Jump to content


Photo
- - - - -

Stranačko i rođačko zapošljavanje - ima li kraja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#31 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2014 - 11:49

Preporuke i networking nisu ono sto Vili objasnjava, ili barem ne po mom iskustvu. Samo jednom znam da je neko preporucio 'porodicu' i da se zavrsilo lose, a jednom sam ja zaposlila nekog nasuprot prethodnog menadzera koji mi je rekao da on ne bi (ista industrija), i bas sam se zeznula. Tako da su preporuke do sada radile jako dobro.

 

To je moje licno iskustvo.

 

 


Edit: Vili obicno prica sa pozicije radnika, cak i ako ima neki menadzment to nije sa nivoa firme na osnovu njene price. Moja firma radi po principu preporuka i opet imamo barem 6 imigrantskih porekla i bezbrojan broj profesionalnih backgrounda. Segregacija se nigde nije pojavila, imamo sta god hoces, rase, nacije, sexualne orijentacije itd potpuno nebitno sve dok neko radi svoj posao dobro.

 

Posle ce ispasti da Vili svaku pricu pretvara u pricu o Svedskoj ;) .

Ja uopste nisam pricala o preporukama. One mogu da pomognu (pa i da budu odlucujuce) kad je potreba za poslom vec negde oglasena, javno objavljena, pa se razliciti ljudi javljaju. Ja ti govorim o tome da se u swe 75% svih novih poslova nigde ne objavi. Dakle, mozes imati sjajne preporuke, ali ti to nista ne vredi ako i ne znas da negde ima posla. I valjda je jasno da s koje god ja pozicije pisala, potkrepljujem to zvanicnim podacima. Dakle, na zvanicnom sajtu Zavoda za zaposljavanje stoji da ljudi koji traze posao prvo treba da procesljaju sopstvenu porodicu i rodbinu, zatim prijatelje, pa tek onda prethodne poslodavce i ostale. To je dakle njihova pozicija, pozicija zvanicnog drzavnog organa, a ne moja.

 

Networking i preporuke su definitivno razlicite kategorije. Networking bez preporuka radi posao, ali ne i obrnuto. Zaposljavanje po rodjackoj i prijateljskoj (gde spada i partijska) osnovi su ovde pravilo no 1, sve ostalo su izuzeci. Razlog tome moze biti i to sto je ovde vise od 60% ljudi zaposleno u javnom sektoru, a samo 40% u privatnom. Pri tome u privatni idu kompletan sektor usluga, dakle hoteli, restorani, firme za ciscenje i odrzavanje, obezbedjenje i sl, plus banke, osiguravajuce kuce itd itd. Sta tu ostaje za industriju o kakvoj ti pricas?

Btw ni HR o kakvima ti pricas ovde ne postoje; taman posla da bi nekog placali samo za to. Postoje "odgovorni za personal", ali to su administrativci, koji imaju jos sto drugih poslova i zadataka. Oni nikog ne zaposljavaju.

Andjo, citavo tvoje evropsko i americko iskustvo bazirano je na jednoj jedinoj firmi, u koju si usla jos u Srbiji, zar ne? Dopusti onda da je to iskustvo prilicno ograniceno i da se ne moze primeniti na dva kontinenta i ko zna koliko razlicitih zemalja i bransi. Kako vidim, zaposlila si stotine ljudi, ali sama nisi bila u ulozi trazioca posla nijedan jedini put, zar ne?

 

Zadnji bold je ono o cemu ti ja pricam: Ne mozes dokazati kako dobro mozes da radis neki posao, kad nikad ne dobijes sansu, jer ne mozes ni da saznas da je mesto za koje si kompetentan slobodno. Kad ti je broj sansi ogranicen na onih 20% poslova koji se uopste negde oglase, onda su ti i sanse da steknes preporuke, ili ih na neki nacin upotrebis, takodjer krajnje ogranicene.

