Jump to content

Photo
* * * * - 1 votes

Uloga NATO

• Please log in to reply
1970 replies to this topic

#1951 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 25 November 2016 - 14:53

Ko su NL, B i D?

Ko smo to mi?

NL Holandija, B Belgija, D Njemacka.
Mi = Royal Dutch Army.
  • 2

#1952 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 25 November 2016 - 19:02

Doduse, teoretski moze da napravi "dil" sa degenerikom , nesto u smislu podele interesnih sfera. Tada bi balticke zemlje a bogami i Poljska prve dosle na udaru. Naravno trazili bi neki izgovor tipa ugrozenosti ruske manjine u tim zemljama. Preostaje jedino nadati se da ce uticaj Trumpa bii veoma ogranicen, pa cak ocekujem i njegovo smenjivanje pre isteka mandata, recimo za jedno dve godine. 

taj deo je mozda i najopasniji, a moze biti i najrealniji... Poljska verovatno nece biti ( vise ) zrtva , ali balticke zemlje su svakako u opasnosti.  One su sa vojne tacke gledista za NATO cist bespotrebni trosak. I bez obzira na obavezu "napad na jednu je napad na sve " u NATOu,  tesko da bi se NATO i EU i SAD upustile u rat zbog njih...

ponavljam, poljska je ipak nesto drugo...

Edited by Doc Holliday, 25 November 2016 - 19:03.

• 0

#1953 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 November 2016 - 19:15

...

... taj deo je mozda i najopasniji, a moze biti i najrealniji... Poljska verovatno nece biti ( vise ) zrtva , ali balticke zemlje su svakako u opasnosti ... one su sa vojne tacke gledista za NATO cist bespotrebni trosak ... i bez obzira na obavezu "napad na jednu je napad na sve " u NATOu,  tesko da bi se NATO i EU i SAD upustile u rat zbog njih ... 

:frust:

Ne budali, bRe!

Pa nije NATO tezga na buvljaku!

...

• 0

#1954 helmet

helmet
  • Members
  • 3,303 posts

Posted 25 November 2016 - 20:24

Kina ce u dogledno vreme postati najveca svetska sila, orvo ekonomski, pa onds i vojno. Kinezi su toga svesni i ne vezuju se za nikakve saveze, blokove, oni saradjuju sa svima , ekonomski jacaju, uce ali to nece trajati do veka, docice momenat kada Kina bude svwsna da je najaca i tada njeni interesi nece biti strogo regionalni, a obzirom na velika prirodna bogastva Rusije, ne verujem da ce je smatrati nekim saveznikom vec kao resenje za svoje narastujuce potrebe za resursima. Jako je naivno smatrati da Kinezi smatraju bilo koju zemlju svojim prijateljem, saveznikom, oni ne funkcionisu na taj nacin. Jako su veliki nacionalisti , vredan i postojan narod. Za sada deluju regionalno, ali je samo pitanje vremena kada ce.se to promeniti. Sto se.tice NATO-a slazem se sa misljenjem da ce slicno intervenisati kao u slucaju Ukrajine, u slucaju napada Rusije na Balticke zemlje. NATO da je hteo neku vecu konfrotaciju uradio hi to u slucaju Ukrajine, kao sto vidimo vojna pomoc Ukr je ravna nuli, i ma sta neki ovde blebetali to je realnost sa kojom te zemlje moraju da se suoce. Ne praviti greske SRJ i Ukrajine gledati i ocekivati spas od Rusije i NATO jer je to skroz pogresna percepcija i procena.
  • 0

#1955 helmet

helmet
  • Members
  • 3,303 posts

Posted 25 November 2016 - 20:34

Za pocetak da vojno propale NATO zemlje ponovo odvoje novac za ulaganje u vojsku pa onda da se prica o nekoj saradnji.
Nacin kako NL i D to rade je dokaz da je tako nesto moguce, ali definitivno ne u nekom kratkom roku. 
Jbt nama se smiju i zovu nas "beggars army". Nemamo municije ni za neku vjezbu. Urusili su nam vojsku PC guzonje pricom da nam vojska ne treba. Sve smo resurse potrosili na raznim misijama, a ulaganja nije bilo. Danas imamo vojsku kao i pred WW2. I tad su politicari lupetali da nece biti nikakvog rata. Za to se treba zahvaliti pacifistima iz "gebroken geweertje". Govorim ovo za NL, a u B nije nista bolje. 

