Jump to content


Photo
- - - - -

Karijera i radni uslovi, sta i kako


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 13 April 2014 - 07:03

Evo kao sto sam pomenula na drugim topicima, cesto se provlaci tema uslova zaposlenja u razlicitim razvijenim zemljama. Diskutovali smo o iskustvima, HR, kako se prijaviti, kako napredovati, koji su uslovi generalno u razvijenim zemljama i kako naci posao, sindikati. Sistemi se razlikuju od zemlje do zemlje ali su neke stvari zajednicke. Ideja je da objedinimo tu pricu na jednom topiku.

 

Namerno biram emigraciju za topik, zato sto smatram da ta iskustva mogu da pomognu onima koji bi da naprave karijeru van svoje zemlje ili se barem raspitaju kako to funkcionise. Citajuci topike naucila sam o siesti u Spaniji, o zaposlenju u Kanadi, pa i zahtevima za posao Norveskoj. Za zadnjih 5 godina koliko sam na forumu cesto sam imala pitanja: kako napisati CV, sta da radim na intervjuu, da li mi treba radna viza....

 

Znam da ce topik da se oblikuje prema zelji forumasa. U principu me interesuju iskustva koja mozemo da ponudimo onima koji tek pocinju.

 

Kao moj doprinos pocetku jedan text:

 

How to Interview

 

Dalje zavisi od forumasa. Slobodno dajte predlog za naslov topika ili definiciju.



#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 April 2014 - 18:21

Bice da je vise iteresantno buniti se protiv diskriminacije, nego raditi na sebi i pripremati path progressa. Cini mi se da se ovaj forum orijentise na kritiku rada, a ne na rad koji donosi boljitak.
Zbog toga i nema komentara.
Tema je inace jako interesantna i mogla bi da bude vodic kroz prilagodjavanje novoj sredini.
Sto se tice karijere, covek po zavrsenom skolovanju mora da donosi kvalitetne odluke o svojoj buducnosti. Vazan momenat je kad se shvati da zavrsena skola ne obezbedjuje bas ono cemu smo se nadali i tera nas da menjamo struku. Taj momenat promene struke je bolje da se desi ranije, nego kasnije.

https://www.phoenix....s/explorer.html

#3 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 13 April 2014 - 19:03

Nemam ja nista protiv kritike  :) naravno kad je konstruktivna a ne kukumavcenje.

 

Vidim da ovde u USA klince pocinju da pripremaju za trziste rada jos od osnovne skole. Prvo suptilno a vec u srednjoj imaju carrier coaches.

 

Par ljudi je ovde na forumu pominjalo kako su menjali struke prema potrebama u novoj zemlji, pa do toga kako su trazili posao. Ocekujem da je to ljudima interesantno koliko tema ima na emigraciji o trazenju posla u konkretnim strukama. Deluje mi kao da se mnogo manje paznje posvecuje prakticnim stvarima, od pregovora oko plata, preko intervjua, do samog rada i etike - a to su sve stvari koje su barem jednako bitne kao i obrazovanje za odredjenu struku.



#4 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 April 2014 - 01:13

ja sam imala nocne more na ovu temu vise puta u zivotu, posla iz beograda kao neko ko nije u zivotu mislio da ce raditi van beogradskog sistema . nisam znala sta znaci napisati cv a kamoli otici na intervjuu. ma nocna mora je blaga rec za osecaj straha,panike,nemoci... I sta I kako treba reci. tako da je tema savrsena za nekoga ko trazi posao napolju a skolovao se kod nas.

 

moje preporuke iz bgd napisane od strucnih ljudi su mogle samo da izazovu salvu smeha kod potencijalnih poslodavaca napolju. sad to znam ali tada... preporuka na stranu I po sitno kucano, sa sve detaljima...uh. nemojte praviti takve greske kad polazite. par recenica I ostavljen e mail ili telefon za kontakt su dovoljni. CV -razlicita pravila sta I kako se unosi,ako niste sigurni kako,platite nekom da vam napravi dobar CV, vredno je ulozenih para. moj evropski CV nije vredeo skoro pa nista ovde dok ga nisu kolege dohvatile I preradile po americki.onaj prvi mislim da niko ne bi ni procitao bez obzira sto su podaci isti.

