Jump to content


Photo
- - - - -

Iseljenje u UK


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 Howard Moon

Howard Moon
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 April 2014 - 09:55

Interesuje me u kojim delovima UK a van Londona ima najvise Srba?

 

Planiram uskoro da letim iseljenicki za UK pa ako ima neko ko planira isto neka mi se javi na poruci privatnoj da idemo zajedno.

 

Union-jack.jpg


Edited by Howard Moon, 01 April 2014 - 09:55.


#2 manga332

manga332
  • Members
  • 1 posts

Posted 01 April 2014 - 11:32


Pozz. evo da ti odgovorim (ziveo 15 god. u Engleskoj) Najvise Srba posle Londona ima u Birmingham-u (velika kolicina+srpska crkva),u Corby-u(malo mesto tj.gradic najblize Leicester-u,isto srpska crkva)Bedfordu i Newcastle-u(nisam bas siguran da nas ima mnogo ali sam naveo Newcastle posto sam ziveo tamo i bilo je odlicno. Im nas i po ostalim gradovima Engleske....Bradford,Leeds.....etc...

To je sto se tice Engleske......Ima nas u Irskoj....Dublin Cork.....i nesto sitno u Skotskoj.....

 

Nadam se da sam ti makar malo dao na uvid........

 

Pozz i Srecno

 

Take care mate :)



#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 01 April 2014 - 18:23

Interesuje me u kojim delovima UK a van Londona ima najvise Srba?

 

Planiram uskoro da letim iseljenicki za UK pa ako ima neko ko planira isto neka mi se javi na poruci privatnoj da idemo zajedno.

 

Union-jack.jpg

 

 

Najviše Srba ima u Srbiji. Šteta je da odlaziš.



#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 April 2014 - 18:39

Najviše Srba ima u Srbiji. Šteta je da odlaziš.

:) Citav taj put da bi u UK trazio Srbe. Ode lepo u Reading i ko da se nije iseljavao sa Balkana, zasto bi to neko radio nije mi jasno.

Posle se pitamo sto se ljudi getoiziraju ( :D ne znam dal taj izraz postoji)



#5 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 01 April 2014 - 19:29

Nista novo za iseljenike koji zele da su medju "svojima" (sto god to da znaci) i ocekuju da ih ti "njihovi" prihvate, pomognu da nadju posao ili smestaj, itd., nego mi nije jasno ovo:

 

 

Planiram uskoro da letim iseljenicki za UK pa ako ima neko ko planira isto neka mi se javi na poruci privatnoj da idemo zajedno

 

Kako to znas da ides u UK, a ne znas bas gde? Zar nisi vec unapred stvorio neke kontakte, veze, istrazio i isplanirao gde ces nociti kad stignes, gde ces traziti posao ako te vec ne ceka (sto bi mi bilo cudno zato sto pitas - gde?)?

 

Ako se ide iseljenicki, nije li potrebna i neka adresa, garancije za posao? Ili to ne vazi za UK?  



#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 April 2014 - 20:43

link

Ovo moze da pomogne pri istrazivanju...



#7 Howard Moon

Howard Moon
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 April 2014 - 21:50

Nista novo za iseljenike koji zele da su medju "svojima" (sto god to da znaci) i ocekuju da ih ti "njihovi" prihvate, pomognu da nadju posao ili smestaj, itd., nego mi nije jasno ovo:

 

 

 

Kako to znas da ides u UK, a ne znas bas gde? Zar nisi vec unapred stvorio neke kontakte, veze, istrazio i isplanirao gde ces nociti kad stignes, gde ces traziti posao ako te vec ne ceka (sto bi mi bilo cudno zato sto pitas - gde?)?

 

Ako se ide iseljenicki, nije li potrebna i neka adresa, garancije za posao? Ili to ne vazi za UK?  

 

Idem u London. A sto se Srba tice onako sam pitao. Pomoc slabo ocekujem a i najbolje je kad se sam snadjes. Jesam skoro sve pripremio. Najvise sam pokrenuo temu, ako slucajno jos neko ide uskoro da ne idem sam. :)



#8 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 February 2015 - 14:44

Imam jedno pitanje, nadam se da moze neko da mi odgovori, imam rodjaku u Londonu te sto se tice smestaja nemam problema, ali sto se tice posla i papira slabo znam za cake i nacine, citao sam dosta po forumima ali se slabo bave dobijanjem radne dozvole i odlaska na nevidjeno, sto bi se  reklo samo se teoretise, nov sam pa ne znam dal sam na pravom mestu, mene interesuje kako je najlakse dobiti radnu dozvolu? i da li postoji mogucnost kao sto sam citao na nekom sajtu spajanje porodica radi drzavljanstva? 



#9 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 12 February 2015 - 14:54

Pa koga od porodice imas tamo? Odlazak kod rodjake/rodjaka ne spada u spajanje porodice.