Upravo to i ja pricam, a ismejase me zbog ideje o EU vojsci. Ukoliko imas idejunda integrises Evropu u jwdnu drzavu, to bez vojske nijw mogucw, treba raditi ma evropskom identitetu a vijska jw sastavni deo toga. Ja bih uvek pre nosio uniformu EU, a nikada NATO i Srbije recimo. Ocekivati od Amera da te brane je smwsno i samo je pitanje vremena kada ce ti se obiti o glavu. Imas Tursku koja je pored toliko EU drzava najaca vojska i NATO i onda se prica u nekoj bezbednosti. Evo Sultan vec poceo da poteze pricu o migrantima i da ucenjuje, A sto i nw bi kada zna da ima birokratiju naspram sebe, a on pocistio redove u vojsci i ima maksimalnu podrsku ma sta da uradi. Evropa je u gadnom sosu po meni i krajnje je vreme da se nesto uradi jer sama EU ne bi mogla da se odbrani ni od koga.
  • 0

#1956 rikitataa

rikitataa
  • Members
  • 1,019 posts

Posted 25 November 2016 - 20:48

Sumnjam da ce Britanija i Amerika dozvoliti stvaranje neke EU vojske, na cijem celu bi bila Nemacka kao najbogatija zemlja Unije.

Edited by rikitataa, 25 November 2016 - 20:49.

• 1

#1957 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 November 2016 - 23:13

taj deo je mozda i najopasniji, a moze biti i najrealniji... Poljska verovatno nece biti ( vise ) zrtva , ali balticke zemlje su svakako u opasnosti.  One su sa vojne tacke gledista za NATO cist bespotrebni trosak. I bez obzira na obavezu "napad na jednu je napad na sve " u NATOu,  tesko da bi se NATO i EU i SAD upustile u rat zbog njih...

ponavljam, poljska je ipak nesto drugo...

Kako je osvezavajuce citati ovako nesto opet nakon 80 godina, cime se potvrdjuje da (opet) imamo posla sa mentalno bolesnim tiraninom sa mesijanskim kompleksom...

• 2

#1958 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2016 - 00:05

...

Od pocetka 'hladnog rata', ssserija je pokusavala da iznadje bilo kakvo sredsto za borbu protiv dominacije nosaca aviona na morskim prostorima - i nije uspela.

Ni sa 'boNbarderima', ni sa podmornicama, ni sa nekim nuklearnim arsenalom, ni sa nekom shugavom flotom.

Jednostavno, sve luke koje je imala su zimi zamrzavale, svi strateski morski prolazi su bili kontrolisani od 'neprijatelja', a svaka kopnena operacija bi bila / je bila neutralisana (diljem sveta) od strane USofA i saveznika, ma kako bili 'sumnjivi / neprihvatljivi'.

Sto rece onaj americki general za nekog LA diktatora - ' to je kuckin sin, ali nas kuckin sin'!

Ni danas ovaj otpadak od ssserije, zvani rusija - ne moze nista!

U konvencionalnom ratu osudjen je na poraz, a u nuklearnom - bice svejedno.

Tj. posle prve akcije / boNbe na Pribaltik - bice svejedno.

PS.

O 'artiljeriji' derutnog 'kuznjecova' necu nista.

Koliko ono bese domet? Manje od 50km?

:lol+:

(a i kad puca - avioni / helikopteri ni mogu da uzlecu par sati - treba sa palube ukloniti gar i djubre)

Dovoljno je procitati kako su zavrsili oni japanski 'borbeni monstrumi Musashi / Yamato)' - pa to je  :ajme:

No, ocigledno su sVrBovski vojno_politicki halucinatori jos uvek na nivou 'potapanja_brodova'!

...

Edited by Kinik, 26 November 2016 - 00:09.

• 2

#1959 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2016 - 03:43

...

... NL Holandija, B Belgija, D Njemacka. Mi = Royal Dutch Army.

...

