Jump to content

Photo
- - - - -

Stop nasilju nad životinjama

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
816 replies to this topic

#706 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 24 February 2014 - 16:16

Ovo je već neko objašnjavao, pa da ponovim. Dokle god ne postoji zakon o konzumiranju mesa neće se smanjiti potrošnja mesa (uzmi za primer pušenje i zakon o zabrani pušenja u javnim prostorijama...). Zakon je ono što ograničava ljude sve ostalo je samo priča ili propoved.

Ubijanje kitova na Farskim ostrvima ciji opis je linkovala Cyberworld  takodje je dozvoljeno i regulisano tamosnjim zakonom. Ubijanje zirafe ( sa imenom ili bez) u zoo vrtu  je isto tako dozvoljeno zakonom. Pa ipak, niko se nije setio da kritikuje iznosenje tih slucajeva nasilja nad zivotinjama. Oni nekako nisu "samo priča ili propoved". Zakon se na ovom topiku poteze iskljucivo kad se prica o nasilju u industriji hrane. 

#707 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 25 February 2014 - 12:10

... gnjaviti i muciti konje...

http://www.change.or...mane-and-unsafe

Edited by cmix909, 25 February 2014 - 14:04.

#708 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 February 2014 - 12:35

Ubijanje kitova na Farskim ostrvima ciji opis je linkovala Cyberworld  takodje je dozvoljeno i regulisano tamosnjim zakonom. Ubijanje zirafe ( sa imenom ili bez) u zoo vrtu  je isto tako dozvoljeno zakonom. Pa ipak, niko se nije setio da kritikuje iznosenje tih slucajeva nasilja nad zivotinjama. Oni nekako nisu "samo priča ili propoved". Zakon se na ovom topiku poteze iskljucivo kad se prica o nasilju u industriji hrane. 

Da, zakon se poteže da bi se poštovao, da za nehumn tretmen životinja bude odgovoran onaj ko ih gaji, prevozi ubija. Ja ne vidim kako je zaklana svinja od koje jedem kobasicu, ne mogu da budem odgovoran za donošenje zakona na Farskim ostrvima, na sprovođenje zakona u Francuskoj ili u srbiji. Mogu da ne jedem meso i šta. Eto ne jedem ni meso kita niti koristim bilokakve proizvode od žirafe, a ubijaju ih. Džaba moje nejedenje.

Zakon je bolji. Nije i svemoguć.

#709 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 25 February 2014 - 13:08

Mogu da ne jedem meso i šta. Eto ne jedem ni meso kita niti koristim bilokakve proizvode od žirafe, a ubijaju ih. Džaba moje nejedenje.

"Mogu da ne tucem zene, ali svake noci u Rijadu ulice jece od prebijenih supruga, dzabe moj trud" - random siledzija u trenutku samopreispitivanja.

To sto vise ljudi ne jede meso kitova znaci da se danas ubija manje kitova nego sto bi moglo. Da nema farmi gde bi se kitovi drzali u kadama. Kad radis nesto sto mislis da je ispravno ne ocekujes da ce se zbog tebe iz korena promeniti svet u real time. Bar prisebni ljudi ne ocekuju.

Edited by ExplicitGG, 25 February 2014 - 13:09.

#710 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 25 February 2014 - 13:36

Da, zakon se poteže da bi se poštovao, da za nehumn tretmen životinja bude odgovoran onaj ko ih gaji, prevozi ubija. Ja ne vidim kako je zaklana svinja od koje jedem kobasicu, ne mogu da budem odgovoran za donošenje zakona na Farskim ostrvima, na sprovođenje zakona u Francuskoj ili u srbiji. Mogu da ne jedem meso i šta. Eto ne jedem ni meso kita niti koristim bilokakve proizvode od žirafe, a ubijaju ih. Džaba moje nejedenje.

Zakon je bolji. Nije i svemoguć.

Pa sto ne pomenu zakon kad je bilo rec o zirafi i kitovima? 

#711 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 25 February 2014 - 13:50

To sto vise ljudi ne jede meso kitova znaci da se danas ubija manje kitova nego sto bi moglo.

Pa pazi, uvek može da se ubija - više. :rolleyes:

#712 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 February 2014 - 13:51

Pa sto ne pomenu zakon kad je bilo rec o zirafi i kitovima? 

Ako jednom kažem da treba da se donese, poštuje, sprovodi zakon kojim bi se propisalo postupanje prema životinjama u svim okolnostima, ne vidim razlog da ponavljam svaki put kad se izbaci neki primer zlostavljanja ili nehumanog postupanja prema životinjama.

Evo, ipak, za svaki slučaj, unapred se izjašnjavam, koji god primer da se navede, smatram da je potrebno donošenje i poštovanje zakona.

