Jump to content


Photo
- - - - -

Skandinavija!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 05 February 2014 - 15:11

Procitah danas na B92 o tome zasto su ljudi "poludeli" za skandinavskim krimi-noarom. Pa ajde da otvorim topic.

 

Kratko: da li pratite ili gledate skandinavski film i skandinavske serije?

 

Ja inace zivim u Svedskoj (gde sam i, odavno vec, rodjen) pa me zanima kako vi iz Srbije (i sire) dozivljavate ove filmove i serije koje su, verujem, mnogima pomalo egzoticne?

 

Ajmo narode! Navalite! :)

 



#2 modesty_blaise

modesty_blaise
  • Members
  • 1 posts

Posted 05 February 2014 - 16:59

Cao @sloklo, odlicna ideja za topic. Konacno me je nateralo da se registrujem na forumu :D Ja sam vec neko vreme izmedju UK i Srbije, i bar ovde u UK skandinavski noir vazi za jedine serije koje vredi pogledati, i emituje ih BBC4

#3 MirkoBg

MirkoBg
  • Members
  • 2 posts

Posted 05 February 2014 - 17:25

Za Bron/Broen sam saznao u komentarima na neku vest iz oblasti filma na b92. Kad sam je odgledao bio sam potpuno oduševljen. Nekarakteristični likovi, zaplet, jezik, lokacije, neverovatno! Jedva čekam jesen 2015. i treću sezonu.

#4 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 05 February 2014 - 17:29

Trenutno na Coursera.org ide kurs "Scandinavian film and television". Ne nameravam da gledam baš sve i da radim zadatke, ali zanimljivo je čuti akademsko mišljenje. Još na početku profesor režije pominje odnos njihov budžeta naspram američkih blokbastera i navodi istorijat nastanka javne televizije u skandinavskim zemljama.

 

Moji utisci se, po onome što sam pročitao iz komentara na vest, ne razlikuju od većine, pre svega prija promena jezika, dosta mi je engleskog i "savršenih" glumaca. Skandinavski glumci izgledaju i staro i sa borama... (a za pravi naturalizam preporučujem francusku krimi seriju Engrenages).

 

Mankela sam čitao još kao klinac u osnovnoj školi, mislim da su bili "Psi iz Rige", tada je kod nas bio skoro nepoznat, knjigu mi je dala bibliotekarka kada sam pitao da mi preporuči nešto zanimljivo i ostao mi je kao nešto vredno pažnje, međutim nije bilo novih izdanja, tako da... Pre nekoliko godina sam sasvim slučajno otkucao "Wallander" i našao seriju sa Kristoferom Henriskonom, koja je remek delo. Posebno me je dirnulo što je odbio da dalje glumi u njoj nakon smrti Johane Salstrom, Selstrom, kako se čita već. Ona nije ni glumila, menjala se sa likom slično kao i Džeremi Bret u Holmsu... 

 

Posle toga je usledio čitav niz serija - Beck, Bron, Borgen... ne znam više ni sam šta sam sve odgledao. Prešao sam i na komedije tipa danskog "Klovn".

 

Ranije sam nešto malo čitao knjige Ljubiše Rajića pa se tu provlačila i kultura (razmatranje izraza "dvosamljenost" u svetlu savremenog života mladih), ali sam preko filmova i serija počeo da upoznajem skandinavsku kulturu. Wellfare state sa pretežno mladim stanovništvom, ali gde postoje bitne teme poput imigranata (posebno iz islamskih zemalja i ex-yu), političkih intriga, nasilja u porodici... svaka od tih tema se na ovaj ili onaj način provukla kroz film.

 

Trenutno gledam Äkta människor i toplo je preporučujem :) Nije krimi već sci-fi, ali je odlična.



#5 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 05 February 2014 - 17:37

Hvala, dobri ljudi



#6 sloklo

sloklo
  • Members
  • 83 posts

Posted 06 February 2014 - 00:13

Mislim da je "noar" malo pogresna rec za skandinavske krimice. Za mene je to malo "tezi" zanr i uvek ih zamisljam kao stare francuske filmove.