#10 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 February 2015 - 16:31

imam dalju rodjaku koja zivi sama, starija je osoba u pitanju, pa sam mislio da postoji neka mogucnost, al iskren da budem vise sam fokusram na nacin kako da odem i da nesmetano pocnem da radim, naravno imam tu prednost da imam nekoga u londonu ko je britanski drzavljanin od 1945-6. i da ne bih morao da placam stan koji je dosta skup u londonu, ali ne znam kako da ostanem na duzi vremenski period? zato sam mislio da cu doci do odgovora na ovom forumu i da predjem da sprovodim u delo moj odlazak .... 


Edited by alex89, 12 February 2015 - 16:32.


#11 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 February 2015 - 16:41

Pa koga od porodice imas tamo? Odlazak kod rodjake/rodjaka ne spada u spajanje porodice.

ovo sam promasao na sajtu http://www.migrantservicecentres.org/

7. Spajanje porodica

Naseljenje za članove porodice Dostupno je sledećim kategorijama članova porodice:

o dete mlađe od 18 godina čiji su roditelj, roditelji ili rođaci stalno nastanjeni u Britaniji i trenutno tamo žive;

o usvojeno dete mlađe od 18 godina kome su roditelj ili roditelji stalno nastanjeni u Britaniji i trenutno tamo žive;

o roditelj, baka i deda ili drugi izdržavani rođak starosti od 18 godina ili više, osobe koja je stalno nastanjena u Britaniji i trenutno tamo živi;

o suprug, supruga ili nevenčani partner osobe koja je stalno nastanjena u Britaniji i trenutno tamo živi.

 


#12 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 12 February 2015 - 19:38

Ja sam u UK vec dve godine, sreo sam ovde gomilu stranaca, ali jos ni jednog koji je na rezimu radne dozvole... Ne bih bio optimistican sto se toga tice, ne verujem da je uopste moguce pronaci poslodavca koji bi se time bavio...



#13 alex89

alex89
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 February 2015 - 20:08

Ja sam u UK vec dve godine, sreo sam ovde gomilu stranaca, ali jos ni jednog koji je na rezimu radne dozvole... Ne bih bio optimistican sto se toga tice, ne verujem da je uopste moguce pronaci poslodavca koji bi se time bavio...

A po kom osnovu recimo ja bih mogao da dodjem i ostanem tako na duze staze, kao recimo ti... Ja ne zelim da dodjem i prodjem kroz london kao turista, tj. ostanem 6 meseci i da se vratim.... imam ponudu da dodjem ali gledam da nadjem nacin i da ostanem i radim ako se razumemo



#14 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 12 February 2015 - 20:45

Ja sam u UK bila sa radnom dozvolom  :) sve zavisi od struke da li ces naci nekog ko je zainteresovan da se bavi radnom vizom ili ne. To je skup proces ako se radi sa advokatom (da bi bilo sve u redu) ali koliko se secam meni je trebalo nekih 4 meseca.



#15 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 12 February 2015 - 21:54

@Alex89

Ja sam u UK kao Irski drzavljanin,tako da nemam pojma kakve su procedure za radne dozvole ovde...Znam za Irsku, oni su u vreme najvece jagme za radnom snagom (2001-2005) izdavali radne dozvole,ali samo za odredjene struke koje su bile na listi deficitarnih zanimanja. To je bilo pre nego sto su Poljska,Ceska, Litvanija itd,itd zemlje primljene u EU. Od kako su ove zemlje primljene, toliko su poostrili proceduru, da se jednostavno ni jednom poslodavcu ne isplati da tebi pravi radnu dozvolu,ako moze da zaposli Poljaka na odredjeno radno mesto. U stvari, da bi poslodavac uopste mogao da trazi dozvolu za radnike sa pasosima zemalja van EU, mora prvo da dokaze da nije mogao da nadje odredjeni kadar u zemljama EU, sto se dokazuje vremenom oglasavanja potrebe za to radno mesto, u zemljama EU.

@Angelia

Ne znam kada si bila u UK, verovatno bese u vreme dok EU nije toliko narasla kao danas. Takodje,ne znam koje si struke,moguce da imas neko vrlo trazeno zanimanje,ali takvih zanimanja je ogranicen broj. I ti ovde pominjes radnuu vizu, sto je drugacija kategorija od radne dozvole (bar je tako u Irskoj). Radnu dozvolu moze jedino poslodavac da napravi, ona se izdaje kompaniji I radnik je prakticno zavisan od poslodavca,jer,ako zeli da promeni kompaniju,mora da nadje drugog poslodavca koji bi mu napravio radnu dozvolu, sto radnike dovodi u polu-robovski polozaj. Radna viza se izdaje nezavisno od poslodavca, ako se odredjeno zanimanje nalazi na listi trazenih zanimanja, a ta lista se menja svake godine, u zavisnosti od potreba. Radne vize se uglavnom izdaju visokoobrazovanom kadru,koliko sam uspeo da primetim...