Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Uloga NATO


  • Please log in to reply
1970 replies to this topic

#76 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 May 2014 - 13:26

Niti pre ili kasnije da je NATO u bivšoj kasarni izgradio biblioteku.

Sasvim je ocigledno da nisi u pravu, posto sam ti pokazao da se itekako bavi naucnom i izdavackom delatnoscu. Mozda ne u bivsoj kasarni - nije jasno zbog cega je bitno mesto, a ne sredstva koja se ulazu - ali se sirom sveta studenti skoluju na NATO stipendijama, organizuju se ozbiljni naucni skupovi, daju se grantovi za rad u osnovnim naukama kao sto su astrofizika, maetematika, molekularna biologija, itd. Cak se daju i jednokratni grantovi za organizovanje laboratorija i instituta po zemljama koje nisu clanice, ako imas dobar projekat, dobices sredstva. Ima dva takva u Srbiji, samo necu da ih outujem upravo zbog idiotizma domaceg javnog mnjenja i medija. 


  • 0

#77 Osceola

Osceola
  • Members
  • 35 posts

Posted 21 May 2014 - 13:42

"Pri cemu taj isti 4umas ne kaze, verovatno ni ne pomisli - a sta je trebao da bud on, - pa nije?

Ko ga je sprecavao - 'NATO'?" odlično, i ja to tvrdim...kad god ne znam šta o nečemu da mislim ja pogledam na posledice tog činjenja, a ne uzimam ozbiljno u obzir milione objašnjenja.

kao što sam naveo primere NATO agresija. Zbog čega je došlo do agresije?Tvrdilo se zato da se stanovnicima tiih zemalja obezbede ljudska prava, demokratija, sloboda , prosperitet...

Uvek se sa tim agresija opravdavala.

Pa zašto onda toga nema, nigde? A u Kini, Južnoj Koreji, Maleziji... bez NATO, ima toga mnogo više...

SSSR je izvršio agresiju i  okupirao Čehoslovačku sa nešto malo "oblatne", da zaustavi  kapitalistički razvoj, znači skoro bez laži. I to su "normalizacijom" i učinili.Nisu obećavali nešto drugo, neslobodu su obećavali i neslobodu su doneli,.Slično i Hitler - obećavao je svojim saplemenicima da će živeti u nemačkoj državi, Česima i Moravacima da će nestati, da obezbede mesto za "arijsku" naciju. I to je i radio, nije lagao.

NATO laže , agresije pravda milionima opravdanja a pritom se radi o čistom kolonijalizmu, malo novijeg tipa. Radi se, kao i u 18.- 19. veku o korišćenju sirovina za cene koje diktiraju oni zbog kojih NATO i postoji.

Gde god da pogledate po svetu gde ima sukoba uvek se radi o sirovinama, ili putevima sirovina ili o načinu kako se približitio što bliže izvoru sirovina i omogućiti ako ne milom a onda silom ekspolataciju.

Kao reče ona vampirica, a bohužel, naša zemljakinja olbrajtova - treba sprečite da neke zemlje imaju neograničene izvore sirovina i da ih koriste samo za dobrobit svojih stanovnika, da tih 0,001 % najbogatijih od toga ništa nemaju.

NATO je udarana pesnica tog najkrupnijeg svetskog kapitala tih stotinak ili koliko porodica.


  • 0

#78 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 21 May 2014 - 13:49

Sasvim je ocigledno da nisi u pravu, posto sam ti pokazao da se itekako bavi naucnom i izdavackom delatnoscu. Mozda ne u bivsoj kasarni - nije jasno zbog cega je bitno mesto, a ne sredstva koja se ulazu - ali se sirom sveta studenti skoluju na NATO stipendijama, organizuju se ozbiljni naucni skupovi, daju se grantovi za rad u osnovnim naukama kao sto su astrofizika, maetematika, molekularna biologija, itd. Cak se daju i jednokratni grantovi za organizovanje laboratorija i instituta po zemljama koje nisu clanice, ako imas dobar projekat, dobices sredstva. Ima dva takva u Srbiji, samo necu da ih outujem upravo zbog idiotizma domaceg javnog mnjenja i medija. 

