Jump to content


Photo
- - - - -

Politicke, ekonomske i demografske posljedice katastrofe


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 May 2014 - 02:58

Ovogodisnje poplave nisu samo "sezonski incident," sigurno ce ostaviti dugorocnije posljedice.

Samo, kakve?

 

Politicki, sumnjam. Lijepo je sto se prica o humanosti i zblizavanju, pomoci u nevolji itd. - no bojim se da to u "balkanskoj pameti" nece trajati dugo i ubrzo cemo se opet baviti ratovima, od Turaka do kraja '90-ih.

Unutar drzava, mozda "padnu glave" nekih lokalnih politicara ili sefova ovoga i onoga, no na vrhu ne vjerujem u promjene.

 

Ekonomski, pa i demografski, mislim da su posljedice vece, bitnije i dalekoseznije nego ono cemu se pise i prica.

 

Svi zbrajaju neposredne stete, ostecenja itd.

Ono o cemu se (jos) ne prica: nastradao je BDP. Ljudi koji su placali (kakav-takav) porez, nece ga platiti. Stovise, trebaju pomoc - iz budzeta. Izgubljen je neki (nemam pojma i ne bih htio nagadjati koliki) % stocnog fonda. Jeftina domaca hrana, opet u nekom %, nece biti proizvedena i trebati ce je nadoknaditi uvozom. Ne samo za dosadasnje konzumente, nego i za dosadasnje proizvodjace!

 

Onda, mozda je ovo profitabilno za gradjevinsku industriju - biti ce vise posla. Mozda odgovara i auto-industriji - toliko vozila treba nadomjestiti.

Samo: tko ce sve to platiti, i iz kojih izvora?

 

Demografski, postoji potencijal da posljedice budu iste kao i one "etnickog ciscenja" i ratova. Ljudi koji se ne mogu odmah vratiti, snadju se negdje i nikad se ne vrate - pogotovo kad djeca krenu u skolu negdje drugdje i steknu prijateljstva, ljubavi itd. Hoce li ove poplave dati veliki doprinos migraciji ruralnog stanovnistva?

 

Ne znam, nisam strucan i pametan, samo "glasno razmisljam."

Ima li na forumu nekog strucnog da detaljnije analizira postavljena pitanja?

 

 



#2 моџова salata

моџова salata
  • Banned
  • 504 posts

Posted 22 May 2014 - 03:29

Politicki, sumnjam. Lijepo je sto se prica o humanosti i zblizavanju, pomoci u nevolji itd. - no bojim se da to u "balkanskoj pameti" nece trajati dugo i ubrzo cemo se opet baviti ratovima, od Turaka do kraja '90-ih.

 

Mislim da ti za ovu antitezu struka nije ni potrebna...

U struci postoji neko opsteprihvaceno misljenje, a ono kaze da je cilj svake monografije u osnovi pozitivna misao...

 

Edit: mislim da je pametnije da topic preimenujes u "ekonomske i demografske posljedice katastrofe"... Otvorio si ga sa finim zapazanjima i steta bi bilo da zbog politickog diskursa (jos jednog na ovom pdf-u) se isti pretvori u skupstinarenje raznih stranackih glasnogovornika...


Edited by Mo Jo, 22 May 2014 - 04:42.


#3 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 22 May 2014 - 12:14

Sto se tice poljoprivrede. Procitao sam da je potopljeno 80 000 ha poljopr. zemljista.

 

Biljna proizvodnja: Ratarski usevi ce se lakse nadomestiti, moci ce brze da se zemljiste ,,privede kulturi". Povrtarstvo, plastenici kostaju, ali je brzi obrt sredstava kod povrca. Najveci problem su visegodisnji zasadi, znaci vocnjaci, vinogradi, oni su skupi, jos ako je postojala oprema za navodnjavanje, to je nekoliko hiljada evra po hektaru, zavisi koliko su proveli pod vodom. Ako su otisli skroz, to je krcenje, vadjenje panjeva, rigolovanje, opet sadnice, razmeravanje, ogroman trosak. :-/

 

 

Stocna proizvodnja:

 

Mnogo ljudi je izgubilo stoku koju su gajili za sopstvenu upotrebu, znaci bice manje mesa, mleka, jaja koje tek sad nece imati odakle da priuste.

 

Od krupne proizvodnje, video sam sto je onom coveku otislo 400 krava, to je ozbiljan gubitak. Kod Stalaca je coveku koji je jedan od najvecih zivinarskih proizvodjaca u 3 od 4 objekta usla voda. Bio sam tamo u petak kad je bilo najgore. Nisu sve koke podavljene, ali one koje su prezivele ne mogu tek tako da nastave nivo nosivosti iznad 90%. A trosice i dalje hranu. Takodje usla je voda u inkubatorsku stanicu gde je bilo oko 50 000 ulozenih jaja.

