Jump to content

Photo
- - - - -

Skolovanje u SAD

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 February 2013 - 22:58

Sta li je ovo trebalo da znaci?

Ti krenula u ribolov?

#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 February 2013 - 23:13

Ti krenula u ribolov?

;) nesto sam inspirisana danas ...

#18 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 March 2013 - 15:26

Spoiler

U svakom slucaju srecno jer ce ti srece trebati posebno u Americi...

Jeste!
Eto jutros slusam top 10 ranking schools, UC Berkeley je 5 na listi posle 1 Havard, 2 MIT
Prem tome treba biti srecan ici uovakve skole.

#19 Maped

Maped
  • Members
  • 7 posts

Posted 09 March 2013 - 22:47

Da li neko zna kako se tacno izracunava GPA prosek ?? Vidim da postoje razni kalkulatoru ali izgledaju prilicno komplikovano . Nasla sam negde da moze ovako da se izracuna

** recimo prosek sa faxa 8.5 bi bio (8.5/10)*4=3.40 da li je ovo tacno??

I da li je neko upoznat ili poznaje nekoga ko je odavde otisao na master u USA?

Koliko su stipendije dostupne,da li mora da se ima odredjena suma novca na bankovnom racunu za vizu  kao za studentske vize za  zemlje EU?

#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 March 2013 - 00:37

UC GPA calculator: http://academicservi...u/advising/gpa/
HS GPA calculator:http://www.everyday-...alc/index.shtml

#21 Maped

Maped
  • Members
  • 7 posts

Posted 10 March 2013 - 11:14

UC GPA calculator: http://academicservi...u/advising/gpa/
HS GPA calculator:http://www.everyday-...alc/index.shtml

Hvala na brzom odgovoru ali upravo ti i slicni sajtovi naglasavaju da *This calculator is designed specifically for American grading methods, gde postoji  do 12 ocena (A+;A;A-;B+;B;B-...). Ima jedan deo gde se spominje evropski sistem bodovanja po bolonji ali samo u teoriji,ne i kako bi se to stvarno moglo preracunati u GPA

#22 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 March 2013 - 15:53

http://www.foreigncr...GPA-Calculator/
Ako si "bolonjac" u polje "Credits or hours" upisuješ koliko "po bolonji" nosi poena ispit. Ako si "po starom" onda upiši broj časova (sabereš predavanja + vežbe na tabli + lab vežbe(ako ih ima)) nedeljno. Kod dvosemestralnih ispita pomnoži broj časova sa 2 (ako se razlikuje po semestrima onda saberi casove po semestrima, npr. za predmet koji je u prvom semestru 3+2 a u drugom 2+2 upisujes 9).

Edited by tomas.hokenberi, 10 March 2013 - 16:19.

#23 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 11 March 2013 - 06:04

I da li je neko upoznat ili poznaje nekoga ko je odavde otisao na master u USA?

ja poznajem vise osoba koje su nakon osnovnih studija zavrsenih u bg otisle na postdiplomske u usa. ali to je bilo bas odavno (cak nisam sigurna ni da li je bio master ili su odmah upisivali phd, ili kako je to vec islo - ne poznajem taj sistem u detalje), pisem ovo zato sto verujem da je princip i dalje isti, mada se verovatno tehnicki detalji postupka razlikuju. oni su uglavnom kretali od profesora kod koga su zeleli da rade tezu, ako bi njega/nju zainteresovali kao potencijalni clanovi grupe, ostalo se manje-vise lako resavalo.

te moje kolege su dobijale stipendije + radili su kao asistenti (ili nesto slicno tome) sa undergrad studentima pa bi i tu kapnuo neki dolar. koliko sam shvatila nije tu bilo za neki luksuzni zivot, ali moglo je da se prezivi.

#24 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 11 March 2013 - 06:07

Koliko su stipendije dostupne,da li mora da se ima odredjena suma novca na bankovnom racunu za vizu  kao za studentske vize za  zemlje EU?

jel' ovo za osnovne ili postdiplomske studije? ja sam bila postdiplomac u eu relativno nedavno (ali pre bolonje, ona je na moj tadasnji eu univerzitet uvedena tokom mojih studija, mene nije kacila), nisam imala ni racun a kamoli nesto na istom kad sam dobila vizu, doduse imala sam pismo o finansiranju projekta (ukljucujuci i moju platu).

#25 Maped

Maped
  • Members
  • 7 posts

Posted 11 March 2013 - 11:07

To je zaista odlicno kada se dobije mogucnost da se bude student saradnik,asistent ili preko erasmus-mundus projekta  ali najveci broj studenata mora ukoliko zeli na master da se na klasican nacin upise a onda dolazi taj problem finansiranja.

npr. u Austriji vise nije besplatan master,vec je 750e po semestru (bio je 17e,do ovog semestra),sto opet ne bi bilo toliko strasno da se za austrijsku studentsku vizu ne mora  prilozi dokaz o posedovanju 10080e (840e mesecno) na bankovnom racunu,i to za vizu na godinu dana! Za Nemacku je potrebno priloziti dokaz o posedovanju 8040e (670e mesecno) ali tu se mnogo lakse dobija DAAD stipendija za razliku od Austrije gde su stipendije dosta retke... to se sve naravno mnozi sa 2 jer je master obicno 4 semestra i  onda se dolazi do ogromne cifre za nase pojmove tj. ispadne da master u Becu kosto koliko i jednogodisnji master na Harvardu (50 000$) sto je naravno nebo i zemlja. Ovo za Harvard nam je pricao neki profesor koji je doktorirao tamo.

