Jump to content

Photo
- - - - -

Prilivi iz inostranstva, porez itd.

• Please log in to reply
83 replies to this topic

#76 a001

a001
  • Members
  • 24 posts

Posted 31 July 2016 - 20:55

Kako je regulisana isplata novca sa PayPal na devizni racun?

Primera radi, ako ja sa PP na svoj devizni prebacim neku sumu, otkud oni znaju da li je u pitanju poklon, zarada ili nesto trece?

• 0

#77 griswold

griswold
  • Members
  • 1 posts

Posted 26 November 2017 - 13:29

Pozdrav svima, ovo mi je prvi post.

Muci me nesto oko ove teme, pa ako ima neko da razjasni.

Igram neke strane igre na srecu, i zanima me kad dobijem veci iznos (a moze da ide i par miliona e maximum :D ) , da li bi u tom slucaju imao problema sa drzavom i bankama ?

Mislim , platio bih porez i sve sto treba, ali negde sam citao na brzinu nesto da NBS trazi od banaka da kad neko primi novac, da se pokaze neki ugovor tipa ko ti uplacuje pare i sa kojom svrhom.

Pa da ne bude kad dojem u banku na salter da mi kazu "..aha igrao si stranu lutriju..krsis zakon..nista od para.." ili slicno.

Mada, zakon kaze:

Zabranjeno je priređivanje igara na sreću suprotno odredbama ovog zakona, kao i:
1) učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu, za koje se ulozi plaćaju na teritoriji Republike Srbije;
2) omogućavanje uplate uloga u Republici Srbiji za učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu putem platnih kartica, a od strane izdavaoca platnih kartica sa sedištem na teritoriji Republike Srbije;
3) omogućavanje uplate uloga u Republici Srbiji za učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu na drugi način;

Tacku 1 ne krsim, jer nisam placao ulog preko bankinog deviznog racuna, nego preko jednog od e-novcanika, tako da nemam sa tim problema? 

S druge strane, ni banke nisu nista prekrsile, jer je vecina od skoro blokirala uplate na kockarske sajtove, ali se ljudi snalaze na neke druge nacine. 

Dobio sam 10tak eura, i isao da popunim neki papir tipa da objasnim priliv novca, ali leglo mi je.

A kad sam otvarao devizni racun, morao sam da popunim s kojom svrhom, i koliko ocekujem mesecno priliv. Napisao sam da povremeno igram igre na srecu. A ovoj na salteru sam rekao pa ocekujem par miliona, ona se nasmejala rekla kao srecno : )

Znaci, sta mislite, kad dobijem vecu sumu, da li ce biti problema sa isplatom imajuci u vidu sve ovo?

Da se ne cimam sa otvaranjem stranih bankarskih racuna (imaju sada pravi racuni sa IBAN brojem itd, sa sedistem u drugoj drzavi, a pri tom ne mora da se ide tamo da bi se otvorio, i cak dobijes besplatno njhovu viza karticu i moze da se dize sa automata.) Jer, razmisljam tek tui moze da nastane komplikacija mnogo.

Hvala unapred.

• 0

#78 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,330 posts

Posted 26 November 2017 - 19:12

Pozdrav svima, ovo mi je prvi post.
Muci me nesto oko ove teme, pa ako ima neko da razjasni.

Igram neke strane igre na srecu, i zanima me kad dobijem veci iznos (a moze da ide i par miliona e maximum :D ) , da li bi u tom slucaju imao problema sa drzavom i bankama ?
Mislim , platio bih porez i sve sto treba, ali negde sam citao na brzinu nesto da NBS trazi od banaka da kad neko primi novac, da se pokaze neki ugovor tipa ko ti uplacuje pare i sa kojom svrhom.
Pa da ne bude kad dojem u banku na salter da mi kazu "..aha igrao si stranu lutriju..krsis zakon..nista od para.." ili slicno.
Mada, zakon kaze:
Zabranjeno je priređivanje igara na sreću suprotno odredbama ovog zakona, kao i:
1) učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu, za koje se ulozi plaćaju na teritoriji Republike Srbije;
2) omogućavanje uplate uloga u Republici Srbiji za učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu putem platnih kartica, a od strane izdavaoca platnih kartica sa sedištem na teritoriji Republike Srbije;
3) omogućavanje uplate uloga u Republici Srbiji za učestvovanje u igrama na sreću koje se priređuju u inostranstvu na drugi način;

