Jump to content


Photo
- - - - -

Kriza u Iraku


  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#16 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 27 June 2014 - 17:01

Može li mu se zameriti, s obzirom da mu ISIL kuca na vrata, a Ameri mlako reaguju na njegove apele za pomoć. Još mu ni avione nisu dostavili koje je platio.
 
U stvari, to nije tačno...Ne podržavaju svi suniti ISIL.
Dapače, u Siriji je većina sunita stala uz Asada, inače Asad samo sa alavitskom manjinom ne bi imao šanse.


Suniti predstavljaju manje od dve trecine stanovnistva Sirije, tako da je Asadu za odrzavanje vojnog preimucstva, pored posedovanja teske tehnike (kakvu god pomoc u oruzju pobunjenici dobijali, ona ne ukljucuje avione, helikoptere, artiljeriju, oklopna vozila itd) i dodatnog ljudstva u vidu Hezbolahovih boraca, dovoljno da ga podrzavaju ostale manjinske grupe koje se plase sunita (to nisu samo alaviti, vec i hriscani i par drugih verskih manjina).

I izbori su pokazali da Asada podržava mnogo više ljudi, nego što broji alavitska manjina u Siriji.
Šta god pisali i mislili o Asadu, njegov režim je sekularan i on je uspeo da ujedini stanovništvo i prevazidje sektaške animozitete.

 

Da se ne zajebavamo, izbori koje organizuje diktator u sred gradjanskog rata i na kojima dobija blizu 90% glasova su sprdnja poput onih u Egiptu.
 

Jedini razlog uspeha ISIL-a (to jest jedini razlog zašto ih Asad do sada nije do kraja uništio) u Siriji je podrška koju su dobili iz Turske, SA i SAD.
 
 
Ja sam sve više ubedjen prateći situaciju, da je situaciju u Iraku u stvari kontrolisana i da uspon ISIL-a nikako nije slučajan.
Zna se da je većina oružja koju su SAD i SA donirali takozvanoj "sirijskoj opoziciji" završila u njihovima rukama.
Biće da se sad ide na razbijanje Iraka, kako bi se Sirija teritorijalno odvojila od šiitskih delova Iraka, a na zapadu Iraka, to jest na istočnim granicama Sirije napravila sunitska država kojom bi se upravljalo iz Rijada i Vašingtona.
 
I ta tišina u zapadnim medijima o napredovanju ekstremista u Iraku i pokolju koji su izvršili...dovoljno indicira šta je po sredi.
Naravno, napad sirijskih aviona na te teroriste nije ni slučajno mogao proći nezapaženo.

 

Ovo je toliko pogresno da ne znam ni od cega da pocnem. Tisina u zapadnim medijima...  :krsta:. Pitam se kako ces objasniti tvoju teoriju o podrsci ISIL-a od strane SAD-a kad u narednim nedeljama ovi budu poceli da ih rokaju dronovima.


  • 0

#17 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 27 June 2014 - 18:07

pizdarija koju su amerikanci napravili kako u Iraku tako i u celom tom regionu dostiže epske razmere. Pa oni prave ponovo talibanski Avganistan.

 

danas se traži od Kongresa još 500mil dolara za pomoć u oružju  "umerenim" pobunjenicima u Siriji. Znači da će opet napraviti pizdariju ko onomad kad su na severu iraka snimljeni ISISovci sa američkim oružjem koje koriste protiv - proameričke vlade u Bagdadu. :D

 

Kurdi takodje jačaju svoje pozicije i u Iraku i u Iranu i u Siriji tako da će se i njihova pikati u konačnom raspletu. Istovremeno se pojačava pritisak na još jednog američkog igrača u regionu - Erdogana.

 

Ako ISIS formira svoju državu na terirotiji Iraka onda će biti cirkus pošto će sledeći doći na red Jordan, još jedan američki vazal.

 

I na kraju - Izrael, koji će na svojim granicama imati islamske fanatike a ne relativno umerene apsolutiste. Ironično, uspeće im ono na čemu decenijama unazad rade - destabilizacija suseda. :D

 

Naravno, ovo je pogodbeno - sve će zavisiti od ISILa, tj od njihovih vojnih uspeha, koji je za sad, u Iraku gotovo izvestan.