 

Evo ti samo jedan od gomile tekstova o etnicki segregiranom trzistu rada u Svedskoj. On kaze da je u privatnom sektoru segregacija jos izrazenija nego u javnom. Prosecnom emigrantu je svaki cetvrti kolega takodjer imigrant, dok je za prosecnog etnickog Svedjanina to tek svaki jedanaesti. I pazi poentu - razlog tome nije otvorena diskriminacija imigranata, vec upravo zaposljavanje preko kontakata, etnickih networkinga. Sto u krajnjoj liniji jeste sistemska, strukturalna diskrimminacija, nesto sto se dogadja po automatizmu i prirodi stvari, i protiv cega se zato ne moze boriti jednostavnim sredstvima, kao kad je u pitanju otvorena diskriminacija.

 

Potpuno isti mehanizam imas i u Srbiji, na svim nivoima, gde je networking presudan. U malim gradovima imas firme gde svi zaposleni vuku poreklo iz istog sela, ili grupe sela. U vecim imas firme u kojima rade vecinom Pirocanci, Valjevci ili Vranjanci. U Svedskoj najveca grupa imigranata iz Srbije ne dolazi iz najveceg/najvecih gradova, vec iz Despotovca. Time rezultira networking, rec koja bas lepo zvuci na engleskom i drugim jezicima, ali zlokobno na srpskom - zaposljavanje "preko veze". Radi se o potpuno istom mehanizmu, ali su posledice pogubnije u Srbiji iz koje kvalitetni kadrovi beze, nego u Svedskoj u koju ti isti dolaze.



#32 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2014 - 11:54


Elem u Srbiji do 2000-te je covek  mogao da se zaposli jedino kao je imao para da potplati, uclani se u JUL ili SPS ( bas tim redosledom) ili ima jakog rodjaka/prijatelja. Od 2001 naovamo cini mi se da partijske linije jos uvek vaze ali da su samo potreban ali ne i dovoljan uslov! Nekada ako si bio clan partije ( aktivan clan) imao si sanse. Sada mi se cini da su ti potrebne i " suske " ili jak prijatelj a cesto i jedno i drugo.

 

Upravo tako.  Uclanjenje u partiju je samo prilika da prosiris svoj network, i da unutar njega nadjes nekog ko je dovoljno mocan da moze da te zaposli. Pri tome takvi ljudi imaju i druge, koji od njih ocekuju istu tu uslugu, pa ga treba ubediti da bas tebi ucini. E sad, hoce li biti suske ili neki drugi resurs kojim doticna osoba raspolaze, to je vec manje bitno.

Bilo bi prejednostavno, kad bi puko uclanjenje u stranku bilo dovoljno. Da je tako lako, niko u Srbiji ne bi bio nezaposlen :) .



#33 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 February 2014 - 13:03

Btw ni HR o kakvima ti pricas ovde ne postoje; taman posla da bi nekog placali samo za to. Postoje "odgovorni za personal", ali to su administrativci, koji imaju jos sto drugih poslova i zadataka. Oni nikog ne zaposljavaju.

 
Imaju HR u Svedskoj neko svoje udruzenje, community i jos ponesto, pa ti vidi pitaj tamo negde da ti neko (od njih) objasni sta su administrativni a sta strateski a sta operativni zadaci onih koji se bave HR. Izgleda da tebi nije bas jasno sta je HR.
 

Posle ce ispasti da Vili svaku pricu pretvara u pricu o Svedskoj ;) .


Pa kad se uvek zaletis ovako napamet.

 

Ako nekoga uopste zanima Svedska moze i sam da googl-uje  Human Resources Management in Sweden.



#34 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2014 - 13:35

 
Imaju HR u Svedskoj neko svoje udruzenje, community i jos ponesto, pa ti vidi pitaj tamo negde da ti neko (od njih) objasni sta su administrativni a sta strateski a sta operativni zadaci onih koji se bave HR. Izgleda da tebi nije bas jasno sta je HR.
 


