Jump to content


Photo
- - - - -

Stop nasilju nad životinjama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
816 replies to this topic

#691 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 24 February 2014 - 14:40

Sporije da pišem ne umem, a da crtam ne mogu. :)

 

Nema veze, samo pliz objasni sta je "verbalno zlo" i kako se ono nanosi mrtvoj zivotinji pa te vise necu smarati.



#692 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 24 February 2014 - 14:53

Nisam bas shvatio odgovor. Ne zivim u USA vec u EU, gde se zna recimo koliko prostora je obezbedjeno kokoskama u "organic" (ili "bio", sto bi rekli Francuzi) proizvodnji, koliko u "free range" itd (iako i tu ima varanja, ponekad). Kad kokoske zive uglavnom napolju, na 4 m2  po glavi, to ipak nije uporedivo sa drzanjem u kavezima. Postavio sam pitanje zato sto ne znam koliko se u drugim pogledima (tretman muskih pilica itd.) free range i organic prouzvodnja preklapaju sa industrijskom.


Moja greska, mislio sam da aludiras na kokoske koje mozes videti na selu. Sta rade asocijacije u mozgu, iako sam mali milion puta naleteo na free range i sta on znaci u USA, opet kad vidim free range zamislim idilicnu sliku koki kako kljuckaju pod vedrim nebom.

Ima razlike izmedju USA i EU. U EU je varanje ograniceno zakonom. Dok u USA ne mozes biti siguran ni da isti proizvodjac na razlicitim mestima nema razlicit tretman, u EU ima dosta proizvodjaca koji su ok i po srcu najtvrdjeg vegana. Imam negde zapisana imena tih proizvodjaca, pa ako te zanima mogu da ti posaljem.

Tretman muskih pilica je isti, oni su podjednako suvisni. Koke zavrsavaju gde i iznurene industrijske koke. S druge strane, sumnjam da im je provod u klanici podjednak. Industrijske koke budu nabacivane iz baterije ili vecih kaveza u transportere i do 100 za tri minuta. Devedesetih su Oksford naucnici radili istrazivanja u UK i dosli su do podatka da pre nego sto budu okacene za okove u klanici ogroman procenat njih vec ima polomljene udove (dodatno se lome rutinskim kacenjem na te okove). Kad kazem ogroman procenat, onda mislim na preko 50%. Na tim EU free range farmama radnici operisu sa mnogo manje zivotinja pa mislim/nadam se da je i takvih nezgoda dosta manje.



#693 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 24 February 2014 - 14:54

U pravu si i zato o kravljem mleku i mlecnim proizvodima ne razmisljam drugacije nego o mesu until proven otherwise. Isto vazi i za jaja. 

 

 

Toliko ste zapenili za klanice kao da su to jedina vrsta tortura i jedini izvor boli i patnje, tako da kada čovek čita bi pomislio da je sve ostalo na svetu milina, samo da se reši problem klanica i eto raja.

 

Ajd ovako: u Japanu

 

...u ovom ne bih mogla da se slozim sa tobom, obzirom na topic i obzirom na cinjenicu da veganska ishrana nikako ne podrazumeva meso niti proizvode od zivotinja, kao ni garderobu niti bilo sta drugo sto moguce moze da ima veze sa oduzimanjem prava zivotinje na zivot...i obzirom da su i zagovornici veganstva kao i oni koji to nisu, potpuno svesni patnji koje se desavaju u svetu, tako da se pitam zasto bas Japan ako je milion drugih primera koje takodje nema smisla navoditi na ovoj temi...

 

btw, iskustveno znam da vegani ispoljavaju najveci hejt prema vegetarijancima

a ne prema onima koji priznaju da jedu meso...kao mesozderi su posteniji, sta li...licno ne vidim potrebu za ubedjivanjem da si dobriji od onog drugog

...licno mislim da kada dodje do ubedjivanja da si dobriji, svesniji i na svaki nacin bolji od drugog, zato sto si juce smislio da ratujes protiv mesa u tanjiru, a neko drugi ce to tek uraditi sutra...

pa tu obavezno nesto nije u redu, ili nisi siguran u ono sto radis pa zapravo dokazujes samom sebi da si ti u pravu a ne onaj preko puta...a kako bi u ovoj prici mogao neko da bude u pravu ili manje u pravu, kad je sve samo pitanje trenutka budjenja i resenosti



#694 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 24 February 2014 - 14:57

btw, iskustveno znam da vegani ispoljavaju najveci hejt prema vegetarijancima


Tih iskustva nemam.


