Jump to content


Photo
- - - - -

Lekari, njihovo lečenje i posledice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
218 replies to this topic

#46 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 February 2015 - 11:14

Zato sto imaju vecu odgovornost, imaju neke zakletve i niko ih nije tjerao da rade to sto rade.

A to ne vredi za policajce, presednike drzave itd?



#47 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 21 February 2015 - 19:56

A to ne vredi za policajce, presednike drzave itd?

 

 sustina je da  su uglavnom svi strucni ljudi vec pobegli iz zemlje ili se spremaju da pobegnu. To vazi i za one koji su skole zavrsili ili zavrsavaju zahvaljujuci svojem znanju i radu.  Ostaju oni koji su zavrsili skole pomocu mita i korupcije, kradja na ispitima i slicno.  Za koje se samo pise da su strucnjaci. Oni koji u belom svetu ne vrede nista.  Pa tako nas ti "strucnjaci " lece, zidaju zgrade , vode drzavu....



#48 Zvezdinho

Zvezdinho
  • Members
  • 19,480 posts

Posted 22 February 2015 - 13:17

U pravu su i jedni i drugi. Pacijenti hoce da se lijece na guglu i misle da su najpametniji i da je bespotrebno skolovati se godinama za doktora jer zaboga postoji gugl, a vala i mnogi kvaziljekari od kojih 80-90% zavrsi medicinski fakultet samo sto je iz porodice ljekara(sto podrazumijeva veze i vezice) imaju tzv. ''kompleks bijelog mantila''. No problem se ne rijesava rijesavanjem posljedica, nego uzrocima, a uzrok je nakaradni zdravstveni sistem. Slicna je situacija u vecini ex-yu drzava i dok se sistem ne promijeni, situacija se nece promijeniti.

Sto se mita i korupcije tice, tu su veci krivci pacijenti(ali ljekari imaju vecu odgovornost u tome) jer svi su formalno protiv korupcije a 90% bi platilo i trazi da plati da nesto uradi preko veze.

 

Potpuno netacna teza, promasena do bola.Pacijenti jadni moraju da sa dovijaju i informisu preko gugla posto to lekari ne rade, bilo da se radi o terapiji bilo da se radi o tome da informisu pacijenta ( da krenemo samo od obicne krve slike ). Ovde su lekari umislili da su polubozanstva (i strucni i nestrucni) . A nekim lekarima ni godine skolovanja ne vrede ( na primer lekar koji ti poslusa pluca i nista se ne cuje odmah odbacuje bilo sta i odbijaju da posalju na rengen pacijenta koji mozda ima na primer kancer pluca koji se ne moze cuti, plus pacijent ima povisen CRP), pa jadni pacijenti moraju da proveravaju sve na netu ne bi li se izlecili (ili bar znali sta da pitaju lekara, za neki bolji lek i dr.stvari) ili odokativno  postavili dijagnozu posto polubozanstva to ofrlje rade uz uzrecicu idi ti kuci ti si zdrav tebi nije nista, a kada se posle bolest razvije kazu ti pa gde si bio do sad.

 

I ovo na kraju je promasaj ala Bekam sa penala, jer niko ne bi platio da ih lekari na to ne teraju.Klasika, odlaze se oparacija iz nedelje u nedelju dok lekaru ne tutnes neke pare. Znaci pacijent je kriv sto mora da plati , najbolje bi bilo da umre.A sta cemo sa onima koji nemaju da plate ?

 

Naravno ima i pozitivnih primera ali su oni u velikoj manjini.


Edited by Zvezdinho, 22 February 2015 - 13:21.


#49 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 February 2015 - 15:08

Koliko ja razumem ovaj problem, od lekara u Srbiji se malo previse ocekuje. S jedne strane stvarno treba da budu polubozanstva, koja vade ljude iz mrtvih, a s druge da satima slusaju dzandrljanje svakog dokonog dede kojeg probada pod pleckom na promenu vremena, i plus da ispunjavaju zelje uze i sire familije i komsiluka.

Resenje je u skolovanim i iskusnim medicinskim sestrama, koje primaju ljude po ambulantama i upucuju lekarima ono sto je za njih, a ljubazno saslusaju, posavetuju i salju kuci one s prehladama, zgaravicom i slicnim stanjima. Lekari nema sta da se bave time ko ce stici do njih i kojim redom, nego treba da se skoluju i sticu iskustvo, pa posle neka stvarno budu polubozanstva koja lece ljude kojima lecenje treba.

U takvoj raspodeli ni sestrama ne pada na pamet da salju lekarima svoje tetke i bratance, jer ce dobiti po usima od lekara koji nije gulio skole onolike godine da bi sada trosio svoje vreme sa zdravim ljudima, zato sto se nekoj sestri cefnulo, ili je dobila bombonjeru od nekog hipohondra.