 

Teska prica nas ceka.



#4 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 May 2014 - 15:47

   .....    Teska prica nas ceka.

Pa, to je ono sto pitam: tko ce to platiti, i kako?



#5 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 22 May 2014 - 20:26

politicki ... Kim Il Aci je ovo doslo ko kec na ...  da ucvrsti vlast i resi se preostale opozicije po gradovima ( sa Vojvodjanskim DS-om i Pajticem malo teze)

 No ukoliko je Vuciceva namera da uredi zemlju i priblizi je EU zaista iskrena onda mu ovo jedinstvena prilika da se sa vanrednim stanjem uklone svi nesposobni ( lopovi ), da recimo tajkunima ponudi neki dogovor u smeru placanja sa njihove strane nekog veceg novca u zamenu da se ne izvrsi revizija porekla imovine unazad 20+ godina. Taj novac plus neke  donacije i fondovi EU sa recimo pokretanjem javnih radova mogu pokrenuti zemlju sa dna, koji je najverovatnije ovom poplavom, posle visedecenijske agonije ipak dotakla  ( u ekonomskom smislu)....

 u svemu ovom ce , verujem, i pored nesposobnosti njega licno i njegovih kadrova imati nekakvu savetodavnu pomoc iz EU

 

ali ako on nije iskren neka nam je svima bog u pomoci


Edited by Doc Holliday, 22 May 2014 - 20:28.


#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 May 2014 - 21:06


ali ako on nije iskren neka nam je svima bog u pomoci

 

Ja verujem da je on iskren jer mu je vaznije da udje u istoriju nego ´leba da jede. Ali se bojim da ne ume u svom okruzenju da prepozna ljude koji mogu da odrade dobar posao, niti ima osobine koje bi stranim partnerima ulivale poverenje. Jedino sto uz njega drzi i prve i druge je ogromna podrska koju je dobio na poslednjim izborima, ali se opet bojim da to nije dovoljno.

 

Ono sto vidim kao mogucu pozitivnu promenu je da ce bar jedan deo gradjana Srbije mozda "sici na zemlju" i prestati da ocekuju cuda od drzavnog vrha, jer se isti nije proslavio u ovoj katastrofi, a ne verujem da ce i u narednom periodu pokazati vise organizacionih sposobnosti. Tu nadu temeljim na tome sto znam da je dosta ljudi i do sada bilo svesno da SNS zaista nema u svojim redovima sposobne ljude ni u jednoj iole znacajnoj oblasti. Mnogi su glasali za Vucica u nadi da ce nekako doakati korupciji, racunajuci da je to najvaznije, a za ostalo cemo nekako kasnije. Ova situacija je pokazala da vodja ne moze nista kad su na  nizim nivoima poslusni nesposobnjakovici, pa taman da je taj vodja neki genije, a Vucic je daleko od toga.

 

Ako do ove promene dodje, to znaci da bi ljudi poceli vise paznje da obracaju na ljude u najblizem okruzenju, konkretno na to ko im je sef, ko predsednik opstine, ko direktor lokanog vodovoda ili neke druge gradske sluzbe, kakva im je lokalna policija, kakvi vatrogasci, trgovci, prevoznici... Pa tako mozda jednom nauce da se drustvo gradi odozdo i da nema tog premijera i ministra koji mogu da ucine da njihov svakodnevni zivot profunkcionise, pa bilo da se radi o sasvim normalnoj situaciji ili nekoj ekstremnoj kao sto je bila poplava i ovo sto ce uslediti nakon nje.

 

Potpuno sam uverena da ce lakse biti doci do sredstava potrebnih za obnovu, nego organizovati posao tako da ulozene pare postignu svoj puni efekat. To ce najvise ovisiti o promenama u glavama ljudi i stvaranju svesti da su kvalitetni ljudi potrebni na mnogo mesta, a ne samo na celu drzave. Tada ce biti manje bitno da li je Vucic politicki genije ili ono sto jeste - osrednji politicar velikih ambicija, a skromnih kapaciteta.



#7 GANGULA

GANGULA
  • Members
  • 19,370 posts

Posted 22 May 2014 - 21:08

Ja verujem da je on iskren jer mu je vaznije da udje u istoriju nego ´leba da jede. Ali se bojim da ne ume u svom okruzenju da prepozna ljude koji mogu da odrade dobar posao, niti ima osobine koje bi stranim partnerima ulivale poverenje. Jedino sto uz njega drzi i prve i druge je ogromna podrska koju je dobio na poslednjim izborima, ali se opet bojim da to nije dovoljno.

