Jump to content


Photo
- - - - -

Bespilotne letelice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#16 Vujić95

Vujić95
  • Members
  • 176 posts

Posted 13 May 2014 - 10:52

Nisam tako ambiciozan da postujem nešto što ceo svet čeka. Nemam očekivanja, samo želim da postujem vesti iz oblasti civilnih bespilotnih letelica. Nadam se da ima još zainteresovanih za ovu temu, a broj pregleda teme do sada mi kaže da ih ima...

Pa dobro, i ako ima zainteresovanih, ali može to možda i bez trolovanja. A vesti inače imaju gde da se prate. Novine su svaki dan pune gluposti.

#17 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 13 May 2014 - 10:57

Weather drone - bivši Global Hawk

 

http://www.nextgov.c...s-drones/57722/

 

495e89b0-141a-42c6-bd08-90e01d1511ca_650

 

 

Primena u agrikulturi

 

http://www.technolog...ultural-drones/

 

0713HPC_MarketOut_FHIRotorcraftUAV.jpg

 

13-09-12-2b-ag-tech-drone-18087.jpg

 

 

Raniji pokušaj upotrebe UAV za dostavu medicinskog materijala (2008)

 

http://www.newscient...ml#.U3Hul6h_uSo

 

dn14718-1_600.jpg


Edited by ravnicar, 13 May 2014 - 11:10.


#18 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 14 May 2014 - 10:14

Dronovi me zanimaju zato što kontam da je to sledeći veliki tehnološki korak napred. Ono što su mobilni telefoni bili za fiksnu telefoniju, to su dronovi za transport, naročito vazdušni. Jednostavno, dron je jeftina platforma koja se može upotrebiti u raznorazne svrhe, od snimanja u vidljivom i nevidljivom spektru, pa do transporta.

 

Naročito mi je interesantna primena bespilotnih letelica za tzv. precision agriculture. Po netu kruži informacija da će oko 80% svih civilnih dronova u narednih par godina  biti korišćeno u poljoprivredi. Našao sam čak i firmu iz US naravno, koja već nudi drona u obliku letećeg krila namanjenu baš za to. U Kini je neki lik nedavno instalirao prskalice na mali kopter, i zaprašivao je useve.

 

Mislim da je šteta propustiti ovaj po meni perspektivni trend, i da bi u Srbiji možda neko mogao da poradi na tome.

 

Mislim da ce naredni veliki tehnoloski korak napred , koji ce promeniti nase zivote poput mobilne telefonije ili interneta, biti 3D printing.



#19 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 14 May 2014 - 16:48

Mislim da ce naredni veliki tehnoloski korak napred , koji ce promeniti nase zivote poput mobilne telefonije ili interneta, biti 3D printing.

 

Apsolutno se slazem, to je tehnologija koja ce promeniti svet. I ide ruku pod ruku sa jeftinim bespilotnim letelicama, poput ove: http://flexbot.cc/

 

@ravnicar; Da, o tome govorim! Zamisli sumara u Srbiji koji umesto da potrosi 20 litara goriva i ceo dan za obilazak, samo nadleti sumu, i posmatra na monitoru sta se desava.

Da ne govorim o tome da bi neki amater mogao za svoju dusu da snimi iz kako su osakacene sume, i postuje to na youtube na opste zgrazavanje (SF znam :piggy: )



#20 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 14 May 2014 - 19:25

Apsolutno se slazem, to je tehnologija koja ce promeniti svet. I ide ruku pod ruku sa jeftinim bespilotnim letelicama, poput ove: http://flexbot.cc/

 

@ravnicar; Da, o tome govorim! Zamisli sumara u Srbiji koji umesto da potrosi 20 litara goriva i ceo dan za obilazak, samo nadleti sumu, i posmatra na monitoru sta se desava.

Da ne govorim o tome da bi neki amater mogao za svoju dusu da snimi iz kako su osakacene sume, i postuje to na youtube na opste zgrazavanje (SF znam :piggy: )

 

Manje-više sve to spada u nadzor/izvidjanje i koristi se već uveliko.

Nismo pomenuli nadzor i kontrolu drumskog saobraćaja. Brži dronovi mogu u potpunosti da zamene helikoptere u praćenju na autoputevima i van grada i to uz višestruko manje troškove.