U Americi koliko sam videla ima fantasticnih mastera ali stvarno ne znam kako tu finansijsku barijeru nekako ublaziti...

#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 March 2013 - 17:13

To je zaista odlicno kada se dobije mogucnost da se bude student saradnik,asistent ili preko erasmus-mundus projekta  ali najveci broj studenata mora ukoliko zeli na master da se na klasican nacin upise a onda dolazi taj problem finansiranja.

npr. u Austriji vise nije besplatan master,vec je 750e po semestru (bio je 17e,do ovog semestra),sto opet ne bi bilo toliko strasno da se za austrijsku studentsku vizu ne mora  prilozi dokaz o posedovanju 10080e (840e mesecno) na bankovnom racunu,i to za vizu na godinu dana! Za Nemacku je potrebno priloziti dokaz o posedovanju 8040e (670e mesecno) ali tu se mnogo lakse dobija DAAD stipendija za razliku od Austrije gde su stipendije dosta retke... to se sve naravno mnozi sa 2 jer je master obicno 4 semestra i  onda se dolazi do ogromne cifre za nase pojmove tj. ispadne da master u Becu kosto koliko i jednogodisnji master na Harvardu (50 000$) sto je naravno nebo i zemlja. Ovo za Harvard nam je pricao neki profesor koji je doktorirao tamo.

U Americi koliko sam videla ima fantasticnih mastera ali stvarno ne znam kako tu finansijsku barijeru nekako ublaziti...

Kao prvo, posalji upite i vidi da li  te neki od profesora hoce u timu. Drugo ce ti biti zatvaranje ekonomskog aspekta. Nema razloga razmisljati o tome koliko ce to da kosta, ako nisi uspela da uletis u tim, koji bi tebi odgovarao.

Kad sredis koje studije, sa kime i gde bi studirala, onda treba poceti sa istrazivanjem prihoda i rashoda.  Student u US, moze sam da se izdrzava i da ima stipendiju za studije.

Sto se tice nekog standarda, on je definitivno studentski dok se ne diplomira i sredi neka H1B, O, ili L viza. O svemu tome bih razmisljao tek kad dodjem do tog koraka. Naravno ne boli da covek istrazi i preispita sve opcije, ali je najvaznije biti spreman za glavne i trenutne korake.

Sto se tice godine 2014/2015 mislim da si zakasnila, ali bih te posavetovao da se istovremeno raspitujes i za 2014/2015 i za 2015/2016. Nikad ne znas sta moze da se desi, moze da bude da si match sa profesorom koji ima neko istrazivanje i sve se odigra brzo. 

Puno srece. 

edit:

Ovo sam sve pisao za US.

CF mozda moze bolje i u detalje da objasni kako i sta, u vezi master i phd studija.

Edited by mrd, 11 March 2013 - 17:18.

#27 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 11 March 2013 - 19:08

Kao prvo, posalji upite i vidi da li  te neki od profesora hoce u timu. Drugo ce ti biti zatvaranje ekonomskog aspekta. Nema razloga razmisljati o tome koliko ce to da kosta, ako nisi uspela da uletis u tim, koji bi tebi odgovarao.

ovo je i moj savet. mozda su se stvari promenile, ali u moje vreme prijem u radnu grupu je znacio i finansiranje, nisam znala nikoga ko je sam sebe finansirao. svaki profesor je obicno imao na raspolaganju vise stipendija i ugovora sa fakultetom/institutom, a desavalo se i da poneku rupu (izmedju 2 ugovora) zakrpi i direktno sa projekta.

#28 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 11 March 2013 - 22:32

evo sad me je vilhelmina na drugom topicu ispravila da master studije nisu postdiplomske i da se za to ne moze dobiti finansiranje.

tako da se izvinjavam i naglasavam da sve sto sam napisala vazi za phd studije.

#29 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 March 2013 - 14:25

Generalno mnoge institucije u US specificno naglasavaju da se ne preracunavaju ocene u GPA - upravo zato sto postoje milioni bodovnih sistema (zamislite kad im stignu prijave iz Indije, Srbije, Mongolije, Brazila i UK, a svi kod istog admissions officera), osim ukoliko nije eksplicitno trazeno. A ako jeste, onda se obicno trazi sa detaljnim uputstvom kako, tj. po kome metodu. Ukoliko nije, onda lepo okrenete admissions office pa pitate. Ja sam se nekoliko puta objasnjavao sa studentima iz Srbije/Hrvatske koje sam intervjuisao za poslediplomske - pa na rezimeu pise GPA 3.99....dodjemo do toga da je prosek bio u Srbiji 9.5, ali su oni to nekako preracunali i zaokruzili u 3.99, a iz Rijeke sa ocenama A, B itd. dosli do 4.0... Najjednostavnija konvencija je "OCENA"/"MAKSIMALNA OCENA", tj. 9.5/10.0 ili "OCENA" ("SKALA OCENA") tj. 4.5 (on a 1-5 scale where 5 is the highest grade)

#30 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 06 June 2013 - 09:01

evo sad me je vilhelmina na drugom topicu ispravila da master studije nisu postdiplomske i da se za to ne moze dobiti finansiranje.

tako da se izvinjavam i naglasavam da sve sto sam napisala vazi za phd studije.

Da, nikako nisu isto, potvrdjujem i ja.