Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Elektrotehnika ili gradjevina-šta je perspektivnije? - Page 2 - Obrazovanje - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Elektrotehnika ili gradjevina-šta je perspektivnije?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#16 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 30 June 2014 - 16:42

DMS kao najveca zaposljava 1000 inzenjera i FTN jednostavno skoluje studente potrebne za ono sto im trazi ta industrija.

Za takve radnike dovoljna je viša škola, ili ono što se danas zove visoka škola strukovnih studija.

IT se danas razvija takvom brzinom da danas čovek koji se upisuje na studije sve manje ima predstavu šta će biti aktuelno i šta će se tražiti onda kada on završi te studije. Dobar fakultet je onaj koji te opremi fundamentalnim znanjima i sposobnošću da lako razumeš i primeniš potpuno nove tehnologije. Sve ostalo je štancovanje zanatlija.

#17 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 30 June 2014 - 18:17

Ne razumem,zašto bih učio toliko stvari koje mi neće koristiti?I kako znaš da mi neće koristiti?

Vidi, OK, ja sam malo pretjerao, u pravu je 'thomas' za neke stvari. Medjutim, ovdje je i pocela prica o perspektivnosti. Generalno se uci sve i svasta, ti ces na kraju raditi jedan posao, tacno je da ces imati vise perspektive ako si vise toga i ucio, i da ces biti prilagodljiviji na trzistu rada, ali je isto tako tacno da ce ti za to trebati znatno vise vremena i truda na fakultetu, pitanje jeste ulozeno/dobijeno, kao i za sve ostalo u zivotu. Trend jeste da se stvari rascjepkaju, da bi bio sto brze spreman za rad, a ne da razbijas glavu nekim teorijama koje ce ti rijetko ili nikad trebati. Ukoliko hoces da se bavis naukom, za to uvijek postoje postdiplomske studije.

Rekoh vec, ima jako finih smjerova, moje misljenje jeste da je bolje uzeti neki od klasicnih (Energetika, Elektronika, Telekomunikacije, Automatika,... itd) i onda birati ispite vezane uz racunare (to je danas sve izborno, pa sam odlucujes sta ces da slusas). Sve opet zavisi od tvojih afiniteta, zavisno sta ti se tu vise svidi, tako su i smjerovi napravljeni.

Sami racunari (to je kod nas taj E2 smjer), radi se dosta algortama i nekako je to onako opsti smjer vezan za racunare. Danas je to vrlo trazeno. Medjutim, ukoliko se izvrsi izbor kao sto gore napisah, neki od klasicnih, pa tu biras predmete u vezi racunara, ti uvijek mozes raditi posao ovih sa E2, ali oni nikad ne mogu raditi tvoj.

Dakle, kao sto mozes i vidjeti izmedju redova, sve je stvar tvog izbora i danas su programi tako uredjeni. Trebas imati neku ideju gdje sebe vidis za 5 ili 10 godina, i u skladu sa tim vrsiti izbor.

#18 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 30 June 2014 - 18:22

Za takve radnike dovoljna je viša škola, ili ono što se danas zove visoka škola strukovnih studija.

Uf, uf, ne razumjevanje onoga sto se tamo radi. Konkretno za DMS po zaposljavanju traje obuka od 6 mjeseci, a onda narednih 6 te uvode u posao. Dakle, diplomiranom ili master inzenjeru u konkretnoj firmi treba i do godinu dana da krene da radi posao zajedno sa ostalim kolegama. Tako da, nemojmo se zezati sa 3-godisnjim strukovnim studijama. Moze kod njih i to, ali ti je plata 300-400 evra, dok je ovima 800 i vise.

Edited by Atreid, 30 June 2014 - 18:22.

#19 Горазд

Горазд
  • Members
  • 1,382 posts

Posted 30 June 2014 - 19:35

Мало упадам у расправу, ал оно поређења ФТН и ЕТФ у смислу: ево, има листа на којој је ФТН боље (и то далеко) рангиран једноставно не пије воду. Мада мој факултет МАТФ и није тако лош ту :) Лично, сматрам да је ЕТФ бољи (и можда не даје у толикој мери практична знања као ФТН (не знам, ал нека буде тако), мислим да је особа после ЕТФ-а и једног таквог ригорозног третмана оспособљена да се даље снађе у послу који је чека (рођени брат и брат од стрица су завршили ЕТФ и сами су рекли да су имали такву ситуацију, да уче нове ствари)), ал исто тако сматрам, да увек треба сагледати своје могућности и онда уписати сходно томе. 

Искључујем се из даље расправе, нисам довољно компентентан.

Срећно на пријемном (и да нам дође ДАРКЕЉАААА) :)

Edited by Горазд, 30 June 2014 - 19:36.