 

Ono sto vidim kao mogucu pozitivnu promenu je da ce bar jedan deo gradjana Srbije mozda "sici na zemlju" i prestati da ocekuju cuda od drzavnog vrha, jer se isti nije proslavio u ovoj katastrofi, a ne verujem da ce i u narednom periodu pokazati vise organizacionih sposobnosti. Tu nadu temeljim na tome sto znam da je dosta ljudi i do sada bilo svesno da SNS zaista nema u svojim redovima sposobne ljude ni u jednoj iole znacajnoj oblasti. Mnogi su glasali za Vucica u nadi da ce nekako doakati korupciji, racunajuci da je to najvaznije, a za ostalo cemo nekako kasnije. Ova situacija je pokazala da vodja ne moze nista kad su na  nizim nivoima poslusni nesposobnjakovici, pa taman da je taj vodja neki genije, a Vucic je daleko od toga.

 

Ako do ove promene dodje, to znaci da bi ljudi poceli vise paznje da obracaju na ljude u najblizem okruzenju, konkretno na to ko im je sef, ko predsednik opstine, ko direktor lokanog vodovoda ili neke druge gradske sluzbe, kakva im je lokalna policija, kakvi vatrogasci, trgovci, prevoznici... Pa tako mozda jednom nauce da se drustvo gradi odozdo i da nema tog premijera i ministra koji mogu da ucine da njihov svakodnevni zivot profunkcionise, pa bilo da se radi o sasvim normalnoj situaciji ili nekoj ekstremnoj kao sto je bila poplava i ovo sto ce uslediti nakon nje.

 

Potpuno sam uverena da ce lakse biti doci do sredstava potrebnih za obnovu, nego organizovati posao tako da ulozene pare postignu svoj puni efekat. To ce najvise ovisiti o promenama u glavama ljudi i stvaranju svesti da su kvalitetni ljudi potrebni na mnogo mesta, a ne samo na celu drzave. Tada ce biti manje bitno da li je Vucic politicki genije ili ono sto jeste - osrednji politicar velikih ambicija, a skromnih kapaciteta.

Samo treba videti sa kim se okruzio i koga je pustio da vodi Beograd...Pametnom dosta...



#8 Trokorak

Trokorak
  • Members
  • 12,127 posts

Posted 22 May 2014 - 21:10

ali ako on nije iskren neka nam je svima bog u pomoci

 

Ja čoveku koji je u stanju da u svojim zrelim političkim godinama promeni svoju politiku i poglede na svet za 180° ne verujem ništa.

 

+ ovo što Sin Sity kaže:

 

Samo treba videti sa kim se okruzio i koga je pustio da vodi Beograd...Pametnom dosta...

 

 

 

A najviše bih voleo da grešim.



#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 May 2014 - 21:10

...

 

Tema je isuvise kompleksna, pa je treba ostaviti strucnjacima.

 

A ne 4umskim quasi_znalcima 'borosana / linoleuma / stanova / vatrogasaca' i ostale dokone fantazije.

 

I umisljenim 4umskim DS botovima.

 

...



#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 May 2014 - 21:15

...

 

... ja čoveku koji je u stanju da u svojim zrelim političkim godinama promeni svoju politiku i poglede na svet za 180° ne verujem ništa ... 

 

 

Normalno, - pa ti nisi ovaj: 

 

>> ... Montenja, koji je na pitanje šta misli o nekom problemu odgovorio – „Ako me pitate šta o tome mislim sada, reći ću vam. Ali, sutra ću o tome možda imati drugačije mišljenje, ako naučim ili saznam nešto novo, što će me promeniti“ ... <<

 

...



#11 Bud_Weiser

Bud_Weiser
  • Banned
  • 1,462 posts

Posted 22 May 2014 - 22:20

politicki ... Kim Il Aci je ovo doslo ko kec na ...  da ucvrsti vlast i resi se preostale opozicije po gradovima ( sa Vojvodjanskim DS-om i Pajticem malo teze)

 No ukoliko je Vuciceva namera da uredi zemlju i priblizi je EU zaista iskrena onda mu ovo jedinstvena prilika da se sa vanrednim stanjem uklone svi nesposobni ( lopovi ), da recimo tajkunima ponudi neki dogovor u smeru placanja sa njihove strane nekog veceg novca u zamenu da se ne izvrsi revizija porekla imovine unazad 20+ godina. Taj novac plus neke  donacije i fondovi EU sa recimo pokretanjem javnih radova mogu pokrenuti zemlju sa dna, koji je najverovatnije ovom poplavom, posle visedecenijske agonije ipak dotakla  ( u ekonomskom smislu)....

 u svemu ovom ce , verujem, i pored nesposobnosti njega licno i njegovih kadrova imati nekakvu savetodavnu pomoc iz EU

 

ali ako on nije iskren neka nam je svima bog u pomoci

 

Neka vrsta pilot-projekta iliti "little new deal-a" za citav region sjeverozapadne Srbije, naravno i posavine u BiH.. Dakle, ne mislim da bi ti procesi obnove tekli paralelno ako bi vec EU uzela odlucujujce ucesce u njima. Stovise, prije vjerujem da ce i oni sami prvi izaci sa ponudom, planom i programom oporavka cjelokupne regije ako vec raspolazu dovoljnim novcanim sredstvima iz odg. fondova, ustanovljenim kreditorskim procedurama i dr..

