Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Uloga NATO


  • Please log in to reply
1970 replies to this topic

#1966 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2016 - 20:24

...

 

... i to je dio sistema kako da se vojnicima odrzava moral na nivou. Plus dobra hrana i oprema.

 

 

Nema potrebe da ti ja pricam o nekim stvarima, ti to sigurno znas bolje - no, britanska vojska ima jednu neverovatno dugu tradiciju, pa i poprilicno 'konzervativnu'.

 

Secam se kad nekog 'konjickog kadeta' / Queens mounted guard upoznaju sa onim ogromnim crnim konjem.

Pa mu narednik kaze - udji u 'box', ovo je tvoj konj, ima ... godina i zove se Tobby! 

Gde pametan konj odmah stavi na probu kadeta, da vidi kakav je karakter, pa ga blago prikljesti uz drvenu pregradu.

Na sta narednik kaze - lupi ga lako po sapima, da pokazes da si ti glavni.

I ovaj jadnik lagano lupi ono crno cudoviste, koje okrene glavu, pogleda ga i pomeri se od njega.

:+1:

 

A ako si gledao BBC serijal o gurkhas regiment - ima tamo sjajnih detalja o tome, kako su se engleski oficiri, pa i sam princ prilagodili mentalitetu tih ljudi.

 

Pa jedan visi oficir prica kako svaki njegov vojnik / oficir moze doci jod njega u goste, sa porodicom sa Himalaja, i da u tome nema nista neobicnog. Takodje mnoge restrikcije oko 'gestova / dodira / govora' sa ghurkama, jer kod njih vladaju druga pravila. 

Interesantno, eng. oficiri su to mogli i da savladaju i da prihvate.

 

Ne mogu da zamislim da bi moglo doci do dreke / udaranja / uvreda, sto je uobicajeno prema regrutima u mnogim vojskama, ali ne prema ghurkama.

 

Radio bi onaj 'kukri'

 

 

...


  • 3

#1967 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 26 November 2016 - 21:59

Nisam sa njima nikad direktno radio, ali bili su prisutni u bazi u Banjaluci. Oni imaju taj poseban status nesto kao i Legija Stranaca kod Francuza. Shvatam ja da Britanci imaju tu tradiciju i neka je cuvaju. Meni je to naravno bila neka vrsta egzotike. Samo mali primjer, kod nas vojnici nisu obavezni da pozdrave oficira na vojni nacin. Nesto ne zamisljivo kod Britanaca i Amera. 

 

Sjecam se kad sam bio u Tuzli. Tu je bila glavna baza US Army u BeHa. Bivsi JNA vojni aerodom. U jednom dijelu izmedju zgrada ima uzak prolaz koji se cesto koristi. Zvali su ga "salute avenue". Sa Amerima imam jako dobro iskustvo. Sa porucnikom Teague imam kontakt i dan danas. Spasio sam ga vojnog suda.

Afbeelding%2037.jpgAfbeelding%2038.jpg


Edited by Doorn, 26 November 2016 - 22:03.

  • 2

#1968 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 30 January 2017 - 11:14


  • 1

#1969 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 17 August 2017 - 10:26

f-35-lightning-JSF-Netherlands.jpg

 

The Netherlands is to assume distribution and storage of all spare parts for the 400  F-35 fighter jets due to be stationed in Europe, the Telegraaf said on Thursday. The storage, management and distribution of the spare parts will take place at the Dutch air force base in Woensdrecht, the paper said. Ministers say the deal will result in extra orders for some 70 Dutch companies, including transport firms, IT companies and aircraft manufacturer Fokker. The paper puts the total value of the warehousing deal at €1bn. ‘This is good for the Dutch defence industry,’ Ron Nulkes, director of the sector lobby group NIDV told the paper. ‘It is also shows the trust that the Americans have in the Netherlands by giving them such a crucial role in maintaining a major weapons system as the F-35.’ After years of wrangling, in 2014 the government agreed the Netherlands will buy 37 JSFs to replace the current fleet of ageing F-16s. The cost of the 37 planes was put then at €4.6bn, while operating costs will run at ‘a maximum’ €285m a year.

  • 1

#1970 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 31 October 2018 - 08:55

Nato holds biggest military exercise since Cold War


Edited by Doorn, 31 October 2018 - 08:55.

  • 1

#1971 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 22 March 2019 - 11:58

NATO deletes photo of Turkish divers unfurling flag in Greek waters


  • 0