Jump to content


Photo
- - - - -

Crkavati među "svojima" ili u "civilizaciji"?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 polumentol

polumentol
  • Banned
  • 1 posts

Posted 12 May 2014 - 06:07

Kako vi konkretno zavarate sebe da vam je bolje tu gde ste? Ja odlepim posle mesec dana gde god da se nađem.

 

U Srbiji jeste lepo što za 10e prepuknem od hrane i što za recimo cenu jednog evropskog hotelskog noćenja više klase u BG-u se orgija čitav produženi vikend(povratna karta included), ali kada trezan prođeš (Beo)gradom, to bukvalno kao da je ceo narod na tabletama. Stoji da niko ne umire gladan, ali sem toga apsolutno ništa, sve normalno što proviri odmah se kopa u zemlju, to je anti-sistem razvijen do daske.

 

Preko jeste lepo što je mahom čisto i uredno, ali jednostavno je tuđa zemlja, oni su vlasnici a ti si rob i čim vide da nisi njihov plavokosi degenerik ili respektivne regije mutant(plod krvnih srodnika do pre 100 godina) odmah si neka niža rasa, neki automehaničar-fizikalac, bez obzira što imaš i novca i poslovnog i životnog iskustva 10x više od svih njih sabrano pa na kvadrat. Nikoga to ne zanima. Kao da je neko sa onom kutlačom za sladoled išao od glave do glave stanovnika i vadio po pola mozga.

 

Ko je ovde lud?



#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 May 2014 - 06:35

Kako vi konkretno zavarate sebe da vam je bolje tu gde ste? Ja odlepim posle mesec dana gde god da se nađem.

 

U Srbiji jeste lepo što za 10e prepuknem od hrane i što za recimo cenu jednog evropskog hotelskog noćenja više klase u BG-u se orgija čitav produženi vikend(povratna karta included), ali kada trezan prođeš (Beo)gradom, to bukvalno kao da je ceo narod na tabletama. Stoji da niko ne umire gladan, ali sem toga apsolutno ništa, sve normalno što proviri odmah se kopa u zemlju, to je anti-sistem razvijen do daske.

 

Preko jeste lepo što je mahom čisto i uredno, ali jednostavno je tuđa zemlja, oni su vlasnici a ti si rob i čim vide da nisi njihov plavokosi degenerik ili respektivne regije mutant(plod krvnih srodnika do pre 100 godina) odmah si neka niža rasa, neki automehaničar-fizikalac, bez obzira što imaš i novca i poslovnog i životnog iskustva 10x više od svih njih sabrano pa na kvadrat. Nikoga to ne zanima. Kao da je neko sa onom kutlačom za sladoled išao od glave do glave stanovnika i vadio po pola mozga.

 

Ko je ovde lud?

Ti si lud, kad sebi dopustas da ovako lupetas!



#3 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 12 May 2014 - 13:55

Kako vi konkretno zavarate sebe da vam je bolje tu gde ste? Ja odlepim posle mesec dana gde god da se nađem.

 

U Srbiji jeste lepo što za 10e prepuknem od hrane i što za recimo cenu jednog evropskog hotelskog noćenja više klase u BG-u se orgija čitav produženi vikend(povratna karta included), ali kada trezan prođeš (Beo)gradom, to bukvalno kao da je ceo narod na tabletama. Stoji da niko ne umire gladan, ali sem toga apsolutno ništa, sve normalno što proviri odmah se kopa u zemlju, to je anti-sistem razvijen do daske.

 

Preko jeste lepo što je mahom čisto i uredno, ali jednostavno je tuđa zemlja, oni su vlasnici a ti si rob i čim vide da nisi njihov plavokosi degenerik ili respektivne regije mutant(plod krvnih srodnika do pre 100 godina) odmah si neka niža rasa, neki automehaničar-fizikalac, bez obzira što imaš i novca i poslovnog i životnog iskustva 10x više od svih njih sabrano pa na kvadrat. Nikoga to ne zanima. Kao da je neko sa onom kutlačom za sladoled išao od glave do glave stanovnika i vadio po pola mozga.

 

Ko je ovde lud?

 

Ja nisam u inostranstvu pa ne mogu nista konkretno da kazem, ali utisak koji ja imam od mojih rodjaka iz Svedske i Francuske je da ako se bas potrudis onda neko taj trud i ceni. Ili recimo primer, da kad treba da zavrsis neke administrativne poslove da ne moras da cusnes nekom neki evric u dzep ili da odneses kafu i ratluk.

 

Za mene je to sasvim dovoljno da jednog dana pokusam da odem negde, a tamo gde odem da pokusam da ucestvujem u stvaranju nove vrednosti. (Kao makroekonomskog pokazatelja.) Pa neka me gleda kako ko oce.

