Jump to content


Photo
- - - - -

Sydney (Australia) - Iseljenje i pitanja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 apripravnik

apripravnik
  • Members
  • 5 posts

Posted 24 May 2014 - 04:29

Pozdrav svima,

 

Ne znam ni jedan dobar forum za dijasporu, pa se nadam da ovde ima nekoga ko može da podeli par informacija.

 

Stvar je sledeća. Bavim se aktivno programiranjem već nekoliko godina i imam svoju firmu ovde u Srbiji. Veći deo mojih klijenata je iz Australije tako da sam upoznao njihov softverski ekosistem i način poslovanja prilično dobro. Od klijenata iz Australije, najveći broj je iz Sydney-a i koncentrisani su u CBD-u. Dakle, hteo bih da se preselim u Sydney i da prebacim firmu tamo, jer je tržište u Australiji u ekspanziji a i da bih bio bliže klijentima. Vremenska razlika nije baš dobra za posao, a i mogućnosti širenja posla u Srbiji su jako ograničeni u odnosu na mogućnosti koje pruža svakodnevni lični kontakt sa klijentima u Australiji.

 

Našao sam dosta korisnih informacija na sajtu ambasade Australije što se tiče papira i procedure oko dobijanja vize, tako da mi tu pomoć nije potrebna. Potrebno mi je iskustvo nekoga ko već živi u Sydney-u i/ili ko je prebacio svoju firmu tamo.

 

Dakle, pitanja su sledeća:

- Troškovi života: Gledao sam troškove života i prosečne plate u Sydney-u i došao do neke cifre od oko 7,000 eura (10,000 AUD) za preseljenje i prvi mesec života tamo. Ovde ne ulaze, naravno, troškovi izgradnje firme (oprema, kancelarije,...) već samo čisto troškovi preseljenja: avionska karta, papiri, zakup stana i tekući troškovi. Naravno, raspolažem sa više od 7,000 i ne mislim da idem "grlom u jagode", ali me interesuje da li je ova cifra dovoljna i realna čisto da bih znao sa koliko novca raspolažem za ulaganje u firmu. Naravno, za svaki sledeći mesec posle prvog bi trebalo da bude manje, jer nemam troškove avionske karte i papira za preseljenje.

 

- Iznajmljivanje nekretnina:Našao sam sajt http://www.realestate.com.au što se nekretnina tiče. Zanima me da li su cene iskazane na tom sajtu realne? Koliko vidim, u pitanju je agregator sajt koji može a ne mora da nosi tačne informacije. Da li postoji neki drugi pouzdani sajt ovog tipa (zanima me iznajmljivanje, naravno)? Ima li neka preporuka koje agencije za nekretnine su pouzdane a kojih treba da se klonim (linkovi njihovih sajtova bi mi bili jako korisni)?

 

- Lokacija za stanovanje i posao: S obzirom da su mi klijenti locirani u CBD-u, kancelarije bi bile verovatno negde u ili oko CBD-a, u zavisnosti od cena. Zanima me preporuka dela grada gde bi bilo najbolje da gledam kancelarije. Takođe, ima li preporuka što se tiče dela grada za stanovanje? Kojih delova Sydney-a bih trebao da se klonim (zbog kriminala, pre svega)? Samo da napomenem da mi nije bitno da u tom delu grada postoji dosta srpske dijaspore, jer mi je engleski odličan, lako upoznajem ljude i lako se integrišem u sredinu. Bitnije mi je da je deo grada gde živim miran (bez kriminala), da relativno brzo mogu da dođem do kancelarije (pre svega zbog gustine saobraćaja) i da nije preterano skup za Australijske uslove (tipično za mesta gde živi srednja klasa).

 

- Posao: Zanima me iskustvo oko otvaranja i vođenja firme tamo. Koliki su otprilike tekući mesečni troškovi poslovanja (porezi, takse, knjigovođa...)? Ima li neko preporuku za agenciju za vođenje knjiga? Da li mi je uopšte agencija potrebna za manju softversku firmu ili knjige mogu da vodim sam (pre svega da li postoji zakonska mogućnost da knjige vodim sam)? Za početak ne planiram ništa veće,... 10-tak radnika i fokus na proizvode i usluge održavanja proizvoda.

 

 - Više informacija: Gde mogu da dobijem više informacija za ovo što me zanima oko preseljenja? Preporuka nekog foruma dijaspore bi bila odlična... ili blog nekoga ko živi tamo. Takođe, ignorisaću agencije koje nude usluge organizovanja preseljenja jer apsolutno nemam poverenja u njih. Ovo se odnosi na razne agencije iz Srbije, pošto na zvaničnom sajtu https://www.mara.gov.au ne postoje registrovani agenti koje priznaje Australijska vlada.

 

Znam da je ovo dosta pitanja i ne očekujem da neko odgovori na sve ;) Hvala unapred za svaku korisnu informaciju! Siguran sam da će svaka korisna informacija poslužiti i drugima koje zanima preseljenje u Sydney  ;)


Edited by apripravnik, 24 May 2014 - 08:34.


