Jump to content

Photo
- - - - -

Lekari, njihovo lečenje i posledice

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
218 replies to this topic

#61 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 23 March 2015 - 19:27

O boze blagi. Pa ko leci 7 miliona stanovnika Srbije? Nisu svi upropasteni. Ko poradja onih 70,000 beba godisnje - od kojih velika vecina, hvala bogu, nije "upropastena". Ko zbrinjava zrtve 37,000 saobracajnih nesreca godisnje u Srbiji? Ili je bolje da sve lekare pootpustao posto "upropastavaju pacijenta"? 

trenutno si ti i Vladan i ostali u pravu. Medjutim  sve vise smo blizu trenutku kada ce one starije lekare koji jos nesto vrede, zameniti priuceni sega mega doktori.  Oni mladi ,  pravi, koji su doktori zahvaljujuci svome pravome radu i znanju ce otici iz zemlje.. Ovi sega mega znaju da im te diplome "preko" ne vrede ni pisljivog boba.

I nazalost , ni sada se usluge lekara u unutrasnjosti ne mogu porediti sa Beogradom.. U unutrasnjosti lekare mnogo vise "zabole" za sudbinu pacijenata nego u Beogradu..  Ovo je pogotovo izrazenije kod npr hospitalizovanih pacijenata ( starijih pogotovo ) koje rodbina mnogo manje obilazi i brine o njima... Lekarske "greske " su mnogo cesce nego u Beogradu.  A "greske" se desavaju jer su lekari u unutrasnjosti skloniji korupciji nego u Beogradu.

#62 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 23 March 2015 - 22:02

trenutno si ti i Vladan i ostali u pravu. Medjutim  sve vise smo blizu trenutku kada ce one starije lekare koji jos nesto vrede, zameniti priuceni sega mega doktori.  Oni mladi ,  pravi, koji su doktori zahvaljujuci svome pravome radu i znanju ce otici iz zemlje.. Ovi sega mega znaju da im te diplome "preko" ne vrede ni pisljivog boba.

I nazalost , ni sada se usluge lekara u unutrasnjosti ne mogu porediti sa Beogradom.. U unutrasnjosti lekare mnogo vise "zabole" za sudbinu pacijenata nego u Beogradu..  Ovo je pogotovo izrazenije kod npr hospitalizovanih pacijenata ( starijih pogotovo ) koje rodbina mnogo manje obilazi i brine o njima... Lekarske "greske " su mnogo cesce nego u Beogradu.  A "greske" se desavaju jer su lekari u unutrasnjosti skloniji korupciji nego u Beogradu.

Ljudi, urazumite se. Stanje u zdravstvu je samo odraz stanja u drustvu. Kao i stanje u skolstvu, pravosudju, saobracaju itd.

Ne bih ulazio u "unutrasnjost vs. Bg" raspravu jer ne znam, no verujem da ce isti % lekara svuda uciniti sve sta mogu za pacijenta.

Sad, pare su u pitanju - u "unutrasnjosti" lekar ima ogranicene resurse, a u Bg skoro sve sta hoce. Iz nekog sela, prevoz u bolnicu na hitnu operaciju traje satima, ako ne danima, a iz Bg par minuta.

Dakle, nije u pitanju lekarska greska, nego logistika. Od zapaljenja slepog creva imas puno vece sanse da umres na vrh nekog brda nego u centru grada. Uz isto znanje i kvalitet lekara.

Zanimljiva je ta logika, "moja tetka je umrla od bezazlene bolesti, dakle lekari su nesposobni."

Niko da kaze "izbegao sam placanje poreza, pa nije bilo para u budzetu, pa nije bilo lekova i opreme da se mojoj tetki pomogne."

#63 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 24 March 2015 - 07:15

Nema mnogo lekara koji nakon onolikih studija svojevoljno odlaze u provinciju. Uglavnom su to oni koji nisu imali vezu da se zadrze u vecem centru u kom su studirali, dobiju specijalizaciju koju su zeleli i sl. To kaze manje o njima samima, a vise o onima koji po zavrsetku studija ostaju u Beogradu. Nije valjda da u Srbiji postoje neki objektivni kriterijumi po kojima jedni ostaju po klinickim centrima da se usavrsavaju na najmodernijoj opremi, a ostali zavrsavaju po seoskim ambulantama sa stetoskopom oko vrata? Ovi potonji bi stvarno trebalo da budu cudotvorci pa da nekog ozbiljnije bolesnog izlece.