 

 

PS kad se setim da smo ja i još neki ovde još pre par godina pisali da će Bagdad jebati ježa u ledja čim ameri zamaknu za ćošak. Kako nam se forumski mejnstrim tada slatko smejao.... :s_d:


  • 3

#18 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 28 June 2014 - 08:03

http://fakti.org/glo...-grada-kara-kos Око 10.000 ирачких хришћана бежало из града Кара-Кош
ВЕЋИНА ПРЕШЛА НА ТЕРИТОРИЈУ ИРАЧКОГ КУРДИСТАНА ГДЕ СЕ СКЛОНИЛО И 300.000 СТАНОВНИКА МОСУЛА И ЊЕГОВЕ ОКОЛИНЕ

irak_hr_123.jpg

         ОКО 10.000 хришћана побегло је из града Кара-Кош у ирачкој провинцији Најнава који су заузели одреди исламистичке терористичке формације Исламски Емират Ирака и Леванта . саопштио је данас портпарол генералног секретара УН Стефан Дижарик.

         Кара-Кош се налази 30 километара југоисточно од Мосула, а већину његових становника су до упада одреда ИЕИЛ чинили ирачки хришћани.

         Већина је побегла на територију ирачког Курдистана где је прибежиште већ нашло око 300.000 становника Мосула и његове околине.

         Откако је ИЕИЛ кренуо у офанзиву на северу Ирака – преко милион људи је било принуђено да спас потражи у избеглиштву.

 


  • 0

#19 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 28 June 2014 - 09:33

pizdarija koju su amerikanci napravili kako u Iraku tako i u celom tom regionu dostiže epske razmere. Pa oni prave ponovo talibanski Avganistan.

 

danas se traži od Kongresa još 500mil dolara za pomoć u oružju  "umerenim" pobunjenicima u Siriji. Znači da će opet napraviti pizdariju ko onomad kad su na severu iraka snimljeni ISISovci sa američkim oružjem koje koriste protiv - proameričke vlade u Bagdadu. :D

 

Kurdi takodje jačaju svoje pozicije i u Iraku i u Iranu i u Siriji tako da će se i njihova pikati u konačnom raspletu. Istovremeno se pojačava pritisak na još jednog američkog igrača u regionu - Erdogana.

 

Ako ISIS formira svoju državu na terirotiji Iraka onda će biti cirkus pošto će sledeći doći na red Jordan, još jedan američki vazal.

 

I na kraju - Izrael, koji će na svojim granicama imati islamske fanatike a ne relativno umerene apsolutiste. Ironično, uspeće im ono na čemu decenijama unazad rade - destabilizacija suseda. :D

 

Naravno, ovo je pogodbeno - sve će zavisiti od ISILa, tj od njihovih vojnih uspeha, koji je za sad, u Iraku gotovo izvestan.

 

 

PS kad se setim da smo ja i još neki ovde još pre par godina pisali da će Bagdad jebati ježa u ledja čim ameri zamaknu za ćošak. Kako nam se forumski mejnstrim tada slatko smejao.... :s_d:

Znaci  - to je ono sto ti smeta?


  • 0

#20 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 28 June 2014 - 12:39

Znaci  - to je ono sto ti smeta?

 

Stativa. Ja sam davno na ovom forumu pisao da je jedina šansa Srbije da se ugleda na Izrael.


  • 0

#21 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 28 June 2014 - 12:51

Stativa. Ja sam davno na ovom forumu pisao da je jedina šansa Srbije da se ugleda na Izrael.

 

A zasto se ne bi ugledala na Sloveniju ili Cesku?! Bar za pocetak.


  • 0

#22 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 28 June 2014 - 13:43


Suniti predstavljaju manje od dve trecine stanovnistva Sirije, tako da je Asadu za odrzavanje vojnog preimucstva, pored posedovanja teske tehnike (kakvu god pomoc u oruzju pobunjenici dobijali, ona ne ukljucuje avione, helikoptere, artiljeriju, oklopna vozila itd) i dodatnog ljudstva u vidu Hezbolahovih boraca, dovoljno da ga podrzavaju ostale manjinske grupe koje se plase sunita (to nisu samo alaviti, vec i hriscani i par drugih verskih manjina).
 

 

Da se ne zajebavamo, izbori koje organizuje diktator u sred gradjanskog rata i na kojima dobija blizu 90% glasova su sprdnja poput onih u Egiptu.
 

 

 

Ovo je toliko pogresno da ne znam ni od cega da pocnem. Tisina u zapadnim medijima...  :krsta:. Pitam se kako ces objasniti tvoju teoriju o podrsci ISIL-a od strane SAD-a kad u narednim nedeljama ovi budu poceli da ih rokaju dronovima.

Verujem da to isto važi za Ukrajinu, način dolaska na vlast, nemiri, izbori u neregularnim uslovima.

