Jump to content

Photo
- - - - -

Skolovanje u SAD

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
55 replies to this topic

#1 AleksaP

AleksaP
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 December 2012 - 03:50

Pozdrav,

dolazim iz Krusevca, i pre svega zanima me koje testove trebam da polozim da bi mogao da konkurisem u Americi? takodje me zanima da li je potreban neki visoki uspeh u skoli da bi mogao da studiram u Americi?

Hvala

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 December 2012 - 04:04

Sta bi da studiras?

Sta si zavrsio?

Uspeh u skoli mora da ti bude za bolje skole preko 3.5 GPI.

#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 December 2012 - 14:45

Generalno, treba ti TOEFL i, u funkciji da li dodiplomske ili postdiplomske studije, SAT (/LSAT) ili GRE testovi. Najrelevantnija ti je organizacija za testiranje ETS, vidi na http://www.ets.org/.

#4 AleksaP

AleksaP
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 December 2012 - 19:26

3 sam godina Ekoloske skole ili ti Tehnicar za zastitu zivotne sredine, jos se nisam odlucio sta bih da studiram... citao sam za toefl ali nisam znao da mi treba i SAT. Poprilicno znam engleski jezik, sto zbog putovanja, sto zbog toga sto ga ceo zivot ucim pored ucenja u skoli, takodje i privatni casovi. Ali bi se spremao jos da bih imao sto vise boda. 

Hvala puno

#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 December 2012 - 21:18

3 sam godina Ekoloske skole ili ti Tehnicar za zastitu zivotne sredine, jos se nisam odlucio sta bih da studiram... citao sam za toefl ali nisam znao da mi treba i SAT. Poprilicno znam engleski jezik, sto zbog putovanja, sto zbog toga sto ga ceo zivot ucim pored ucenja u skoli, takodje i privatni casovi. Ali bi se spremao jos da bih imao sto vise boda. 

Hvala puno

Mogao bi malo i na srpskom da poradis.

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 December 2012 - 02:23

Iskreno, Tomase, to mu sigurno nece koristiti ni u USA, a bogami ni u Srbiji - kad cujem i vidim kakvim jezikom govore maltene svi rukovodeci kadrovi bilo cega, od vlade i skupstine do novinarskih i medijskih "velicina" zakljucujem samo jedno: sposobnost napredovanja u bilo cemu u Srbiji je inverzno proporcionalna znanju srpskog jezika. (A kaze mi drugarica da je slicno cak i u rukovodecoj strukturi... Filoloskog fakulteta BU!)

#7 AleksaP

AleksaP
  • Members
  • 3 posts

Posted 06 December 2012 - 03:23

Druze, pisem na brzinu, nemam vremena, tako da izvinite.

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 December 2012 - 03:30

Kao sto rekoh, da bi upisao dobar drzavni fakultet potreban ti je visok GPA(prosek).

Za skuplje privatne skole mozes da konkurises i saGPA 2.48, ali ce da te kosta i preko $20K.

Licno bi ti savetovao da ne radis preko srpskih agencija, vec da sam kontaktiras skole i vidis kakve su njihove propozicije. Olaksavajuca okolnost je svakako to sto si junior u srednjoj skoli, pa ako ubrzas proces i sredis stvari pre februara, mozes da upises senior godinu u nekoj public high school i za tih godinu dana sredis interviews sa fakultetima, pa cak dobijes i stipendiju.

Rekao bih da ti je najbolja varijanta ova da zavrsis srednju skolu u US, pa onda nastavis na fakultet.

#9 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 07 December 2012 - 16:45

Iskreno, Tomase, to mu sigurno nece koristiti ni u USA, a bogami ni u Srbiji - kad cujem i vidim kakvim jezikom govore maltene svi rukovodeci kadrovi bilo cega, od vlade i skupstine do novinarskih i medijskih "velicina" zakljucujem samo jedno: sposobnost napredovanja u bilo cemu u Srbiji je inverzno proporcionalna znanju srpskog jezika. (A kaze mi drugarica da je slicno cak i u rukovodecoj strukturi... Filoloskog fakulteta BU!)

Meh - jezik je jezik. Pa ako na srpskom promasi gramaticku konstrukciju, verovatnoca da ce se to desavati i na engleskom nije mala. Ali da ne ne cepidlacimo, nego da se vratimo na temu: najlakse, a i najpouzdanije - izguglati univerzitet koji te interesuje (ako ne znas koji bi, onda recimo educationusa.state.gov cisto da zapocnes trazenje), i pogledati uslove za prijem. Vecina uslova se svodi na neki standardizovani test (SAT/ACT), uspeh iz skole (transkript sa predmetima i ocenama) (obicno se ne trazi konvertovanje u GPA, nego referentna najvisa ocena (tj. prosek 4.23/5.00)), nekoliko eseja i/ili preporuka, i za studente kojima engleski nije maternji (ili koji se nisu skolovali na engleskom) i polozen TOEFL (retko IELTS, to je vise za UK/CA/AUS/NZ). E kad razjasnis formalne uslove i odlucis se gde (i zasto bas tu) hoces da studiras, onda ove neformalne preporuke/saveti mogu da pomognu. 

#10 caffeine man

caffeine man
  • Members
  • 13 posts

Posted 05 February 2013 - 13:28

Najbolje ti je da stupis u kontakt sa nekim ko je sve vec ili poceo ili prosao...TOEFL i, diplomske
postdiplomske studije, SAT (/LSAT) ili GRE testovi...Americka ambasada je cesto organizovala neke susrete i radne grupe na tu temu.
U svakom slucaju srecno jer ce ti srece trebati posebno u Americi...

#11 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 05 February 2013 - 17:29

... Rekao bih da ti je najbolja varijanta ova da zavrsis srednju skolu u US, pa onda nastavis na fakultet.

Ovo bih ti i ja preporucila na osnovu iskustava iz moje blize okoline (par dece od mojih prijatelja).

Ako se dodatno bavis sportom, a i uspesan si u tome, moze ti biti od velike koristi jer mozes dobiti pristojnu stipendiju...

Interesantno je da Amerikanci ne priznaju diplome British Council-a, vec upravo insistiraju na nekoj od gore pomenutih, sto me iznenadilo kao podatak koji sam "pokupila" prosle godine na sajmu obrazovanja...

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 February 2013 - 18:35

Ja bih rekao da je pokretac teme izgubio svaki interes za ovu temu i forum uopste uzimajuci u obzir  kada je poslednji put bio na forumu

AleksaPMember Since 05 Dec 2012
Offline Last Active Dec 06 2012 03:21

Bio je aktivan samo 24 casa.

Edited by tomas.hokenberi, 05 February 2013 - 18:38.

#13 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 February 2013 - 20:36

Mozda je vec emigrirao? :lol+:  realno, sta se u Srbiji desava, ne bi me nista preterano zacudilo...

#14 ilija7777

ilija7777
  • Members
  • 113 posts

Posted 06 February 2013 - 22:43

Ali, tema ostaje kao jako bitna, jer je mnogo mladih koji bi dovršili svoje obrazovanje i zaposlili se u SAD. Ipak, u bajke iz filma zaboravite, realnost je mnogo surovija i brutalnija od bilo kakve fikcije.

Pozdrav.

#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 February 2013 - 22:52

U svakom slucaju srecno jer ce ti srece trebati posebno u Americi...

Sta li je ovo trebalo da znaci?