Sposobnost lekara bilo gde u svetu danas se ne meri knjiskim znanjem koje se pokupilo na fakultetu, jer ono ionako ishlapi brzo nakon sto se polozi ispit. Najbolji su oni koji su se vrlo rano usmerili na jednu oblast i imali priliku za stalno usavrsavanje i napredovanje u njoj. Za to je obicno potreban dobar poticaj okoline, a to ne mora uvek da bude licna zasluga samog studenta medicine ili mladog lekara. Da li stvarno mislis da su ti "najbolji" otisli (i odlaze) iz zemlje zato sto su vrednije ucili od drugih, ili je ipak neko trebalo da ih pogura i omoguci im da njihov rad i trud dodju do izrazaja?

Drugim recima, dobar lekar se stvara i usavrsava celog zivota. Onaj ko za to ne dobije priliku i bude prisiljen da radi na osnovu knjiskog znanja, uz pomoc stapa i kanapa, nije automatski los, ili bar ne snosi odgovornost za to. Zato nije dobro bez ikakvih kriterijuma deliti lekare na dobre i lose. Govoriti o kvalitetu lecenja u vecim i manjim sredinama, to je vec nesto sasvim drugo. Isto tako se moze diskutovati i o uslovima za stvaranje dobrih lekara i kako da se pristup istima omoguci sto sirem krugu studenata, kako bi se zaista izdvojili najbolji, a ne oni s najboljim kontaktima i mogucnoscu izbora. I najbitnije od svega - uz dobre uslove, i manje kvalitetan student moze da postane odlican lekar. Bez toga, i najveci talenti ce poceti da zaostaju i pre tridesete zavrsiti u seoskim ambulantama i na spiskovima "losih lekara".

#64 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 25 March 2015 - 22:06

mene mnogo više plaši što se povećava broj "edukovanih" pacijenata koji dolaze u ordinaciju sa navrat-nanos pokupljenim predznanjem, sa Gugla i Blic Žene, da se "posavetuju" sa lekarom. Mož misliti - posavetuju.  :twak:

ima ta priča o unutrašnjosti mnogo više uglova - npr koliko se para uliva u Beograd a koliko u unutrašnjost. Pa više imaš Multislajsnih skenera i Magnetnih Rezonanci u dva bloka oko kliničkog centra srbije nego u čitavoj Šumadiji, ili Vojvodini, na primer. 

Nisu lekarske greške češće u unutrašnjosti nego se u Beogradu to mnogo bolje krije, a i plaća. 

A "greske" se desavaju jer su lekari u unutrasnjosti skloniji korupciji nego u Beogradu.

a ovo je tek posebna glupost koju sam morao ponovo da izvučem - samo da ti pokažem, pošto imam utisak da nisi svestan šta si napisao. U beogradu je korupcija bukvalno sistemska stvar - lekari ladno zakazuju preglede i intervencije po privatnim klinikama pacijentima koji dodju u državnu ustanovu - čak dele i vizitke - zato se tamo retko i pada, osim ako nije po sredi nega interna nameštaljka. 

elem, kad sam već za tastaturom - tačno je da je nega bolja u Beogradu nego u unutrašnjosti zato što u unutrašnjosti prosto nema dovoljno srednjeg kadra - a nema ga zato što bolnice ne žele da ih plate, plus za svakog medicinskog radnika treba befel iz Beograda. I treće - medicinske ustanove po unutrašnjosti su jedan od stubova socijalnog mira, zato se tu zapošljava i kuso i repato od nemedicinskog kadra /pošto je njihovo zaposlenje moguće i bez odobrenja beogarada/. 

Poseban oblik gluposti Ministra i ministarstava je papir koji ovih dana kruži zdravstvenimi ustanovama gde se traži od medicinskih radnika da se izjasni ko hoće da napusti radno mesto uz isplatu naknade po godini radnog staža. 

Mi za dve godine nećemo imati instrumentara u Srbiji jer će svi otići van. U KGu potpisujem da makar 50% njih odlazi u narednih 9 do 12 meseci. A država će im još platiti da idu. Užas. 

Edited by steins, 25 March 2015 - 22:46.

#65 Vlax

Vlax
  • Members
  • 3,869 posts

Posted 26 March 2015 - 21:14

Ne bih ulazio u "unutrasnjost vs. Bg" raspravu jer ne znam, no verujem da ce isti % lekara svuda uciniti sve sta mogu za pacijenta.

