Jump to content


Photo
- - - - -

Drugovi đaci - u stroj!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 13 April 2014 - 16:52

U školama ponovo odbrana i zaštita?

 

Visokoumne ideje koje kroje obrazovnu politiku ovoga puta ne potiču iz Ministarstva prosvete, već iz Ministarstva odbrane. Kako se može videti u linkovanoj vesti, zadrigle oficirčine koje su navikle da komanduju u nedostatku vojnika ovoga puta ciljaju na učenike. Vojska u kojoj je glavna aktivnost prdenje po kancelarijama, pošto vojnike ionako nemaju, a od osvajanja okolnih zemalja prelazi na osvajanje stanova o trošku poreskih obveznika očigledno ima ideje da bi njihove (ne)zarađene plate trebalo da budu odrađene tuđim radom. Iako u tekstu piše da bi ovaj predmet obuhvatao i delokrug civilne zaštite, koji je VS ionako u opisu posla, navodi se i da bi „srednjoškolci učili i o zaštiti od nuklearnog, hemijskog oružja, terorističkih napada, poznavanja ubojnih sredstva". Deluje malo... hmmm... čudno, a očigledno da u nacrtu ovakvog programa ulogu igraju i partizanski filmovi.

 

Na kraju teksta autor konstatuje da postoje inicijative da se u školama izučavaju i „zdravstveno vaspitanje (predmet koji postoji u desetak srednjih škola u Vojvodini), saobraćajno vaspitanje, preduzetništvo, medijsko obrazovanje" i slično. Čudno je da se ovi ostali predmeti, koji bi svakako bili korisniji, uopšte i ne pominju.



#2 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 13 April 2014 - 17:23

Treba zaposliti ljude, što si takav!

Čula sam ovu vest, i baš sam se pitala da li imaju nameru da izbace neki predmet, npr. veronauku? U nastavku vesti je bilo i nešto što je zvučalo kao zahtev da se ponovo uvede vojna obaveza.

Imala sam u srednjoj školi "odbranu i zaštitu", rasklapali smo i sklapali one tandžare, išli na pucanje... sve čega se sećam je da je puška bila masna i da su nam rekli da je pritegnemo da nam ne odvali rame.

Čini mi se da se ovo vojska sprema da u obrazovni sistem uvali svoje ljude, tj, da se iz ministarstva vojnog prevale u ministarstvo obrazovanja. Fenomenalno je što obrazovanje ne ide ka tome da se redukuje i filtrira, nego se dodaju predmeti kako kome fijukne u glavi, zaposle se ljudi, a posle ne možeš da ukineš taj predmet, jer, gde ćeš sa tim zaposlenima, i odakle pare za njihove otpremnine.

 

edit: a komentari linkovanog teksta su, uz par izuzetaka, :puke:


Edited by jesenja, 13 April 2014 - 17:34.


#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 April 2014 - 17:33

Treba zaposliti ljude, što si takav!
Čula sam ovu vest, i baš sam se pitala da li imaju nameru da izbace neki predmet, npr. veronauku? U nastavku vesti je bilo i nešto što je zvučalo kao zahtev da se ponovo uvede vojna obaveza.
Imala sam u srednjoj školi "odbranu i zaštitu", rasklapali smo i sklapali one tandžare, išli na pucanje... sve čega se sećam je da je puška bila masna i da su nam rekli da je pritegnemo da nam ne odvali rame.

Dobro su vam rekli u mojoj generaciji je par njih dobilo plavu bradu, kad ih je zveknula puska, a neki su cak i rame povredili.
Da se ta deca ne osecaju ugrozenim secam se na jednoj vojnoj vezbi je nisan tromblona naboo jednog momka po sred cela. Milina jedna.

Čini mi se da se ovo vojska sprema da u obrazovni sistem uvali svoje ljude, tj, da se iz ministarstva vojnog prevale u ministarstvo obrazovanja. Fenomenalno je što obrazovanje ne ide ka tome da se redukuje i filtrira, nego se dodaju predmeti kako kome fijukne u glavi, zaposle se ljudi, a posle ne možeš da ukineš taj predmet, jer, gde ćeš sa tim zaposlenima, i odakle pare za njihove otpremnine.

Moje misljenje: oruzje i religija nikako u skole.

Edited by mrd, 13 April 2014 - 17:34.


#4 Vexyo

Vexyo
  • Members
  • 297 posts

Posted 13 April 2014 - 18:17

do sada su se klinci  šaketali i lupali štanglama a sad će ih vusrana deržava naučiti da pucaju i dati im pristup oružju.......