intervju-moja pocetnicka greska-pitaju tamo neke potpuno nebitne stvari,budalastine... svi postavljaju otprilike ista pitanja I ocekuju standardizovane odgovore,zato se potrudite da ne izigravata cirkuzanta tamo. ako vas pita volite li da planinarite,nemojte reci da je to vasa privatna stvar jer realno mrzite/ja ne volim casna rec/ no kazete da je boravak u prirodi vazan...pa dalje ...

na intervjuu se pokusava iscackati vas karakter I uklopljivost,strucnost otprilike vide iz CV. rekli mi to posle prvog dobijenog posla kad sam ih pitala sto me pitase sve one gluposti koje veze sa strukom nemaju. e eee... sto mi to ne rece neko pre da znam u sta se uvaljujem...



#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 April 2014 - 01:21

ja sam imala nocne more na ovu temu vise puta u zivotu, posla iz beograda kao neko ko nije u zivotu mislio da ce raditi van beogradskog sistema . nisam znala sta znaci napisati cv a kamoli otici na intervjuu. ma nocna mora je blaga rec za osecaj straha,panike,nemoci... I sta I kako treba reci. tako da je tema savrsena za nekoga ko trazi posao napolju a skolovao se kod nas.
 
moje preporuke iz bgd napisane od strucnih ljudi su mogle samo da izazovu salvu smeha kod potencijalnih poslodavaca napolju. sad to znam ali tada... preporuka na stranu I po sitno kucano, sa sve detaljima...uh. nemojte praviti takve greske kad polazite. par recenica I ostavljen e mail ili telefon za kontakt su dovoljni. CV -razlicita pravila sta I kako se unosi,ako niste sigurni kako,platite nekom da vam napravi dobar CV, vredno je ulozenih para. moj evropski CV nije vredeo skoro pa nista ovde dok ga nisu kolege dohvatile I preradile po americki.onaj prvi mislim da niko ne bi ni procitao bez obzira sto su podaci isti.
intervju-moja pocetnicka greska-pitaju tamo neke potpuno nebitne stvari,budalastine... svi postavljaju otprilike ista pitanja I ocekuju standardizovane odgovore,zato se potrudite da ne izigravata cirkuzanta tamo. ako vas pita volite li da planinarite,nemojte reci da je to vasa privatna stvar jer realno mrzite/ja ne volim casna rec/ no kazete da je boravak u prirodi vazan...pa dalje ...
na intervjuu se pokusava iscackati vas karakter I uklopljivost,strucnost otprilike vide iz CV. rekli mi to posle prvog dobijenog posla kad sam ih pitala sto me pitase sve one gluposti koje veze sa strukom nemaju. e eee... sto mi to ne rece neko pre da znam u sta se uvaljujem...

Mene je u pocetku odusevljavalo pitanje:"Gde vidite sebe za 5-10 godina?" Ja dosao iz Srbije, gde nisam znao sta ce da bude za 6 meseci, a oni o 5 godina. Polako se covek sredi i shvati da sve to pokazuje njegovu organizovanost, sto je veoma vazno u svakom poslu.
Znaci spremiti se da znas da te nece niko polomiti ispred kioska kad kupujes novine i da ces sutra svakako moci da odes na posao.

#6 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 April 2014 - 01:41

Oslo,

 

Bas o tim stvarima pricam, navela si sve muke koje mogu da snadju nekog ko trazi posao u nekoj novoj zemlji. Mozda cak i kad menja iz Nemacke za Australiju na primer. Uz to sam htela da dodam i radne uslove. Recimo ja ovo za dvokratno radno vreme u Spaniji sam negde nacula ali nisam razumela sta to prakticno znaci. Ili iz mog licnog iskustva iz UK, kad mi je u 1 popodne rekla sekretarica da idem kuci jer pada sneg, a ja se smejala sta pada nije ni zabelio. Morala je da me ubedjuje pa sam je poslusala - inace bi verovatno prenocila u kancelariji posto su svi automobili stali usred 5 cm snega i ljudi krenuli peske kuci  :) tako da su putevi bili neprohodni.

 

Vili stalno istice ovaj rad na sat u Svedskoj i stalni posao. U UK po zakonu odmor je barem 21 radni dan a moze da bude i vise, ovde mi pocinjemo od 10, ili da su svi skoro At Will zaposleni (morala sam to da objasnjavam nekom nedavno, da nema 'za stalno'  :D ).

