Jump to content


Photo
- - - - -

Da li bi IKADA radili ovaj posao?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
95 replies to this topic

#1 Hoffa

Hoffa
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 July 2014 - 22:35

U vise novina na zapadu je izasla ispovjest momka, pa da podjelimo:

1604943_587392414668196_1461055722_n.jpg

"I had an interview at Goldman Sachs. It was a total wipeout. It was really friendly for the first six hours, and I thought I was doing great. Then right at the end, when my brain was turning to mush, they brought in a math mastermind who crushed me."


Neki od vas su culi za firmu koja se zove Goldman Sachs. Ta firma je san svakog americkog studenta ekonomije i srodnih nauka. Na zalost za mnoge nedosanjani san. Nesto sto se sanja.. na primjer, klinac kaze.. jednog dana, zavrsicu fakultet, nacu djevojku, dobicu djecu i radicu u Goldman Sachsu. Ova firma je top, vise od ovoga nema, bolje nema, na vrhu ste, svi ostali su ispod vas.

 

Ova firma koja se bavi finansijama je simbol americkog kapitalizma. Ogromne plate, uslovi rada su frapantni. Sasvim je realna situacija koja se desavala da se desi srcani ili mozdani udar na poslu, jer su ti ljudi pred nenonrmalnim pritiskom. Ako uspijete da prodjete intervju koji traje u prosjeku 9 do 15 sati, u kojem otpada ogroman broj ljudi. Dolazite na najnize jesto u firmi. Obicno se radi oko 17 i vise sati dnevno, a radi se 20 sati dnevno u toku busy season.


Vikend? Sta je to vikend? To u ovoj firmi ne postoji.

Bivsi sef Goldman Sachsa je rekao.. vikend nije za posvetiti se porodici i otici na utakmicu ili soping centar. Taj covjek je rekao, vikend su dodatnih 48 slobodnih sati koji se mogu utrositi na rad!


Da li bi ste ikada pristali na ovo? Da li je ovo pravi kapitalizam?



#2 Hoffa

Hoffa
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 July 2014 - 22:39

Sef ove firme Lloyd Blankfein je drzao intervju. Kada su ga pitali, kako je on uspio, on je rekao:


"Radis, radis i radis, dok oci ne pocnu da ti se sklapaju od umora. Onda ides u krevet, a ako si zabrinut i ne mozes zaspati zbog posla, razmisljas kako dati ne 100%, vec 150% od sebe. Kako skratiti dorucak za 5 minuta, da bi tih 5 minuta proveo u poslu, da bi bio produktivniji, i da bi postigao ideal, odnosno da bi radio 20 sati dnevno u komadu danima i danima..

Najbitnije je izbaciti emocije, jer one covjeka koce, kad to uradis, ti si spreman za za napredovanje."


article-1226114-0722353C000005DC-746_468


Godisnja osnovna plata ovog covjeka je 50 miliona dolara. Dakle on mjesecno radio ne radio uzme preko 4 miliona dolara, poslije poreza.. legalno.

Bonus koji je samo 2007 godine isplatio je 80 miliona dolara, koji ide uz dodatak plati.


U CNN Money je izasao i clanak kako se radnici Goldman Sachsa uprkos astronomskim platama i dalje zale kako su depresivni.
Nemaju vremena za druzenje, non stop rade i podredjeni su poslu.


Kada su jednog od bivsih predsjednika upravnog odbora GS koji se zove Jon Corzine pitali sta bi on najvise volio da promjeni u zivotu, pitanje je bilo futuristicko..

On je pogledao prema gore, uz malo sjete je rekao.. ja bih volio da ne moramo da spavamo cak po 5 sati, to se vrijeme moze mnogo kvalitetnije utrositi na poslu, da bi se stvorio profit.



#3 Hoffa

Hoffa
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 July 2014 - 22:40

JP Morgan Čejs plaća još 614 mil $

Njujork -- Američka banka "JP Morgan Čejs" će platiti 614 miliona dolara na ime poravnanja u sporu oko predstavljanja kvaliteta visokorizičnih hipotekarnih kredita.
Naime, ova investiciona banka je hipotekarnim kompanijama prodala na hiljade visokorizičnih hipotekarnih kredita, smanjujući procene rizika za kredite i hartije od vrednosti, zbog čega su te hipotekarne kompanije pretrpele ogromne gubitke, prenosi Frans pres.
"Banka JP Morgan Čejs je stavila zaradu ispred odgovornosti bezobzirnom prodajom na hiljade defektnih kredita, i neobaveštavanjem vlade o problemima koje ti zajmovi nose, zbog čega je vlada ostavljena da sama pokrije gubitke kada dođe do njihove propasti", izjavio je njujorški sudija, Pret Barara.
Ova nagodba dolazi posle rekordnog poravnanja iz novembra 2013. kada je Morgan Čejs kažnjen sa 13 milijardi dolara.



