Jump to content


Photo
- - - - -

Iseljenje u UK


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 12 February 2015 - 22:23

@Angelia

Ne znam kada si bila u UK, verovatno bese u vreme dok EU nije toliko narasla kao danas. Takodje,ne znam koje si struke,moguce da imas neko vrlo trazeno zanimanje,ali takvih zanimanja je ogranicen broj. I ti ovde pominjes radnuu vizu, sto je drugacija kategorija od radne dozvole (bar je tako u Irskoj). Radnu dozvolu moze jedino poslodavac da napravi, ona se izdaje kompaniji I radnik je prakticno zavisan od poslodavca,jer,ako zeli da promeni kompaniju,mora da nadje drugog poslodavca koji bi mu napravio radnu dozvolu, sto radnike dovodi u polu-robovski polozaj. Radna viza se izdaje nezavisno od poslodavca, ako se odredjeno zanimanje nalazi na listi trazenih zanimanja, a ta lista se menja svake godine, u zavisnosti od potreba. Radne vize se uglavnom izdaju visokoobrazovanom kadru,koliko sam uspeo da primetim...

Nije tako davno, ali ja sam isla transferom unutar medjunarodne firme. Samo sam pomenula zato sto si rekao da nisi sretao ljude sa radnom dozvolom. Iskreno ja u to vreme nisam ulazila u to da li postoje neke dve varijante. Koliko ja znam u svakom slucaju ako ulazis u zemlju po principu zaposlenja, dobijas vizu koja je vezana za poslodavca (zato sto je firma odobrena da te zaposli), pa ako promenis poslodavca onda ih obavestis da ces da promenis - to je vec vise formalnost (osim u nekim slucajevima).

 

To je inace slucaj sa svim "radnim" vizama u USA. 

 

Ja to ne bih nazivala polu-robovski polozaj, pretpostavka je da tamo ides stvarno da radis za tu firmu, pod odredjenim uslovima, a ne da ih koristis da dobijes papire - to je skupa investicija za firmu, da bi neko sutra odlucio da je dobio bolju ponudu.



#17 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 12 February 2015 - 22:27


Da se nadovezem...

Mislim da svako ko moze,treba da ide iz Srbije jer ona ne nudi nikakvu,ni sadasnjost,ni buducnost. Takodje,mislim da taj odlazak ne treba da bude po svaku cenu. Ne bih zeleo da bilo koga demoralisem,uostalom,mladi ljudi koji nemaju porodicu, ni nemaju sta da izgube ako probaju da zive negde van. Ali zasto kazem da odlazak ne treba da bude po svaku cenu? Zbog toga sto,tu i tamo cujem price o nasim ljudima koji su dosli ovde, rade od jutra do sutra za (relativno) male pare, stanuju u nekakvim cumezima, jedu hranu iz konzervi...I tako godinama,sve kao nesto ce se promeniti u buducnosti...Mozda ih sramota da se vrate u Srbiju,neko ce ih gledati podsmesljivo? Ili ce biti previse samokriticni i to dozivljavati kao sopstveni neuspeh? Ne znam kako drugacije da obrazlozim ostajanje ovde po svaku cenu... Covek valjda uvek polazi od sebe,pa tako i ja, kazem sebi da bih radije otisao na Staru Planinu da cuvam ovce, nego da radim u nekakvoj fabrici u Londonu zbog par stotina funti koje cu mesecno ustedeti,a da mi je pri tome socijalni zivot na nuli i daleko sam od porodice i prijatelja... Sta znam, mozda sam previse razmazen, mozda i tih nekoliko stotina funti mesecno nekome mnogo znaci, da posalje svojima u Srbiju za hranu...



#18 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 February 2015 - 22:31

.. Covek valjda uvek polazi od sebe,pa tako i ja, kazem sebi da bih radije otisao na Staru Planinu da cuvam ovce, nego da radim u nekakvoj fabrici u Londonu zbog par stotina funti koje cu mesecno ustedeti,a da mi je pri tome socijalni zivot na nuli i daleko sam od porodice i prijatelja... Sta znam, mozda sam previse razmazen, mozda i tih nekoliko stotina funti mesecno nekome mnogo znaci, da posalje svojima u Srbiju za hranu...

:krsta:  ja ne znam jesi li ti svestan koliko si ljudi ovde iznagrdjivao na pasje ime? 



