Jump to content


Photo
- - - - -

Beagle in the house.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 AleksandarAcoCzv

AleksandarAcoCzv
  • Members
  • 4 posts

Posted 03 July 2014 - 12:10

Dobar dan, ja sam nov na forumu. Pa kao sto vidite bigl je dosao u kucu ima oko 3 meseca i par dana hehe icon_e_biggrin.gif i zanima me par stvari. Prvo: Bart (to mu je ime) se stalno penje po krevetu u mojoj sobi tako da nocu zatvorim svoju sobu da bih mogao mirno spavati tako da je u kuci "sam" preko noci mada stvarno prespava celu noc ali samo kada su vrata zatvorene da li je uredu da bude "sam" nocu i kako spreciti da se penje po kaucu i krevetima. Drugo: Sa koliko prestaju da grizu za ruke posto nas ovaj nas bigl izujede pokusali smo i sa glasnim NE i sve ali ne pomaze bar smo ga naucili da ne grize namestaj po kuci doduse ima mnogo igracaka pa verovatno i to pomaze. Trece da li su mu dovoljne 2 setne po sat vremena ujutru i navece pred spavanje nekada i tri puta u danu po sat vremena posto ja stvarno nemam vremena za vise nazalost. I cetvrto: da li se ovi vragici ikada smire icon_e_biggrin.gif ?

 



#2 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 July 2014 - 00:05

Čestitke na prinovi :)

 

Bez želje da popujem, ipak ću da napomenem da su sva nabrojana pitanja nešto o čemu si trebao da se raspitaš pre nego što si nabavio štene. Ali sad, šta je tu je, nadam se da nećeš odustati zbog, manje više, osnovnih potreba jednog šteneta.

 

1. Dresurom možeš da ga sprečiš da se penje. Kupi mu ležaljku, ili od starog jastuka, parčeta sunđera ili nečeg sličnog i navlake, možeš i sam da je napraviš. Nagradi ga kad god legne na nju. Kad se popne na krevet vrati ga na njegovu ležaljku. Inače, dozvoljavanjem da se popne na isto mesto na kom ti sediš ili ležiš, poručuješ mu da ste u svemu jednaki. Na tebi je da odlučiš da li to želiš ili ne. Ja, recimo, volim da sedim i ležim pored svog psa. Eto, znam da to ne treba tako, ali prija mi, šta ću. Štene, kao i svaka beba, ne bi trebalo da ostaje dugo samo. Ne bih da te isprepadam, ali biglovi su poznati po tome što dosta laju, a naročito kad su sami. Vole društvo, kako drugih pasa, tako i ljudi i ne vole da budu sami. Ako baš moraš da ga ostavljaš samog, najbolje je da mu odrediš neki prostor u kom ne može da napravi veliku štetu i da ga ogradiš. Transporter nije rešenje, to je suviše malo i već prelazi u zlostavljanje.

 

2. Sa griženjem stvari će verovatno prestati kad mu se promene zubi, do tada češ morati da se oprostiš od nekih dragih patika i drugih stvari na koje naleti - na tebi je da skloniš od njega sve čega će ti posle biti žao i da mu obezbediš odgovarajuću zanimaciju i naučiš ga šta sme, a šta ne sme da grize. Mora da ima neke svoje stvari s kojima može da radi šta mu je volja. Eto, super je što ima igračkice, a možeš i da mu daš one koskice od tetiva što se prodaju po pet šopovima. U početku će ih samo čačkati i igtrati se s njima jer mu fino mirišu, a kasnije će mu dobro doći za čišćenje i jačanje zuba.

 

3. Dve (ili tri) šetnje dnevno će mu biti dovoljne kad poraste. Sada, dok je štene, trebalo bi da ga izvodiš na svakih par sati - osim ukoliko ti je svejedno što piški po kući. 

 

4. Veruj mi, biće ti žao kad se vragić smiri, a hoće :). Mada, biglovi su inače prilično razigrani, radoznali, vole da kopaju i odlutaju, imaju izuzetno jako razvijeno čulo mirisa i to ih "ponese" pa se često izgube - šetnja bez povoca na neograđenom prostoru nije preporučljiva.