#713 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 25 February 2014 - 14:01

Pa pazi, uvek može da se ubija - više. :rolleyes:

Upravo iz tog razloga vegiji ne jedu meso. Moram da te pohvalim, kako tema napeduje utisak je da sve bolje razumes o cemu se govori.

#714 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 25 February 2014 - 14:04

Upravo iz tog razloga vegiji ne jedu meso. Moram da te pohvalim, kako tema napeduje utisak je da sve bolje razumes o cemu se govori.

Razumem ja od početka i podržavam sve to do jedne granice koju ste vi odavno prešli, zbog čega više ne liči na interes zaštite životinja nego se pretvorilo u versku debatu.

#715 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 25 February 2014 - 14:18

To mu dodje kao Judean People's Front vs People's front of Judea.

Btw, nemam ni ja takvih iskustava (mada ni ne poznajem ni jednog vegana, reklo bi se da su retka sorta).

o da, odlicno poredjenje, sjajno preterivanje...

no eto, prisustvovala sam jednom verbalnom fajtu i to bas na istom rucku koji sam pominjala na pusenju,

i na tom rucku bese par ljudi iz srbije ali koji vec dve godine zive u newark-u, otisli kao svastojedi a dosli na kratko kao vegani...dosta se tu pricalo o hrani najvise o losoj americkoj, gde je sve sto pojedes zapravo ofarbani kukuruz...i dok sam ja rolala tanku tamno roze snitu njeguskog, moji prijatelji vegani nisu se okomili na mene vec na vegeterijanca koji je jeo salatu sa pavlakom i majonezom...i onda je to trajalo, doslo je do price o amishima kod kojih ovi novovegani iskljucivo kupuju hranu, onda ih vegetarijanac saceka i pita za pilice koji kljucaju to sto amishi posade, ovi kazu da, ali ti pilici zive slobdno ...trckaraju a ne znate vec kako

...a ja sve vreme ucestvujem u tom razgovoru kao neki arbitar, sve mlateci s onim njeguskim ...potpuno nesvesna njihove svesti koja kao da se mene ne dotice vec kao da je to nesto izmedju njih - izmedju vegana i vegetarijanaca...posle sam ih pitala da li vegani imaju prava da vode ljubav sa nekim neveganom ili nevegetarijancem...i

...pokusavam, ali uopste se ne secam odgovora,

mozda neko ovde moze da kaze.. ali ako se stidi ne mora...

eto to je ta prica.

#716 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 27 February 2014 - 13:20

When Copenhagen Zoo put down a healthy male giraffe earlier this month, much of the world was horrified. But those in the know say it's quite normal - a fate that befalls thousands of zoo animals across Europe every year.

#717 ExplicitGG

ExplicitGG
  • Members
  • 76 posts

Posted 27 February 2014 - 20:29

Tekst kao tekst ok zbog poente koja se nazire, da je Zoo bad jer drzimo zivotinje zbog nas. Ipak u malim tragovima otkriva razmeru problema.

Ima jedna velika slicnost izmedju Zoo vrtova i komercijalizovanih farmi, muzjaci posle izvesnog vremena postanu beskoristan visak. U USA je vise tigrova i lavova u privatnim rukama nego u Zoo vrtovima. Zeznuce se onaj koji pomisli da se tu radi o kakvom milosrdju, Zoo ima interes od tih transakcija jer kane koji dinar, no problem je sto zivotinje odlaze kod ljudi koji nemaju gde da ih cuvaju. Ako se naravno odluce za cuvanje, buduci da su kupci i privatni lovacki kampovi, gde junacki sinovi dokazuju sportski duh na zivotinji koja nije okusila divljinu. Medjutim, glavni deo price je da ni Zoo vrtovi nisu sposobni da obezbede zivotinji ono sto joj instinkti traze. Zbog toga je veliki mortalitet zivotinja koje urodjeno zahtevaju ogromna prostranstva i desava se nesto slicno kao kod farmskih zivotinja, pojedine bukvalno polude od dosade. Postoje Zoo vrtovi koji su iz tog razloga zabranili drzanje slonova, belih medveda... Potom na red dolaze ishrana sintetickom hranom koja sa sobom nosi deformitete, pa lose obuceno osoblje, higijena...  Deluje sasavo neko ce reci, zasto bi menadzment rizikovao te stvari, no poenta je da i takav sistem donosi lovu. Sve je u profitu. I balansu.

Edited by ExplicitGG, 27 February 2014 - 20:31.

#718 wangbaji

wangbaji
  • Members
  • 1 posts

Posted 28 February 2014 - 07:10

Nice post.

#719 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 28 February 2014 - 09:30

Deluje sasavo neko ce reci, zasto bi menadzment rizikovao te stvari, no poenta je da i takav sistem donosi lovu. Sve je u profitu. I balansu.

pa...slažem se. profit je problem. nije problem u potražnji za mesom, ili jajima, ili mlekom, ili potrebi (?) ljudskoj da gleda životinje u zoo vrtu, već u tome što neko u tome vidi zaradu, pa onda na ovaj ili onaj način stimuliše potrošače i tu potražnju.

počev od mekdonaldsa, pa do beo zoo vrta, koji je, ako me sećanje, do skora vrteo reklame na tv-u.

