Jump to content


Photo
- - - - -

Prebacivanje porodice u Austriju(Beč)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 bolji zivot

bolji zivot
  • Members
  • 3 posts

Posted 19 January 2014 - 11:39

Zamolio bih Vas da mi odgovorite na jedno pitanje.Naime planiram da odem da radim u Austriju(Beč),međutim problem je u tome što to sa našim pasošem  nije moguće tako da će moja žena otići prva jer ona ima pasoš EU(Slovenački),pa me zanima za koje vreme će ona moći da prebaci mene i decu(2 i 3 god.)?!Unapred hvala na odgovoru... :krsta:



#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2014 - 08:56

To ce moci cim tamo registruje boravak, a to ce zavisiti od posla. Potrebno je da nadje takav, koji ce joj obezbediti koliko-toliko sigurnu i trajnu egzistenciju, a da li je taj uslov ispunjen, odredjuju lokalne vlasti. Kad zakljuce da je posao dovoljno obiman i da donosi prihod s kojim se moze izdrzavati porodica, te joj na osnovu toga registruju boravak, vi ostali idete "u paketu" bez cekanja i odgadjanja.

Kada ce se to desiti, zavisi dakle od njenog posla. Moze da bude nakon tri dana, nakon tri meseca, ili nikad.



#3 bolji zivot

bolji zivot
  • Members
  • 3 posts

Posted 22 January 2014 - 20:35

Vilhelmina hvala Vam mnogo na odgovoru...OK ona se prijavi i dobije mesto boravka,nađe solidan posao,za koliko toliko skroman život;ali ja bih odmah posle toga došao u Beč sa decom i počeo da radim.Ako se ne varam i ja bih putem njenog boravka dobio boravak sa decom,i automatski bih i ja mogao da radim.Mislio sam u fazonu tipa-spajanje porodice i sl.

 

To ce moci cim tamo registruje boravak, a to ce zavisiti od posla. Potrebno je da nadje takav, koji ce joj obezbediti koliko-toliko sigurnu i trajnu egzistenciju, a da li je taj uslov ispunjen, odredjuju lokalne vlasti. Kad zakljuce da je posao dovoljno obiman i da donosi prihod s kojim se moze izdrzavati porodica, te joj na osnovu toga registruju boravak, vi ostali idete "u paketu" bez cekanja i odgadjanja.

Kada ce se to desiti, zavisi dakle od njenog posla. Moze da bude nakon tri dana, nakon tri meseca, ili nikad.



#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 January 2014 - 02:56

Vilhelmina hvala Vam mnogo na odgovoru...OK ona se prijavi i dobije mesto boravka,nađe solidan posao,za koliko toliko skroman život;ali ja bih odmah posle toga došao u Beč sa decom i počeo da radim.Ako se ne varam i ja bih putem njenog boravka dobio boravak sa decom,i automatski bih i ja mogao da radim.Mislio sam u fazonu tipa-spajanje porodice i sl.

 

Cak ti ni ne treba spajanje porodice po proceduri na koju su prinudjeni oni koji to traze po drugim osnovima, ne kao drzavljani EU. Ako tvoja supruga dobije posao koji oni ocene kao odgovarajuci, pa joj na osnovu toga registruju boravak, ti zaista dobijas boravisnu i radnu dozvolu automatski, dakle bez cekanja i procedura, a vasa deca ista prava kao i sva austrijska deca.

Pitanje je samo da li ona moze da dobije takav posao. To uopste nije lako, ali je izvodljivo.

 

Edit: Registracija boravka EU-dravljanina, tj tvoje supruge, je u vasem slucaju kljucan momenat. To vam sve resava momentalno i bez odugovlacenja, ali je bitno da oni ocene da se radi o pravom, a ne "od danas do sutra" poslu. Kao sto rekoh, to nije bas lako, ali je moguce.


Edited by vilhelmina, 23 January 2014 - 03:00.


#5 bolji zivot

bolji zivot
  • Members
  • 3 posts

Posted 23 January 2014 - 16:20

Cak ti ni ne treba spajanje porodice po proceduri na koju su prinudjeni oni koji to traze po drugim osnovima, ne kao drzavljani EU. Ako tvoja supruga dobije posao koji oni ocene kao odgovarajuci, pa joj na osnovu toga registruju boravak, ti zaista dobijas boravisnu i radnu dozvolu automatski, dakle bez cekanja i procedura, a vasa deca ista prava kao i sva austrijska deca.

Pitanje je samo da li ona moze da dobije takav posao. To uopste nije lako, ali je izvodljivo.

 

Edit: Registracija boravka EU-dravljanina, tj tvoje supruge, je u vasem slucaju kljucan momenat. To vam sve resava momentalno i bez odugovlacenja, ali je bitno da oni ocene da se radi o pravom, a ne "od danas do sutra" poslu. Kao sto rekoh, to nije bas lako, ali je moguce.

:thumbs: Vilhelmina,šta da Vam kažem osim da ste mi(nam)svojim odgovorom makar malo ulili nadu,da postoji mogućnost našeg uspeha ka boljem životu. Žena kreće početkom februara pa ćemo videti šta će i kako biti.Hvala Vam još jednom. :thumbs:



#6 bradva

bradva
  • Members
  • 2 posts

Posted 25 January 2014 - 11:09

isti slucaj imam i ja kao BOLJI ZIVOT,stim sto supruga ima hrvatski pasos,znaci potrebno je da ona nadje posao,konkretno nas zanima Norveska,i ja dobijam boravisnu i radnu dozvolu(dete ima isto hrvatski pasos,za nju nema problema),samo mislim da situacija sada sa slovenackim pasosem takva da si ravnopravan za dobijanje radne dozvole u EU,dok je za  hrvatski je teze,takvo misljenje imam,moze neko da mi pojasni za hrvatski pasos oko dobijanja posla sada u eu.



#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 January 2014 - 00:29

Razne EU zemlje imaju razlicita pravila vezano za gradjane novopridoslih clanica EU. Restrikcije za gradjane Hrvatske vazice do 2020 godine u 13 zemalja, a koje su to - mozes videti ovde. U mojoj zemlji (Svedska) svi su izjednaceni, nema nikakvih restrikcija. Norveska medjutim nije u EU, i ona ima svoja pravila za useljenje, nezavisno od toga da li je neko EU gradjanin ili nije.



#8 bradva

bradva
  • Members
  • 2 posts

Posted 26 January 2014 - 08:53

hvala vilhelmina  na odgovoru,mislim da se moze nesto uraditi samo treba biti uporan



#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 January 2014 - 11:46

Bez obzira na ogranicenja u nekim zemljama, sigurno je lakse s hrvatskim pasosem, nego bez njega. Ipak su vece mogucnosti nego samo sa srpskim.



#10 Allure37

Allure37
  • Members
  • 4 posts

Posted 10 September 2014 - 20:20

Da li to u vezi Austrije vazi i za drzavljane Bugarske? Ja "jurim" njihov pasos....i koji su to poslovi koji omogucuju nekome da automatski dovede porodicu?