#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 June 2014 - 19:40

Tomase, ne znam koliko si upoznat ali zašto se taj SI napumpava kao ne znam ni ja kakav smer,jer lakše do posla ne razumem?
99 poena,ili 200 hiljada godina,za šta?Šta dobijam tu sto na drugom smeru nema?Neki su mi rekli da se tamo čak manje radi i da je valjda to prednost jer ne polažes predmete koji nemaju veze sa računarima...

SI smer je stvoren kada su na ETF-u videli da im potencijalne studente uzimaju drugi fakulteti kao sto je FON. Mnogi koji su bili zainteresovani za IT su radije placali samofinansirajuce studije, npr. na FON-u, zato sto su se plasili da ce im ETF biti tezi. Onda su na ETF-u napravili znacajno laksi softverski smer sa puno manje matematike, fizike, elektrotehnike i elektronike, da bi privukli tu populaciju potencijalnih (samofinansirajucih) studenata. Diplomci na tom smeru ne dobijaju titule inzenjera elektrotehnike i racunarstva, vec softverskih inzenjera.

Edited by tomas.hokenberi, 30 June 2014 - 19:41.

#21 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 30 June 2014 - 19:45

Uf, uf, ne razumjevanje onoga sto se tamo radi. Konkretno za DMS po zaposljavanju traje obuka od 6 mjeseci, a onda narednih 6 te uvode u posao. Dakle, diplomiranom ili master inzenjeru u konkretnoj firmi treba i do godinu dana da krene da radi posao zajedno sa ostalim kolegama. Tako da, nemojmo se zezati sa 3-godisnjim strukovnim studijama. Moze kod njih i to, ali ti je plata 300-400 evra, dok je ovima 800 i vise.

U bre, zar Popovic i Strezoski ne obucavaju studente vec kada pocnu da rade "diplomske" na zadate teme? ;-)

DMS je dobar primer kako se stvori "privatna" firma kada imas (1) mogucnost da koristis studente (osnovnih studija i postdiplomce) kao besplatnu radnu snagu i (2)kada imas dobre politicke veze.

Nego sto ih zoves DMS, kada je to sada Snajder ?

Edited by tomas.hokenberi, 30 June 2014 - 19:45.

#22 a001

a001
  • Members
  • 24 posts

Posted 02 July 2014 - 17:55

SI smer je stvoren kada su na ETF-u videli da im potencijalne studente uzimaju drugi fakulteti kao sto je FON. Mnogi koji su bili zainteresovani za IT su radije placali samofinansirajuce studije, npr. na FON-u, zato sto su se plasili da ce im ETF biti tezi. Onda su na ETF-u napravili znacajno laksi softverski smer sa puno manje matematike, fizike, elektrotehnike i elektronike, da bi privukli tu populaciju potencijalnih (samofinansirajucih) studenata. Diplomci na tom smeru ne dobijaju titule inzenjera elektrotehnike i racunarstva, vec softverskih inzenjera.

Moze se reci da je to delimicno tacno. Doduse, svakakve price kruze vezano za nastanak SI-ja. Jedna od prica koju ja znam jeste da su profesori sa RTI katedre zeleli vecu autonomiju u smislu organizacije predmeta, da naprave nesto nalik SI-ju, a da je uprava fakulteta to odbila. Na kraju, RTI je ostao manje vise isti, a kao kompromis je nastao SI.

Razlika izmedju RTI-ja (Racunarska Tehnika i Informatika) i SI-ja (Softversko inzenjerstvo) jeste ta sto na SI-ju za 100k vise dobijas odredjene pogodnosti (sto je i normalno): nemas elektrotehnicke predmete (neke je moguce birati kao izborne, ali poenta je da, ako zelis, mozes da ih izbegnes) - npr. oet, teorija elektricnih kola, nekakvi signali itd. Takodje, matematike i fizika su malo drugacije realizovani.

Na kasnijim godinama, razlika izmedju RTI-ja i SI-ja je ta sto neki hardverski i tezi softverski predmeti nisu obavezni (izborni su, pa mozes da biras sta ti volja) i taj sto na RTI-ju za veci deo predmeta postoji jedan kolokvijum, a za SI postoje 2 kolokvijuma. 

#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 July 2014 - 20:08

Moze se reci da je to delimicno tacno. Doduse, svakakve price kruze vezano za nastanak SI-ja. Jedna od prica koju ja znam jeste da su profesori sa RTI katedre zeleli vecu autonomiju u smislu organizacije predmeta, da naprave nesto nalik SI-ju, a da je uprava fakulteta to odbila. Na kraju, RTI je ostao manje vise isti, a kao kompromis je nastao SI.