#21 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 18 May 2014 - 10:02

Poplave u Brčkom viđenje okom quadcopter-a

 



#22 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 24 May 2014 - 08:19

 

Video poplava u Srbiji okom kamere bespilotne letelice

 

PS

Da li neko može da mi objasni kako da ubacim klip u post. Sve što sam pročitao na 'Pomoć oko foruma' sam probao, ali i dalje ne radi...


Edited by krokodokodil, 24 May 2014 - 08:41.


#23 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 May 2014 - 11:02



#24 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 25 May 2014 - 11:37

Da li neko može da mi objasni kako da ubacim klip u post. Sve što sam pročitao na 'Pomoć oko foruma' sam probao, ali i dalje ne radi...

 
youtube link stavi u quote tag.
 
[quote][media]youtube[/media][/quote]
 

...

 

http://youtu.be/_2e5HqrjJBA

 

http://youtu.be/cK1OBD1hLWk


Edited by Vjekoslav, 25 May 2014 - 11:46.


#25 bagzy988

bagzy988
  • Members
  • 3 posts

Posted 25 May 2014 - 13:46

Pozdrav drustvo,

 

Da li neko ima neki info u koje se svrhe koriste dronovi u Srbiji i regionu ex-yu (osim za snimanje)?

 

Svako dobro.  ;)



#26 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 31 May 2014 - 16:44

 
youtube link stavi u quote tag.
 

[quote][media]youtube[/media][/quote]
 

...

  

 

Vjekoslave, hvala!

 

Malo sam bio odsutan, no da se vratimo temi:

 

 

@bagzi: Mislim da je snimanje u vidljivom spektru dominantan način upotrebe za sada. Mada, mislim da su Vode Vojvodine nedavno imale tender za nabavku bespilotne letelice za fotogrametrijsko snimanje...

 

Da li neko zna za još neku upotrebu ovih letelica u Srbiji i regionu?



#27 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 June 2014 - 01:48

Sa interesom pratim temu, a nisam se javljao jer stvarno malo znam i nemam bog zna sto ponuditi kao doprinos raspravi.

O situaciji i propisima u Srbiji ne znam nista.

Zivim u USA, a tu je citava prica donekle usporena, pa i zaustavljena i puno zainteresiranih strana raspravlja o regulaciji.
Sve je bilo jednostavno dok se radilo o modelarstvu i letilicama ogranicenog dometa.
Sad, uz napredak i pojeftinjenje tehnologije, postavljaju se pitanja namjene. Hoce li netko to koristiti za spijuniranje susjeda i snimanje zena na bazenu, hoce li biti terorizma - tj. slanja eksploziva i sl.
Dalje, pitanje licence/dozvole za rad. Opet, dok se radi o modelarima ciji maksimalni domet je nekoliko stotina metara, nitko se ne uzbudjuje. A sad, kad je domet visekilometarski, a korisna tezina povecana, gdje je ( i kakva) granica?
Amazon.com ima tu neku teoriju da ce kupcima dostavljati robu direktno, u kucu, bespilotnim dronovima. Zgodno zvuci - no, sto cemo kad se nad gradom nadje 100 Amazonovih dronova sa teretom od nekoliko kilograma, 100 policijskih koji nadgledaju saobracaj, 100 onih neke televizijske stanice koji skupljaju vijesti i 1000 amaterskih koji se samo zezaju? Hoce li biti sudara, hoce li to padati gradjanima na glavu, kako ce se dronovski saobracaj regulirati i biti pouzdan i siguran?

Postoji strahoviti potencijal da ovo bude veliki napredak, ali i da otvori 1000 mogucnosti za zloupotrebu.

Nije sve to bas jednostavno, i nije samo pitanje cijene i tehnologije.

#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 June 2014 - 01:52

Sa interesom pratim temu, a nisam se javljao jer stvarno malo znam i nemam bog zna sto ponuditi kao doprinos raspravi.

O situaciji i propisima u Srbiji ne znam nista.