http://www.b92.net/b...5&nav_id=808440




Ovo je sef JP Morgana, Jamie Dimon, po korijenima grk, ozenjen za jevrejku. Jedan od najplacenijih ljudi na wall streetu. Licno za sebe kaze da osjeca radost kada radi i da u najboljim svojim danima uopste nije vidjao dnevno svijetlo, jer je po mraku odlazio na posao, a po mraku se i vracao. Interesantan podatak: ovaj covjek je dogovorio da ce biti na porodjaju njegove zene, medjutim otisao je sa porodjaja svoje kcerke zato sto je htio da zavrsi jos jedan posao.

Vratio se tek sutra, vidio dijete i otisao opet na svoje radno mjesto. Njegovi sefovi su se tada time ponosili, jer su znali da ima kapaciteta da jednog dana bude poput njih. Jamie to i postigao.

jamie-dimon-620.jpg

Jamie zajedno sa likom odozgo:

EJeEmHK.jpg



#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 July 2014 - 23:01

...

 

Jel' neko nateran silom?

 

...



#5 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 July 2014 - 00:14

Sef ove firme Lloyd Blankfein je drzao intervju. Kada su ga pitali, kako je on uspio, on je rekao:

 

isto sto ce ti reci i svaki vrhunski sportas, a kao odgovor na pitanje kako je uspio osvojiti zlatnu medalju na Olimpijadi. dakle, ne moze to svako, niti je to za svakoga.

 

stoga je i uvodno pitanje koje postavljas pogresno. nije "da li bi'", nego "mozete li?"



#6 Hoffa

Hoffa
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 July 2014 - 01:06

I mozete li? :) Da li neko radi nesto slicno? Kakva su iskustva?

#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 17 July 2014 - 01:07

stoga je i uvodno pitanje koje postavljas pogresno. nije "da li bi'", nego "mozete li?"

 

Kako god se postavi pitanje, odgovor je irelevantan. Radi se o veoma malom broju ljudi, koji uz to imaju i izbor - da nastave tako ili da zive potpuno drugacije.

Problem je kad se ta ista filozofija, i isti zahtevi postave svima, ukljucujuci i one koji rade poslove koji su znatno manje placeni, i ne nose gotovo nikakvu mogucnost napredovanja. I od njih se ocekuje da ostave zenu da se poradja sama, i da trce i oprave aparat za kafu koji se bas tada pokvario u nekoj firmi zvucnog imena, u kojoj je cast raditi i bez para.



#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 July 2014 - 01:47

...

 

... 

 

 

Koliko vilhelminske, isprazne, demagogije!

 

Radi se o poslovima za 'japije' - koji se obicno rade 3-5 godina, a onda se prelazi na nesto manje intenzivno / stresno / placeno.

 

Kakvi f'n' aparati za kafu - koji se jednostavno bacaju (jer ih ima od staklene posude sa 'pritiskacem' pa do komplikovanih masina, i kakve, pobogu, ostavljene zene na porodjaju'?

 

Btw - jel' te neko terao da budes 'japijevka'?

Mislim, - da li si mogla to, uopste, ikada?

 

Ne?

Pa sto se onda sekiras?

 

...



#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 July 2014 - 01:51

...

 

 

 

Koliko vilhelminske, isprazne, demagogije!

 

Radi se o poslovima za 'japije' - koji se obicno rade 3-5 godina, a onda se prelazi na nesto manje intenzivno / stresno / placeno.

 

Kakvi f'n' aparati za kafu - koji se jednostavno bacaju (jer ih ima od staklene posude sa 'pritiskacem' pa do komplikovanih masina, i kakve, pobogu, ostavljene zene na porodjaju'?

 

Btw - jel' te neko terao da budes 'japijevka'?

Mislim, - da li si mogla to, uopste, ikada?

 

Ne?

Pa sto se onda sekiras?

 

...

Pa vidis  li da se bori da se posao cistacica oslobodi Japi odgovornosti. 

Sve vreme kukaju, kako ih posao tera da rade prekovremeno, a ne mogu da dobiju na lotttou, da bi mogli da ne rade. 

Zive ljudi u ubedjenju, da kad imas pare, ne radis nista, samo sedis i brojis pare. :puke:


Edited by mrd, 17 July 2014 - 02:04.