Strašno, koji genijalan um je došao na tu ideju... i onda su Rane preterivanje..... :krsta: Čak i Class of 1999 ima da bude dokumentarac....


Edited by Vexyo, 13 April 2014 - 18:26.


#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 April 2014 - 19:04

Rane ne da nisu preterivanje, nego su, skupa sa Buretom baruta JEDINI adekvatni prikazi savremene, post-8. sednica istorije Srbije.



#6 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 13 April 2014 - 20:45

Srećom, u tekstu piše da predmet ne bi obuhvatao rukovanje oružjem, ali ako se pojavi bar malo teorije ili slika, eto belaja. Kako reče Alexander Pope, 'malo znanja je opasna stvar', što znači da ne bi bilo pametno baš svakome dati na tacni kako se koriste pištolj, ručna bomba i slično. Koliko mi se čini, VS ima previše onih koji prde po kancelarijama, Akademija upisuje studente svake godine, tako da oficira ima dovoljno i za kinesku vojsku. Sa ovolikim oficirima verujem da na svakog običnog vojnika ima bar nekoliko kapetana, majora ili pukovnika, koji su svoje plate mukotrpno stekli zauzimajući fotelje i stanove. Pošto su još dok se služio vojni rok počeli da ih penzionišu sa četrdesetak godina, verovatno su shvatili da su im bar neke slavine zavrnute i da se u prosveti može sasvim lepo živeti.

 

Sam kraj vesti je možda još bitniji kao tema za diskusiju - pošto su nove generacije sve manje pismene i nesposobnije za život, u škole bi svakako trebalo uvesti upotrebljive sadržaje. Ne znam kako danas izgleda nastava tehničkog vaspitanja, ali dok sam ja bio u osnovnoj, seckali smo šper-ploču i od nje pravili kućice i kojekakve gluposti, klepali kojekakve figurice, ali nismo učili kako se menja osigurač i čemu služi, kako se menja sijalica, kako postaviti sliku na zid, kako se kreči zid, popravlja slavina, ili nešto što može zatrebati. Iz domaćinstva smo takođe radili mnoge gluposti, kao što su pletenje ili tkanje, ali ne i kako se pegla košulja, pere veš, prži kajgana ili prave palačinke. Danas se u okviru postojećih predmeta ne radi ni kako se piše CV, žalba na visok račun i slično, što svršenim srednjoškolcima svakako može zatrebati. Isto tako, korisno je znati šta znači uzeti kredit, kako ekonomično koristiti struju, šta je energetska efikasnost i šta to znači u praksi, saobraćajno vaspitanje i tome slično.

 

Ipak, u glavama onih koji vode prosvetu, važno je da se obavezno napiše sastav sa naslovom 'Beskrajni plavi krug, a u njemu zvezda', da se uče napamet nekrofilske pesme koje je sakupljao najveći svetski genije ruralnog porekla po imenu Vuk, da se iz škole može izaći iako ne znaš da li se piše ne znam ili neznam, bez poznavanja tablice množenja, stranog jezika ili upotrebe računara (ne računajući odlazak na FB uz tekstove tipa dobro wece ne cu dugo).



#7 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 14 April 2014 - 19:40

Srećom, u tekstu piše da predmet ne bi obuhvatao rukovanje oružjem, ali ako se pojavi bar malo teorije ili slika, eto belaja. 

 

Pun ti je internet toga, možeš da biraš.

 

Mislim da od predloga nema ništa. Uostalom, civilna zaštita praktično i ne postoji osim onoga što ima u MUP-u, vec deset godina razvlače nekakvo formiranje specijalizovanih timova. 



#8 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 April 2014 - 00:09

Pun ti je internet toga, možeš da biraš.

 

Mislim da od predloga nema ništa. Uostalom, civilna zaštita praktično i ne postoji osim onoga što ima u MUP-u, vec deset godina razvlače nekakvo formiranje specijalizovanih timova. 

Slažem se da je to dostupno, kao i mnoga druga saznanja, ali ovo neće saznati niko koga pomenuta problematika ne zanima, ko ni ne pomišlja da traži na internetu ili ko ne ume da vlada engleskim ukoliko hoće da prostudira više izbora. Nažalost, mnogi neće saznati i ono što pominješ u drugoj rečenici dok se ne desi neka nesreća ili dok se ne zapitaju zbog čega je sve tako (ne)organizovano.