 

Stalno se doticemo tih stvari pa rekoh mozda bi bilo vredno teme za ljude kojima to moze da zatreba. Znam da sam krenula siroko  :)

 

Inace za CV, tu imas i trendova, pre par godina su stavljali slike u CV, danas je to big no-no. Ili recimo kod mene se radnik ni ne poziva na intervju a da ga neko nije googlovao  :D pa onda treba paziti sta pisu ljudi po FB i slicno. Ozbiljno se danas opominju mladi da pripaze da im se jednog dana ne obije o glavu u trazenju posla.



#7 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 April 2014 - 02:43

uslove sam pregurala razne,toliko serene da ne znam sta bi bilo nekome vazno za napisati. radna disciplina veruj mi ,sareno I ukalupljeno da ne poverujes od zemlje do zemlje. libijci ne rade,pocetak,sredina I kraj. rade za njih stranci koje dobro placaju a koji opet rade ko crnci jer racunaju sto krace  zadrzavanje za sto vise para pa da bezimo kuci u civilizaciju.italijani, puno malih pauza u toku radnog dana, samo da se udje kod kolege u ordinaciju da se nesto prodiskutuje/ od posla do sta ces sa decom popodne/, norvezani - praviti famu da radis svo vreme,iako posla I nema  ali mora da izgleda da ti radis,ne caskas,ne visis na telefonu,komp je ukljucen makar ti samo blenuo u njega. I onda pred kraj radnog vremena ugrabis da radis nesto za stvarno ne bi li odsedeo po sata duze prekovremeno/ meri se I minutama I sve se plati/. zasto to rade nemam pojma ,nije zato sto imaju malu platu,najcesce I skupe te sate pa uzmu Slobodan dan a ne pare. amerikanci zaposleni po satu stalno balansiraju izmedju toga da nakarikaju sto vise sati ali I da im produktivnost/ona sa onog posta/ a koja se meri mesecno,ne bude niska jer je to pec pec onda od sefa. znaci smisljaj da se uposlis da bi sto vise sati naplatio.sve u svemu sareno iskustvo iz raznih delova sveta.

 

skandinavski sistem beneficija sam vec negde pisala 5 nedelja odmor, 3 do 8 dana spojeno odsustvo bez odlaska lekaru, ukupno 24 dana u godini mislim,plus 10 dana istog tog odsustva po detetu. sve naravno placeno 100%.bolovanje je 52 nedelje 100% posle pokusavaju da te prebace na drugo finansiranje ali dodje na isto.libijci su davali mesec dana odmor ali proslo zlatno doba kad su I avionske karte do kuce placali.bolovanje samo od lekara,placeno.ovde zaradim mislim valjda 6 sati po platnom ceku,mozda I mannje,to mi je I odmor I obicno bolovanje I bolest deteta,malo je to dana za odmor realno,a ako imas I sitnu decu u vrticu pa sitne bolesti onda se sve istopi jos brze.

 

negde vec napisah skandinavski sistem u usa civilizaciji I libijska klima sa italijanima kolegama....ako vec mogu da biram.

 

u libiji je posao bio na ugovor koji se meri godinama,u italiji je bio za stalno tj stalnu platu,u norveskoj takodje za stalno,fiksna plata naravno beneficije plus dezurstva plus prekovremeno onako kako to ide I kod nas za moju struku. ovde po satu, ugovor nije na odredjeno vreme ali se potpuno osecam ok tj nemam onaj strah sta ako me otpuste sutra.amerika daje taj osecaj da nisi u grcu da ce biti smak sveta ako dobijes otkaz.



#8 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 April 2014 - 03:46

:D ti bas imas saroliko iskustvo.

 

U UK ako izadjes iz kancelarija u 4.55 pm, ulice su prazne (iako neces ni izaci jer svi sede i rade), izadjes u 5.05 i to je totalni exzodus i vec oko 6 sve je opet prazno. Ovde od 4-7 uvece ne mozes iglu da ispustis na put.

 

 

Inace da se vratim na pocetnicke muke:

 

Interviews do's and dont's

 

I neki stvarni primeri sta nikako ne odgovarati na intervjuu, od ljudi koji su zaposljavali dovoljno.