Zivim u USA, a tu je citava prica donekle usporena, pa i zaustavljena i puno zainteresiranih strana raspravlja o regulaciji.
Sve je bilo jednostavno dok se radilo o modelarstvu i letilicama ogranicenog dometa.
Sad, uz napredak i pojeftinjenje tehnologije, postavljaju se pitanja namjene. Hoce li netko to koristiti za spijuniranje susjeda i snimanje zena na bazenu, hoce li biti terorizma - tj. slanja eksploziva i sl.
Dalje, pitanje licence/dozvole za rad. Opet, dok se radi o modelarima ciji maksimalni domet je nekoliko stotina metara, nitko se ne uzbudjuje. A sad, kad je domet visekilometarski, a korisna tezina povecana, gdje je ( i kakva) granica?
Amazon.com ima tu neku teoriju da ce kupcima dostavljati robu direktno, u kucu, bespilotnim dronovima. Zgodno zvuci - no, sto cemo kad se nad gradom nadje 100 Amazonovih dronova sa teretom od nekoliko kilograma, 100 policijskih koji nadgledaju saobracaj, 100 onih neke televizijske stanice koji skupljaju vijesti i 1000 amaterskih koji se samo zezaju? Hoce li biti sudara, hoce li to padati gradjanima na glavu, kako ce se dronovski saobracaj regulirati i biti pouzdan i siguran?

Postoji strahoviti potencijal da ovo bude veliki napredak, ali i da otvori 1000 mogucnosti za zloupotrebu.

Nije sve to bas jednostavno, i nije samo pitanje cijene i tehnologije.

Meni je upravo ta masovna upotreba dronova problematicna. Ko ce da bude taj, koji regulise saobracaj? Bice isto kako i koriscenje mobilnih telefona pri voznji. Bilo lepo, dok nismo ukapirali da se zbog toga gine.



#29 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 June 2014 - 03:36

Meni je upravo ta masovna upotreba dronova problematicna. Ko ce da bude taj, koji regulise saobracaj? Bice isto kako i koriscenje mobilnih telefona pri voznji. Bilo lepo, dok nismo ukapirali da se zbog toga gine.

Interesantno da si to pomenuo, posto je u US vec bilo par incidenata u blizini malih lokalnih aerodroma a zadnji sam primetila u UK. Slicnu situaciju imas sa raznim vrstama paraglajdera. Koliko se secam nedavno na Floridi se slupao mali civilni avion u pokusaju da izbegne jednu takvu letelicu. Postoji ogromna potreba za nekom vrstom regulative.



#30 krokodokodil

krokodokodil
  • Members
  • 49 posts

Posted 01 June 2014 - 08:39

Zakoni i standardi moraju postojati, ali mislim da je blanko zabrana komercijalnih letova bespilotnim letelicama glupost.

 

Kada su se automobili pojavili, nije bilo zakona o bezbednosti saobraćaja niti standarda gradnje puteva i ulica. Čak mislim da je pogibija u saobraćaju tretirana kao ubistvo sa predumišljajem. Ali nije bilo zabrane korišćenja automobila.

 

Takođe pratim tu priču oko FAA i zabrane letelica, i skontao sam da su njihova pravila dosta selektivna. Npr. pre par dana u Vašingtonu (btw. koji je ceo zona zabrane letenja posle 9/11), je Katolička crkva koristila dron, kako bi snimila neku ceremoniju i taj snimak stavila na Youtube (počinje na 00:30, preskočiti ostalo)

 

 

Naravno, nisu trpeli nikakve posledice zbog toga.

 

U Evropi je upotreba bespilotnih letelica relativno jednostavno regulisana: postoje kategorije letelica prema težini (npr. do 20kg, od 20 o 150kg i preko 150kg u UK konkretno), i prema tome su propisani uslovi za operatera letelice i samu letelicu, i ukoliko su ti uslovi ispunjeni, izdaje se dozvola za komercijalnu upotrebu. Mislim da je Rumunija jedina zemlja u Evropi koja je eksplcitno zabranila upotrebu dronova, jer su se političari plašili da bi ih neko mogao snimiti u njihovim, bedemima opasanim, vilama  :lala:

 

A što se tiče zaštite privatnosti, mislim da je besmisleno strahovati od bespilotnih letelica opremljenih kamerama i ostalim senzorima, a bezbrižno koristiti jednako opremljen mobilni telefon i ostavljati ogroman trag aktivnosti na internetu.


Edited by krokodokodil, 01 June 2014 - 09:07.