Edited by ExplicitGG, 24 February 2014 - 15:00.


#695 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 February 2014 - 15:03


u najslobodnijoj i najrazvijenijoj zemlji, kako ekonomski, tako i industrijski, 99 % životinja prolazi kroz najsuroviji program. takodjer, ako se ne varam, tamo su društva za zaštitu životinja najbrojnija, pa je uprkos tome hamburger nacionalni simbol.

Nacionalni simbol je beloglavi orao - ali sto bi sad ti ista znao, kad u svom forumskom opusu nista osim neznanja nisi demonstrirao?



#696 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 24 February 2014 - 15:04

Moja greska, mislio sam da aludiras na kokoske koje mozes videti na selu. Sta rade asocijacije u mozgu, iako sam mali milion puta naleteo na free range i sta on znaci u USA, opet kad vidim free range zamislim idilicnu sliku koki kako kljuckaju pod vedrim nebom.

Ima razlike izmedju USA i EU. U EU je varanje ograniceno zakonom. Dok u USA ne mozes biti siguran ni da isti proizvodjac na razlicitim mestima nema razlicit tretman, u EU ima dosta proizvodjaca koji su ok i po srcu najtvrdjeg vegana. Imam negde zapisana imena tih proizvodjaca, pa ako te zanima mogu da ti posaljem.


Posalji, bio bih ti zahvalan.

Industrijske koke budu nabacivane iz baterije ili vecih kaveza u transportere i do 100 za tri minuta. Devedesetih su Oksford naucnici radili istrazivanja u UK i dosli su do podatka da pre nego sto budu okacene za okove u klanici ogroman procenat njih vec ima polomljene udove (dodatno se lome rutinskim kacenjem na te okove). Kad kazem ogroman procenat, onda mislim na preko 50%. Na tim EU free range farmama radnici operisu sa mnogo manje zivotinja pa mislim/nadam se da je i takvih nezgoda dosta manje.


To nisam znao.
 

btw, iskustveno znam da vegani ispoljavaju najveci hejt prema vegetarijancima
a ne prema onima koji priznaju da jedu meso


To mu dodje kao Judean People's Front vs People's front of Judea. Btw, nemam ni ja takvih iskustava (mada ni ne poznajem ni jednog vegana, reklo bi se da su retka sorta).

#697 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 24 February 2014 - 15:19

Sporije da pišem ne umem, a da crtam ne mogu. :)


a možda da se ipak okušaš u crtanju, pošto ti pisanje očigledno ne ide baš od ruke?


#698 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 24 February 2014 - 15:26

Samo u meri da dovode za masovnom potraznjom.

To je zanimljiv paradoks, dok su jaja u industriji nesto najgore sto postoji, "domaca" jaja su mahom lisena patnje.



a šta bi se desilo kada bi sutra, hipotetički, ta potražnja nestala? tj. kada bi recimo ljudi prestali da konzumiraju životinjske proizvode?

ja mislim da bi pola planete pomrlo od gladi.

#699 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 February 2014 - 15:27

Nema veze, samo pliz objasni sta je "verbalno zlo" i kako se ono nanosi mrtvoj zivotinji pa te vise necu smarati.

 

Po tvojoj logici ni šnicli više ne možeš naneti zlo.

 

Inače sam mislila da ste odbili ljude sa teme koji bi pisali o svakodnevnim dešavanjima i maltretiranju životinja (ono što vi smatrate nebitnim jer nije masovno), pasa, mačaka... jer svaki i svačiji post završava vašom konstatacijom da ako iko drugačije brine o životinjama nego što to vi radite je ni manje ni više nego licemer.



#700 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 February 2014 - 15:36

...u ovom ne bih mogla da se slozim sa tobom, obzirom na topic i obzirom na cinjenicu da veganska ishrana nikako ne podrazumeva meso niti proizvode od zivotinja, kao ni garderobu niti bilo sta drugo sto moguce moze da ima veze sa oduzimanjem prava zivotinje na zivot...i obzirom da su i zagovornici veganstva kao i oni koji to nisu, potpuno svesni patnji koje se desavaju u svetu, tako da se pitam zasto bas Japan ako je milion drugih primera koje takodje nema smisla navoditi na ovoj temi...