Pa kad se uvek zaletis ovako napamet.

 

Ako nekoga uopste zanima Svedska moze i sam da googl-uje  Human Resources Management in Sweden.

 

O´ladi malo i pokusaj da prikrijes osecanja. Rekla sam da ne postoji HR u smislu u kojem ga Angie pominje, jasno pise. Postoji "personal ansvarig", mozes ga zvati i HR, a opis njegovog posla mozes procitati npr ovde. Zavisno od nivoa pozicije, taj se bavi svim i svacim, od tumacenja kolektivnog ugovora, preko organizovanja raznih obuka i usavrsavanja, rehabilitacije i pravnih pitanja do strateskog planiranja, ali on ne zaposljava ljude, pa je za ovu pricu potpuno irelevantan. To rade sefovi na razlicitim nivoima, prema sopstvenim potrebama i nahodjenju. U 75% slucajeva ne raspisuju nikakav konkurs, niti bilo gde oglasavaju potrebu za radnicima, vec ih nalaze u okviru svoje mreze kontakata. O tome je ovde rec.

 

Sad baci pogled na Andjin post #28 i vidi o kakvom HR ona govori - o onom koji regrutuje ljude za potrebe firme. Ovde to radi svaki arbetsledare, avdelningschef ili sta god, ali to ga ne cini profesionalnim HR.



#35 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 February 2014 - 13:40

O´ladi malo i pokusaj da prikrijes osecanja. Rekla sam da ne postoji HR u smislu u kojem ga Angie pominje, jasno pise. Postoji "personal ansvarig", mozes ga zvati i HR, a opis njegovog posla mozes procitati npr ovde.

 Ovde to radi svaki arbetsledare, avdelningschef ili sta god, ali to ga ne cini profesionalnim HR.

 

Naravno da postoji razlika izmedu zaduzenog za zaposlene u opstini i onoga sto potrebuju internacionalne kompanije. Nije to tako samo u Svedskoj.  Zato i postoje profesionalni HR. Poznajem jednog takvog. A ti ukinula citavu kategoriju ljudi koji se bave vrlo ozbiljnim poslom.



#36 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 February 2014 - 14:01

Naravno da postoji razlika izmedu zaduzenog za zaposlene u opstini i onoga sto potrebuju internacionalne kompanije. Nije to tako samo u Svedskoj.  Zato i postoje profesionalni HR. Poznajem jednog takvog. A ti ukinula citavu kategoriju ljudi koji se bave vrlo ozbiljnim poslom.

 

Nisam ih ukinula, vec sam objasnila njihov znacaj za ovu temu. On je mizeran.

Sta bi ti rekla, koliki procenat svih novih zaposljavanja u ovoj zemlji ide preko njih, a koliko preko svih ostalih?

Ja pricam o tome. Ti mozes o cemu hoces.



#37 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 February 2014 - 15:28

Moras da poznajes industriju Angelija.

Ne moras, kao sto rekoh - menadzment je u osnovi isti, poznavanje industrije moze i u hodu.

 

Ja uopste nisam pricala o preporukama. One mogu da pomognu (pa i da budu odlucujuce) kad je potreba za poslom vec negde oglasena, javno objavljena, pa se razliciti ljudi javljaju. Ja ti govorim o tome da se u swe 75% svih novih poslova nigde ne objavi. Dakle, mozes imati sjajne preporuke, ali ti to nista ne vredi ako i ne znas da negde ima posla.

Ti nisi pricala o reference kao preporukama, ti si pricala o zaposljavanju preko poznanika, sto uopste nije isto kao zaposljavanje preko veze na Balkanu.

Saznati da je posao otvoren, i dobiti ga bez kvalifikacija na osnovu rodjacke ili partijske veze nisu isto.