#19 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 12 February 2015 - 22:37

@Angelia

Da li tvoja poslednja recenica znaci da je u redu da za ljude na rezimu radne dozvole ne treba da vazi princip slobodnog trzista radne snage?

Malo sam osetljiv po ovom pitanju,jer sam i sam bio u toj situaciji kada sam otisao u Irsku, i znam da nije isti odnos poslodavca prema nekome ko ima mogucnost izbora, i prema nekome ko nema...

@Nimrod

Izgleda da nisam svestan, nemam takav dozivljaj i nije mi bila namera da bilo koga uvredim. Ako zelis,obrazlozi sta tacno je uvredljivo u mojim recima...



#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 February 2015 - 23:38

@Alex89

Ja sam u UK kao Irski drzavljanin,tako da nemam pojma kakve su procedure za radne dozvole ovde...Znam za Irsku, oni su u vreme najvece jagme za radnom snagom (2001-2005) izdavali radne dozvole,ali samo za odredjene struke koje su bile na listi deficitarnih zanimanja. To je bilo pre nego sto su Poljska,Ceska, Litvanija itd,itd zemlje primljene u EU. Od kako su ove zemlje primljene, toliko su poostrili proceduru, da se jednostavno ni jednom poslodavcu ne isplati da tebi pravi radnu dozvolu,ako moze da zaposli Poljaka na odredjeno radno mesto. U stvari, da bi poslodavac uopste mogao da trazi dozvolu za radnike sa pasosima zemalja van EU, mora prvo da dokaze da nije mogao da nadje odredjeni kadar u zemljama EU, sto se dokazuje vremenom oglasavanja potrebe za to radno mesto, u zemljama EU.

@Angelia

Ne znam kada si bila u UK, verovatno bese u vreme dok EU nije toliko narasla kao danas. Takodje,ne znam koje si struke,moguce da imas neko vrlo trazeno zanimanje,ali takvih zanimanja je ogranicen broj. I ti ovde pominjes radnuu vizu, sto je drugacija kategorija od radne dozvole (bar je tako u Irskoj). Radnu dozvolu moze jedino poslodavac da napravi, ona se izdaje kompaniji I radnik je prakticno zavisan od poslodavca,jer,ako zeli da promeni kompaniju,mora da nadje drugog poslodavca koji bi mu napravio radnu dozvolu, sto radnike dovodi u polu-robovski polozaj. Radna viza se izdaje nezavisno od poslodavca, ako se odredjeno zanimanje nalazi na listi trazenih zanimanja, a ta lista se menja svake godine, u zavisnosti od potreba. Radne vize se uglavnom izdaju visokoobrazovanom kadru,koliko sam uspeo da primetim...

 

Cudan ti je pogled na radne vize. Da u pravu si, radniku viza zavisi od poslodavca i cinjenice da je zaposlen u firmi koja mu je odradila vizu. Medjutim, to sto ti pricas da je polu-robovski odnos i ne mora da bude tacno. Radnik uvek moze da potrazi posao u drugoj kompaniji i da dobije preseljenje vize. Znaci, nije bas 100% tacno. U trzisnoj ekonomiji pregovore ostvaruju oni koji imaju sta da ponude, a taj radnik koji je dobio radnu vizu u jednoj kompaniji svakako ima sta da ponudi i drugoj.


Da se nadovezem...

Mislim da svako ko moze,treba da ide iz Srbije jer ona ne nudi nikakvu,ni sadasnjost,ni buducnost. Takodje,mislim da taj odlazak ne treba da bude po svaku cenu. Ne bih zeleo da bilo koga demoralisem,uostalom,mladi ljudi koji nemaju porodicu, ni nemaju sta da izgube ako probaju da zive negde van. Ali zasto kazem da odlazak ne treba da bude po svaku cenu? Zbog toga sto,tu i tamo cujem price o nasim ljudima koji su dosli ovde, rade od jutra do sutra za (relativno) male pare, stanuju u nekakvim cumezima, jedu hranu iz konzervi...I tako godinama,sve kao nesto ce se promeniti u buducnosti...Mozda ih sramota da se vrate u Srbiju,neko ce ih gledati podsmesljivo? Ili ce biti previse samokriticni i to dozivljavati kao sopstveni neuspeh? Ne znam kako drugacije da obrazlozim ostajanje ovde po svaku cenu... Covek valjda uvek polazi od sebe,pa tako i ja, kazem sebi da bih radije otisao na Staru Planinu da cuvam ovce, nego da radim u nekakvoj fabrici u Londonu zbog par stotina funti koje cu mesecno ustedeti,a da mi je pri tome socijalni zivot na nuli i daleko sam od porodice i prijatelja... Sta znam, mozda sam previse razmazen, mozda i tih nekoliko stotina funti mesecno nekome mnogo znaci, da posalje svojima u Srbiju za hranu...