#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 May 2014 - 05:00

Apripravnik, saljem PM - posto info nije za javnu upotrebu...


Edited by zoran59, 25 May 2014 - 05:11.


#3 apripravnik

apripravnik
  • Members
  • 5 posts

Posted 25 May 2014 - 09:51

Hvala :)



#4 CaetanoVeloso

CaetanoVeloso
  • Members
  • 13 posts

Posted 27 May 2014 - 15:38

Savetujem ti da pogledas ovaj sajt

www.britishexpats.com

Englezi i dalje idu za Australiju.Kolko sam cuo od prijatelja Sidnej je jako skup grad.



#5 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 29 May 2014 - 01:18

...

Da, jeste, realestate.com je najbolja varijanta za trazenje nekretnina u Australiji. I za iznajmljivanje kao i za kupovinu. (Postoji opcija da se trazi putem mape sto moze da bude prilicno zahvalno.)

Dakle, ako je nekretnina u opticaju sigurno je da ce biti reklamirana na tom sajtu. So, best to stick to that one.

 

Sto se cena tice, ako govorimo o iznajmljivanju, u principu, mozes da se oslonis na oglasenu cifru. Ipak, neretko je slucaj da ako postoji vise interesovanja za nekretninu da potencijalni stanari ponude vise.

Drugacija je situacija kada je kupovina nekretnina u pitanju, tu u startu treba da se doda 10-20% na oglasenu.

 

Sidnej nije bas moja teritorija, tako da nisam u poziciji da detaljnije posavetujem u vezi potencijalnih lokacija ali bih kao povremeni posetilac (sto radno-sto k’o turist), preporucila Surry Hills (nadomak grada, blago industrijska zona ali sadrzajna [galerije, restorani… a nije flashy]), za poslovne prostorije kao i prebivaliste.

Onda, Manly, za stanovanje, mislim da je nekih 15-20min trajektom od centra, tj. sidnejskog zaliva. Veoma lep kraj.

 

E sad, to sigurno nisu najjeftinije opcije. Pa ako se javi neki sidnejski insajder s podrobnijim preporukama.

S druge strane, mozda je najbolje izbeci West Sydney zonu – mnogo kriminala i vatrenih geto obracuna.

 

Nadam se da mozda nesto pomogne ovaj link u vezi pitanja oko knjigovodstva:

http://www.business....es/default.aspx

 

Sve najbolje!



#6 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 29 May 2014 - 07:24

Probaj ovde: http://www.gumtree.com.au/

Nije bas kao full scale http://sydney.craigslist.com.au/  ali moze da prodje.



#7 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 30 May 2014 - 01:54

Probaj ovde: http://www.gumtree.com.au/

Nije bas kao full scale http://sydney.craigslist.com.au/  ali moze da prodje.

 

Stvarno? Licno, ne znam bas da bih se usudila da trazim smestaj putem craigslist-a ili gumtree-a.

Mozda trotinet ili bicikl ;) ali stan/kucu… tu bih ipak dala prednost profesionalnim agencijama.

 

Uostalom, ne znam koliko moze nesto bolje da se prodje na taj nacin…



#8 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 30 May 2014 - 12:38

"Profesionalnim"? Pa dobro - to je stvar licnog izbora i preferencija/e. Ja sam nasao sta mi je trebalo pre par godina na gumtree-ju, bez velikih problema. Sada se na takvim sajtovima sasvim ravnopravno oglashavaju i profesionalne agencije kao i recruitment agencije - iste one koje imaju svoje sajtove i/ili izlaze u svet kroz mycareer / seek i takve i slicne sajtove. 



#9 blok 63

blok 63
  • Members
  • 77 posts

Posted 31 May 2014 - 09:42

Jesi položio IELTS? Dok tražiš nekretninu....spremaj se. Bilo koja viza mora IELTS. www.britishcouncil.rs



#10 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 01 June 2014 - 01:40

Idi u Geraldton.

Pozdrav svima...

...



#11 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 01 June 2014 - 14:57

Idi u Geraldton.

Brate... 

Jel' to dobio neke "popuste" ako ode u "region" ili onako? 



#12 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 01 June 2014 - 23:53

Brate... 

Jel' to dobio neke "popuste" ako ode u "region" ili onako? 

 

Kazu da je to najbolji i najperspektivniji grad u Australiji



#13 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 02 June 2014 - 02:35

Kazu da je to najbolji i najperspektivniji grad u Australiji

Ma, ubilo se za programera kakav je apripravnik.



#14 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 02 June 2014 - 02:48

Ma, ubilo se za programera kakav je apripravnik.

Btw. jos uvek nije jasno za koju viza kategoriju hoce da aplicira. Ako hoce the  Business Class za to  je potrebno jako puno novca.



#15 vlasto

vlasto
  • Members
  • 18 posts

Posted 02 June 2014 - 03:48

Geraldtown je 35000 stanovnika a 450 km na sever od Perta... Ok ako radis za neku mining kompaniju i nisi zenjen i taj rad...