Resenje postoji, a kako vidim, sada u Srbiji postoje i vise strukovne skole za medicinske sestre. Uopste ne mora da bude toliko tesko da se prepise obrazac od uspesnih zdravstvenih sistema u Evropi.



#50 Zvezdinho

Zvezdinho
  • Members
  • 19,480 posts

Posted 22 February 2015 - 17:53

Jeste, ljudi bas vole da cekaju u punim cekaonicama i zivotna im je zelja da stalno idu kod lekara.U stvari to im je fetish :wacko: Upravo zbog takvog stava lekara tipa nije ti nista koj si moj dolazio je jedan od glavnih razloga kasnog otkrivanja kancera, na primer.

 

Mada stoji da zbog velikog broja pacijenata dobri lekari ( kod onih sto nemaju pojma a misle da sve znaju to nema neki znacaj)  ne mogu u potpunosti da se posvete pacijentu. Ali za to nisu krivi pacijenti.


Edited by Zvezdinho, 22 February 2015 - 18:07.


#51 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 22 February 2015 - 21:59

Da li postoji problem u zdravstvu u Srbiji? Naravno da postoji. Da li postoje korumpirani doktori i medicinsko osoblje? Kao sto postoje u svim segmentima drustva.

 

Da li lekar masovno odlaze iz Srbije (kvalitetni), odakle, i ono sto ostaje je naravno, uglavnom, manje kvalitetno od onog sto odlazi.

 

Pristalica sam da svaki vid korupcije treba iskoreniti, nije bitno u kom segmenu zivota, ali stoji da se prica oko medicniskih radnika preuvelicava, pre svega od medija koji zive od senzacija. Cinjenica je da se dnevno izvrsi veliki broj operacija i da se spasava dnevno veliki broj ljudi. Naravno o tome se ne pise. A ako postoji jedna ili vise trulih jabuka, onda se po njima sudi o celoj profesiji, sto nije posteno.

 

Naravno, i doktori su ljudi pa su i greske moguce, treba ih svakako svesti na minimum. 



#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 February 2015 - 22:19

Jeste, ljudi bas vole da cekaju u punim cekaonicama i zivotna im je zelja da stalno idu kod lekara.U stvari to im je fetish :wacko: Upravo zbog takvog stava lekara tipa nije ti nista koj si moj dolazio je jedan od glavnih razloga kasnog otkrivanja kancera, na primer.

 

Mada stoji da zbog velikog broja pacijenata dobri lekari ( kod onih sto nemaju pojma a misle da sve znaju to nema neki znacaj)  ne mogu u potpunosti da se posvete pacijentu. Ali za to nisu krivi pacijenti.

 

Naravno da nisu krivi oni pacijenti koji su zaista bolesni od ozbiljnih bolesti, pa ni oni koji su samo prehladjeni i zele da budu sigurni da nije nesto gore u pitanju. Rekla sam samo da nema nikakve potrebe da se svi guraju kod lekara, jer sestra s trogodisnjim fakultetom i nesto iskustva moze sigurno da zbrine lakse slucajeve, tako da lekari mogu da se posvete ozbiljnijim. Dodatni bonus je sto nema potezanja lekara za rukav, jer se njemu u tim slucajevima ne ide direktno, i sto je takav sistem jeftiniji za poreske obveznike.

U sezoni gripa zaista nema potrebe da se lekarska kompetencija i preskupo obrazovanje koje stoji iza toga, trose na pregled grla i slusanje pluca, a jos manje na kontrolu pritiska i duge razgovore s pacijentima. A jedan lekar poreske obveznike kosta kao dve sestre, spacijalista kao tri. U tom je moja poenta.



#53 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 23 February 2015 - 11:25

Naravno da nisu krivi oni pacijenti koji su zaista bolesni od ozbiljnih bolesti, pa ni oni koji su samo prehladjeni i zele da budu sigurni da nije nesto gore u pitanju. Rekla sam samo da nema nikakve potrebe da se svi guraju kod lekara, jer sestra s trogodisnjim fakultetom i nesto iskustva moze sigurno da zbrine lakse slucajeve, tako da lekari mogu da se posvete ozbiljnijim. Dodatni bonus je sto nema potezanja lekara za rukav, jer se njemu u tim slucajevima ne ide direktno, i sto je takav sistem jeftiniji za poreske obveznike.

