Jump to content


Photo
- - - - -

Skolovanje u SAD


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#31 Cica Pitalica

Cica Pitalica
  • Members
  • 2 posts

Posted 10 January 2014 - 01:32

pozdrav svima :)

 

imala bih jedno pitanjce... zavrsila sam srednju medicinsku u beogradu, smer med. tehnicar. volela bih da nastavim studije medicine u americi, pa me interesuje da li neko od vas ima iskustva sa studijama medicine tamo, koliko dugo traje program, da li priznaju nasu srednjoskolsku diplomu i sl.?

 

unapred hvala :hail:



#32 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2014 - 06:23

Studije medicine u USA funkcionisu drugacije nego kod nas. Ne upisuju se te studije po zavrsetku srednje skole vec prvo upisujes studije neceg drugog (biologije, hemije, fizike,"pre-med",...) pa kada skupis potreban broj poena potrebnih za konkurisanje (obicno po zavrsetku trece godine ili zavrsetka osnovnih studija) konkurises za petogoodisnje studije  medicine.

 

Edit:  Imas detalje i na wikipedijii.


http://en.wikipedia....e_United_States

 

 

In the United States a medical school is an institution with the purpose of educating physicians in the United States in the field of medicine. Admission into medical school may not technically require completion of a previous degree; however, applicants are usually required to complete at least 3 years of "pre-med" courses at the university level because in the US medical degrees are classified as Second entry degrees.

 

[Edit] Zaboravih da napisem. Za upis osnovnih studija (pre nego sto predjes na "medical school") se polazu SAT  i (ako si stranac/dolazis iz zemlje izvan engleskog govornog podrucja) TOEFL.

 

Pa ako i kada se upises na osnovne studije (npr. biologije ili hemije) proveris kod lokalnog savetnika za upis u "medical school" koliko poena treba da skupis i iz kojih oblasti (fizika, hemija, biologija) pa na osnovu toga biras izborne predmete.


Edited by tomas.hokenberi, 10 January 2014 - 15:02.


#33 Cica Pitalica

Cica Pitalica
  • Members
  • 2 posts

Posted 10 January 2014 - 22:20

Hvala puno za info! :)



#34 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2014 - 23:43


Hvala puno za info! :)

Ako krenes tim putem (polaganje SAT/TOEFL i upisivanje biologije/hemije/... ) moram da te opomenem da se na SAT polaze i matematika. Taj test nije nesto posebno tezak, i nema vise matematike (matematicke analize) na testu, ali kako si zavrsila skolu  koja ima samo 2 godine matematike predvidi vreme za spremanje matematike.

 


Mathematics

The mathematics section has two types of questions:

  • Multiple-choice questions

  • Student-produced responses

The questions require students to apply mathematical concepts and to use data literacy skills in interpreting tables, charts, and graphs. They cover skills in four major areas:

  • Numbers and operations

  • Algebra and functions

  • Geometry and measurement

  • Data analysis, statistics, and probability



Edited by tomas.hokenberi, 10 January 2014 - 23:45.


#35 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 18 April 2014 - 18:22

Pozzz.

Zavrsavam osnovnu skolu. Zelio bih dalje na skolovanje u SAD ako je to moguce? 

Ako je moguce koji su uslovi za to? Cijena?itd. Sto se tice ocjena prosjek je 5.0 .

Trazio sam po drugim forumima i za neku drugu drzavu.  Ako neko ima iskusta neka odg. bio bih vrlo zahvalan. Inace zainteresovan sam za medicinsku. Engleski znam i nije mi problem. Kao sto sam rekao ako neko ima iskustva moze i druga drzava nije problem.

 

 

 

 

                                                                                           Pozdrav iz Banja Luke.

                                                                                           Hvala unaprijed. :)



#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 18 April 2014 - 19:35

Posto zavrsavas osnovnu skolu pretpostavljam da planiras da upises srednju skolu u SAD. Ako to zelis moras da prvo razumes da su srednje skole u SAD drugacije organizovane nego u drzavama i drzavicama bivse Jugoslavije, odnosno da tamo ne postoje "medicinske srednje skole", "elektrotehnicke srednje skole" ili drugi ekvivalenti nasih srednjih strucnih skola, tako da nema nacina da upises "medicinsku srednju skolu" u SAD. Kursevi koji osposobljavaju za razlicita zanimanja se, zavisno od slozenosti, se ili biraju kao izborni predmeti tokom trajanja srednje skole ili se uce na kursevima nezavisno od srednje skole ili podrazumevaju jednogodisnje-dvogodisnje skolovanje posle zavrsene srednje skole.