 

Što se tiče ISIL-a, SAD podržava opoziciju u Siriji, samim tim i ISIL, pomoć stiže u naoružanju i opremi. Vojnici ISIL-a koriste  tu opremu koju su poslali iz SAD-a, isti taj ISIL je neprijatelj u Iraku.Tišina u zapadnim medijima je zato što je taj "rat" izgubljen, i okrenuli su se drugim žarištima, pa čak i Ukrajini, Siriju čeka drugi pokušaj, za godinu, dve opet Jovo nanovo ( možda i 5, to zavisi od prioriteta).


  • 0

#23 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 June 2014 - 14:03

pizdarija koju su amerikanci napravili kako u Iraku tako i u celom tom regionu dostiže epske razmere. Pa oni prave ponovo talibanski Avganistan.

 

U stvari ne. Pizdarija je napravljena pre skoro 100 godina, kada su povučene granice kako su povučene, bez ikakvog reda, i smisla. Ovo  što se sada dešava je samo posledica. Ranije sam pisao da je verovatno jedno od rešenja stvaranje Kurdistana, a zadnja dešavanja samo pokazuju da sam bio u pravu. Obzirom da je to jedina teritorija, koja je zahvaljujući autonomiji, dobila kakvu takvu stabilnost.

Ovde se naravno opet okreće priča za i protiv USA, kao neka pokretačka sila svog pisanja, a zanemaruju se neverovatne stvari koje se trenutno dešavaju, a to je, recimo, vrlo moguć savez Irana i USA. Tj. ako bude vojnih napada protiv al kaide, biće organizovana na liniji Teheran-Vašington.


  • 1

#24 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 28 June 2014 - 15:36

U stvari ne. Pizdarija je napravljena pre skoro 100 godina, kada su povučene granice kako su povučene, bez ikakvog reda, i smisla. Ovo što se sada dešava je samo posledica. Ranije sam pisao da je verovatno jedno od rešenja stvaranje Kurdistana, a zadnja dešavanja samo pokazuju da sam bio u pravu. Obzirom da je to jedina teritorija, koja je zahvaljujući autonomiji, dobila kakvu takvu stabilnost.
Ovde se naravno opet okreće priča za i protiv USA, kao neka pokretačka sila svog pisanja, a zanemaruju se neverovatne stvari koje se trenutno dešavaju, a to je, recimo, vrlo moguć savez Irana i USA. Tj. ako bude vojnih napada protiv al kaide, biće organizovana na liniji Teheran-Vašington.

Cijeniš da će Turska pozdraviti stvaranje Kurdistana? U svakom slučaju, Kurdistan kao de iure (ako ne i de facto) nezavistan entitet već jeste u nastajanju, tako da ćemo uskoro moći da vidimo koliko je to dio rešenja, a koliko još jedan element problema.

EDIT: Iranci su dovoljno iskusni i moćni da ne dozvole sebi da budu bilo čiji faktor stabilnosti u regionu, ni američki, ni ruski.

Edited by Beonegro, 28 June 2014 - 15:43.

  • 1

#25 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 June 2014 - 15:38

Verujem da to isto važi za Ukrajinu, način dolaska na vlast, nemiri, izbori u neregularnim uslovima.

 

Što se tiče ISIL-a, SAD podržava opoziciju u Siriji, samim tim i ISIL, pomoć stiže u naoružanju i opremi. Vojnici ISIL-a koriste  tu opremu koju su poslali iz SAD-a, isti taj ISIL je neprijatelj u Iraku.Tišina u zapadnim medijima je zato što je taj "rat" izgubljen, i okrenuli su se drugim žarištima, pa čak i Ukrajini, Siriju čeka drugi pokušaj, za godinu, dve opet Jovo nanovo ( možda i 5, to zavisi od prioriteta).

 

Ne postoji nikakva tisina u zapadnim medijima. Pretpostavljam da ih ne pratis (ako pratis, da li bi blagoizvoleo da preciziras na koje tacno medije mislis?), pa su ti promakli clanci i snimci o zlocinima ISIL-a kako u Siriji tako i u Iraku, naprimer na sajtovima BBC-a i CNN-a. Ne razumem samo potrebu da pricas o necemu sto ne znas (sto bi se moglo podvesti i pod lupetanje). 


  • 1

#26 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 June 2014 - 15:48

U stvari ne. Pizdarija je napravljena pre skoro 100 godina, kada su povučene granice kako su povučene, bez ikakvog reda, i smisla. Ovo  što se sada dešava je samo posledica.

 

Malo je labava uzrocno-posledicna veza izmedju sadasnjeg rata sa verskim karakterom i neceg sto se desilo pre skoro 100 godina. Veza je mnogo direktnija sa americkom agresijom, koja je unistila tadasnju centralizovanu strukturu vlasti i stvorila vakum vlasti i legitimiteta koji do danas nije ispunjen.