 

Srećno :)



#3 AleksandarAcoCzv

AleksandarAcoCzv
  • Members
  • 4 posts

Posted 08 July 2014 - 12:30

E hvala na odgovorima. Samo nisi za griženje dobro razumela on nas grize ne nameštaj :) i nije ono da gricka vec par puta bas jako ugrize tokom igre tako da je sa njim gotovo nemoguće igrati se više od 10 min a da nam ruke ne pocrvene i toliko bole... Ma kakav odustati previše je razmažen ne odvajam se od njega :D znam da se trebaš namučiti i biti uporan oko odgoja psa to se ne brini :)


Edited by AleksandarAcoCzv, 08 July 2014 - 12:34.


#4 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 08 July 2014 - 13:09

Ako se ne varam, u Bg i okolini ima odgajivacnica koje imaju vikend obuke/dresure pasa? Mislim, zasto da se ucite na vlastitim greshkama ako neko upucen u problematiku moze da je reshi ocas posla, uzivacete u ljubimcu bez bola i nepotrebnih opterecenja. 

Da vas uteshim: moja sijamka Iza ne samo da ujeda, ona  i grebe, oshtri nokte svuda osim na grebalici i spava gde hoce, nikad u svojoj korpi. Razmazena je i to je moja greshka, od rodjenja koristi sve slabe tacke mog karaktera a ja sam i pored toga, zacopana u tog malog nonstruma jer i pored sveg bezobrazluka, ume da bude nezna u umiljata. Sve najbolje vam zelim sa novim clanom porodice.



#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 July 2014 - 14:33

E hvala na odgovorima. Samo nisi za griženje dobro razumela on nas grize ne nameštaj :D znam da se trebaš namučiti i biti uporan oko odgoja psa to se ne brini :)

 

On misli da su vase ruke igracke, i bice sve ubedjeniji u to, dakle ne gine vam jos ujeda. Igrajte se radije s igrackama. Najbolje nesto oko cega mozete da se natezete s njim, tako da on oseca vezu s vama, da se zaista igrate s njim, a ne da mu samo nesto bacite da bi ga se resili.

Najlon carape/hulahopke su idealne za to :D .



#6 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 July 2014 - 21:47

E hvala na odgovorima. Samo nisi za griženje dobro razumela on nas grize ne nameštaj :D znam da se trebaš namučiti i biti uporan oko odgoja psa to se ne brini :)

 

Izvini onda, nisam dobro razumela. Vi ste onda srećnici, mi smo, kao posledica više pasa koja je vremenom prošla kroz naš dom, ostali bez brojnih tepiha, obuće, garderobe, a neki delovi nameštaja, od kojih baš ne možemo da se odvojimo, i dan danas imaju tragove grickanja i Lize i Reksa i Done i Srećka ...

 

Prestaće da grize čim mu se promene zubići i prestane da ga svrbi, a u međuvremenu - sklanjajte ruke od zubala :D

 

p.s. ukoliko se odlučiš na neku dresuru, kao što je napomenula highlanderka, obavezno se raspitaj o dreseru i razgovaraj s ljudima koji su koristili njegove usluge - bilo je svakakvih slučajeva, nažalost.



#7 AleksandarAcoCzv

AleksandarAcoCzv
  • Members
  • 4 posts

Posted 09 July 2014 - 21:13

Samo me zanima kada su vasi psi naucili vrsiti nuzdu napolju i kako ih je najlakse nauciti?



#8 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 12 July 2014 - 22:12

MI smo svu štenad koju smo imali držali unutra sve dok ne prime sve vakcine (do tada ne bi trebali da dolaze u kontakt sa odraslim psima). Mesto na kom se prvi put upiški obložimo novinama i naši su se uvek (dobro, skoro uvek :) ) vraćali na to mesto da obave posao. Posle, kad počenš da ih izvodiš redovno napolje, veoma brzo i sami shvate da je mnogo lepše raditi to na travi nego na novinama, a i mirisi drugih pasa ih tome "uče". 

 

Lizu smo uzeli sa ulice kad je imala oko 4 meseca - naučila je da obavlja nuždu napolju u roku od par dana. Bilo je kasnije povremenih ispada, ali je to brzo prošlo. Sad je izvodimo 3 puta dnevno, pri čemu posle podne bukvalno na par minuta da piški, a ujutru i uveče idemo u duže šetnje.



#9 AleksandarAcoCzv

AleksandarAcoCzv
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 July 2014 - 09:39

Pa ja se vama divim ako ste uspeli tako brzo nauciti vecina ljudi se BAS muci sa tim.


Edited by AleksandarAcoCzv, 14 July 2014 - 09:40.