Ako samo zelis da budes "medcinski tehnicar" onda nema razloga da zavrsavas srednju skolu u SAD, a ako zelis da npr. nastavis studije onda ti moze biti mnogo laksi put da zavrsis neku dobru gimnaziju i da polozis SAT i TOEFL ispite i upises neki od americkih fakultete.

Edited by tomas.hokenberi, 18 April 2014 - 19:35.


#37 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 18 April 2014 - 20:20

Posto zavrsavas osnovnu skolu pretpostavljam da planiras da upises srednju skolu u SAD. Ako to zelis moras da prvo razumes da su srednje skole u SAD drugacije organizovane nego u drzavama i drzavicama bivse Jugoslavije, odnosno da tamo ne postoje "medicinske srednje skole", "elektrotehnicke srednje skole" ili drugi ekvivalenti nasih srednjih strucnih skola, tako da nema nacina da upises "medicinsku srednju skolu" u SAD. Kursevi koji osposobljavaju za razlicita zanimanja se, zavisno od slozenosti, se ili biraju kao izborni predmeti tokom trajanja srednje skole ili se uce na kursevima nezavisno od srednje skole ili podrazumevaju jednogodisnje-dvogodisnje skolovanje posle zavrsene srednje skole.

Ako samo zelis da budes "medcinski tehnicar" onda nema razloga da zavrsavas srednju skolu u SAD, a ako zelis da npr. nastavis studije onda ti moze biti mnogo laksi put da zavrsis neku dobru gimnaziju i da polozis SAT i TOEFL ispite i upises neki od americkih fakultete.

Mogu da se biraju odredjeni predmeti, koji usmeravaju djaka u zeljenom pravcu, ali se na kraju u svakom slucaju dobija HS diploma. Slicno je nasem usmerenom obrazovanju 80-ih. Dzak dobija kredti za odredjeni smer studija, ali je i dalje jedinstvena srednja skola. Postoje tzv hs academy gde dete izabere odredjeni path i dobija certificate kako bi lakse dobilo posao u odredjenim zanatima.

Sto se tice odlaska u US postoje agencije koje odradjuju communication sa US skolama i informizu o potrebnim papirima za dobijanje vize.

Ukoliko je zaintersovan za internacionalne skole to kosta debelo, oko $20k+ godisnje. Cela ta skolarina pokriva smestaj i skolu.



#38 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 18 April 2014 - 20:43

Naravno zanimam se za intenacionalne skole. Ne mislim ici za medicinskog tehnicara nego za doktora. Zanima me jeli mi je bolje da ostanem ovdje i zavrsim srednju pa da idem u SAD na fakultet ili da idem odmah u SAD. Hvala. :)



#39 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 18 April 2014 - 21:49

Pocni odavde: http://studyinthesta...e-united-states

 

http://www.usnews.co...us-high-schools

 

 

An international student can apply for an F-1 visa to attend a public secondary school (grades 9 -12) that is Student and Exchange Visitor Program (SEVP)-certified. Regulations require that an F student may only attend public school for a maximum period of 12 months and that the student must reimburse the full, per-capita cost of attending.

An international student also has the option of attending an SEVP-certified private school as an F student. Unlike when attending a public school, an F student who attends a private school may attend for longer than 12 months.

 

 

ovo je lista najboljih STEM gimnazija: http://www.usnews.co...stem?int=966408

 

http://studyinthesta...ertified-school (ovde ti objasnjava zasto moras naci SEVP gimnaziju))

 

 

If you are an F or M student, you must attend a Student and Exchange Visitor Program (SEVP)‑certified school tomaintain your student status. Even though attending a certified school is a requirement, it is still important to know why and how this benefits you.

When you find an SEVP-certified school, it means that the school meets certain requirements and is allowed to enroll students just like you. This is important because your primary reason for coming to the country is to study. Only SEVP-certified schools can issue Forms I-20, “Certificate of Eligibility for Nonimmigrant Student Status,” to you once you have been admitted. You need the Form I‑20 to apply for a visa to enter the United States.

If you are a prospective student looking to attend school in the United States, use theSchool Search page to find an SEVP-certified school today. The Study Guide to the States and the Study in the States blog can also help you research options for studying in the country.