Pa dobro, a šta bi za onu knjugu što sam te pitao?
  • 0

#79 Osceola

Osceola
  • Members
  • 35 posts

Posted 21 May 2014 - 14:03

A pane Cyniku, 

u prvom komentaru sam napisao da mene zanima jedino konkretne činjenice, nešto što se realno dešava, i što se može proveriti.

Praznih priča o ljudskim pravima u Tunguziji ali umiranje od tuberkuloze i od siromaštva u indijanskim rezervatima (Pleme Dakota je upravo zato i tražilo otcepljenje od SAD, a i u OUN je stigla ta molba, s tim da njima pripada teritorija skoro 4 savezne države SAD). kaže se lepo-očisti svoje dvorište pa gledaj u tudje.

Mi u Češkoj i Slovačkoj treba prvo da se naučimo da primamo Rome kao ravnopravne gradjane, i kao ravnopravan narod, i romski jezik kao njihov jezik a ne kao blebetanje,  pa tek onda da idemo u Avganistan da Paštune i Tadžike učimo ljudskim pravima.


  • 0

#80 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 May 2014 - 14:40

Pa dobro, a šta bi za onu knjugu što sam te pitao?

Nemam potrebe da trolujem, za razliku od tebe. 

 

Pri cemu o onome o cemu bi trolovao - o fizici - ocigledno ne znas nista. 


  • 1

#81 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 21 May 2014 - 15:05

Sasvim je ocigledno da nisi u pravu, posto sam ti pokazao da se itekako bavi naucnom i izdavackom delatnoscu. Mozda ne u bivsoj kasarni - nije jasno zbog cega je bitno mesto, a ne sredstva koja se ulazu - ali se sirom sveta studenti skoluju na NATO stipendijama, organizuju se ozbiljni naucni skupovi, daju se grantovi za rad u osnovnim naukama kao sto su astrofizika, maetematika, molekularna biologija, itd. Cak se daju i jednokratni grantovi za organizovanje laboratorija i instituta po zemljama koje nisu clanice, ako imas dobar projekat, dobices sredstva. Ima dva takva u Srbiji, samo necu da ih outujem upravo zbog idiotizma domaceg javnog mnjenja i medija. 

 

sve bi to bilo sjajno i bajno da pored prirodnih ne postoje i drustvene nauke koje si ti zanemario. da ih vidim da finansiraju projekte o sociologiji, ljudskim pravima i pre svega ljudskom moralu. ovako ako ces posteno da ti kazem meni se cini da oni zloupotrebljavaju nauku i naucnike u sopstvene svrhe, da su svi naucnici radili iskljucivo i samo za profit pitanje je koliko bi tehnologija uopste bila siroko rasprostranjena danas, nego postoje stvari kao sto su humanost, medjusobna saradnja i solidarnost koji nikakva teorija kvantne nodredjene dezorjentisanosti ne moze unistiti.

 

ali ti pogresno pretpostavljas, sto tebi ovde mnogi pokusavaju da objasne a ti se ne das, da vojno - tehnoloska nadmoc ne znaci da ti mozes pravo i pravdu uzmes u svoje ruke, cak stavise to je velika opasnost koja moze da skupo kosta i tebe a druge da i ne pominjemo. na primer, nacisticka nemacka je bila vrlo tehnoloski i vojno mocna i cak i da je razvila superoruzje pre saveznickih sila i dalje ne bi bila u pravu u sprovodjenju svojih ciljeva, iako bi pretpostavimo bili tehnoloski i vojno nadmocni.