Edited by Tarmi, 28 February 2014 - 09:31.

#720 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 28 February 2014 - 16:22

Relevantno i za ovu, a i za neke druge teme, sa sajta Pescanika:

Ruska proslava

Pavle Rak - 28/02/2014

Na marginama olimpijskih igara u Sočiju vodila se borba na život i smrt, borba za bukvalno preživljavanje: porodica, iseljenih sa mesta gde su izgrađeni olimpijski objekti, a kojima je umesto porodičnih kuća dat najmizerniji “privremeni smeštaj”; pasa lutalica u samom gradu, ali i prelepe i nemilosrdno uništavane prirode nacionalnog parka u okolini. Mnogi su pisali o ubijanju nedužnih životinja zbog navodne opasnosti za normalan tok olimpijskih igara. Bez toga Moskva ne bi u poslednji trenutak zaustavila bezdušno uništavanje i pritisla milijardera Deripasku da otvori azil.

Nažalost, slični “poduhvati” ruskih vlasti se nastavljaju. Vlasti u Rusiji su tradicionalno opsednute strahom da će se obrukati pred svetskim javnim mnenem, ali taj strah sasvim pogrešno shvataju, i baš zbog toga se redovno brukaju. Svaki veći međunarodni događaj u Rusiji je praćen pokoljem životinja. Tako je bilo 1980. prilikom moskovske olimpijade, tako je bilo prilikom sastanaka G-20 u Peterburgu, tako prošle godine prilikom univerzijade u Kazanju. I još mnogo puta, da ne nabrajam. Sada predstoji ubijanje pasa-lutalica i mačaka i Sergijevom Posadu, ranije poznatom kao Zagorsk. Ove godine centralni ruski manastir, Trojice-Sergijeva Lavra, slavi 700 godina Sergija Radonješkog, navećeg ruskog sveca. To je kao kad bi u Srbiji slavili okruglu godišnjicu Svetog Save. Predviđena je proslava na međunarodnom nivou. I šta su vlasti, crkvene i civilne, smislile tim povodom? Da se ne brukaju, da stranci slučajno ne vide mačke i pse na ulicama. Na pamet im ne pada da problem (ako ga ima) rešavaju civilizovanim sredstvima, sterilizacijom i organizovanjem hranjenja i pristupačnih azila. Ne, oni će da ubijaju. Ne šaljem vam link sa slikama krvavih obračuna sa životinjama. Mogao bih i to da vam pošaljem, u stalnoj sam vezi sa članovima društava za zaštitu životinja iz okoline Sergijevog Posada. Ovog puta vam šaljem link televizijskog izveštaja sa sednice lokalnih vlasti, gde je gospodin Vladimir Slepcov dodelio tri miliona rubalja na uništavanje životinja i odredio rok: 1. mart.

Naravno, nije rekao da je povod ove akcije proslava sedamstogodišnjice, nego su pronašli četiri slučaja napada pasa na građane. Ipak, posledica će biti još jedna bruka po ruske vlasti i ruski mentalitet, a što je mnogo strašnije, stotine i hiljade ugroženih životinja u Posadu i okolini će biti nemilosrdno progonjene i ubijane. Već imam izveštaje o ubijanju beskućnih i domaćih životinja, bez razlike, u obližnjem gradu Hotkovo. Očigledno neko žuri da zaradi obećanih tri miliona, pa ubija sterilisane životinje sa ogrlicama, domaće mačke i štence. Ali, da vas ne zamaram linkovima na ruske lokalne tv stanice.

Utešno bi bilo, kada bi lokalne vlasti ovo radile ne posavetovavši se sa predstavnicima Patrijaršije i kada bi ih vlasti crkvene zaustavile u očiglednom bezumlju, jer će prolivanjem nevine krvi stradati i ugled celokupne proslave.

(Uzgred, u Atini, uprkos svoj krizi, problem mnogo većeg broja beskućnih životinja je skoro rešen. Vlasti su organizovale redovno hranjenje, psi su sada “civilizovani”, t.j. mirni, prijateljski, uhranjeni, najprijatniji deo gradskog pejzaža. Istovremeno se provodi sterilizacija, što će problem rešiti trajno, dok je svako nekontrolisano ubijanje samo privremeno rešenje, jer prazan prostor uskoro zauzmu psi iz dalje okoline. Ali, to je na duge staze i suviše jeftino rešenje; kako neko odmah, to jest za nekoliko dana, da uzme milione koje dobija za donete leševe?)

Hvala vam unapred za brigu o našoj “maloj braći” za koju snosimo strašnu odgovornost.

Peščanik.net, 28.02.2014.