Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Uloga NATO


  • Please log in to reply
1970 replies to this topic

#16 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 18 May 2014 - 10:05

Nisi u potpunosti u pravu, turska invazija Kipra te delimicno demantuje.

 

Vidi, znam i ja ponešto o turskoj intervenciji '74. i o razlozima koji su joj prethodili, posebno o ulozi Grčke i Enosisu (ring bell, poznato od nekud?). Kad govorimo o NATO-u, govorimo o sigurnosnom strateškom mehanizmu - vojnom, političkom i ekonomskom. NATO ne priječi članicama međusobne vojne sukobe (osim grčko - turskog sukoba oko Cipra, imaš i mali rat na Egejima, imaš "bakalarske ratove" Island - UK, UK - Norveška), "međusavezničke" ratove Argentina - UK, Piransku krizu.

Ne postoji ništa u aktima NATO saveza, što bi sprečavalo zemlje članice da se međusobno tuku. Ne nemilice i ne strateškim oružjem, no ipak...

Kad je riječ o velikoj, ozbiljnoj prijetnji, tipa strateških protivnika, trećih zemalja poput SSSR-a (Rusije) ili Kine, NATO je čvrst i neumoljiv. Jednako tako, kad su u pitanju nestabilni režimi poput sjevernokorejskog ili iranskog, rogue states kao Afganistan ili Somalija, ili terorističke mreže i pojedinci - milosti nema.

Tu su sve zemlje članice solidarne, bez ostatka.


  • 6

#17 Osceola

Osceola
  • Members
  • 35 posts

Posted 19 May 2014 - 15:45

"Politika je samo odsek za zabavu vojno-industrijskog kompleksa" - Frank Zappa

NATO pakt i dalje postoji samo zato da obezbedi dovoljno posla za vojno-industijski kompleks najbogatijih zemalja. I, u slučaju da budu ugroženi interesi tog kompleksa, 

(ili firmi sprijateljenih njima,ili firmi koje ekspoloatišu strateške sirovine),  da svrgne režime koji te interese ugrožavaju. U tome je NATO čvrst i neumoljiv.

Bezbednost stanovnika zemalja članica NATO je potpuno van interesa NATO pakta. 

Kad bi bilo drugačije verovatno bi postojala tendencija zaštiti stanovništvo od terorista (a ne ih naoružavati, kao u Iraku, Siriji, Avganistanu, Libiji, Makedoniji, ..., ili odredjenim nestabilnim teritorijama-Čečeniji, Ingušetiji, Dagestanu, Ujgurskoj republici,  na Kosovu i Metohiji, ...).


  • 0

#18 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 19 May 2014 - 18:36

"Politika je samo odsek za zabavu vojno-industrijskog kompleksa" - Frank Zappa

NATO pakt i dalje postoji samo zato da obezbedi dovoljno posla za vojno-industijski kompleks najbogatijih zemalja. I, u slučaju da budu ugroženi interesi tog kompleksa, 

(ili firmi sprijateljenih njima,ili firmi koje ekspoloatišu strateške sirovine),  da svrgne režime koji te interese ugrožavaju. U tome je NATO čvrst i neumoljiv.

Bezbednost stanovnika zemalja članica NATO je potpuno van interesa NATO pakta. 

Kad bi bilo drugačije verovatno bi postojala tendencija zaštiti stanovništvo od terorista (a ne ih naoružavati, kao u Iraku, Siriji, Avganistanu, Libiji, Makedoniji, ..., ili odredjenim nestabilnim teritorijama-Čečeniji, Ingušetiji, Dagestanu, Ujgurskoj republici,  na Kosovu i Metohiji, ...).

Koji su to teroristi u Makedoniji i na Kosovu? Imaš li imena tih terorističkih organizacija?


  • 0

#19 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 19 May 2014 - 19:45

Koji su to teroristi u Makedoniji i na Kosovu? Imaš li imena tih terorističkih organizacija?

OVK

Šta ima neterorističko u toj organizaciji?


  • 0

#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 May 2014 - 20:17

...

 

... OVK

Šta ima neterorističko u toj organizaciji?

 

Gde su pravosnazne sudske presude / osude / zabrana?

 

...


  • 0

#21 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 19 May 2014 - 20:33

...

 

 

Gde su pravosnazne sudske presude / osude / zabrana?

 

...

Postoji rezolucija 1203 Saveta Bezbednosti UN-a koja "zahteva od vodstva kosovskih Albanaca da osudi sve terorističke akcije, zahteva da takve aktivnosti odmah prestanu te naglašava da zajednica kosovskih Albanaca treba težiti ostvarivanju svojih ciljeva mirnim putem"

 

Postoji takodje i izveštaj State Departmenta iz 1998 godine kojim je OVK okarakterizirana kao teroristička organizacija.

 

Tu su i izveštaji Human Rights Watcha u kojima se osudjuju akcije OVK.

 

Eto tebi da zadovoljiš formu.