Nije delimicno nego potpuno tacno. SI je stvoren da bi se privukli studenti (posebno oni koji su voljni da plate) koji zele da izbegnu neke predmete koje smatraju teskim, a da dobiju IT diplomu na ETF-u. Nema tu nikakve "borbe za autonomiju katedre", cist "biznis".

Inace taj smer je nastao pre "Bolonje" u doba kada su studije na ETF-u trajale 5 godina, a na SI smeru 4 godine.

Edited by tomas.hokenberi, 02 July 2014 - 20:15.

#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 05 July 2014 - 12:32

U bre, zar Popovic i Strezoski ne obucavaju studente vec kada pocnu da rade "diplomske" na zadate teme? ;-)

Pa, potpisuje se ugovor, neko nikog ne tjera. Dva ili manje ispita do kraja pa mozes da uradis praksu ili diplomski na DMSu. Ono sto je prednost toga, jeste sto poslje diplomiranja imas osiguran posao. Evo, javila se koleginica sa gradjevine na temi, pa je mozes pitati koliko bi joj bilo u redu da ima takvu ponudu.

DMS je dobar primer kako se stvori "privatna" firma kada imas (1) mogucnost da koristis studente (osnovnih studija i postdiplomce) kao besplatnu radnu snagu i (2)kada imas dobre politicke veze.

Ovdje grijesis. DMS je nastao tako sto je Elektrovojvodina trazila taj projekat od FTNa jos tokom devedesetih. Kasnije se vidjela da postoji potreba za tim ne samo u Srbiji nego i sire, projekat je komercijalizovan a da nisu uletile pare prvo iz Spanije, a kasnije iz Njemacke tesko da bi to bilo na ovom nivou. Studenti, asistenti, profesori rade razne projekte za industriju, napisah, neki su jednokratni, neki se pokusaju kasnije komercijalizovati. Rekoh vec da je sa FTNa izaslo 93  firme do sad. DMS je postao velika, drugi je RT-RK sa nekih 300-400 zaposlenih,... itd. Svako tokom studiranja ukoliko ima neku ideju moze na faksu da je razradi, profesori pomazu i guraju takav nacin razmisljanja. Imas biznis inkubator, ukoliko je ideja dobra dobijes i pomoc da se povezes sa potencijalnim investitorima,... itd. Evo par linkova:

http://www.businessincubatorns.com/

http://www.inovacija.org/

Nego sto ih zoves DMS, kada je to sada Snajder ?

Pa kad Radio Beograd zoves Ratio Televizija Srbije Radio Beograd, sto mu je puno ime. Ovo mi je sad prvo palo na pamet. DMS je ostao DMS u normalnom govoru bez obzira sto mu se ispred ili iza zvanicnog imena dodavalo po nesto.

http://www.schneider-electric-dms.com/

Nije delimicno nego potpuno tacno. SI je stvoren da bi se privukli studenti (posebno oni koji su voljni da plate) koji zele da izbegnu neke predmete koje smatraju teskim, a da dobiju IT diplomu na ETF-u. Nema tu nikakve "borbe za autonomiju katedre", cist "biznis".

Inace taj smer je nastao pre "Bolonje" u doba kada su studije na ETF-u trajale 5 godina, a na SI smeru 4 godine.

Komercijalizacija, a? :wicked:

:lol:

#25 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 July 2014 - 13:20

Ovdje grijesis. DMS je nastao tako sto je Elektrovojvodina trazila taj projekat od FTNa jos tokom devedesetih. 

Daklem Elektrovojvodina je trazila projekat od drzavnog fakulteta, onda profesori i saradnici naprave privatnu firmu, koriste javne resurse, besplatan rad studenata, veze u elektorprivredi itd. I onda ja gresim.

#26 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 July 2014 - 13:22

Komercijalizacija, a? :wicked:

:lol:

Svakom ko zeli da na ETF-u studira racunarstvo i informatiku ja  preporucujem "pravi" racunarski smer odnosno RTI.

#27 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 05 July 2014 - 13:52

Daklem Elektrovojvodina je trazila projekat od drzavnog fakulteta, onda profesori i saradnici naprave privatnu firmu, koriste javne resurse, besplatan rad studenata, veze u elektorprivredi itd. I onda ja gresim.

Pa da, s tim sto je ovo bila suvise velika stvar da bi ostalo samo na Elektrovojvodini. Iako to i nije bas tako kako ti zamisljas. Reci cu samo da je prva verzija DMSa pisana u Fortranu.  Inace imam utisak da ste vi sa ETFa malo ljubomorni na FTN :lol:

Ostao sam ti i gore duzan za "politicke veze", kad je taj projekat radjen bile su sankcije, tako da se slican software nije mogao ni nabaviti (ukoliko je ista slicno i postojalo), pa je bilo ili FTN ili neki drugi od fakulteta u zemlji. Kasnije je bilo, kako se radi o visoko tehnoloskom proizvodu, a nasi mafijasi, tajkuni, politicari nemaju pojma o cemu se tu tacno radi, to im se sve provuklo ispod radara. Politicari su obigravali oko DMSa jer su "culi da se tu nesto radi", a ne obratno.