 

robovlasnici nisu bili u pravu iako su imali hiljadama godina vlast, cak i zagovornici liberalnog kapitalizma nisu bili u pravu sto se ispostavilo 2008. godine, tako ni natovci sa izivljavanjem na raznim 'stanima samo da im otmu resurse i bace ih u bedu jednostavno nisu u pravu. zloupotrebljavaju nauku umesto da pomocu nje prave svet oko sebe boljim oni ga prave gorim samo zato sto su budale, da ne citiram kusturicu sa "majmun je usao u tenak" znam da ga ne podnosite ali eto tako ja to vidim.

 

a hrvati ako se osecaju spokojno i bezbedno ne vidim razloga da lome table na cirilici slusaju tompsona i ponasaju se kao histericne lobotomirane dileje na utakmicama, kad je neko spokojan on ne divlja. plus sto se ne secam da su imali referendum o ulasku u nato a da druga opcija bude da ostanu neutralni. tako da prakticno nisu imali izbora, niti ih je ko pitao niti ce ih pitati, te sto se lome po afganistanu bolje da su platili da im prave nasipe na rekama.


Edited by jasamja32, 21 May 2014 - 15:06.

  • 0

#82 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 21 May 2014 - 15:14

Nemam potrebe da trolujem, za razliku od tebe. 
 
Pri cemu o onome o cemu bi trolovao - o fizici - ocigledno ne znas nista. 

Pa nisam te pitao da troluješ šta znaš već konkretno za ono. Pa ako ništa ne znam, ti pronađi ko zna! A možda možeš i da priznaš da to niko ni ne zna. A i ja inače ne trolujem, nego ti preskačeš.
Ja o fizici ko ništa ne znam, a oni dvojica kao da su prepisivali od mene! Kakav je to paradoks?
  • 0

#83 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 21 May 2014 - 15:20

sve bi to bilo sjajno i bajno da pored prirodnih ne postoje i drustvene nauke koje si ti zanemario. da ih vidim da finansiraju projekte o sociologiji, ljudskim pravima i pre svega ljudskom moralu. ovako ako ces posteno da ti kazem meni se cini da oni zloupotrebljavaju nauku i naucnike u sopstvene svrhe................

Pa ne poima ti SCHRODINGER između industriske i duhovne nauke! Njemu je to sve isto. Ćaše ja ovo isto da pišem, nego mi bi mrsko, a ni ne moram sve ja.
  • 0

#84 Osceola

Osceola
  • Members
  • 35 posts

Posted 21 May 2014 - 15:21

Mislite da ako neka organizacija izdaje dobre naučne knjige da to znači da je humanistička i moralna i želi dobro čovečanstvu? Zločinačke Hitlerova Nemačka ili Staljinov SSSR su imali vrhunske naučnike (mnogi od njih su , neki pod promenjenim identitom zato što su bili članovi SS ili sličnih zločinačkih organizacija, nastavili da rade baš u radjajućem se Nato), sa isto takvim vrhunskim naučnim radovima. 

 

Kao što u "nezavisnom" novinarstvu važne događaje na dalekim meridijanima tumače ljudi koji ne poznaju ni kontekst ni pozadinu, ali se trude da izazovu što snažnije emotivne reakcije rastrzane publike, tako i odluke o tome koga će NATO sledećeg "usrećiti"   naizgled donose  ustreptali aktivisti)a i stvari ljudi iz senke kod kojih idu po mišljenje,   uz podršku  „angažovanih” holivudskih zvezda, odlučne da „nešto promene” –  zaboravljajući da promena može biti i nagore, odnosno zasad uvek nagore

Spasilačka mašinerija ima prepoznatljivu dinamiku. Prvo budu otkrivene fotogenične, politički korektne ili medijski privlačne žrtve(često se ispostavi kasnije  da su neke bile izmišljene). Zatim sledi „hajde da to rešimo” kampanja u društvenim medijima. Shvatanje šta je dobro i korisno nije  vezano za poznavanje situacije na terenu ili mišljenje ljudi koji tamo žive. I onda spasenje koji počinje „tvitom” ili „lajkom” brzo mutira u tenkove, „pametne bombe” ili rakete ispaljene iz bespilotnih letilica(kažu oni što o ubijanju odlučuju da odluku o tome na koga će sa dronova biti ispaljene rakerte se donose na osnovu komunikacije te osobe, meilova i telefonskih razgovora,. pazite šta pišete i govorite, leti dron).... I mašinerija kreće sve dok narod neke zemlje nebude usrećen "humanitarnom intervencijom", pri kojoj često polovina tog naroda nepreživi ili izbegne.