 

Networking i preporuke su definitivno razlicite kategorije. Networking bez preporuka radi posao, ali ne i obrnuto. Zaposljavanje po rodjackoj i prijateljskoj (gde spada i partijska) osnovi su ovde pravilo no 1, sve ostalo su izuzeci. Razlog tome moze biti i to sto je ovde vise od 60% ljudi zaposleno u javnom sektoru, a samo 40% u privatnom. Pri tome u privatni idu kompletan sektor usluga, dakle hoteli, restorani, firme za ciscenje i odrzavanje, obezbedjenje i sl, plus banke, osiguravajuce kuce itd itd. Sta tu ostaje za industriju o kakvoj ti pricas?

Btw ni HR o kakvima ti pricas ovde ne postoje; taman posla da bi nekog placali samo za to. Postoje "odgovorni za personal", ali to su administrativci, koji imaju jos sto drugih poslova i zadataka. Oni nikog ne zaposljavaju.

Andjo, citavo tvoje evropsko i americko iskustvo bazirano je na jednoj jedinoj firmi, u koju si usla jos u Srbiji, zar ne? Dopusti onda da je to iskustvo prilicno ograniceno i da se ne moze primeniti na dva kontinenta i ko zna koliko razlicitih zemalja i bransi. Kako vidim, zaposlila si stotine ljudi, ali sama nisi bila u ulozi trazioca posla nijedan jedini put, zar ne?

Networking u tvojoj verziji radi bez preporuka, u stvarnosti on je nesto savrseno drugo, sirenje mreze poznanika i profesionalaca da bi te preporucili kasnije za posao. Sto ne iskljucuje da za isti moras biti kvalifikovan.

Ti ocigledno ne znas sta je HR i sta taj posao ukljucuje - sto kojekakvih poslova i zadataka ukljucujuci ugovore, beneficije, odmore i sl.

 

Na tvom mestu ne bih ulazila u moje licno iskustvo, posto gresis.  Rekla bih da malo bolje poznajem HR nego ti.

 


Potpuno isti mehanizam imas i u Srbiji, na svim nivoima, gde je networking presudan. U malim gradovima imas firme gde svi zaposleni vuku poreklo iz istog sela, ili grupe sela. U vecim imas firme u kojima rade vecinom Pirocanci, Valjevci ili Vranjanci. U Svedskoj najveca grupa imigranata iz Srbije ne dolazi iz najveceg/najvecih gradova, vec iz Despotovca. Time rezultira networking, rec koja bas lepo zvuci na engleskom i drugim jezicima, ali zlokobno na srpskom - zaposljavanje "preko veze". Radi se o potpuno istom mehanizmu, ali su posledice pogubnije u Srbiji iz koje kvalitetni kadrovi beze, nego u Svedskoj u koju ti isti dolaze.

To u Srbiji nije networking nego nepotizam i protekcija, mozda kad naucis razliku uspes i da iskoristis taj sistem.

 

O´ladi malo i pokusaj da prikrijes osecanja. Rekla sam da ne postoji HR u smislu u kojem ga Angie pominje, jasno pise. Postoji "personal ansvarig", mozes ga zvati i HR, a opis njegovog posla mozes procitati npr ovde. Zavisno od nivoa pozicije, taj se bavi svim i svacim, od tumacenja kolektivnog ugovora, preko organizovanja raznih obuka i usavrsavanja, rehabilitacije i pravnih pitanja do strateskog planiranja, ali on ne zaposljava ljude, pa je za ovu pricu potpuno irelevantan. To rade sefovi na razlicitim nivoima, prema sopstvenim potrebama i nahodjenju. U 75% slucajeva ne raspisuju nikakav konkurs, niti bilo gde oglasavaju potrebu za radnicima, vec ih nalaze u okviru svoje mreze kontakata. O tome je ovde rec.

 

Sad baci pogled na Andjin post #28 i vidi o kakvom HR ona govori - o onom koji regrutuje ljude za potrebe firme. Ovde to radi svaki arbetsledare, avdelningschef ili sta god, ali to ga ne cini profesionalnim HR.

