Jump to content

Photo
- - - - -

Kriza u Iraku

• Please log in to reply
260 replies to this topic

#76 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 01 July 2014 - 14:00

Ne, Sadam nije ubijao "svoje" shiite u Iraku

Ubijao je Irance

...samo ih je klao i streljao svejedno da li su iranskog ili irackog porekla,

a i kakve veze kog su porekla ako su oni bili gradjani iraka a ne irana...zasto onda kazes da je ubijao irance?

I to one siite koji su ostali u Iraku u vreme rata sa Iranom. A one koje nije pobio, deportovao je u Iran.

Hiljade njih. Posteno.

Sadam je dobio i razlog za to kada je siitska politcka partija pokusala atentat na clanove njegovog kabineta. Naravno ipak neki siiti su pod Sadamom uzivali, podelio im je takva bogatsva u zamenu za odanost, bogatstva jos i veca nego sto su odani suniti dobili. Ako je to moguce...

Pa iračka vojska je u vreme iračko-iranskog rata brojala milion ljudi. Većina su bili shiiti.

...to ne moze da se tvrdi zato sto se uopste ne zna tacan broj siita i odnos siita-sunita u vreme tog rata.

licno mislim da je apsolutno nemoguce da je sadamova vojska bila vecinski sastavljena od siita!?

edit/brojka deportovanih

Edited by Mama_mia, 01 July 2014 - 14:01.

• 0

#77 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 01 July 2014 - 14:00

_75935223_iraq_syria_isis_caliphate_2014

http://www.bbc.com/n...e-east-28103124

Da li ce stvarno doci do stvaranja kurdske drzave ? Licno bih pozdravio takvo rjesenje.

• 0

#78 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 01 July 2014 - 14:17

Odakle ti to za SSSR?

Veci deo opreme (tenkova, oklopnih transportera, artiljerije, aviona) koju je Irak imao za vreme rata protiv Irana i rata u Zalivu bio je sovjetskog porekla. Glavni izuzetak bilo je nekoliko eskadrila francuskih miraza F1.
  • 1

#79 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 01 July 2014 - 14:20

Da li ce stvarno doci do stvaranja kurdske drzave ? Licno bih pozdravio takvo rjesenje.

+1

Zanimljivo je da o tom pitanju Amerikanci i Izrael izgleda imaju oprecna misljenja.
  • 0

#80 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 01 July 2014 - 14:22

Veci deo opreme (tenkova, oklopnih transportera, artiljerije, aviona) koju je Irak imao za vreme rata protiv Irana i rata u Zalivu bio je sovjetskog porekla. Glavni izuzetak bilo je nekoliko eskadrila francuskih miraza F1.

Mislio sam na biološko i hemijsko oružje.

• 0

#81 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 01 July 2014 - 14:28

+1

Zanimljivo je da o tom pitanju Amerikanci i Izrael izgleda imaju oprecna misljenja.

US stavovi su vecinom poznati - podrzavanje i nametanje "multi-kulti" drzava.

Izrael ima dosta pragmaticniji stav, stvaranje kurdske drzave bi pomoglo rijesiti i iracku i sirijsku krizu + malo bi se stalo za vrat i Turskoj.

...

Postaje jasno da americki koncept nije odrziv na podrucijma sa sunitskom vecinom, jer nisu pokazali volju presijeci finansijske kanale podrske islamistima. Dolazimo do apsurdnog zakljucka - da na tim podrucjima mora biti ili diktatura islamista, ili diktatura nekog ljudozdera tipa Sadam ili Gadafi.

Nekakva "normalna" drzava, kao u Tunisu, se ne cini izgledna.

• 0

#82 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 01 July 2014 - 14:38

Može se čak reći da je bio miljenik većeg dela sveta, za razliku od režima u Iranu koji je praktično bio bez saveznika u vreme iračko-iranskog rata.

pa poznato je da je jedino gore od toga da budes neprijatelj nato pakta je biti saveznik nato pakta. Gadafi je taman bio skinut sa liste terorista, pre nego sto ga je ubilo.

Edited by jasamja32, 01 July 2014 - 14:39.

• 0

#83 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 01 July 2014 - 14:50

US stavovi su vecinom poznati - podrzavanje i nametanje "multi-kulti" drzava.

Izrael ima dosta pragmaticniji stav, stvaranje kurdske drzave bi pomoglo rijesiti i iracku i sirijsku krizu + malo bi se stalo za vrat i Turskoj.

Naprotiv. Po svemu što se dešavalo u poslednjih 90 godina, nezavisni Kurdistan može da bude samo katalizator turskog nacionalizma.

• 0

#84 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 01 July 2014 - 14:53

Naprotiv. Po svemu što se dešavalo u poslednjih 90 godina, nezavisni Kurdistan može da bude samo katalizator turskog nacionalizma.

Kao sto je ukrajinska kriza katalizator ruskog nacionalizma.

Kurdi svakako zasluzuju drzavu, a za granice ce morati ratovati.

• 0

#85 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 July 2014 - 14:53

...

... jedino gore od toga da budes neprijatelj nato pakta je biti saveznik nato pakta ... 

Vala bas.

Dok prijatelji / clanovi NATO propadaju, neprijatelji NATO prosperiraju u svakom pogledu.

I sto je cudno niko ne trci iz njega, vec bi mnogi da udju.

...

• 2

#86 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 01 July 2014 - 14:59

Sorry, nisam bio pazljiv.
  • 0

#87 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 01 July 2014 - 15:10

Kurdi svakako zasluzuju drzavu, a za granice ce morati ratovati.

Zaslužuju, navodno se radi o najbrojnijem narodu na svijetu bez svoje države, ali šta to znači ako će jedna od najjačih vojski na svijetu da ih pobije kao zečeve.

• 0

#88 Lieutenant

Lieutenant
  • Banned
  • 104 posts

Posted 01 July 2014 - 15:19

Су25 изнад Багдада 

• 0

#89 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 01 July 2014 - 15:32

Još jednom samo da podvučem - Glavni snadbevač oružja je bio Sovjetski savez, tako da je vrlo moguće da su tamo i nabavljana postrojenja za proizvodnju oružja za masovno uništenje, doduše iz teksta se vidi da su nabavljana u Italiji, a mislim da je nešto dobijao i iz Jugoslavije.

Sovjeti su imali posebnu ulogu u iračkom nuklearnom programu, tako da su i direktno i indirektno učestvovali u izradi oružja za masovno uništenje. Nije mi poznato da su im pomagali kod biološkog i hemijskog oružja, ovde mislim na postrojenja za izradu i know-how, ali svakako nije isključeno.

Mada su deo te tehnologije uvezli i sa zapada, pa mislim i iz Jugoslavije.

• 0

#90 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 01 July 2014 - 16:17

Sovjeti su imali posebnu ulogu u iračkom nuklearnom programu, tako da su i direktno i indirektno učestvovali u izradi oružja za masovno uništenje. Nije mi poznato da su im pomagali kod biološkog i hemijskog oružja, ovde mislim na postrojenja za izradu i know-how, ali svakako nije isključeno.

Mada su deo te tehnologije uvezli i sa zapada, pa mislim i iz Jugoslavije.

Irački nuklearni program praktično nije ni zaživio, zahvaljujući Izraelu, a to što su uspjeli da razviju od oružja za masovno uništenje je biološko i hemijso i nabavljeno je sa zapada. U tom smislu je nesuvislo naglašavati ulogu Sovjeta u iračkom programu WMD, a istovremeno relativizovati učešće Francuske, SAD, Britanije i Njemačke, kao pojedinačno najvećih dobavljača.

• 0