  • 1

#27 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 28 June 2014 - 15:54

 

Ovo je toliko pogresno da ne znam ni od cega da pocnem. Tisina u zapadnim medijima...  :krsta:. Pitam se kako ces objasniti tvoju teoriju o podrsci ISIL-a od strane SAD-a kad u narednim nedeljama ovi budu poceli da ih rokaju dronovima.

To ćemo tek da vidimo, da li će ih i kako rokati.

Meni baš nije logično da ih se trenira i naoružava u Siriji, a roka po njima u Iraku.

 

 

Ovde se naravno opet okreće priča za i protiv USA, kao neka pokretačka sila svog pisanja, a zanemaruju se neverovatne stvari koje se trenutno dešavaju, a to je, recimo, vrlo moguć savez Irana i USA. Tj. ako bude vojnih napada protiv al kaide, biće organizovana na liniji Teheran-Vašington.

Dobro si napisao...ako bude tih vojnih napada.

Ti ako veruješ u taj savez Vašington-Teheran, zanemaruješ jednu elementarnu stvar.

Prosto je nemoguće na Bliskom istoku biti saveznik Irana i Saudijske Arabije, u isto vreme.

Saudi su već uputili oštre izjave u vezi eventualne intervencije protiv ISIL-a u Iraku.


  • 0

#28 simple red white

simple red white
  • Members
  • 12,615 posts

Posted 28 June 2014 - 17:00

Ne postoji nikakva tisina u zapadnim medijima. Pretpostavljam da ih ne pratis (ako pratis, da li bi blagoizvoleo da preciziras na koje tacno medije mislis?), pa su ti promakli clanci i snimci o zlocinima ISIL-a kako u Siriji tako i u Iraku, naprimer na sajtovima BBC-a i CNN-a. Ne razumem samo potrebu da pricas o necemu sto ne znas (sto bi se moglo podvesti i pod lupetanje). 

http://www.bbc.com/n...e-east-28042309

http://www.cfr.org/a...ewsletter/n2029

MOžda ja i lupam,ali da ima ikakvih "pozitivnih" vesti iz Sirije da "pobunjenici" imaju uspeha, bilo bi i vesti, ovo na brzinu što sam našao je vest o ISIl, i dotiče se Sirije sa nekom neveštom kombinacijom da  Asad nije napadapo ISIL da bi oslabio opoziciju i pominjanje onih Obaminih 500 miliona.

Kada kažem tišina, kao da je rat u Siriji prestao, nema vesti o ratnim sukobima, kada se u Google ukuca rat u Siriji,nema baš neke poplave vesti, ranije je bila cela stranica.


  • 0

#29 ZločestiSusjed

ZločestiSusjed
  • Banned
  • 713 posts

Posted 28 June 2014 - 21:13

Cijeniš da će Turska pozdraviti stvaranje Kurdistana? 

 

http://www.the-ameri...sible-alliance/


  • 1

#30 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 28 June 2014 - 22:37

U stvari ne. Pizdarija je napravljena pre skoro 100 godina, kada su povučene granice kako su povučene, bez ikakvog reda, i smisla. Ovo  što se sada dešava je samo posledica. Ranije sam pisao da je verovatno jedno od rešenja stvaranje Kurdistana, a zadnja dešavanja samo pokazuju da sam bio u pravu. Obzirom da je to jedina teritorija, koja je zahvaljujući autonomiji, dobila kakvu takvu stabilnost.

Ovde se naravno opet okreće priča za i protiv USA, kao neka pokretačka sila svog pisanja, a zanemaruju se neverovatne stvari koje se trenutno dešavaju, a to je, recimo, vrlo moguć savez Irana i USA. Tj. ako bude vojnih napada protiv al kaide, biće organizovana na liniji Teheran-Vašington.

 

ima tu jedna druga stvar koja ti je ispala iz vida - makar su poslednjih 60 od tih 100 godina granice, kakve god da su, bile mirne i relativno stabilne. Sve do trenutka dok USA nisu rešile da malo prodrmaju taj kavez. I tu one ulaze u priču same.

Drugo, taj savez Teherean-Vašington je, po meni, SciFI - nije nemoguć, ali zahteva jednu diplomatsku i političku veštinu kakvu Stejt Department do sada nije pokazao. Isto važi i za priču o kurdskoj državi. Mnogo bi tu moralo da se poradi na održanju starih savezništava pre svega sa SArabijiom i Turskom. 

 

 

Et Bane - neka, bolje za početak da se ugleda na Izrael. Pa kad nakupi dovoljno vojne i političke moći, lako će da se prešalta na Sloveniju i Češku. :D


Edited by steins, 28 June 2014 - 22:40.

  • 0