:) Ti vasi "sefovi' u Svedskoj bas nemaju sta da rade. Hoces da kazes da direktor Ikea-e zaposljava coveka u skladistu? I one pakere, i cistaca u kancelariji, i knjigovodju na 3cem spratu....

interesantno vidjenje, ili bolje receno neznanje.



#38 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 February 2014 - 17:31

 Hoces da kazes da direktor Ikea-e zaposljava coveka u skladistu? I one pakere, i cistaca u kancelariji, i knjigovodju na 3cem spratu....

interesantno vidjenje, ili bolje receno neznanje.

 

Nego sta! Odradi on i citav employer branding (top-level expertise - sic!). A daktilografkinja (cutting-edge expertise, dabome!) sve to otkuca, provuce kroz gestetner i stavi na oglasnu tablu. To, naravno, kad se dogovore po rodjackoj i stranackoj liniji. <_<

 

Spoiler



#39 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 February 2014 - 17:38

Preporuka u kojoj je odlucujuca stranacka pripadnost nije preporuka. Isto vazi i za rodjacke i bilo koje slicnu ako kvalifikacije i strucnost guraju u drugi plan.



#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 February 2014 - 17:48

Preporuka u kojoj je odlucujuca stranacka pripadnost nije preporuka. Isto vazi i za rodjacke i bilo koje slicnu ako kvalifikacije i strucnost guraju u drugi plan.

Naravno, to ne treba ni ponavljati, ali networking to nije.



#41 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 February 2014 - 17:51

 

 Hoces da kazes da direktor Ikea-e zaposljava coveka u skladistu? I one pakere, i cistaca u kancelariji, i knjigovodju na 3cem spratu....

interesantno vidjenje, ili bolje receno neznanje.

 

Nego sta! Odradi on i citav employer branding (top-level expertise - sic!). A daktilografkinja (cutting-edge expertise, dabome!) sve to otkuca, provuce kroz gestetner i stavi na oglasnu tablu. To, naravno, kad se dogovore po rodjackoj i stranackoj liniji. <_<

 

 

Uvidjam prilicnu razliku izmedju cinicnog gornjeg i jasno izrecenog donjeg. Citanje sa vise paznje ukida potrebu za bilo kakvim cinizmom.

 

To rade sefovi na razlicitim nivoima, prema sopstvenim potrebama i nahodjenju. 



#42 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 February 2014 - 17:56

Uvidjam prilicnu razliku izmedju cinicnog gornjeg i jasno izrecenog donjeg. Citanje sa vise paznje ukida potrebu za bilo kakvim cinizmom.

 

Ma za tebe ne brinem! Videla sam da ti vredno citas svedske novine i uopste ne sumLJam da ih citas sa puno paznje.  ;)



#43 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 February 2014 - 17:56

Naravno, to ne treba ni ponavljati, ali networking to nije.

 

I ranije je naglaseno da nije ali da u srpskoj varijanti networking ima prilicno losu dimenziju. Nije ono sto bi trebalo da bude.  


Edited by ravnicar, 08 February 2014 - 18:03.


#44 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 08 February 2014 - 18:01

Ma za tebe ne brinem! Videla sam da ti vredno citas svedske novine i uopste ne sumLJam da ih citas sa puno paznje.  ;)

 

Ova slovna zamena bi bila... sta? Treba da mi ukaze na nesto?



#45 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 February 2014 - 18:08

I ranije je naglaseno nije ali da u srpskoj varijanti networking ima prilicno losu dimenziju. Nije ono sto bi trebalo da bude.  

Naravno, ali Vili pokusava da nas ubedi da je tako i u EU (tj Svedskoj) i da je to savrseno normalno, i networking izjednacuje sa nepotizmom i korupcijom.

 

Da je tako Svedska bi imala istu ekonomiju kao i Srbija.