 

A za one koji misle svojom glavom, dovoljno je uzeti elementarne definicije terorizma i uporediti ih sa dejstvovanjem OVK-a od prvih akcija iz 1996 godine.

Ne postoji drugi zaključak do da je OVK bila klasična teroristička organizacija.


Edited by Kele, 19 May 2014 - 20:36.

  • 0

#22 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 May 2014 - 20:49

...

 

... za one koji misle svojom glavom ..., dovoljno je uzeti elementarne definicije terorizma i uporediti ih sa dejstvovanjem OVK-a od prvih akcija iz 1996 godine ... ne postoji drugi zaključak do da je OVK bila klasična teroristička organizacija ...

 

Zaista?

Zar ti smatras da 'misle svojom glavom' oni koji u beskraj ponavljaju stupidnosti lazljive sVrBske drzavne propagande?

 

U stilu, - kad nam se vec 'otelo nebesko kosovo' - udarimo iz sve snage po 'teroristickoj OVK', ne birajuci sredstva!

Sto mi je to nesto poznato?

 

'Teroristicka OVK' nikada ne bi bila stvorena da nije bilo visedecenijskog drzavnog terora sVrBije.

 

Btw, - i 'terorista Arafat' je dobio Nobela za mir.

 

Evo, neka se dogodi sektakularno resenje problema Kosova - i Thaci i poneko od sVrBskih demokrata mogu da preteduju na Nobela.

 

(opet - ni Thaci nije bas mio svim kosovskim Albancima).

 

...


  • 0

#23 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 19 May 2014 - 20:56

nato je nuzno zlo, nesto kao poplave, samo sto su poplave prirodno zlo a nato drustveno.

 

u svetu u kome vladaju nasilje, konformizam sebicnost zelja da se drugi ili ubije ili porobi kao i samozavaravanje da smo "mi" bolji od "njih" to je jedan nuzni nusprodukt takvog drustva. najbolje bi bilo da nema uopste vojske, ali djoka. naravno bilo ko drugi nije bolji ali ni gori ovi su jednostavno najjaci trenutno i to je kraj price.

 

e sad kome se ne svidja da zivi tako moze da proba da promeni planetu ili proba da promeni ljude i ja mu zelim svaku srecu u tome a sanse su mu priblizno iste. za mene ce nato uvek biti samo nuzno zlo i apsolutno nista vise, ko misli da njega nato brani je za mene jednostavno glup, sa velikom napomenom da ja stvarno nemam nista protiv glupih ljudi i mislim da treba da zive i uzivaju koliko mogu kad vec pametni ne mogu. mislim naravno pametan je svako ko prihvati nuznosti sveta u kome zivi, ali za mene je glup onaj ko ih voli, tacnije stoli ga bojko da menja svet nabolje i deo je problema ali ne treba ga mrzeti nego ga treba uciti kao decu sto ucis dok ne dostignu svoje intelektualne maksimume a ne bijes ih i ne mrzis ih.

 

voleti nato jer volis mir po meni je kao voleti saobracajne nesrece jer volis da se vozis kolima. jednostavno to je nuzno zlo, nusprodukt civilizacije - kao neka drustvena kanalizacija. zato samo idioti rade za njega (mislim ko nije na vrhu, oni na vrhu su pametni ali su ljudska govna kao recimo sto je bio Jovica Stanisic) a vole ga samo kreteni.

 

P.S. to se odnosi na svaku vojsku da ne buda da volim putlera, samo je tema bila NATO inace drugi su samo jos gori.


Edited by jasamja32, 19 May 2014 - 20:58.

  • 0

#24 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 19 May 2014 - 20:57

...

 

 

Zaista?

Zar ti smatras da 'misle svojom glavom' oni koji u beskraj ponavljaju stupidnosti lazljive sVrBske drzavne propagande?

 

U stilu, - kad nam se vec 'otelo nebesko kosovo' - udarimo iz sve snage po 'teroristickoj OVK', ne birajuci sredstva!

Sto mi je to nesto poznato?

 

'Teroristicka OVK' nikada ne bi bila stvorena da nije bilo visedecenijskog drzavnog terora sVrBije.

 

Btw, - i 'terorista Arafat' je dobio Nobela za mir.

 

Evo, neka se dogodi sektakularno resenje problema Kosova - i Thaci i poneko od sVrBskih demokrata mogu da preteduju na Nobela.

 

(opet - ni Thaci nije bas mio svim kosovskim Albancima).

 

...

 

Ej...čovek je samo pitao za ime terorističke organizacije na Kosovu.

Ja mu samo dao tačan odgovor iz rukava.

Nije to ništa posebno. Pitanje za 100 dinara kod Zeke Milionera.

 

Dao sam i tebi tražene reference.

 

Nema potrebe da tražiš produžetke.


  • 0

#25 jasamja32

jasamja32
  • Banned
  • 676 posts

Posted 19 May 2014 - 21:12

nato je provereno dokazano cinio, cini i cinice ratne zlocine, sad neke kazne bas kad se javnost uzjoguni sto ne mogu da odgledaju karadashianse na miru od takvih vesti, ali mnogi se i provuku kao sto su svi oni koji su namerno bombardovali civile u SR, bacali kasetne bombe i osiromaseni uranijum (ili im je tako dato naredjenje no svejedno je to) ali zrtve naravno nemaju nikakvu satisfakciju od tih sudjenja.