Tacno, ali upravo je poenta u tome 'sta sve mogu'. Zadnjih dvadeset godina najbolji studenti odlaze preko, i zahvaljujuci starijim lekarima i dalje imamo koliko toliko odlicne lekare. Ali, oni polako odlaze u penziju a njih nema ko da zameni,

Para u zdravrstvu nikad nije bilo, ali je bilo znanja, a sada polako se i znanje smanjuje, O specijalizacijama necu ni da pricam, sa novim sistemom 'volonterskih' specijalizacija mogu da spezijaliziraju samo oni koje roditelji mogu da izdrzavaju do 35 godine zivota, Dakle ni prosek, ni znanje,nego pare.  Situaucija je takva da cemo mi za pet do deset godina stvarno biti u situaciji da ce se leciti samo oni koji imaju para da odu kod privatnika (jer ce oni retki koji znaju raditi kod privatnika), a ostali ce ici u drzavne bolnice gde dobar deo lekara niti ce imati cime niti ce znati kako nekom da pomogne,

#66 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 27 March 2015 - 01:41

Tacno, ali upravo je poenta u tome 'sta sve mogu'. Zadnjih dvadeset godina najbolji studenti odlaze preko, i zahvaljujuci starijim lekarima i dalje imamo koliko toliko odlicne lekare. Ali, oni polako odlaze u penziju a njih nema ko da zameni,

Para u zdravrstvu nikad nije bilo, ali je bilo znanja, a sada polako se i znanje smanjuje, O specijalizacijama necu ni da pricam, sa novim sistemom 'volonterskih' specijalizacija mogu da spezijaliziraju samo oni koje roditelji mogu da izdrzavaju do 35 godine zivota, Dakle ni prosek, ni znanje,nego pare.  Situaucija je takva da cemo mi za pet do deset godina stvarno biti u situaciji da ce se leciti samo oni koji imaju para da odu kod privatnika (jer ce oni retki koji znaju raditi kod privatnika), a ostali ce ici u drzavne bolnice gde dobar deo lekara niti ce imati cime niti ce znati kako nekom da pomogne,

Tvoje "ali" sam procitao kao da se ne slazes sa mojim postom - mada ga potvrdjujes.

Sve sto si napisao je opis stanja u drustvu.

Dakle, ne bunim se protiv opisa problema, nego protiv opisa lekara kao drustvene/obrazovne/socijalne/nazovi-kako-hoces kategorije kao nesposobnjakovica.

Oni to nisu, tj. jesu u verovatno istom % kao i ostali deo stanovnistva u svojim profesijama.

Lupicu % napamet, "od oka," - ali u drustvu gde je 90% vlade korumpirano i 60% vodecih politicara ima falsifikovane/kupljene diplome, gundjati zato sto mozda ima i 22% nesposobnih lekara mi je poprilicno naivno i bezvezno.

#67 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 28 March 2015 - 12:54

O specijalizacijama necu ni da pricam, sa novim sistemom 'volonterskih' specijalizacija mogu da spezijaliziraju samo oni koje roditelji mogu da izdrzavaju do 35 godine zivota, Dakle ni prosek, ni znanje,nego pare.  

ne samo to, nego i roditelji koji imaju hiljadu i oko 5k evra kešovine, pošto je godina oko 1k evra plus kolokvijumi, završni ispit, komisija itd itd......

Nekada je važilo pravilo da lekari stiču pravo na specijalizaciju posle minimum 2 godine rada u opštoj praksi - to je bilo odlično jer se na taj način sticalo odredjeno iskustvo u radu i pomagalo da se budući specijalisti bolje odrede prema eventulanoj grani specijalizacije. 

Onda se, pre jedno 10ak i malo više godina to pravilo obilazilo tako što su lekari primani na odredjena odeljenja kao "klinički lekari" i to im se računalo u odredjeni staž, što je bilo loše rešenje pošto tu nisu sticali gotovo nikakvo iskustvo niti su imali bilo kakvu odgovornost. 

A to je bilo manje loše rešenje od ovoga što se radi danas - da se dobijaju specijalizacije bez ama ikakvog iskustva - tako dobijaš "specijaliste" koji osnovna znanja o medicinskoj praksi i lečenju pacijenata nemaju, plus nikakvo iskustvo. 