 

Ovo mislim da bi otprilike znacilo izvodjenje sveukupnih melioracionih radova, podizanjem nasipa i kanala, sve uz neki oblik revitalizacije/reorganizacije poljoprivrednih povrsina iz malih privatnih domacinstava u neku vrstu "ponovnih" zajednickih zadruga-mini kombinata, moguce i uvodjenjem izvjesnih monokultura uz kolektivno-intenzivnu zemljoradnju za kojim bi trziste EU pokazalo izrazenu tendenciju porasta potraznje u narednim godinama/decenijama (ako takve postoje).. Dodjelom kredita, dakle, pod tacno preciziranim uslovima i predvidjenim standardima.. Zauzvrat bi dobili, vjerujem, njihov 'know-how'. Slucaj holandskog agroind.-sektora je dovoljno reprezentativan.

 

Naravno, lupetam, ali evo kolega-forumas 'agrourban' bi mogao mozda nesto vise da kaze koliko bi to sve moglo biti izvodljivo, ako bi se samo oslonili na podrsku EU i kompetentnost njihovih ljudi koji bi nadzirali same radove.. :)

 

Dalje, upravo kako si jos naveo, to bi vjerujem po sili zakona podrazumijevalo i eliminaciju agro-uvoznickih lobija.. i stavljanje pod lupu poslovanja preostalih tajkuna i vele-proizvodjaca poljoprivrednih proizvoda, 'legalizovanje' prethodno stecenog novca i njihovo ukljucivanje u proces finansiranja javnih i poljop. radova..

 

Ili tako nesto, ili potpuni 'polit.-ekonomski potop'...

 

No, da li je uopste moguce necemu se nadati dok ovakav jad preziva u foteljama?? --svakako, goruce je pitanje svih problema!



#12 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 May 2014 - 22:42

Mozda ce se uvesti red u ilegalnu gradnju i jos goru stvar: ilegalnu legalizaciju ilegalnih tekovina milosheskuovog doba. Od koje je bar polovina ili na klizistima ili na poplavnim ravnima ili na mestima gde je trebalo da bude zasticena suma, itd. Mada sumnjam, suvise je jaka ta gradjevinarska mafija, tu je Sir Oliver dulic bio samo vrh ledenog brega. 

 

A mozda ce i moron poput Velje Ilica napokon otici u nezasluzenu penziju... Snovima i nadanjima nikad kraja. 



#13 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 22 May 2014 - 23:45

Postoji li procjena, kako ce ovo (poplave i sanacija stete) utjecati na BDP Hrvatske, BiH i Srbije? Hoce li se, i kako, odraziti na cijene i poreznu politiku?



#14 Bud_Weiser

Bud_Weiser
  • Banned
  • 1,462 posts

Posted 23 May 2014 - 10:00

Cini mi se da je neko vec opljunuo na vjerodostojnost ovog net-izvora informacija, no bez obzira ipak jedan osvrt iz Hrvatske:

 

http://www.dnevno.hr...dne-zemlje.html



#15 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 23 May 2014 - 10:28

Postoji li procjena, kako ce ovo (poplave i sanacija stete) utjecati na BDP Hrvatske, BiH i Srbije? Hoce li se, i kako, odraziti na cijene i poreznu politiku?

 

Srbija je, realno, i pre poplava , zahvaljujuci silnim pljackama u proteklih 2.5 decenije ionako pre poplava virila nosom iznad vode bankrota. Sad kako su mnoga preduzeca , male radnje itd unistene u poplavama , ne samo da nece uplacivati nista u budjet nego ce jos i morati dobijati novca , takodje iz budjeta. Da ne pricamo o unistenim kucama, infrastrukturi...

 ukoliko se ne napravi  hitni i totalni zaokret u drzavi  u svemu mislim da nam se zaista lose pise....

 

  Znam da cu dobiti osudu od mnogobrojnih forumasa zbog "komunistickih" ideja , ali jedno od resenja je i da se zaista organizuju radne akcije , pre svega za mladju , nezaposlenu populaciju.  Bese neko iz vlade i predlozio takvu ideju .

 Da se tim akcijasima pruzi smestaj i hrana , da im se za vecernje sate organizuju koncerti ( muzicari bi trebali dobrotvorno da sviraju) , da im se to pise u staz , po mogucnosti da neki djeparac...   Da budemo iskreni, cak i da su negde zaposleni , sa nekom platom od 20,000 din ( u unutrasnjosti i manjoj ) ionako imaju samo za smestaj i hranu.