Kazes Stara Planina, to vazi samo ako ta opcija postoji. Ne razmisljas o tome da neko ko zivi u tim udzericama, mozda ni nema drugog izbora i taj status mu je korak ka boljem. Mozda bi malo vise empatije pomoglo!


Edited by mrd, 12 February 2015 - 23:42.


#21 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 February 2015 - 00:00

@Angelia

Da li tvoja poslednja recenica znaci da je u redu da za ljude na rezimu radne dozvole ne treba da vazi princip slobodnog trzista radne snage?

Malo sam osetljiv po ovom pitanju,jer sam i sam bio u toj situaciji kada sam otisao u Irsku, i znam da nije isti odnos poslodavca prema nekome ko ima mogucnost izbora, i prema nekome ko nema...

@Nimrod

Izgleda da nisam svestan, nemam takav dozivljaj i nije mi bila namera da bilo koga uvredim. Ako zelis,obrazlozi sta tacno je uvredljivo u mojim recima...

@Mimix

Slazem se sa tobom ali nadam se da pricam sa ljudima u dijaspori i da ne poznaju birokratiju i poslove u srbiji, nije me sramota i kao sto si rekao ,, ustedecces par stotina funti"  ALI ovde u Srbiji sto se tice prosperiteta, dobrog posla, prijave, neke socijalne sigurnosti, recimo da sam se usudio da budem Don Kihot i da se borim sa vetrenjacama. Plate se krecu od 150 funti za neke prosecne poslove do MAXIMUM 700 funti u slucaju da imas doktorat i da imas ozbiljne veze da bi mogao da pretendujes na taj polozaj, gde ti je ta ista plata i sa doktoratom dovaljna za goli zivot i da ne razmisljas o zenidbi ili deci a da ne pricam o necemu vise, (a o ovima sa manjom platom ne zelim da pricam jel je to prosjacenje a ne zivot)izmenjao sam poslova ko carapa imam iskustva samo sto jos hilikopter nisam vozio radis na crno ili primas minimalac zbog poreza resto na ruke, tako da me niceg nije sramota... 

Studirao sam Policijsku Akademiju i dok nisam dosao do trenutka da sam saznao da cim zavrsim ne mogu da se zaposlim na mesto za sta i zavrsavam digao sam ruke, tako da sam potkacio i obrazovanje u Srbiji.

Sto se  tice odlaska CVRSTO sam resen i pronalazim na ovom forumu slamcicu spasa da odem glavom bez obzira, stim sto gledam da mi neko pomogne sa ovog foruma i kaze dal postoji neka caka koja vodi do legalnog zaposlenja. stvarno ako odemo u sirinu sta je bilo ili sta ce biti, NOKO NECE OTICI!!! Hajde da pricamo u sadasnjem vremenu :) 



#22 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 February 2015 - 00:05

Znam da je tesko doci do vize za Veliku Britaniju ali neminovno je da je lakse doci do posla, imam prednost sto ne bih placao stan u londonu tako da bih ponesto i zaradio... Ali jos nesto moram da napomenem, svi govore tesko je doci, dobiti vizu, izrobljavaju poslodavci, ALI LJUDI I DANAS DOLAZE JEL DA?!?!?!??? 

samo sto niko ili nece ili ne zeli da kaze kako stoje stvari... 



#23 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 February 2015 - 00:11

@mrd

da li to znaci da u slucaju dobijanja radne dozvole kod jednog poslodavca ja smem da promenim posao, tj u datom periodu za koji mi je odobrena radna dozvola ja mogu da promenim posao u koliko ja uvidim da me poslodavac izrobljava???



#24 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 February 2015 - 00:14

Znam da je tesko doci do vize za Veliku Britaniju ali neminovno je da je lakse doci do posla, imam prednost sto ne bih placao stan u londonu tako da bih ponesto i zaradio... Ali jos nesto moram da napomenem, svi govore tesko je doci, dobiti vizu, izrobljavaju poslodavci, ALI LJUDI I DANAS DOLAZE JEL DA?!?!?!??? 

samo sto niko ili nece ili ne zeli da kaze kako stoje stvari... 