  • 0

#85 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 21 May 2014 - 15:49

...

 

robovlasnici nisu bili u pravu iako su imali hiljadama godina vlast, cak i zagovornici liberalnog kapitalizma nisu bili u pravu sto se ispostavilo 2008. godine, tako ni natovci sa izivljavanjem na raznim 'stanima samo da im otmu resurse i bace ih u bedu jednostavno nisu u pravu. zloupotrebljavaju nauku umesto da pomocu nje prave svet oko sebe boljim oni ga prave gorim samo zato sto su budale, da ne citiram kusturicu sa "majmun je usao u tenak" znam da ga ne podnosite ali eto tako ja to vidim.

 

a hrvati ako se osecaju spokojno i bezbedno ne vidim razloga da lome table na cirilici slusaju tompsona i ponasaju se kao histericne lobotomirane dileje na utakmicama, kad je neko spokojan on ne divlja. plus sto se ne secam da su imali referendum o ulasku u nato a da druga opcija bude da ostanu neutralni. tako da prakticno nisu imali izbora, niti ih je ko pitao niti ce ih pitati, te sto se lome po afganistanu bolje da su platili da im prave nasipe na rekama.

 

Prvi bold: pokazalo se da nisi u pravu.

Drugi bold: kad su se to 'natovci iživljavali nad raznim stanovima samo da im otmu resurse'? U povijesti postoje samo dvije NATO intervencije, ako misliš na Afganistan 2001, ta je dobila amen SBUN-a i bila je i jest opravdana, do kosti. A dobro znamo koliki su to veliki resursi Afganistana - nepostojeći.

Treći bold: za njega si prijavljen zbog iznošenja lažnih tvrdnji, rasizma i širenja nacionalne mržnje.


  • 0

#86 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 21 May 2014 - 15:50

Pa ne poima ti SCHRODINGER između industriske i duhovne nauke! Njemu je to sve isto. Ćaše ja ovo isto da pišem, nego mi bi mrsko, a ni ne moram sve ja.

 

on gura po logici ko jaci - tlaci. ako je tako ne treba trositi pare na sudove niti na pravo, nauku staru taman koliko i fizika a mozda i stariju.


  • 0

#87 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 21 May 2014 - 15:59

Prvi bold: pokazalo se da nisi u pravu.

Drugi bold: kad su se to 'natovci iživljavali nad raznim stanovima samo da im otmu resurse'? U povijesti postoje samo dvije NATO intervencije, ako misliš na Afganistan 2001, ta je dobila amen SBUN-a i bila je i jest opravdana, do kosti. A dobro znamo koliki su to veliki resursi Afganistana - nepostojeći.

Treći bold: za njega si prijavljen zbog iznošenja lažnih tvrdnji, rasizma i širenja nacionalne mržnje.

 

prvi bold: zasto je onda drzava intervenisala, u liberalnom kapitalizmu drzava sluzi samo da naplacuje kazne za parkiranje sve ostalo radi slobodno trziste.

drugi bold: afganistan je najveci svetski proizvodjac opijuma i tamo je samo gore od kad je nato dosao i bice jos gore dok i ako ne ode.

treci bold: za table je tacno, tompsona ne slusa niko zbog umetnickog dojma i ne slusaju ga sigurno kinezi znaci i to je tacno i trece jel Simunic vikao "za dom" a navijaci vikali "spremni" za sta je i osudjen da ne igra na prvenstvu, sto je isto bilo valjda u hrvatskoj ako nisu to bili islandski navijaci i ajde sad sta tu nije tacno. mislim nece mi biti ni prvi ni poslednji ban nego prvo hocu da razjasnimo ko iza sebe ima jedino argumente sile i moderacije...