 

Medjutim smatram da ovi filmovi cesto oslikavaju neku aktualnu sliku drustva sa nekim vremenskim aktualnim tematikama. Te drustvene teme sluze kao pozadina za krimic iako su drama i kriminal u prvom planu.Recimo ovde u Svedskoj se smatra da svedjani vole filmove gde mogu da se prepoznaju. To moze biti u licnostima glavnih junaka, u sredinama gde se drama odigrava ili u vremenu za koje pomenute drustvene teme mogu biti neki okvir.

 

Kombinacija sa drustvenim okvirom, sofistikarnom pricom i vrlo dobrom glumom se mozda smatra noarom - bar usporedljivo sa vecinom americkih filmova koji su dugo dominirali ovaj zanr.

Kad smo vec kod glumaca mogu reci da su glavne uloge u krimicima jako prestizne ovde u Svedskoj i da najbolje uloge glume krema svedskih glumaca i glumica. Uloge Becka (koje je Celt pomenuo) i Wallandera glume Peter Haber i Kristoffer Henriksson - ljudi sa velikim dramskim renomeom. Henriksson je cak i profesor glume.

 

U istorijskoj perspektivi je ovaj tip krimica relativno nov u Svedskoj. Pokusalo se 70-ih godina sa Beckom sto se u to vreme smatralo spektakularnim ali su filmovi vise ostali upamceni zato sto je zanr bio nov za svedksu kinematografiju. Sa danasnjeg gledista su ti filmovi relativno mrsavi u odnosu na snimljene zadnjih desetak godina.

Krajem 80-ih je poceo uspon a od kraja 90-ih se proizvode jako dobri filmovi. To se uklapa i u cinjenicu da pojavilo dosta vrlo dobrih autora kriminalnih romana i da su ti romani postali bestseleri. Time se stvorilo i trziste za filmatizaciju tih romana.

 

Ako se malo vratimo na to da svedjani vole da se prepoznaju onda to sigurno utice i na glavne junake ovih filmova. Prosecni svedjanin nevoli da strci, ne voli preterano da se zali a ako se zali on to radi prilicno prikriveno: Nece bilo kome da otvori srce i da pokaze neku dubinu. Medjutim svi znaju da svi mi imamo nesto sto nas, bar na trenutke, tisti ili traumatizuje. Ali cutimo. Takvi su i junaci. Iz dramaturgnih razloga moraju biti malo "posebni", ali samo umereno posebni. Medjutim i tu se situacija malo menja i glavne zenske uloge u Mostu i Larssonovoj trilogiji su malo vise nego umereno posebne.

 

Za kraj bi preporucio tri jako dobra filma koji po mom ukusu bolje spadaju pod "skandinavski noar". To su danski filmovi Pusher I, Pusher II i Pusher III. Apsolutno fantasticni filmovi!



#7 vorpbg

vorpbg
  • Members
  • 1 posts

Posted 19 April 2014 - 22:27

Danas sam odgledao poslednju epizodu BROEN-a II serijala i odlepio.Fenomenalna je kao i prva.A BORGEN mi je bio apsolutni hit.Pa pre toga 3 serijala "Ubistva".Zaista ne znam sta mi je bolje.Problem je kada jednom uplivas u tako savrsen standard priče,likova,fotografije,stila..tesko je da se prebacis na nesto drugo sto nema taj kvalitet. Priznajem,B92 je "kriva" sto me je preko Wallandera uvukla u sve ovo.Zahvalan sam beskrajno zbog toga i molim sve koji znaju jos neku seriju ovog tipa da je nesebično preporuče!