#10 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 July 2014 - 01:58

Zive ljudi u ubedjenju, da kad imas pare, ne radis nista, samo sedis i brojis pare. :puke:

Cekaj, zar Baja Patak radi ista drugo? Ja sam i dalje ubedjen da je sve sto sam procitao u "Mikijevom zabavniku", a bogami i "Mikijevom almanahu" - cista i nepatvorena istina i autenticni opis realnog sveta. Zar je moguce da ima milijardera koji se ne kupaju u novcu u svom ogromnom trezoru i koji ne drze uramljen na zidu svoj Prvi dolar????



#11 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 July 2014 - 02:02


Godisnja osnovna plata ovog covjeka je 50 miliona dolara. Dakle on mjesecno radio ne radio uzme preko 4 miliona dolara, poslije poreza.. legalno.
 

Ako ima 50 mill platu oko 50% ode na poreze i slicno, tako da njemu ostane oko 2 mill mesecno, samo da budemo tacni u matematici  :D

 

btw cisto sumnjam da ce ga neko platiti 50 mill ako ne radi - to radno mesto jos nisam otkrila


Edited by angelia, 17 July 2014 - 03:30.


#12 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 17 July 2014 - 02:04

Kako god se postavi pitanje, odgovor je irelevantan. Radi se o veoma malom broju ljudi, koji uz to imaju i izbor - da nastave tako ili da zive potpuno drugacije.

Problem je kad se ta ista filozofija, i isti zahtevi postave svima, ukljucujuci i one koji rade poslove koji su znatno manje placeni, i ne nose gotovo nikakvu mogucnost napredovanja. I od njih se ocekuje da ostave zenu da se poradja sama, i da trce i oprave aparat za kafu koji se bas tada pokvario u nekoj firmi zvucnog imena, u kojoj je cast raditi i bez para.

 

Da li su ti ljudi u nekom radnom kampu? 



#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 17 July 2014 - 02:05

Cekaj, zar Baja Patak radi ista drugo? Ja sam i dalje ubedjen da je sve sto sam procitao u "Mikijevom zabavniku", a bogami i "Mikijevom almanahu" - cista i nepatvorena istina i autenticni opis realnog sveta. Zar je moguce da ima milijardera koji se ne kupaju u novcu u svom ogromnom trezoru i koji ne drze uramljen na zidu svoj Prvi dolar????

 

Cekaj, zar Baja Patak radi ista drugo? Ja sam i dalje ubedjen da je sve sto sam procitao u "Mikijevom zabavniku", a bogami i "Mikijevom almanahu" - cista i nepatvorena istina i autenticni opis realnog sveta. Zar je moguce da ima milijardera koji se ne kupaju u novcu u svom ogromnom trezoru i koji ne drze uramljen na zidu svoj Prvi dolar????

Ja recimo nemam pare, ali i dalje cuvam ventil od svoje prve masine za ves. Da se nadje. ;)


Edited by mrd, 17 July 2014 - 02:06.


#14 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 July 2014 - 02:09

...

 

... cekaj, zar Baja Patak radi ista drugo? Ja sam i dalje ubedjen da je sve sto sam procitao u "Mikijevom zabavniku", a bogami i "Mikijevom almanahu" - cista i nepatvorena istina i autenticni opis realnog sveta. Zar je moguce da ima milijardera koji se ne kupaju u novcu u svom ogromnom trezoru i koji ne drze uramljen na zidu svoj Prvi dolar????

 

Care!

:hail:

 

...



#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 July 2014 - 03:36

Kako god se postavi pitanje, odgovor je irelevantan. Radi se o veoma malom broju ljudi, koji uz to imaju i izbor - da nastave tako ili da zive potpuno drugacije.

Problem je kad se ta ista filozofija, i isti zahtevi postave svima, ukljucujuci i one koji rade poslove koji su znatno manje placeni, i ne nose gotovo nikakvu mogucnost napredovanja. I od njih se ocekuje da ostave zenu da se poradja sama, i da trce i oprave aparat za kafu koji se bas tada pokvario u nekoj firmi zvucnog imena, u kojoj je cast raditi i bez para.

Svi mi imamo neki izbor u zivotu, ako hocemo 9-5 da okrecemo hamburgere (ili radimo na salteru) ili da radimo 6-12 i na odmoru vozimo jahtu (ili barem dobijemo MBA).

 

Problem nastaje kad hocemo 9-5, 6 nedelja odmora i da vozimo jahtu. I mislimo da imamo pravo na isto.

 

Postavljac teme je izabrao par primera koje ce neko sutra osuditi zato sto imaju vise, a da niko nece uzeti u obzir da su nesto zrtvovali za to.