliko ocigledan da to prosto boli. Navescu par slikovitih primera. Apropo stavke 3: U Srbiji sam radio u zdravstvu. Radno okruzenje i odnos prema pacijentima u Zdravstvenim ustanovama u Srbiji je pravi mikrosvet svega negativnog u nama. Odnos zaposlenih prema STARIM ( i ne samo starim ) pacijentima je katastrofalno los. Nazivanje pacijenata vulgarnim imenima, pa cak i akt fizickog nasilja nad istima uopste nisu retkost. Narocito su ranjivi pacijenti smanjene uracunljivosti kao sto su dementni pacijenti po domovima, psihijatrijski slucajevi i slicno. Stepen civilizacijskog napretka svakog drustva se, izmedju ostalog, ogleda i u spremnosti da se pruzi podrska ugrozenim strukutrama drustva, a to je nesto cemu mi ipak u globalu nismo skloni.

Sto se tice stavke 4 ona je mozda i zalutala tu. Tu bih donekle mogao da se slozim sa tobom.

 

Stavka 5 : Drzavu cine ljudi, zar ne!? Svaka funkcionalna drzava pociva na zakonima i postovanju i sprovodjenju istih.

25.000 prevara prilikom kupoporodaje. :frust: .. pa zar to treba da obrazlazem!? Pa da li postoji zemlja na kugli zemaljskoj u kojoj je toliko kupaca stanova prevareno za 15 godina!? Pa to idealno ilustruje taj nas vacaroski mentalitet. 



#12 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 17 July 2014 - 23:06

Uf, pa odgovor je toliko ocigledan da to prosto boli. Navescu par slikovitih primera. Apropo stavke 3: U Srbiji sam radio u zdravstvu. Radno okruzenje i odnos prema pacijentima u Zdravstvenim ustanovama u Srbiji je pravi mikrosvet svega negativnog u nama. Odnos zaposlenih prema STARIM ( i ne samo starim ) pacijentima je katastrofalno los. Nazivanje pacijenata vulgarnim imenima, pa cak i akt fizickog nasilja nad istima uopste nisu retkost. Narocito su ranjivi pacijenti smanjene uracunljivosti kao sto su dementni pacijenti po domovima, psihijatrijski slucajevi i slicno. Stepen civilizacijskog napretka svakog drustva se, izmedju ostalog, ogleda i u spremnosti da se pruzi podrska ugrozenim strukutrama drustva, a to je nesto cemu mi ipak u globalu nismo skloni.

 

Napisao si da je starosna diskrimanacija narocito prisutna pri zaposljavanju ... ovo je nesto drugo (a vezano je vise za plate zaposlenih u zdrastvenom sektoru)

 

Stavka 5 : Drzavu cine ljudi, zar ne!? Svaka funkcionalna drzava pociva na zakonima i postovanju i sprovodjenju istih.

25.000 prevara prilikom kupoporodaje. :frust: .. pa zar to treba da obrazlazem!? Pa da li postoji zemlja na kugli zemaljskoj u kojoj je toliko kupaca stanova prevareno za 15 godina!? Pa to idealno ilustruje taj nas vacaroski mentalitet. 

 

Zakonodavstvo i sprovodjenje zakona u praksi u odredjenoj drzavi nema veze sa mentalitetom gradjana u toj istoj drzavi ... 


Edited by l'ennemi, 17 July 2014 - 23:06.


#13 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 23:19

Napisao si da je starosna diskrimanacija narocito prisutna pri zaposljavanju ... ovo je nesto drugo (a vezano je vise za plate zaposlenih u zdrastvenom sektoru)

Sasvim je legitimno da se ne slozimo oko necega, ali ovakvim odgovorima ti zapravo i ne negrias ono sto napisem. 

Strogo terminoloski to mozda i nije primer starosne diskriminacije, ali jeste krsenje prava starih pacijenata i pacijenata uopste i to jeste hronicni problem u nasem zdravstvu. Niske plate ne mogu i ne smeju biti izgovor za los odnos prema pacijentima.

 

 

 

Zakonodavstvo i sprovodjenje zakona u praksi u odredjenoj drzavi nema veze sa mentalitetom gradjana u toj istoj drzavi ... 

 

Izvini ali ovo mu dodje kao neki oksimoron, ili sta vec. Ljudi su ti koji cine drzavu, ljudi i kao zajednica i kao pojedinci ( to je neraskidiva veza ) donose i primenjuju zakone, ljudi krse zakone, ljudi podmicuju sudije i uticu na ishode sudskih sporova itd. 