#8 moriarty

moriarty
  • Members
  • 6 posts

Posted 17 September 2014 - 07:49

Citam dosta skandinavskih krimica i gledam dosta serija... Prvo sam gledala The Killing( americka verzija Forbrydelsen) i odusevila sam se. Medjutim posle toga odlucim da Forbrydelsen i odusevim se jos vise. Ima nesto u njima sto im daje mogucnost i da napisu i da odglume i reziraju prvenstveno krimice i trilere. Broen je isto jedna od mojih omiljenih serija, prcenstveno zbog Sage i njenog atipcnog lika. Gledala sam i americku verziji Broen-a, ali je sranje.

#9 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 17 September 2014 - 09:30

Ja sam skoro dobio preporuku za "Kongen av Bastøy" 

 

http://www.imdb.com/title/tt1332134/

 

ali nisam stigao još da pogledam...



#10 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 14 October 2014 - 13:35

http://www.b92.net/k...4&nav_id=911266



#11 Tyrone Spong

Tyrone Spong
  • Members
  • 969 posts

Posted 17 October 2014 - 14:09

preporuka za http://www.imdb.com/title/tt2106476/



#12 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 04 November 2014 - 22:44

Što se tiče filmova iz Skandinavije, moram da izrazim svoje oduševljenje Švedskim filmom, trilogijom - MILENIJUM - . Glumica Numi Rapaće (tako nekako) fenomenalna. RTS je davao ove filmove par puta, subotom, svakog vikenda po jedan deo, oduševljena sam.  Vidim da su Danski filmovi i serije sve popularniji kod nas.

http://www.imdb.com/title/tt1132620/

 

the-girl-with-a-dragon-tattoo-swedish-po


Edited by šušumiga, 05 November 2014 - 00:30.


#13 *Alias*

*Alias*
  • Members
  • 470 posts

Posted 02 June 2015 - 13:20

Nisam bila sigurna gde da postavim ovo pitanje a da pritom ne otvaram novu temu - da l' ovde ili tamo u Dokumentarcima, pa odlučih da odaberem ovu temu, mada pitanje nije striktno vezano samo za Skandinaviju već ceo Nordijski region. Daklem, da li neko planira da ide na Nordijsku panoramu u DKC-u? Da li ima nešto od onoga što će biti pirkazivano o čemu ste čuli pozitivne utiske?

 

Mene najviše privlači Finsko veče, konkretno dokumentarac o samoubistvima, ali pošto ću za vikend biti van Bg-a nisam sigurna da stižem, na žalost. Pa da vidim da li ima još nešto interesantno...



#14 iwasateenagewerewolf

iwasateenagewerewolf
  • Members
  • 142 posts

Posted 08 June 2015 - 01:16

Skandinavski filmovi su u vrhu liste mojih prioriteta; najjača kinematografija je svakako danska, najslabija norveška. Međutim nekako mi se čini da kada se govori o skandinavskom filmu, svii pričaju samo o onom što je izašlo od "U Kini jedu pse" na ovamo, a da pritom nisu pogledali nijedan film snimljen pre 1990. Otprilike je ista situacija sa Južnom Korejom, zemljom sa nikakvom filmskom tradicijom kojoj se odnedavno pridaje puno pažnje.

 

Za sada je moj omiljeni skandinavski film "Zgodna mačka" (Kuuma kissa), iz 1968. finskog reditelja Erkka Kivikoskija. Iz Švedske "Persona", "Divlje jagode" i "Sedmi pečat" Ingmara Bergmana, iz Norveške film "Silovanje" (Voldtekt), a iz Danske "Glad" (Sult) i "Lov" (Jagten).

Sa Islanda i Farskih ostrva još nemam omiljeni film (video sam ih ukupno 4), ali zato je sasvim dobar grenlandski "Srce od svetlosti" (Qaamarngup uummataa).

 

Na Karagargi svi su dostupni za skidanje.


Edited by iwasateenagewerewolf, 08 June 2015 - 01:19.


#15 sasa965

sasa965
  • Members
  • 214 posts

Posted 08 June 2015 - 07:33

Aki i Mika Kaurismaki  nista.