Sve je to siva zona i jedna stvar ne radi za sve. Svako mora da nadje svoj nacin.



#25 001

001
  • Members
  • 14 posts

Posted 13 February 2015 - 00:20

Covek valjda uvek polazi od sebe,pa tako i ja, kazem sebi da bih radije otisao na Staru Planinu da cuvam ovce, nego da radim u nekakvoj fabrici u Londonu zbog par stotina funti koje cu mesecno ustedeti,a da mi je pri tome socijalni zivot na nuli i daleko sam od porodice i prijatelja... 

Mora da je socijalni zivot na Staroj planini sa ovcama onako bas do j@j@  :s_d:



#26 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 13 February 2015 - 00:31

Siguran sam da je bolji nego po nekim londonskim radnickim kvartovima,verovao ti ili ne...



#27 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 February 2015 - 00:33

@mrd 

Slazem se sa vama, ali pricam iz ugla ko je u Srbiji i ko zna malo, a svi ste preko te barem neko moze da podeli neku caku ili mogucnosti kako je moguce otici i gle barem 5-6 srbina u vasoj Zemlji u ovoj godini jel ste bili dobronamerni jel je neko posao necijim stopama, no naravno da se vratim ja na ove nase Britance



#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 February 2015 - 00:37

@mrd 

Slazem se sa vama, ali pricam iz ugla ko je u Srbiji i ko zna malo, a svi ste preko te barem neko moze da podeli neku caku ili mogucnosti kako je moguce otici i gle barem 5-6 srbina u vasoj Zemlji u ovoj godini jel ste bili dobronamerni jel je neko posao necijim stopama, no naravno da se vratim ja na ove nase Britance

Ako ne probas neces uspeti. Jedno je sigurno, ne dopusti da ti bilo ko kaze da je nesto sto ti zelis nemoguce. 

Najvaznije je da napravis plan. Niko do tebe ne moze da znas sta ti mozes da uradis. U moje vreme su neki ljudi isli na te kratkorocne vize, radili po restoranima, i stedeli poprilicno, za exYU uslove. Pretpostavljam da to jos uvek radi, ali ne znam kako.



#29 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 13 February 2015 - 00:53

@mrd

Kao sto je neko na drugoj temi primetio, ljudi iz unutrasnjosti Srbije napustaju roditeljska imanja i dolaze da zive po kojekakvim Kaludjericama i Bolecima, rade u Beogradu na trafici za 200 evra,provedu po tri sata u prevozu svaki dan...

Eto,meni dolazak u UK da bi se radilo u fabrici lici na pomenuto napustanje "roditeljskog imanja"... 

Takodje mislim da uvek postoji mogucnost izbora,samo sto ga mi mozda ne vidimo...

Ima ona prica.kada je mladic ziveo u Americi,u nekoj konzervativnoj sredini, 50-ih godina proslog veka...Nosio dugu kosu,sto tada za muskarca nije bilo uobicajeno, ljudi ga pljuvali na svakom koraku...On ode kod psihotarapeuta da mu se izjada,pa mu kaze da mora da se seli u New York, jer tamo dugokosi muskarci nisu predmet sprdnje.Jos kaze da nema drugog izbora... A doktor ga slusa,pa mu kaze:  Znas sta? I pre nego sto si zavrsio sta imas da kazes, ja sam video jos najmanje dve mogucnosti koje tebi uopste nisu pale na pamet! Imas mogucnost da odseces kosu,i time si resio probleme,zar ne? Osim toga, imas mogucnost da se kandidujes da oblasnog serifa, pa ako to i postanes, niko vise nece smeti da ti pomene dugu kosu...Ako bih jos malo razmislio,siguran sam da bi se javila jos neka mogucnost...

Poenta je da mogucnost izbora uvek postoji...



#30 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 13 February 2015 - 01:01

@mrd

Prijatelju ne diraj Kaludjericu jel ti iz nje pisem, to sto ovde pises da neko jos cita iz Srbije svata bi ti dodao, pazi ovako vidim jada ti nisi skoro dolazio ovde, niti si se raspitivao kako se zivi ovde, ili si se najeo dosta kacamaka tamo pa si se zasitio pa ne znas o cemu pricas, mogu ja da odsecem sta hoces, al procitaj sta sam napisao 8 post iznad tvog pa ces se prisetiti kako je u srbiji, a sto se tice sela tu ti je jos veca beda te mogu da garantujem da dolazis ovde da se provodis a ne sagledas malo siru sliku!