 

 

Japan mi je pao na pamet u tom momentu zbog kobe govedine. Koliko vidim, oni se ograđuju na ishranu tj. konzumiranje mesa koje zbog sebičnosti čoveka dovodi do masovne patnje životinja. Niko im to nije sporio, svi se sa tim slažu ali se ne slažu da je jedino taj način spašavanja životinja od patnje. I onda kogod to kaže upada u zamku vrteške i vraćanje na klanice, kao da druge vrste patnja ne postoji.


Edited by baby-boom, 24 February 2014 - 15:36.


#701 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 24 February 2014 - 15:37

To nisam znao.


Ovde imas detaljno.

Preterao sam ga, nije u pitanju 50% nego 30%. Cak sam mislio da umanjujem jer mi je i brojka od 30% ostala urezana kao nepojmivo ogromna. Jasno je da je do tacnog procenta tesko doci i ovo su istrazivanja stara 20 god. Ne mora da znaci da se u medjuvremenu stvari nisu promenile na bolje. (mada guglanjem nisam uspeo da nadjem da su radili na ovom problemu)

Ove brojke danas verovatno vise govore o stanju u Srbiji nego u EU.




 



#702 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 24 February 2014 - 15:38

Ako diskusija potraje, vidim ja da će i bebama biti zabranjeno da piju majčino mleko kako se ne bi navukla i navikla na hranu životinjskog porekla. Treba njih dok su mali!
Inače jeste neprirodno da ljudi piju kravlje mleko. Kravlje mleko je za goveda, a i to samo dok su mala goveda.
Ljudi treba da piju pivo.

#703 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 24 February 2014 - 15:53

Po tvojoj logici ni šnicli više ne možeš naneti zlo.


Naravno da joj ne mozes naneti zlo. Mozes jedino kupovinom te snicle stimulisati proizvodjaca da drugim zivotinjama nanosi zlo. A sumnjam da prica o maltretiranju zivotinja u industriji hrane stimulise nekog da truje pse, tako da je tvoja konstatacija o nanosenju verbalnog zla mrtvom psu ipak nako' cudnovata, da se ne izrazim previse grubo.
 

Inače sam mislila da ste odbili ljude sa teme koji bi pisali o svakodnevnim dešavanjima i maltretiranju životinja (ono što vi smatrate nebitnim jer nije masovno), pasa, mačaka... jer svaki i svačiji post završava vašom konstatacijom da ako iko drugačije brine o životinjama nego što to vi radite je ni manje ni više nego licemer.


Opet, pricas nesto sto nije tacno i sto se lako moze proveriti. Postovi o ubijanju kitova i zirafi, mislim da je bilo i o ubijanju pasa u Sociju, nisu docekani konstatacijom da su njihovi autori licemeri zato sto jedu meso.

Nije problem uopste o tome da se prica o drugim vidovima nasilja nad zivotinjama, problem je sto par vas smatra da bi trebalo zabraniti da se na ovom topiku pominje bilo koji vid nasilja u kojem sami ucestvujete. Evo, kad bi sad krenula prica o zlostavljanju zivotinja u proizvodnji krzna i koze, siguran da bi opet oni medju vama koji takve stvari upotrebljavaju pokusali da zabrane da se o tome govori (uz pomoc visprenih argumenata sa vanzemaljcima, jakuzama i eskimima u glavnim ulogama).



#704 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 24 February 2014 - 15:57

Ljudi treba da piju pivo.

 

 



#705 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 24 February 2014 - 16:01


Naravno da joj ne mozes naneti zlo. Mozes jedino kupovinom te snicle stimulisati proizvodjaca da drugim zivotinjama nanosi zlo.
 

 

Ovo je već neko objašnjavao, pa da ponovim. Dokle god ne postoji zakon o konzumiranju mesa neće se smanjiti potrošnja mesa (uzmi za primer pušenje i zakon o zabrani pušenja u javnim prostorijama...). Zakon je ono što ograničava ljude sve ostalo je samo priča ili propoved.

 

 


A sumnjam da prica o maltretiranju zivotinja u industriji hrane stimulise nekog da truje pse, tako da je tvoja konstatacija o nanosenju verbalnog zla mrtvom psu ipak nako' cudnovata, da se ne izrazim previse grubo.
 

 

Totalno si pogrešno razumeo, pisala sam o temi da vi ograničavate temu isključivo na vašu interesnu sferu.

 

 


Opet, pricas nesto sto nije tacno i sto se lako moze proveriti. Postovi o ubijanju kitova i zirafi, mislim da je bilo i o ubijanju pasa u Sociju, nisu docekani konstatacijom da su njihovi autori licemeri zato sto jedu meso.
 

 

Ma da..