Jump to content


Photo
- - - - -

Preseljenje u Austriju sa EU pasosem-savet!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 Sladjana 1974

Sladjana 1974
  • Members
  • 23 posts

Posted 09 June 2014 - 16:05

Postovanje dragi zemljaci!

Imam par nedoumica oko preseljenja u AT,pa Vas molim da mi odgovorite na par pitanja.

Zivim sa muzem i dvoje dece u Holandiji i pri tom imamo svi NL pasose.Zelimo ostatak zivota da provedemo u Austriji,tamo da radimo i da se deca skoluju.Nas plan je da ja sa dvoje dece{ od 2 i 8 god.} prva ja nadjem posao i predjem u At a muz  sobzirom da radi u NL i ima stalan posao,on bi nam se kasnije pridruzio, nasao posao kada bi se mi sredili.Negde sam procitala da su u prosloj godini u AT odbili za boravak 90 EU drzavljana jer nisu imali adekvatnu platu za dobijanje boravka.E,to me zanima,kolika je norma plate za mene i dvoje dece koju bi mi oni trazili za dobijanje boravka?Deca primaju deciji dodatak iz NL i shvatila sam da mozemo da prenesemo taj deciji dodatak ili da zatrazimo u AT.Ne znam da li oni uzimaju u obzir i decije dodatke za dobijanje boravka ili samo odredjenu visinu plate koju ja moram imati za sebe i dvoje dece?Imam ponudu za posao negovateljice i nude mi pocetnu platu 1100 evra a drugi posao kao pomocnik u kuhinji-nude mi platu 900evra.Da li su ove plate dovoljne za dobijanje boravka?Drugo,nije problem ja bih radila i prekovremeno ali recite mi molim Vas kako je regulisan prekovremeni rad u AT da li ga placaju i koliko?U NL ako radite prekovremeno,dogovorite se sa gazdom da li radite prekovremeno za slobodne dane ili za novac{ pri tom placa 130% vise.Naravno u mnogim firmama,kradu upravo na tom prekovremenom radu a misle glupi stranac ne zna nista,ma nece ni primetiti manju platu.STARI SU TO GUSARI!

Imam jos jedno pitanje i u vezi stana.Kolika kvadratura stana ili koliki broj soba nam je potreban zakonski da iznajmim za nas 4-oro.

Unapred zahvalna i svako dobro,

Sladja



#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 June 2014 - 17:31

Tih 90 je bilo iz BG, RO ili HR. Budi bez brige, teško da ćeš pasti u tu kategoriju sa NL prihodima.

 

Ovde imaš uglavnom sve što ti treba:

 

https://www.help.gv....ite.120000.html



#3 Sladjana 1974

Sladjana 1974
  • Members
  • 23 posts

Posted 09 June 2014 - 19:37

Alberto hvala  na informaciji , ima dosta toga korisnog  ali ipak nisam nasla  sve sto me interesuje , polako mozda se neko i javi  ko zna  vise .

Sladja



#4 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 June 2014 - 20:40

Nema na čemu, verovatno je sigurnije da se držiš zvaničnih informacija, nego da čekaš da neko naidje ko zna više, ali tvoja stvar, kako hoćeš.

 

Nota bene,

 

Sollten Sie Fragen zum Thema "Visum" haben, können Sie sich in der Zeit von 8:30 bis 15:30 Uhr an die Hotline 01/531 26-3557 des Bundesministeriums für Inneres, Abteilung II/3, wenden.



#5 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 10 June 2014 - 08:48

Ja bi se malo prosetao i do:

 

Van Alkemadelaan 342, Den Haag,
tel.: 070/3245470 (ma-vr, 9-17 uur, met uitzondering van oostenrijkse feestdagen; buiten de openingstijden: +31 6 150 98 115 (uitsluitend voor noodgevallen)),
fax: 3282066,
den-haag-ob(at)bmeia.gv.at,
open: ma, di, do, vr, 10-12 uur; wo 14-16 uur; 
Op 17. en 18. juni 2014 blijft de Ambassade i.v.m. technische installatiewerkzaamheden gesloten.