• 2

#1960 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 November 2016 - 03:53

Kina ce u dogledno vreme postati najveca svetska sila, orvo ekonomski, pa onds i vojno. Kinezi su toga svesni i ne vezuju se za nikakve saveze, blokove, oni saradjuju sa svima , ekonomski jacaju, uce ali to nece trajati do veka, docice momenat kada Kina bude svwsna da je najaca i tada njeni interesi nece biti strogo regionalni, a obzirom na velika prirodna bogastva Rusije, ne verujem da ce je smatrati nekim saveznikom vec kao resenje za svoje narastujuce potrebe za resursima. Jako je naivno smatrati da Kinezi smatraju bilo koju zemlju svojim prijateljem, saveznikom, oni ne funkcionisu na taj nacin. Jako su veliki nacionalisti , vredan i postojan narod. Za sada deluju regionalno, ali je samo pitanje vremena kada ce.se to promeniti. Sto se.tice NATO-a slazem se sa misljenjem da ce slicno intervenisati kao u slucaju Ukrajine, u slucaju napada Rusije na Balticke zemlje. NATO da je hteo neku vecu konfrotaciju uradio hi to u slucaju Ukrajine, kao sto vidimo vojna pomoc Ukr je ravna nuli, i ma sta neki ovde blebetali to je realnost sa kojom te zemlje moraju da se suoce. Ne praviti greske SRJ i Ukrajine gledati i ocekivati spas od Rusije i NATO jer je to skroz pogresna percepcija i procena.

:ajme: Uprkos dokazima da su ekonomsko jakim zemljama savezi vrlo vazni imamo ovde "dokaz" kako Kini to ne treba i da ce postati i ostati najveca sila mimo svega.

Dokazivati da NATO nece intervenisati u Baltickim zemljama, iako su one deo NATO saveza navodeci kao dokaz neintervenciju u Ukrajini, koja to nije, je politicka nepismenost, nikakvo pozivanje na realnost ne moze to da sakrije.

• 0

#1961 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 26 November 2016 - 09:27

...

... NL Holandija, B Belgija, D Njemacka. Mi = Royal Dutch Army.

...

Holandski SFOR bataljon u BeHa je bio pod komandom Britanske divizije sa sjedistem u Banjaluci. Svaki ponedeljak sam isao kod njih na izvestaje. Gle cuda pa sam odrastao u tom gradu. Mogao sam dobro sa njima da saradjujem, ali nervirala me njihova kultura superiornosti. Cak se vise ispoljava nego kod Amerikanaca. Vrh mi je bio u bazi u Mrkonjic gradu. Tu su tada bili stacionirani 9/12 Lancers. Rucak u officers mess i ladno koriste silver priboje za jelo iz nekog, zaboravio sam rata iz 18 vijeka. To nose uvjek sa sobom. Vojnici rade kao konobari u nekom Michelin star restoranu. Meni je to skroz sasavo, ali to je dio njihove kulture.
  • 0

#1962 mudrac na klonji

mudrac na klonji
  • Banned
  • 810 posts

Posted 26 November 2016 - 12:03

Šta očekivati od vojske nego trip o superiornosti, slavnoj prošlosti, moralnim pobjednicima, junačkim podvizima i ostalim sranjima?

• 0

#1963 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 26 November 2016 - 12:48

Šta očekivati od vojske nego trip o superiornosti, slavnoj prošlosti, moralnim pobjednicima, junačkim podvizima i ostalim sranjima?

I to je dio sistema kako da se vojnicima odrzava moral na nivou. Plus dobra hrana i oprema.
  • 1

#1964 mudrac na klonji

mudrac na klonji
  • Banned
  • 810 posts

Posted 26 November 2016 - 13:17

Tako je, zlatne viljuske, pjesmice, mitovi - sve u cilju da se sakrije ruzna cinjenica a to je da je ubijanje u centru dejstvovanja.

• 0

#1965 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 November 2016 - 13:30

...

Pa, 'ubijanje' se moze vrsiti i uz junacke gusle, smrdljive opanke i ojkanje - ne mora uz imperijalnu tradiciju, srebrne viljuske, bele stolnjake i shampanj!

:lol+:

...

• 2