Ne mozes krivicu za nefunkcionisanje zakonodavnog sistema da prebacis na jednu ili dve osobe. Svi mi zajedno od gradjana, preko nekog cinovnika do sudije vrhovnog suda imamo odgovornost. Neko u tom lancu ima manju, a neko vecu odgovornost, ali niko ne moze biti amnestiran. Kolektivna drustvena svest polazi od premise da svi zajedno delimo ista prava i odgovornosti unutar drustva u kojem zivimo. Bar ja to tako kapriam.



#14 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 July 2014 - 23:30

A tek korupcija. Tu smo nekrunisani sampioni.



#15 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 17 July 2014 - 23:34

Sasvim je legitimno da se ne slozimo oko necega, ali ovakvim odgovorima ti zapravo i ne negrias ono sto napisem. 

Strogo terminoloski to mozda i nije primer starosne diskriminacije, ali jeste krsenje prava starih pacijenata i pacijenata uopste i to jeste hronicni problem u nasem zdravstvu. Niske plate ne mogu i ne smeju biti izgovor za los odnos prema pacijentima.

 

I gde ja negiram da nije ... problem je u tome sto tebi ova stavka ne pomaze u dokazivanju pocetne tvrdnje, ona samo dokazuje da tamo gde je veci haos ima manje empatije (u odnosu na Norvesku).

 

 

Izvini ali ovo mu dodje kao neki oksimoron, ili sta vec. Ljudi su ti koji cine drzavu, ljudi i kao zajednica i kao pojedinci ( to je neraskidiva veza ) donose i primenjuju zakone, ljudi krse zakone, ljudi podmicuju sudije i uticu na ishode sudskih sporova itd. 

Ne mozes krivicu za nefunkcionisanje zakonodavnog sistema da prebacis na jednu ili dve osobe. Svi mi zajedno od gradjana, preko nekog cinovnika do sudije vrhovnog suda imamo odgovornost. Neko u tom lancu ima manju, a neko vecu odgovornost, ali niko ne moze biti amnestiran. Kolektivna drustvena svest polazi od premise da svi zajedno delimo ista prava i odgovornosti unutar drustva u kojem zivimo. Bar ja to tako kapriam.

 

Sto si onda napisao ovo na pocetku:

 

To da su nasi politicari barabe neopevane, to je jasno kao dan. Akcenat bi ovde ipak trebao da bude na gradjanima Srbije. Iako ni sam nisam pristalica generalizacija, ipak postoji nesto sto je Zoran59 sasvim prikladno nazvao dominantnim mentalitetom, a on nam nikako ne ide "na cast". Evo par eklatantnih primera da potkrepe moje tvrdnje:

1. izrazena homofobija (znam da ovaj termin moze da ima dvojako znacenje, ali se u ovom slucaju odnosi na homoseksualce )

2. visok nivo korupcije ( kako medju politickom elitom, tako i medju obicnim narodom, izmedju ostalog je veoma izrazen u zdravsvu )

3. starosna diskriminacija ( narocito pri zaposljavanju )

4. pritisak na slobodu medija ( autocenzura )

5. zakonodavni sistem koji funkcionise na nivou africkih zemalja. Dva slikovita primera: oko 25.000 prevara vezanih za kuporodaju nekretnina u Srbiji u zadnjih 15ak godina, kao i 1.800.000 neresenih sudskih predmeta.

 

Na sve gore navedene stavke direktan uticaj imaju sami ljudi, odnosno hjihova medjusobna interakcija i odnos, i niko ne moze da se poziva na "visu silu".

 

I naravno ono u cemu smo svetski sampioni, narocito  u privatnom sektoru,  mada ni u javnom nije nista bolje. Mobing i ugnjetavanje radnickih prava.

 

Tako bi mogao da navedes i sve kriminalne radnje svih vlasti koje su se izredjale na celu drzave i da to nazoves nasim mentalitetom, jer, zaboga i to su ljudi. Ako ovo ne shvatas ili mislis da kriminal nekog Dinkica znaci da je prosecan gradjanin ogrezao u kriminalu, o cemu mi dalje da pricamo?  :mellow:

 

Mentalitet gradjana koji zive na odredjenom podrucju ne mogu da odredjuju postupci korumpiranog sudstva ili korumpirane vlasti. 

Mogao si da navedes tradicionalizam (otud i homofobija, nista bolje ne prolazi niko ko se na neki nacin istice ili je drugaciji), javasluk, korupciju (to si vec naveo), nemogucnost zaposlenja bez neke veze ...