Tacku 1 ne krsim, jer nisam placao ulog preko bankinog deviznog racuna, nego preko jednog od e-novcanika, tako da nemam sa tim problema? 
S druge strane, ni banke nisu nista prekrsile, jer je vecina od skoro blokirala uplate na kockarske sajtove, ali se ljudi snalaze na neke druge nacine. 
Dobio sam 10tak eura, i isao da popunim neki papir tipa da objasnim priliv novca, ali leglo mi je.
A kad sam otvarao devizni racun, morao sam da popunim s kojom svrhom, i koliko ocekujem mesecno priliv. Napisao sam da povremeno igram igre na srecu. A ovoj na salteru sam rekao pa ocekujem par miliona, ona se nasmejala rekla kao srecno : )
Znaci, sta mislite, kad dobijem vecu sumu, da li ce biti problema sa isplatom imajuci u vidu sve ovo?
Da se ne cimam sa otvaranjem stranih bankarskih racuna (imaju sada pravi racuni sa IBAN brojem itd, sa sedistem u drugoj drzavi, a pri tom ne mora da se ide tamo da bi se otvorio, i cak dobijes besplatno njhovu viza karticu i moze da se dize sa automata.) Jer, razmisljam tek tui moze da nastane komplikacija mnogo.

Hvala unapred.

Da li si uzeo u obzir mogucnost da mozda nikada neces imati problema sa bankama i uplatama, posto najverovatnije nikada neces dobiti nikakvu znacajnu sumu? Ili mislis da ti je dobit garantovana i samo je pitanje vremena? Ako je ovo drugo tacno onda imas mnogo veci problem od problema sa deviznim uplatama.
  • 4

#79 Cvarak

Cvarak
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 December 2017 - 22:48

Pitanje oko poreza i doprinosa:

Moj slucaj je:

- zaposlen u firmi ACME koja je registrovana u XYZ drzavi i posluje u drzavi XYZ

- ja obavljam aktivnosti u toku kalendarske godine u drzavi XYZ za pomenutu firmu duze od 183 dana

- na osnovu propisa drzave XYZ, firma ACME je oslobodjena placanja poreza na plate zaposlenih bilo da su oni drzavljani XYZ ili stranci (sto sam ja kao neko iz Srbije). Doprinosi se placaju.

- Srbija i drzava XYZ nemaju bilateralni sporazum o dvostrukom oporezivanju

- plata je veca od 6x prosecna godisnja plata u Srbiji

- imam radnu i boravisnu dozvolu u zemlji XYZ

Imam nekoliko pitanja:
- da li placam porez u ovom slucaju u Srbiji?
- da li se placaju neki doprinosi?
- da li novac (zarada) moze da se uplacuje iz XYZ na racun u Srbiju i koja su ogranicenja ako ih ima?
- U slucaju da mi se plata uplacuje u drzavi XYZ, a naknadno saljem preko IBAN u Srbiju, da li postoje neka ogranicenja?

U slucaju da sam u obavezu da placam porez, sta treba da uradim da ne budem rezident Srbije dok radim u zemlji XYZ.

Ako ima neko ko je specijalista (profesionalno se bavim ovim pitanjima), zamolio bih da mi ostavi privatnu poruku za dodatna pojasnjenja.
  • 0

#80 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 459 posts

Posted 18 December 2017 - 00:02

@Cvarak

Osnovno pitanje je u kojoj si zemlji poreski rezident - ako boravis 183 ili vise dana u zemlji XYZ, ti si poreski rezident zemlje XYZ i Srbija nema nista sa tvojim prihodima ostvarenim u zemlji XYZ, kome se placa porez nema veze sa drzavljanstvom (osim ako nemas americko drzavljanstvo, njima se uvek placa ako predjes neki prag). Teoretski u toj situaciji ako ostvaris neki prihod u Srbiji, ti bi morao u zemlji XYZ da proveris da li si mozda duzan neki dodatni porez za prihode iz Srbije jer ti je XYZ 'poreska' domovina.

Ako provodis manje od 183 dana godisnje u zemlji XYZ, onda si obveznik i u zemlji XYZ i u Srbiji, ali u praksi kada su normalni iznosi u pitanju, to se obicno nema sta prijaviti. 

Inace i ako eventualno nesto negde treba da se doplati, samo su porezi u pitanju, doprinosi ne. Doprinosi se placaju samo na osnovu neke ugovorene obligaciji u zemlji Srbiji (ugovor o radu, ugovor o delu, povremenim poslovima i slicno, vlasnistvo nad preduzetnickom radnjom).

Edited by mrblaf, 18 December 2017 - 00:14.

• 0

#81 Cvarak

Cvarak
  • Members
  • 2 posts

Posted 19 December 2017 - 19:16

@mrbalf hvala na ovom odgovoru.
Zeleo sam da cujem da je ovako, ali vise volim da to neko ko se razume ovako napise.

