Jump to content

Photo
- - - - -

Skolovanje u SAD

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#46 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 19 April 2014 - 13:24

Znaci bolje je da ovdje zavrsim srednju pa onda da idem u SAD, ili

...

Da, i obavezno obrati posebnu paznju na casovima sintakse, logike i rasudjivanja... Friendly advice

#47 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 April 2014 - 13:48

Hvala vam mnogo za info. Sada cu nesto i na Google traziti pa cu viditi sve. Ako nadjem ista vezano za ovu temu objavicu ovdje da svima kojima treba da vide. Hvala i pozzz.  :)

Edited by Boban201, 19 April 2014 - 13:49.

#48 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 April 2014 - 15:19

E da, iako je još uvek rano za to, obrati pažnju na rokove za prijavu na fakultete, polaganje potrebnih ispita, ako se ne varam, to se kod njih radi u poslednjoj godini škole, ne po završetku, pa da ne okasniš :). A i savet od GlennGlouda je zaista vredan pažnje. Srećno, pa javi za koju godinu kakav je rezultat...

#49 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 19 April 2014 - 17:35

Hvala drug. Mnogo si mi pomogao, ali raspitivao sam se i za prebacivanje ali kazu da to negdje nije dozvoljeno. Ili misle za slabije ucenike ili za sve. Posto cu sigurno "zagrijati stolicu" :) da imam i u srednjoj prosijek 5.0. Bili tada za mene vazilo to? :)

Da li si procitao moje linkove? Naravno da mozes da dodjes u prvi, drugo, treci, cetvrti gimnazije. Pogledaj ponovo, smatra se za plus na koledzu jer ces biti bolji pripremljen i sa znanjem engleskog i sa pripremama za upis. Kao sto je vukelic pomenuo, ovde se to radi od trece godine. Negde u jesen vec saljes upisnice (applications) na odabrane fakultete. Deadline za slanje regularnih, postoje i early applications je obicno prvi decembar. Da li si primljen ces znati najkasnije do kraja marta. Tada se odlucujes koji ti je najbolji izbor. Dobro je otici u medjuvremenu i posetiti fakultete tzv. Orientation i usput zakazati razgovor sa savetnikom. Pitaj me slobodno ako ti nesto nije jasno. Sa srecom.

#50 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 April 2014 - 17:43

Da li si procitao moje linkove? Naravno da mozes da dodjes u prvi, drugo, treci, cetvrti gimnazije.

Nisam se mnogo udubljivao u problematiku, ali nabasah na ovo, a važi za public schools:

https://www.educatio...=149&language=1

Ne znam koliko je tačno...

#51 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 19 April 2014 - 17:54

Nisam se mnogo udubljivao u problematiku, ali nabasah na ovo, a važi za public schools: https://www.educatio...=149&language=1 Ne znam koliko je tačno...

U drzavnu moze samo do 12, u SEVP certified private sa F vizom i duze. To je sa .gov sajta, pretpostavljam tacno. Znaci, prvo je da pogleda u registar skola i kontaktira jednu cisto informacija radi. Posto je na pocetku naveo da finansije nisu problem, ovo mu je sasvim realno da ostvari.

An international student can apply for an F-1 visa to attend a public secondary school (grades 9 -12) that is Student and Exchange Visitor Program (SEVP)-certified. Regulations require that an F student may only attend public school for a maximum period of 12 months and that the student must reimburse the full, per-capita cost of attending.

An international student also has the option of attending an SEVP-certified private school as an F student. Unlike when attending a public school, an F student who attends a private school may attend for longer than 12 months.

Bobane, ubaci bilo koji grad i drzavu i izacice ti lista skola: http://studyinthesta.../school-search# ili celokupna lista:http://studyinthesta...List_3-5-14.pdf

Videla sam par gimnazija u mom mestu na listi. Mogu da pozovem jednu ovde u ponedeljak i da ti dam dodatne informacije. 

edit: dodatan link

Edited by ControlFreak, 19 April 2014 - 18:24.

#52 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 April 2014 - 19:00

Da li si procitao moje linkove? Naravno da mozes da dodjes u prvi, drugo, treci, cetvrti gimnazije. Pogledaj ponovo, smatra se za plus na koledzu jer ces biti bolji pripremljen i sa znanjem engleskog i sa pripremama za upis. Kao sto je vukelic pomenuo, ovde se to radi od trece godine. Negde u jesen vec saljes upisnice (applications) na odabrane fakultete. Deadline za slanje regularnih, postoje i early applications je obicno prvi decembar. Da li si primljen ces znati najkasnije do kraja marta. Tada se odlucujes koji ti je najbolji izbor. Dobro je otici u medjuvremenu i posetiti fakultete tzv. Orientation i usput zakazati razgovor sa savetnikom. Pitaj me slobodno ako ti nesto nije jasno. Sa srecom.

To znaci da mogu se prebaciti u toku srednje skole jel tako? :)

Bio bih ti vrlo zahvalan kada bih se raspitala. :)

#53 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 19 April 2014 - 19:53

To znaci da mogu se prebaciti u toku srednje skole jel tako? :)

Bio bih ti vrlo zahvalan kada bih se raspitala. :)

Mozes se prebaciti tokom srednje skole,  mozes zavrsiti cetvrti razred u SAD.

#54 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 April 2014 - 15:41

Dakle, gubis vreme trazeci informacije o srednjoj skoli - sanse da upises medicinu ti nece zavisiti od srednje skole koju si zavrsio, nego od osnovnih studija posle toga. Zavrsi srednju skolu (ili ako bas insistiras, cetvrti razred u US), pa se onda upisi na neke osnovne studije u US koje ispunjavaju uslove za pre-med - tipa, biologije, hemije, fizike (tj. upisi bilo koju od sciences, ali dodaj kurseva iz "life sciences" koliko traze medicinske studije). Na tim studijama odrzavaj prosek iznad 3.5, onda pretposlednje godine pocni da spremas MCAT za visok skor i onda lepo upisi studije medicine. Potraznja je nenormalno visoka, i u boljim skolama se prima negde izmedju 2-5% od prijavljenih. 

#55 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 April 2014 - 19:35

Dakle, gubis vreme trazeci informacije o srednjoj skoli - sanse da upises medicinu ti nece zavisiti od srednje skole koju si zavrsio, nego od osnovnih studija posle toga. Zavrsi srednju skolu (ili ako bas insistiras, cetvrti razred u US), pa se onda upisi na neke osnovne studije u US koje ispunjavaju uslove za pre-med - tipa, biologije, hemije, fizike (tj. upisi bilo koju od sciences, ali dodaj kurseva iz "life sciences" koliko traze medicinske studije). Na tim studijama odrzavaj prosek iznad 3.5, onda pretposlednje godine pocni da spremas MCAT za visok skor i onda lepo upisi studije medicine. Potraznja je nenormalno visoka, i u boljim skolama se prima negde izmedju 2-5% od prijavljenih. 

A ako ne uspe da upise medicinu barem ce imati zavrsen neki fakultet u SAD.

#56 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 April 2014 - 20:51

A ako ne uspe da upise medicinu barem ce imati zavrsen neki fakultet u SAD.

Upravo.