 

 

BOLD: Ovde i kad si ,,nas'', kad zivis u selu kuca do kuce, jos isto prezime, familija, tradicionalno se sude medjusobno, zovu inspekciju da prijave ,,nepravilnosti'', komentarisu kako je moj ku''ruz bolje rodio neg' nji'ov itd..... Kad si u gradu, bleje dokone komsije na prozorima zgrada i gledaju kad i sa kim izlazis, slusaju ko se sa kim svadja, komsije isti sprat gledaju ko ce da ugradi bolja sigurnosna vrata itd....  Gledaju se ljudi ispod oka, sujetni....

Ne naravno svi, svuda ima i dobri i losih i normalnih i cudnih ljudi, pa kao sto nisu svi ovakvi kako sam ih nabrojao tako mogu da potpisem da ni tamo negde ne gledaju te svi kao ,,nizu rasu''.

 

 

Iskreno, mislim da ti treba prvo sebe da preispitas sta i kako zelis za sebe.....



#4 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 12 May 2014 - 14:05

...

Preko jeste lepo što je mahom čisto i uredno, ali jednostavno je tuđa zemlja, oni su vlasnici a ti si rob i čim vide da nisi njihov plavokosi degenerik ili respektivne regije mutant(plod krvnih srodnika do pre 100 godina) odmah si neka niža rasa, neki automehaničar-fizikalac, bez obzira što imaš i novca i poslovnog i životnog iskustva 10x više od svih njih sabrano pa na kvadrat. Nikoga to ne zanima. Kao da je neko sa onom kutlačom za sladoled išao od glave do glave stanovnika i vadio po pola mozga.

 

Ko je ovde lud?

 

Ovde nam nisu potrebni fašisti niti fašistički stavovi. Zbogom.

 

Ko želi da normalno razgovara o temi, neka razgovara.


Edited by DJ_Vasa, 12 May 2014 - 14:05.


#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 12 May 2014 - 14:57

A covek je sasvim dobro odabrao nickname. ;)



#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 May 2014 - 15:00

Ja nisam u inostranstvu pa ne mogu nista konkretno da kazem, ali utisak koji ja imam od mojih rodjaka iz Svedske i Francuske je da ako se bas potrudis onda neko taj trud i ceni. Ili recimo primer, da kad treba da zavrsis neke administrativne poslove da ne moras da cusnes nekom neki evric u dzep ili da odneses kafu i ratluk.

 

Za mene je to sasvim dovoljno da jednog dana pokusam da odem negde, a tamo gde odem da pokusam da ucestvujem u stvaranju nove vrednosti. (Kao makroekonomskog pokazatelja.) Pa neka me gleda kako ko oce.

Gledace te onako kako radis. Postovace te oni cije misljenje ti znaci. Ima pogleda ispod oka, ali ti koji te gledaju ispod oka, niti imaju uticaj na tvoj zivot, niti imaju mozga. Jedino sto ti imaju je da su rodjeni tu gde si ti nedavno doselio i to je to. S'druge strane i ne zameriti im, ti dosao skoro, a neko te ceni, a oni tu od rodjenja i nista. ;)

 

BOLD: Ovde i kad si ,,nas'', kad zivis u selu kuca do kuce, jos isto prezime, familija, tradicionalno se sude medjusobno, zovu inspekciju da prijave ,,nepravilnosti'', komentarisu kako je moj ku''ruz bolje rodio neg' nji'ov itd..... Kad si u gradu, bleje dokone komsije na prozorima zgrada i gledaju kad i sa kim izlazis, slusaju ko se sa kim svadja, komsije isti sprat gledaju ko ce da ugradi bolja sigurnosna vrata itd....  Gledaju se ljudi ispod oka, sujetni....

Ne naravno svi, svuda ima i dobri i losih i normalnih i cudnih ljudi, pa kao sto nisu svi ovakvi kako sam ih nabrojao tako mogu da potpisem da ni tamo negde ne gledaju te svi kao ,,nizu rasu''.

 

 

Iskreno, mislim da ti treba prvo sebe da preispitas sta i kako zelis za sebe.....



#7 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 12 May 2014 - 15:39

A covek je sasvim dobro odabrao nickname. ;)

NIje, prepotentno je dodao "polu"



#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 12 May 2014 - 17:05

Sad, topik i nije los. Ima tu puno aspekata o kojima bi se moglo razgovarati, mada je pokretac nastupio sa "ja sam pametan, a vi budale" stavom. Istina, bilo je slicnih topika i ranije...

 

Jedan aspekt je tzv. "patriotizam." Neko, pametniji od mene, je svojevremeno rekao da "patriotizam je ubedjenje da je moja zemlja najbolja na svetu jer sam ja tamo rodjen." Licno, ne slazem se. Odbijam da budem odredjen rodjenjem ili bilo cime na sto nisam imao utecaj. Hocu da budem ono sto hocu, sopstvenim izborom.

 

Druga stvar, bez obzira na to je li bolje 'vamo ili tamo, je to sto su emigranti pokazali zelju/volju da ne sto urade i promene u svojem zivotu. Ovde nije pitanje da li je odluka bila pogresna, ili izbor zemlje, nego pitanje volje. Lako je sedeti i lamentirati kako je svet/zivot ovakav ili onakav - no, ako ti se ne svidja, promeni, idi.