 

What kind of computer software have you used?

"Computers? Are those the black boxes that sit on the floor next to the desks? My boss has one of those. He uses it. I don't have one. He just gives me my schedule and I follow it." - Greg Szymanski, director of human resources, Geonerco Management, Inc

What are your hobbies and interests?

"[He said] 'Well, as you can see, I'm a young, virile man and I'm single -- if you ladies know what I'm saying.' Then he looked at one of the fair-haired board members and said, 'I particularly like blondes.'" - Petri R.J. Darby, president, darbyDarnit Public Relations

Why should we hire you?

"I would be a great asset to the events team because I party all the time." - Bill McGowan, founder, Clarity Media Group



#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 14 April 2014 - 06:37


Vili stalno istice ovaj rad na sat u Svedskoj i stalni posao. U UK po zakonu odmor je barem 21 radni dan a moze da bude i vise, ovde mi pocinjemo od 10, ili da su svi skoro At Will zaposleni (morala sam to da objasnjavam nekom nedavno, da nema 'za stalno'  :D ).

 

Spominjem ga jer je razlika bitna. To je uslov za mnogo toga, od dobijanja boravisne i radne dozvole, preko mogucnosti da se iznajmi stan i dobije kredit, do mogucnosti da se koriste sve prednosti skandinavskog sistema koji je oslo opisivala (godisnji odmor, placeno bolovanje i porodiljsko, otkazni rok...). Nista od toga ne vazi kad se nema stalni posao. Mogucnost dobijanja otkaza je tu najmanje bitna, ali je bitno da mozes planirati svoje vreme i zaradu najmanje mesec dana unapred, te da te banke, stanodavci i ostali ostali uzimaju zaozbiljno, sto je neophodan uslov da bi izgradio/la normalan zivot.

Zato je bitan stalni posao i ja mislim da je onima koji misle ovde da krenu, vazno da to znaju. Zato je ovde i posebno vazno razjasniti to na samom intervjuu, jer je cesto izvor nesporazuma. Ako smatras da je to nebitna informacija, onda izvini sto sam ti trolovala topic.


Edited by vilhelmina, 14 April 2014 - 07:10.


#10 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 14 April 2014 - 13:15

mislim da je vazno dobroooo naglasiti svima koji bi u skandinaviju ovo sto vili kaze. stalan posao uvek i na prvom mestu,po cenu nize plate i losije pozicije.stalan posao jeste zamajac za dalje u skandinaviji , to su i meni stalno ponavljali kad sam tek stigla.



#11 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 April 2014 - 15:26

 Ako smatras da je to nebitna informacija, onda izvini sto sam ti trolovala topic.

Da sam smatrala da je nebitna ne bi je ja pominjala.



#12 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 April 2014 - 15:35

Spominjem ga jer je razlika bitna. To je uslov za mnogo toga, od dobijanja boravisne i radne dozvole, preko mogucnosti da se iznajmi stan i dobije kredit, do mogucnosti da se koriste sve prednosti skandinavskog sistema koji je oslo opisivala (godisnji odmor, placeno bolovanje i porodiljsko, otkazni rok...). Nista od toga ne vazi kad se nema stalni posao. Mogucnost dobijanja otkaza je tu najmanje bitna, ali je bitno da mozes planirati svoje vreme i zaradu najmanje mesec dana unapred, te da te banke, stanodavci i ostali ostali uzimaju zaozbiljno, sto je neophodan uslov da bi izgradio/la normalan zivot.
Zato je bitan stalni posao i ja mislim da je onima koji misle ovde da krenu, vazno da to znaju. Zato je ovde i posebno vazno razjasniti to na samom intervjuu, jer je cesto izvor nesporazuma. Ako smatras da je to nebitna informacija, onda izvini sto sam ti trolovala topic.

Ovo su veoma vazne informacije sto se tice tog regiona. Susta je razlika sa US. U US je najvaznije imati redovan priliv novca od posla, ma koji to posao bio. Takodje je obavezno razviti i kreditnu istoriju, koja je upravo bazirana na tim stalnim uplatama na racun i podmirivanjem mesecnog budzeta u istim sequencama.
Znaci sto se US tice posao je najvazniji. Uf, zaboravio sam da napomenem i cuveni americki osmeh.