Da zlo bude veće postdiplomske studije su danas stvar novca - prosto nemaš ama nikakve uslove za to - tako dobijamo još veći cirkus - ne samo specijaliste nego i učesnike u nastavi i edukovanju budućih lekara koji veze s mozgom nemaju. Ljudi postaju docenti i čuda a da dana prakse niti nekog ozbiljnog posla nisu imali.

Potpuni haos.  :frust:

#68 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 March 2015 - 14:59

ne samo to, nego i roditelji koji imaju hiljadu i oko 5k evra kešovine, pošto je godina oko 1k evra plus kolokvijumi, završni ispit, komisija itd itd......

Nekada je važilo pravilo da lekari stiču pravo na specijalizaciju posle minimum 2 godine rada u opštoj praksi - to je bilo odlično jer se na taj način sticalo odredjeno iskustvo u radu i pomagalo da se budući specijalisti bolje odrede prema eventulanoj grani specijalizacije. 

Onda se, pre jedno 10ak i malo više godina to pravilo obilazilo tako što su lekari primani na odredjena odeljenja kao "klinički lekari" i to im se računalo u odredjeni staž, što je bilo loše rešenje pošto tu nisu sticali gotovo nikakvo iskustvo niti su imali bilo kakvu odgovornost. 

A to je bilo manje loše rešenje od ovoga što se radi danas - da se dobijaju specijalizacije bez ama ikakvog iskustva - tako dobijaš "specijaliste" koji osnovna znanja o medicinskoj praksi i lečenju pacijenata nemaju, plus nikakvo iskustvo. 

Da zlo bude veće postdiplomske studije su danas stvar novca - prosto nemaš ama nikakve uslove za to - tako dobijamo još veći cirkus - ne samo specijaliste nego i učesnike u nastavi i edukovanju budućih lekara koji veze s mozgom nemaju. Ljudi postaju docenti i čuda a da dana prakse niti nekog ozbiljnog posla nisu imali.

Potpuni haos.  :frust:

Doco, jedno iskreno pitanje

Koliko je kvalitet medicinskih usluga ( tu podrazumevam, stručnost, odnos prema poslu, i striktno poštovanj lekarske dokrine, itd.) pau u Srbiji u odnosu na vakat iz SFRJ?

#69 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 29 March 2015 - 06:36

Doco, jedno iskreno pitanje

Koliko je kvalitet medicinskih usluga ( tu podrazumevam, stručnost, odnos prema poslu, i striktno poštovanj lekarske dokrine, itd.) pau u Srbiji u odnosu na vakat iz SFRJ?

Mnogo. Baš mnogo. 

I ne samo u Srbiji nego u svim ex Yu državama. Ovo znam pošto sam počesto u kontaktu sa kolegama. Svi koji pričaju o tome, pričaju istu priču - SFRJ je bila ozbiljna država koja je bila multicentrična, ozbiljno ulagala u opremu i ljude i imala zakone i sisteme koji su se (uglavnom) poštovali - ovo danas je cirkus. 

#70 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 March 2015 - 09:55

Mnogo. Baš mnogo. 

I ne samo u Srbiji nego u svim ex Yu državama. Ovo znam pošto sam počesto u kontaktu sa kolegama. Svi koji pričaju o tome, pričaju istu priču - SFRJ je bila ozbiljna država koja je bila multicentrična, ozbiljno ulagala u opremu i ljude i imala zakone i sisteme koji su se (uglavnom) poštovali - ovo danas je cirkus. 

Kao što sam i očekivao. Jednom prilikom sam bio u Prištini, tačnije u bolnici zbog nekih administrativnih podataka. Ono što sam video me frapiralo.  Pa tu ne bi odneo ni psa da se leči, a ne čoveka. Ne znam kako je u regionu, ali ovo u Prištini, ali i celom Kosovu je zastrašujuće.

Horor...

#71 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 30 March 2015 - 23:45

Kao što sam i očekivao. Jednom prilikom sam bio u Prištini, tačnije u bolnici zbog nekih administrativnih podataka. Ono što sam video me frapiralo.  Pa tu ne bi odneo ni psa da se leči, a ne čoveka. Ne znam kako je u regionu, ali ovo u Prištini, ali i celom Kosovu je zastrašujuće.

Horor...

to ti je matrica. 

pre par godina otišao u posetu Vojnoj Bolnici u Skoplju, to je valjda nekadašnji VMC. 