Edited by ControlFreak, 18 April 2014 - 21:55.


#40 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 19 April 2014 - 10:37

Naravno zanimam se za intenacionalne skole. Ne mislim ici za medicinskog tehnicara nego za doktora. Zanima me jeli mi je bolje da ostanem ovdje i zavrsim srednju pa da idem u SAD na fakultet ili da idem odmah u SAD. Hvala. :)

 

Zavrsi srednju, polozi TOEFL i SAT, spremi lovu & pali...



#41 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 April 2014 - 11:16

Samo imaj na umu da studije medicine u USA traju 8 godina (4 godine premed ili ekvivalentnog koledža + 4 godine medicine), a to, čak i uz eventualno dobijanje neke stipendije, košta boga oca. Dakle prvo što moraš da uradiš jeste da sračunaš koliko će to sve da košta i da se onda zapitaš možeš li ti (ili tvoji roditelji) to da isfinansiraš.

#42 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 April 2014 - 12:37

Zavrsi srednju, polozi TOEFL i SAT, spremi lovu & pali...

 

Znaci bolje je da ovdje zavrsim srednju pa onda da idem u SAD, ili? 

 

Samo imaj na umu da studije medicine u USA traju 8 godina (4 godine premed ili ekvivalentnog koledža + 4 godine medicine), a to, čak i uz eventualno dobijanje neke stipendije, košta boga oca. Dakle prvo što moraš da uradiš jeste da sračunaš koliko će to sve da košta i da se onda zapitaš možeš li ti (ili tvoji roditelji) to da isfinansiraš.

Za trajanje mi nije nikakav problem ucenje mi ide vrlo dobro i navikao sam na to, ako treba i citav ziot. Sto se tice financija to mi nije problem neki veliki isto citao sam da se moze i kod njih raditi u skolpu fakulteta. Hvala na dosadasnjim odgovorima.  :)


Edited by Boban201, 19 April 2014 - 12:38.


#43 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 April 2014 - 12:47

Za trajanje mi nije nikakav problem ucenje mi ide vrlo dobro i navikao sam na to, ako treba i citav ziot. Sto se tice financija to mi nije problem neki veliki isto citao sam da se moze i kod njih raditi u skolpu fakulteta. Hvala na dosadasnjim odgovorima.  :)


Ok onda, blago tebi. Bez imalo ironije to kažem jer često kada me ljudi pitaju šta bih studirao da mogu ponovo da biram, ja im kažem da bih ponovo upisao medicinu, ali ne u Srbiji, već u Americi :). Tako da ću ti iskreno zavideti ako uspeš u tome, što ti zaista želim :). Ako imaš mogućnost, pokušaj da recimo nakon prve ili druge godine srednje (gimnazija pretpostavljam), se prebaciš, eventualno i dobiješ stipendiju za nastavak školovanja u USA, lakše će ti biti da upišeš koledž posle.

#44 Boban201

Boban201
  • Members
  • 12 posts

Posted 19 April 2014 - 12:52

Ok onda, blago tebi. Bez imalo ironije to kažem jer često kada me ljudi pitaju šta bih studirao da mogu ponovo da biram, ja im kažem da bih ponovo upisao medicinu, ali ne u Srbiji, već u Americi :). Tako da ću ti iskreno zavideti ako uspeš u tome, što ti zaista želim :). Ako imaš mogućnost, pokušaj da recimo nakon prve ili druge godine srednje (gimnazija pretpostavljam), se prebaciš, eventualno i dobiješ stipendiju za nastavak školovanja u USA, lakše će ti biti da upišeš koledž posle.

 

Hvala drug. Mnogo si mi pomogao, ali raspitivao sam se i za prebacivanje ali kazu da to negdje nije dozvoljeno. Ili misle za slabije ucenike ili za sve. Posto cu sigurno "zagrijati stolicu" :) da imam i u srednjoj prosijek 5.0. Bili tada za mene vazilo to? :)



#45 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 19 April 2014 - 13:13

Iskreno, ne znam, moguće i da si u pravu. Googlaj transfer to USA high schools I istražuj. U svakom slučaju, možeš da završiš srednju ovde, samo uporedo bi trebao da se spremaš i za SAT i naravno engleski (TOEFL). Google je tvoj prijatelj, informacije su dostupne, samo ih treba naći, šalji mailove kome god treba, dobro se raspitaj I pripremi, nema da omaneš :D. Evo ti malo o SAT: https://professional...ternational/sat