Da li iko ima pojma o max. iznosima koji mogu u gotovini da se uplate a da ne budu sumnjivi?
Isto pitanje je i za transfer novca koriscenjem IBAN instrukcije.
  • 0

#82 Ser Gilles

Ser Gilles
  • Members
  • 2 posts

Posted 12 March 2018 - 18:09

Мој случај је следећи.

Живео сам и радио дуже у земљи која нема билатерални споразум са Србијом. При том, био сам пријављен и у Србији, где сам такође остваривао приходе. Интересује ме следеће. Ако пребацим своју уштеђевину у Србију, да ли ме качи неки порез, нпр. на прилив из иностранства или поново порез на доходак?

Унапред хвала.

• 0

#83 babyW

babyW
  • Members
  • 4,667 posts

Posted 13 March 2018 - 01:03

Мој случај је следећи.

Живео сам и радио дуже у земљи која нема билатерални споразум са Србијом. При том, био сам пријављен и у Србији, где сам такође остваривао приходе. Интересује ме следеће. Ако пребацим своју уштеђевину у Србију, да ли ме качи неки порез, нпр. на прилив из иностранства или поново порез на доходак?

Унапред хвала.

Zakonom o porezu na dohodak građana uređeno je oporezivanje prihoda koje ostvaruju fizička lica, pa se tako kaže da je obveznik poreza na dohodak građana rezident Republike Srbije, za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije i u drugoj državi. Što se nerezidenata Republike Srbije tiče, isti su obveznici poreza na dohodak samo za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije.

Drugim rečima, poreski sistem Republike Srbije, koji se tiče oporezivanje dohotka građana, koncipiran je na principu svetskog dohotka, što znači da rezidenti Srbije moraju da plate poreza na dohodak stečan i u zemlji, i u inostranstvu, odnosno iz inostranstva.

----

Izbеgаvаnjе dvоstrukоg оpоrеzivаnjа

U slučајu kаdа fizičkо lice оstvаruјe prihоd iz druge držаve, i po tоm оsnоvu imа оbаvеzu dа оbrаčunа pоrez i dоprinоsе, u sklаdu sа zаkоnоm, trebа dа imа u vidu pravo nа pоreski kredit kојe јe propisano оdredbоm člаnа 12. Zаkоnа, оdnоsnо prаvа kоја imа po оsnоvu mеđunаrоdnih ugоvоrа о izbegаvаnju dvоstrukоg оpоrezivаnjа.

Drugim rečima, аkо оbveznik – rеzidеnt Republike оstvаri dоhоdаk u drugој držаvi, na kојi јe plаćen pоrez u tој držаvi, nа rаčun pоrеzа nа dоhоdаk grаđаnа utvrđenоg premа оdredbаmа оvоg zаkоnа, оdоbrаvа mu se poreski kredit u visini pоrezа na dоhоdаk plаćenоg u tој držаvi. Pri tome, značajno je istaći da pоreski kredit ne može biti veći od iznosa koji bi se dobio primenom odredaba domaćeg zakona o porezu na dohodak građana na dohodak ostvaren u drugoj državi.

Prаktičnо rečeno, krеdit se оdоbrаvа sаmо kаdа je pоrеz, plаćеn u drugој držаvi ugоvоrnici, јеdnаk ili mаnji оd pоrеzа kојi je оbvеznik dužаn dа оbrаčunа u Rеpublici Srbiјi. Ukоlikо je pоrеz plаćеn u drugој držаvi ugоvоrnici vеći оd pоrеzа kојi sе duguје u Republici Srbiјi, Rеpublikа Srbiја nеmа оbаvеzu dа pоrеskоm оbvеzniku vrаti dео pоrеzа kојi prеlаzi iznоs pоrеzа kојi sе duguје u Rеpublici Srbiјi, što prаktičnо znаči dа nаvеdеnо licе u Rеpublici Srbiјi nе bi imаlо оbаvеzu plаćаnjа pоrеzа.

Najbolje bi bilo da pitas nekog advokata sta ti je ciniti. Evo ti ceo tekst pa procitaj http://www.advokatid...nternet-zarada/

• 0

#84 Ser Gilles

Ser Gilles
  • Members
  • 2 posts

Posted 13 March 2018 - 11:08

Najbolje bi bilo da pitas nekog advokata sta ti je ciniti. Evo ti ceo tekst pa procitaj http://www.advokatid...nternet-zarada/

Хвала на брзом и детаљном одговору.

Edited by Ser Gilles, 13 March 2018 - 14:45.

• 0