Na ulazu nekakvi musavi vojnici koji nešto čuvaju. 

Prva dva sprata - privatna klinika - uglačani podovi, aparati sa ićem i pićem, separei sa big screen televizorima i garniturama od čiste kože, vrata na magnente kartice, bolesničke sobe sa LCDima i krevetima od punog drveta koji imaju ugradjene hidraulične delove itd itd

sledeća dva sprata - vojna bolnica - prljavi podovi, smrdljivi klozeti i čekaonice, pretrpane bolesničke sobe, svaka druga neonka radi......

koliko znam, slično je i u Prištini - ja nisam išao dole, ali moj prijatelj jeste - i kaže da ima svega - od državnih bolnica koje ne vrede pišljiva boba, do privatnih ordinacija u kojima oprema vredi milion ili preko evra.

a tako je svuda.....

stara narodna pamet kaže - koliko para, toliko muzike. Nigde se to bolje ne vidi nego u zdravstvu. 

#72 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 31 March 2015 - 04:44

...

to ti je matrica. 

pre par godina otišao u posetu Vojnoj Bolnici u Skoplju, to je valjda nekadašnji VMC. 

Na ulazu nekakvi musavi vojnici koji nešto čuvaju. 

Prva dva sprata - privatna klinika - uglačani podovi, aparati sa ićem i pićem, separei sa big screen televizorima i garniturama od čiste kože, vrata na magnente kartice, bolesničke sobe sa LCDima i krevetima od punog drveta koji imaju ugradjene hidraulične delove itd itd

sledeća dva sprata - vojna bolnica - prljavi podovi, smrdljivi klozeti i čekaonice, pretrpane bolesničke sobe, svaka druga neonka radi......

koliko znam, slično je i u Prištini - ja nisam išao dole, ali moj prijatelj jeste - i kaže da ima svega - od državnih bolnica koje ne vrede pišljiva boba, do privatnih ordinacija u kojima oprema vredi milion ili preko evra.

a tako je svuda.....

stara narodna pamet kaže - koliko para, toliko muzike. Nigde se to bolje ne vidi nego u zdravstvu. 

Moje "znanje" je iskljucivo anegdotalno, nemam licnog iskustva. No, u kontaktu sam sa prijateljima i kolegama.

Prvo, sto se tice ex-Yu prostora, ne bih rekao da je kvalitet usluga pao, nego da se izdereferencirao. U SFRJ je usluga bila (manje-vise) dostupna svima. Danas, otkako su uvedeni razliciti oblici placanja i osiguranja, to vise nije tako.

Navesti cu, zbrda-zdola, par anegdota (iz Hrvatske, ali mislim da vrijedi za Balkan) koje donekle ilustriraju stanje:

- moj vec umrli otac, koji je bio lijecnik, mi je kazivao da je vrhunska medicina u Zagrebu i dalje "svjetski" vrhunska - sto se tice izvanrednih slucajeva - ali je opcenito problem sto seoske ambulante nemaju ni zavoja ni antibiotika.  Kao sto ni male bolnice u manjim gradicima nemaju opreme. Kao sto Steins kaze - "koliko para - toliko muzike."

- kad je Andrija Hebrang bio ministar zdravstva, nabavio je za hrvatske bolnice Shimatzu skenere. U medicini, Shimatzu vs. npr. Siemens je kao Moskvitch vs. Mercedes. Pricalo se (ne znam sigurno, prepricavam kuloare) da je spremio grdne pare za to. Istovremeno, otvorio je privatnu kliniku i vrhunski je opremio.

- pricao mi je prijatelj, anesteziolog u USA, inace zagrebacki Srbin, zasto nema novca u budzetu KBC (klinicki bolnicki centar) u Zagrebu. Kaze, posjetio jje kolege i vidi da koriste samo najskuplje vrhunske anestetike, koji se u USA koriste samo kad je neophodno (npr. kad je pacijent alergican na jeftiniju varijantu itd.).  Pita ih zasto, a oni mu kazu da sef koji narucuje prima %, pa mu se ne isplati naruciti nesto jeftinije. Makar to znaci da zagrebacki KBC ima vrhunske anestetike, a bolnica u nekoj provinciji nema nikakve.