i promasio si poentu (tj nisi se ni potrudio, i ne interesuje te poenta, tebi je bitno da moderacija pobrise sve koji ne misle kao ti) a poenta nije bila da su hrvati losi nego da covek koji se oseca sigurno i bezbedno ne siri oko sebe mrznju kao sto neki hrvati cine sto je malo cudno ako je sve u toj drzavi harmonicno sad kad je dosao nato.

sto recimo ti isti hrvati u sfrj nisu sirili mrznju i nacionalizam oko sebe nego su cak gledali i da pomognu kome je moglo, npr. braci nesvrstanim?


Edited by jasamja32, 21 May 2014 - 16:13.

  • 0

#88 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 21 May 2014 - 16:13

 tehnoloska nadmoc ne znaci da ti mozes pravo i pravdu uzmes u svoje ruke, cak stavise to je velika opasnost koja moze da skupo kosta i tebe a druge da i ne pominjemo. na primer, nacisticka nemacka je bila vrlo tehnoloski i vojno mocna i cak i da je razvila superoruzje pre saveznickih sila i dalje ne bi bila u pravu u sprovodjenju svojih ciljeva, iako bi pretpostavimo bili tehnoloski i vojno nadmocni.

 

 

:blink:

jezivo lose poredjenje

 

...mora da postoji tehnoloski nadmocan policajac koji ce da nadgleda da se neki autokrata i diktator opet ne zanese, a kao sto je poznato, takvi postoje i ne miruju...

 

...ali uvek ce biti humanista koji bi razoruzali nadmocne a naoruzali one druge, cisto zbog ravnopravnosti snaga i vise gubitaka na obe strane


  • 0

#89 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 21 May 2014 - 16:33

 

 

...ali uvek ce biti humanista koji bi razoruzali nadmocne a naoruzali one druge, cisto zbog ravnopravnosti snaga i vise gubitaka na obe strane

 

uvek ce postojati humanista koji bi razoruzali sve cisto zbog mirnog suzivota i zajednickog napretka i da ne gledaju vise kako se ljudi jedni prema drugima ponasaju kao zveri (pogledaj malo sta se radilo u gvantanamu i koje metode su koriscene da bi se ljudi naterali da gutaju svinjetinu na svoj muslimanski praznik sto je cisto izivljavanje i nema nikakve veze sa borbom za ljudska prava)

 

medjutim avaj oni najjaci ne zele da poloze oruzje, kao ni oni koji su vec povredjeni preko granice oprastanja i zato je nato nuzno zlo kao sto sam i rekao a nikako neki tamo mirnodopski savez koji postoji da bi gradio biblioteke kao sto ovde neki pokusavaju da ga predstave.

 

ali ja ipak mislim da je nasa ljudska duznost da se borimo protiv takvog sveta, ako smo mi navikli da od nemoci ignorisemo tudju patnju  treba da ostavimo bolji svet svojoj deci, kao sto su se nasi pretci borili protiv robovlasnistva ili fasizma recimo, uz poprilicne zrtve (i nijedna od te dve borbe nije jos dobijena, jos uvek npr. postoji trgovina ljudima)


  • 0

#90 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 21 May 2014 - 16:41

:blink:

 

...mora da postoji tehnoloski nadmocan policajac koji ce da nadgleda da se neki autokrata i diktator opet ne zanese, a kao sto je poznato, takvi postoje i ne miruju...

 

ajde da kazemo da tako mora, problem nastaje kad policajac pocne sam sebi da propisuje zakone, onda nema ko da ga zaustavi kad izgubi kompas i izbrise razliku izmedju svojih interesa i opsteg dobra kome (bi trebao da) sluzi.


  • 0