 

Licno, u emigraciji sam postigao stvari koje ne bih mogao u domovini. Istovremeno, fali mi familija (ziveo Skype!) i drustvo iz detinjstva.

Svako treba da sam odredi sta mu je bitnije.

Ali, nije u redu proglasiti nekoga budalom zato sto je izabrao drugacije resenje.



#9 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 May 2014 - 18:00

Kako vi konkretno zavarate sebe da vam je bolje tu gde ste? Ja odlepim posle mesec dana gde god da se nađem.

 

Mislim da je ova druga, kljucna recenica u postu. Zato sto ukazuje na uzrok koji nije povezan sa "mestom" (pod navodnicima, jer pod "mestom" podrazumevam ne samo geografsku, nego i socijalnu, kulturno-politicku dimenziju), nego sa necim unutrasnjim, tj. ako nista ne zadovoljava uslove u nekom racionalnom okviru, onda su ti uslovi mozda krivi, a ne samo mesto. Znam da je autor banovan, ali mogao bi da porazmisli o tome sta mu je bitno, i od svega bitnog, sta mu je bitnije od neceg drugog. Pa onda da zadovoljava te zahteve sistematski. 



#10 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 May 2014 - 05:43

Na autorovu drugu recenicu postoji samo jedan odgovor: mnostvo mostova i solitera svuda, ima tableta, ima vatrenog i hladnog oruzja... Samoubistvo je, kazu, bezbolno.

 

Uzgred, jel' ima neka forumska statistika koliko ih je do sada uspelo da popije ban nakon jednog jedinog posta (a da nisu bili poznati klonovi)? Nije to malo postignuce... 



#11 Dangar

Dangar
  • Members
  • 2,512 posts

Posted 13 May 2014 - 16:33

Na autorovu drugu recenicu postoji samo jedan odgovor: mnostvo mostova i solitera svuda, ima tableta, ima vatrenog i hladnog oruzja... Samoubistvo je, kazu, bezbolno.

 

Uzgred, jel' ima neka forumska statistika koliko ih je do sada uspelo da popije ban nakon jednog jedinog posta (a da nisu bili poznati klonovi)? Nije to malo postignuce... 

 

koji je odgovor moderacije na forumašovu prvu rečenicu u kojoj se poziva na nasilje odnosno ubistvo?



#12 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 13 May 2014 - 17:42

Gledace te onako kako radis. Postovace te oni cije misljenje ti znaci. Ima pogleda ispod oka, ali ti koji te gledaju ispod oka, niti imaju uticaj na tvoj zivot, niti imaju mozga. Jedino sto ti imaju je da su rodjeni tu gde si ti nedavno doselio i to je to. S'druge strane i ne zameriti im, ti dosao skoro, a neko te ceni, a oni tu od rodjenja i nista. ;)

Ovo je odlicno objasnjenje i totalno tacno.

Politika isto nema uticaja na zivot, osim ako ti neka nova vlast ne uvede novi porez, a i onda manje vise gundjas, slegnes ramenima i ides dalje, jer ako se okrenese oko sebe, vidis gde je porez otisao, u odlicne puteve, skole, infrastrukturu. Ne moras cak ni da znas ko je 'predsednik opstine', jer ti nece trebati veza da zavrsis nesto na salteru  :)

 

To su recimo neke stvari koje meni odgovaraju u 'preko' kako nas dragi banovan forumas objasni. Ah da i opustena atmosfera drustva, nasmejani ljudi, to je tesko definisati ali u SR uvek imam osecaj kao da ljudi idu okolo vukuci neku ogromno stencugu na ramenima, tmurni sa problemima celog sveta na umu. Vuku egzistencijalne probleme i nesigurno sutra, ogorcenost (neki zbog Kosova neki sto rade za 'biznismena').



#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 May 2014 - 20:17

koji je odgovor moderacije na forumašovu prvu rečenicu u kojoj se poziva na nasilje odnosno ubistvo?

O cemu ti pricas? Ja samo o elementarnom ljudskom pravu na samoubistvo koje, doduse, negiraju pojedine represivne religijske i drzavne institucije. Nema govora ni o kakvom ubistvu. Uostalom, procitaj sam naslov topika, i postavljac se opravdano pita o tome...

 

P.S. Sintaksa "forumasOvu" je odraz tvoje nepismenosti, o velikim slovima i interpunkciji da ne pricam.



#14 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 13 May 2014 - 20:38

koji je odgovor moderacije na forumašovu prvu rečenicu u kojoj se poziva na nasilje odnosno ubistvo?

 

odgovor je:

 

"I noga u dupe je korak napred." - Mao



#15 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 14 May 2014 - 13:07

 u odlicne puteve, skole, infrastrukturu. N

 

Angelia, osim ako nije malo ovamo NE, gde nam infrastruktura vapi za investicijama :) Da kucnem u drvo, jos ide subway, a dokle ce ne znamo :)