#13 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 31 May 2014 - 19:01

5 Reasons Job Applicants Don't Hear Back

 

Slozila bih se sa svim stavkama. Stavka 2 je postala itekako aktuelna i bolje izgleda ukoliko nema duzih vremenskih perioda od jednog do drugog posla. Imala sam prilike da vidim CV na kome je osoba stavila samo ime i zadnji inicijal prezimena, te email adresu koja takodje nije dala potpune podatke prezimena, delovalo je sumnjivo. Koristimo Kenexa sistem i on je unapred eliminisao dve osobe koje nisu pravilno aplicirale. Pominjala sam gore na nekoj temi na drustvu da smo radili intervju preko telefona postavljajuci pitanja, a onda izabrali tri kandidata da dodju. Odluka je bila jako teska i dvoumili smo se izmedju dve, jedna od njih sa svezom BA diplomom, a druga single mom u cetrdesetim. Prva je bila perfektna (ako to postoji), precizna i brza u dogovorima, cak toliko  da smo smatrali da se nece dugo zadrzati, jer su njene sposobnosti bile jace za posao koji mi nudimo i to je prevagnulo. Zaposlili smo ovu drugu. Jos kad smo ih intervjuisali preko telefona, ova kandidatkinja me je odusevila nacinom na koji je odgovarala na pitanja, videlo se da je vrlo pazljiva, neprimetna pauza, pa vrlo smisljen odgovor, ljubazna, umerena, takodje tiha. Na svako pitanje je dala odgovor bas onako kako je nama odgovaralo i vizije su se poklopile. Zaposlili je u roku od odmah. Vrlo pozitivno iskustvo.

 

Veza stavke 3, takodje je vazno navesti sve svoje sposobnosti i znanja, iako smatrate da je glupo navesti, npr. da znate da koristite multiple line telefon.

 

O, da, sad sam se setila. Imali smo problem sa kontaktiranjem referenci. Osobama sa liste ostavljali voice mail i nismo dobili odgovor. Vazno je da kandidat bira reference koje ce se javiti na poziv i dati preporuke. 



#14 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 May 2014 - 19:28

5 Reasons Job Applicants Don't Hear Back

 

Slozila bih se sa svim stavkama. Stavka 2 je postala itekako aktuelna i bolje izgleda ukoliko nema duzih vremenskih perioda od jednog do drugog posla.

Slozila bih se s tobom, ali da dodam bitan razlog, kratki periodi zaposljavanja na prethodnim radnim mestima. Niko ne voli skakace - odmah ti kaze da ili nisu mogli da zadrze posao ili nisu zainteresovani da ga zadrze.

 

A za izgled CVja, pricaju iz jednog odelejnja prosle nedelje u firmi, zaposljavamo neke nove ljude, i dobili su CV sa selfijem u attachmentu  :lol+:



#15 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 May 2014 - 19:31

 

Slozila bih se sa svim stavkama. Stavka 2 je postala itekako aktuelna i bolje izgleda ukoliko nema duzih vremenskih perioda od jednog do drugog posla.

 

Ja se ne bih slozila s ovom drugom :) .

Razumem da im to sto je neko dugo bio nezaposlen signalizira "ako nije valjao drugima, sto bi nama". Ali se pitam sta im signalizira ako je neko za dve godine promenio pet poslova. Jeste da je skupio svakakvo iskustvo i to je sigurno dobro, ali moze da znaci i citav niz negativnih stvari.

Sve u svemu, taj kriterijum mi je jako problematican, kako god okrenes. Moze da navede na vrlo pogresan trag.

Cini mi se da je tu u pitanju nedostatak hrabrosti i spremnosti da se preuzme odgovornost od strane onih koji su odgovorni za zaposljavanje. Ako ih neka "ptica selica" zezne (pokaze se kao asocijalna, prezahtevna...) uvek mogu da kazu da nisu jedini koje je zeznula.

Ako pak uzmu nekog ko je duze bio van trzista rada (iz ko zna kojih razloga) onda su nekako vise odgovorni ako se kasnije ispostavi da je bio los izbor.

 

Edit:slovce


Edited by vilhelmina, 31 May 2014 - 19:32.