U sezoni gripa zaista nema potrebe da se lekarska kompetencija i preskupo obrazovanje koje stoji iza toga, trose na pregled grla i slusanje pluca, a jos manje na kontrolu pritiska i duge razgovore s pacijentima. A jedan lekar poreske obveznike kosta kao dve sestre, spacijalista kao tri. U tom je moja poenta.

 

U pravu si. U tom slucaju, potrebna je i "reforma" obrazovanja medicinskog kadra. U US ove vrste poslova obavljaju:

 

PAs - Physician assistants, practice medicine on a team under the supervision of physicians and surgeons. They are formally educated to examine patients, diagnose injuries and illnesses, and provide treatment. Physician assistants must complete an accredited educational program. These programs usually lead to a master’s degree.

 

NPs - Nurse practitioners (NPs)  perform comprehensive and focused physical examinations; diagnose and treat common acute illnesses and injuries; provide immunizations; manage high blood pressure, diabetes, depression and other chronic health problems; order and interpret diagnostic tests such as X-rays and EKGs, as well as laboratory tests; prescribe medications and therapies; perform procedures; and educate and counsel patients and their families regarding healthy lifestyles and health care options. NPs can prescribe medications, including controlled substances, in all 50 states. In 26 states, NPs have authority to practice independently. They must graduate from an accredited graduate (MSN - master of science in nursing) or doctoral (DNP) program.



#54 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 February 2015 - 17:02

U pravu si. U tom slucaju, potrebna je i "reforma" obrazovanja medicinskog kadra.

 

Koliko ja znam, nije problem u obrazovanju, jer takve skole postoje u Srbiji, cak mislim da su u prilicnoj ekspanziji poslednjih godina. To su one koje skoluju "vise medicinske sestre". No cini mi se da nikom nije najjasnije sta bi one trebalo da rade, osim da budu sefice nizem osoblju, a u poslednje vreme i da probaju da dobiju licencu u EU.

Rekla bih da bi reforma morala da ide u pravcu da se tim sestrama otvori prostor da rade s pacijentima, pre svega u onom sto se zove "primarna zdravstvena zastita". Sve takve sestre koje ja znam, a ima ih nekoliko, su sefice po nekim fancy bolnickim odeljenjima, i uglavnom se bave administrativnim poslovima, a najmanje pacijentima. Zali boze dobrog obrazovanja.

Naravno da jednu takvu reformu nije lako sprovesti, jer bi bilo mnogo otpora, pre svega medju sestrama sa srednjom skolom, kojima bi to malo oborilo status. Ali bi bar neke od njih bile motivisane da nastave obrazovanje. U svakom slucaju ne bi moralo da se krece od nule, jer izvestan broj visokoobrazovanih sestara vec postoji, a postoje i skole, uslovi, kadar, sve sto treba.

Verujem i da je to nuznost koja ce u najskorije vreme morati da bude realizovana, bar u okviru uskladjivanja s EU.



#55 MicikaJa

MicikaJa
  • Members
  • 29 posts

Posted 06 March 2015 - 13:30

ne znam šta bih rekla na ovu temu...retko ima lekara koji stvaro znaju nešto i ne upropaste pacijenta. 



#56 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 06 March 2015 - 19:03

ne znam šta bih rekla na ovu temu...retko ima lekara koji stvaro znaju nešto i ne upropaste pacijenta. 


A na kom uzorku i na osnovu kojih kriterijuma i kvalifikacija si ti to utvrdila?

#57 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 March 2015 - 17:53

ne znam šta bih rekla na ovu temu...retko ima lekara koji stvaro znaju nešto i ne upropaste pacijenta. 

O boze blagi. Pa ko leci 7 miliona stanovnika Srbije? Nisu svi upropasteni. Ko poradja onih 70,000 beba godisnje - od kojih velika vecina, hvala bogu, nije "upropastena". Ko zbrinjava zrtve 37,000 saobracajnih nesreca godisnje u Srbiji? Ili je bolje da sve lekare pootpustao posto "upropastavaju pacijenta"? 



#58 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 March 2015 - 08:10

ne znam šta bih rekla na ovu temu...retko ima lekara koji stvaro znaju nešto i ne upropaste pacijenta. 

Budalastine koje moze da istrpi internet, ne moze da istrpi nista drugo.



#59 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 21 March 2015 - 14:10

Budalastine koje moze da istrpi internet, ne moze da istrpi nista drugo.

 

 

Hebiga Vladane, sami smo krivi - niti se opasujemo eksplozivom niti odsecamo glave. Drugim recima, nismo ljudima dali dovoljno dobrih razloga da nam ne pljuju po bransi. 



#60 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 21 March 2015 - 15:31

Budalastine koje moze da istrpi internet, ne moze da istrpi nista drugo.

 

 

ceo ovaj topik je zreo za deponiju odavno.