 

ne znam zulja li vas to malo izmedju usiju kad ih velicate...


  • 0

#26 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 May 2014 - 22:24

nato je provereno dokazano cinio, cini i cinice ratne zlocine, sad neke kazne bas kad se javnost uzjoguni sto ne mogu da odgledaju karadashianse na miru od takvih vesti, ali mnogi se i provuku kao sto su svi oni koji su namerno bombardovali civile u SR, bacali kasetne bombe i osiromaseni uranijum (ili im je tako dato naredjenje no svejedno je to) ali zrtve naravno nemaju nikakvu satisfakciju od tih sudjenja.

 

ne znam zulja li vas to malo izmedju usiju kad ih velicate...

 

Kada ćete da im sudite?

Prošli put su klupe u sudnici u Beogradu bile prazne ali su zato u Hagu pune onih koji su imali široku podršku u Srbiji tokom NATO intervencije.   


Edited by melankolic, 19 May 2014 - 22:25.

  • 2

#27 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2014 - 01:40

...

 

... ja mu samo dao tačan odgovor iz rukava ... za 100 dinara ...

 

Tvoji 'tacni odgovori' meni ne vrede ni 100 dinara, a iz rukava mozes da izvadis samo zamascenu sibicarsku kartu.

Tako i za 'reference' i taman posla - 'produzetke'.

 

No, ako se sVrBovi ponovo uskopiste, dobice 'repete', tj. 'produzetke' - sigurno.

A ovo lokalno, vukojebinsko unjkanje i junacenje posle civilizacijskih batina - pa to je samo vulgarni 'traditional'.

 

...


  • 0

#28 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 20 May 2014 - 06:35

Vidi, znam i ja ponešto o turskoj intervenciji '74. i o razlozima koji su joj prethodili, posebno o ulozi Grčke i Enosisu (ring bell, poznato od nekud?). Kad govorimo o NATO-u, govorimo o sigurnosnom strateškom mehanizmu - vojnom, političkom i ekonomskom. NATO ne priječi članicama međusobne vojne sukobe (osim grčko - turskog sukoba oko Cipra, imaš i mali rat na Egejima, imaš "bakalarske ratove" Island - UK, UK - Norveška), "međusavezničke" ratove Argentina - UK, Piransku krizu.

Ne postoji ništa u aktima NATO saveza, što bi sprečavalo zemlje članice da se međusobno tuku. Ne nemilice i ne strateškim oružjem, no ipak...

Kad je riječ o velikoj, ozbiljnoj prijetnji, tipa strateških protivnika, trećih zemalja poput SSSR-a (Rusije) ili Kine, NATO je čvrst i neumoljiv. Jednako tako, kad su u pitanju nestabilni režimi poput sjevernokorejskog ili iranskog, rogue states kao Afganistan ili Somalija, ili terorističke mreže i pojedinci - milosti nema.

Tu su sve zemlje članice solidarne, bez ostatka.

jbg, po ovome bi onda ispalo da cak i Srbistan udje u NATO, neko eventualno  novo makljanje Srba i Hrvata ne bi sprecili ???


  • 0

#29 Kele

Kele
  • Banned
  • 731 posts

Posted 20 May 2014 - 10:24

...

 

 

Tvoji 'tacni odgovori' meni ne vrede ni 100 dinara, a iz rukava mozes da izvadis samo zamascenu sibicarsku kartu.

Tako i za 'reference' i taman posla - 'produzetke'.

 

No, ako se sVrBovi ponovo uskopiste, dobice 'repete', tj. 'produzetke' - sigurno.

A ovo lokalno, vukojebinsko unjkanje i junacenje posle civilizacijskih batina - pa to je samo vulgarni 'traditional'.

 

...

 

Joguniš se i pretiš bezveze.

 

Eto, ako ćete smiriti, napisaću i da OVK nije bila obična teroristička organizacija...već verovatno najuspešnija organizacija tog tipa u istoriji.


  • 0

#30 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 20 May 2014 - 10:41

...

 

 

Tvoji 'tacni odgovori' meni ne vrede ni 100 dinara, a iz rukava mozes da izvadis samo zamascenu sibicarsku kartu.

Tako i za 'reference' i taman posla - 'produzetke'.

 

No, ako se sVrBovi ponovo uskopiste, dobice 'repete', tj. 'produzetke' - sigurno.

A ovo lokalno, vukojebinsko unjkanje i junacenje posle civilizacijskih batina - pa to je samo vulgarni 'traditional'.

 

...

A gde su se to sudovi osnivali za oslobodilacke organizacije?

Ja koliko znam ni ono poddrvetasko djubre nema presudu ni zabranu a ni ona dva olosa stto nam elegantno vratise pa sta sad?

Nema krivice po tebi.


  • 0