- proveo sam vec par decenija u radiologiji, pa upoznao i i inzenjere koji rade na odrzavanju opreme (uglavnom, MRI i CT). Dvojica su napustili  raniji posao i osnovali firmu koja kupuje i demontira rashodovane masine u USA, a onda ih preprodaju u Afriku - i na Balkan.

Nedavno je jedan forumas na pdf. Zdravlje postavio pitanje o MSCT. To mu dodje kao "multi-slice computed tomography." Multi-slice? Pa ja single-slice CT nisam vidio vec par decenija...

- svijet je malen. Naisao sam, u Zagrebu, na netjaka jednog ocevog prijatelja. Radiologa koji je otvorio privatnu kliniku. Igrom slucaja, musterija je one dvojice koje sam spomenuo ranije i od njih je kupio dva scannera. Jedan od njih je isti model na kakvom sam i ja radio - ranih '90-ih! Ide mu dobro - ljudi znaju da je tehnika "malo" stara ali - "kad je bilo dobro Amerima, biti ce i meni" a uz to je nesto jeftiniji od prosjeka...

(ima to veze i sa privatnim placanjem i sa onim sto placa drzavno zdravstveno osiguranje, no to je vec za drugu temu)

- tokom posjete Zagrebu, prijatelj mi je savjetovao da u druzenju s kolegama ili trazenju posla ne pricam sto i kako radim, rijecima: "bili su i oni po svijetu i simpozijima, znaju da to postoji, ali to nemaju - pa ce misliti da se pravis vazan..."

Sve skupa, krs i lom. Ima ljudi koji znaju o cemu pricam i pisem. Na forumu, to su na prvom mjestu Steins, Nvukelic i Upekkha. Zato sto su profesionalci. Vecina ostalih ce me proglasiti za izdajicu koji pljuje po domovini...

#73 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 March 2015 - 06:56

Budalastine koje moze da istrpi internet, ne moze da istrpi nista drugo.

Nazalost Vladane, losa iskustva cesto uticu na razumnu analizu. Iskreno receno u SR bih za najmanju boljku trazila barem 3 misljenja, takvo mi je iskustvo. Da su se lekari u SR pitali ja bih zadnjih 30 godina bila barem 4 puta pokojna.

Ali Zoran je u pravu - to je odraz stanja u drustvu, nije zdravstvo nista bolje ili gore nego ceo sistem tamo, samo nas daleko vise pogadja.

Pre godinu ili dve sam imala jednu stariju tetku u bolnici u SR, zamalo da je nemar ubije. Obrazuje se na googlu ali barem zna koje lekove pije a koje ne - da nije bila glasna da to nije njena terapija ja bih ovo pricala drugacije. Ispostavilo se da su pomesali kartone, ali lekar je pa skoro bio agresivan da ona uzme sta su oni odredili.

U pravu je Steins, koliko para toliko muzike, iako tamo cesto ide vise para nego muzike.

Samo da te potsetim na Narodni Front koji ako se dobro secam i danas naplacuje nekih 13-15,000 dinara za prisustvo oca na porodjaju, da im ne smetaju svedoci.

Sa druge strane cula sam pricu lekara koji je tamo bio u poseti, zadivljen sa cime lekari u BG rade.

#74 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 31 March 2015 - 07:09

ne znam šta bih rekla na ovu temu...retko ima lekara koji stvaro znaju nešto i ne upropaste pacijenta. 

Ovakvoj vrsti primitivnih i neobrazovanih budala treba objasniti da postoji samo jedan kriterijum kvaliteta rada lekara:

Rezultati lecenja odredjenog stanja/bolesti pojedinacnog lekara uporedjuju se sa statistickim prosekom u lecenju te bolesti/stanja u jednoj sredini ili drzavi.

Ako su rezultati pojedinca znacajno losiji nego statisticki prosek, postoji citav niz mera, koje se mogu preduzeti, pocevsi od doskolovavanja pa do otkaza i krivicne odgovornosti.

#75 Triceratops

Triceratops
  • Banned
  • 992 posts

Posted 31 March 2015 - 11:29

Vladane, moguće je da ta "primitivna i neobrazovana budala" govori iz pozicije lošeg ličnog iskustva, što se ne može saznati pre nego što se pita odakle joj takav stav. Bilo bi dobro kada bi se na ovom forumu malo manje vređalo, čini mi se da ovde važe neka drugačija pravila ponašanja nego van foruma, i inače pristojni ljudi dozvoljavaju sebi jako ružne izlete u agresivnost.