Inace, mislim da vama na ETFu je falio neki ispit u vezi start-up firmi, menadzmenta, pisanja biznis planova, pisanja projekata, konkurisanja za razne fondove (koje i ova drzava daje za takve stvari a i EU). Evo malo:

dlhqi1.png

e8ohtg.png

http://fundersandfou...aluation-works/BTW,

BTW, za 90% ovoga je zasluzan FTN:

Inženjeri iz Novog Sada osvojili svet

Novosadske fabrike ne rade godinama. Rade samo supermarketi i kafane. Čak i javna preduzeća posluju s gubitkom. U šumi poražavajućih podataka sakrivena je pozitivna činjenica da se u Novom Sadu nalazi sedište IT industrije u ovom delu Evrope. Polovina ukupnog prihoda, koji u ovoj oblasti ostvaruje oko 500 kompanija sa oko 6.000 radnika, nastane u Novom Sadu. Prosečan prihod po zaposlenom iznosi 34.000 evra, tj. oko 200 miliona evra godišnje.

Manjak marketinga. Kompanije DMS NS, A-51, RT-RK, Levi 9 i mnoge druge učinile su da Novi Sad postane vodeći centar IT tehnologije, ali to niko ne zna. Mediji se bave ubistvima, pedofilijom, krađama, razbojništvima i ostalim pikanterijama. Zato činjenicu da novosadske firme sarađuju s čuvenim svetskim kompanijama i institucijama kao što su Samsung, Dizni, Teksas Instruments, Sviscom, Kuvajt Oil, univerzitetima Jel i Teksas… zna malo ljudi u Novom Sadu i Srbiji.

Odličnu poziciju gradskih IT firmi mogle bi iskoristiti i gradske i državne vlasti, i od toga napraviti strategiju za razvoj. Načina je više, a jedan je da plate da se u prestižnim svetskim medijima plasiraju informacije o novosadskim IT preduzećima. Na taj način bi povećali njihove kapacitete, ali i zainteresovanost drugih kompanija da dođu i ulože novac u Novi Sad.

Glavni rasadnik je Fakultet tehničkih nauka, iz kojeg je već izniklo 96 IT kompanija koje imaju godišnji obrt od sto miliona evra. To je fenomen koji je nekad postojao u kalifornijskom gradu Stenfordu. Na taj način je nastala Silicijumska dolina. Toga nema u Beogradu, Nišu ili Kragujevcu, nema ni u Pešti, Temišvaru ili Osijeku… Novi Sad je vodeći regionalni centar u industriji softvera.

Autor: Zoran Surla

(...)

Edited by Atreid, 05 July 2014 - 14:18.

#28 Desetka

Desetka
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 07 July 2014 - 13:24

ETF definitivno. Gradjevina nema perspektivu u nasoj zemlji.

Aposulutno nepouzdana grana. Ja sam zavrsila gradjevinu, k-smer, tebi ce biti lakse zato sto si muskarac, ali opet, ETF 300 puta bolje resenje!

Koliko je tesko naci posao sa zavrsenim gradjevinskim fakultetom k-smer?

#29 BojanaCZV

BojanaCZV
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 07 July 2014 - 13:50

Koliko je tesko naci posao sa zavrsenim gradjevinskim fakultetom k-smer?

to konkretno zavisi od toga da li ti zelis da budes u projektovanju ili izvodjenju.

ukoliko nisi vezan za fiksno mesto prebivalista, sa izvodjenjem imas solidne sanse za zaposlenje.
tu podrazumevam da si spreman da putujes po Srbiji ili Rusiji i otuznim Kazastanima, Alzirima....

sa projektovanjem si vec u ogromnom problemu.
pretpostavljam da si muskarac, pa si samim tim spremniji na gore pomenute poduhvate.

po mom misljenju, gradjevina je krajnje nestabilna grana u Srbiji, i ne vidim da ce se u skorijoj buducnosti ti ista menjati.

kada bih se vracala u 2002 god, sigurno je ne bih upisala.

pozdrav i srecno.

Edited by BojanaCZV, 07 July 2014 - 14:31.

#30 Desetka

Desetka
  • Members
  • 1,328 posts

Posted 07 July 2014 - 14:59

Hvala na odgovoru.

Daleko sam ja jos od kraja fakulteta, ali iz konkursa koje sam imao prilike da vidim, sam primetio da se trazi licenca i dugogodisnje iskustvo skoro svuda.

Edited by Desetka, 07 July 2014 - 15:12.