Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstvena nega u Srbiji - sa koliko godina ste otpisani?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#31 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 16 January 2014 - 00:06

pišeš tendeciozno i bezveze. počeo si temu sa nekakvim pitanjem sa koliko godina ste otpisani a onda nisi napisao ni koliko godina je imao pacijent o kome govoriš - nije da je mnogo bitno, samo vinjetica koja pokazuje da je ustvari tvoj jedini cilj ovde bio ogovaranje i sakupljanje nekakve bande za linč - problem je što je ovo ipak ozbiljniji PDF u odnosu na slične, ovde ipak pišu i ljudi koji se profesionalno bave medicinom, tako da pristup reče mi jedan čoek na jednome mestu, prosto nema prodju.....

 

I vladan i ja smo prosto pokušavali da ti ukažemo da postoji i jedan drugi aspekt tvoje priče. Al to tebe malo interesuje -ti si jednostavno došao da tražiš povraćaj novca za nedovoljno kvalitetnu uslugu - Međutim to nije značilo i da će taj lekar posle operacije redovno posećivati pacijenta i informisati se i brinuti o njegovom stanju, naime nije se više pojavljivao.

Onda si bezobrazno generalizovao - Ali nije ni bitno ko je taj lekar, takvi su svi lekari jer je sistem napravljen tako da oni ako hoće mogu da odbiju da operišu pacijenta, ili da ga stave na listu za čekanje.

A na kraju si, naoružan internet znanjem medicine zaključio - Mada većina pacijenata koji boluju od kancera i tako umire vrlo brzo jer se operacije rade nestručno a lekova malo ima malo nema.

 

i kao da to nije najveće zlo nastavio si da se razmećeš interet pameću i da lupetaš gluposti - sumnjam u adekvatnu dijagnostiku jer se dijagnostika radi selektivno. Ne sprovode se sve neophodne pretrage jer nema dovoljno opreme

 

i ja i ostali smo samo pokušali da objektiviziramo tvoju priču. Al ne ide.

 

Prema tome - shvati ovo kako hoćeš - al u Srbiji sa 260e mesečno doprinosa za zdravstvo /i to ne plaća svako/ ne možeš da raučanaš na spektakularne usluge. Sa takvim izdavanjem, i u ovakvoj državi zdravstvo koje imamo je prosto perpetuum mobile.

 

Nazvali ste me ovde kriminalcem, drskim i bezobraznim, da patim od histerije koja je inače odlika ženskog roda, da okupljam bandu za linč, da sam nezadovoljan uslugom pa sada tražim pare nazad. I to iako ja ovde ni jednom rečju nisam nikoga vređao. Ja znam da vi sa ovakvim stavom pristupate i pacijentima i to je najgore od svega.

 

Ono što radim je oštra kritika zdravstvenog sistema a naslov je naravno provokativan da bi se ljudi malo zapitali i razmislili. Kritikujem lekare zato što su korumpirani kao što kritikujem popove zbog silovanja dece. Ne tvrdim da su svi isti ali sve dok popovi štite svoje pedofile i lekari svoju mafiju ja smatram da apsolutno imam pravo da ih stavim sve u isti koš.

 

Koliko godina ta osoba ima je kao što sam na kraju uvodnog teksta napisao nebitna stvar jer smatram da svaki čovek zaslužuje jednaku brigu, nezavisno od toga da li je dete, trudna žena ili star muškarac u pitanju.


Edited by Pauly Ester, 16 January 2014 - 00:14.


#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 16 January 2014 - 05:50

Upustio si se u nesto sto ne znas.

Koliko godina ima ta osoba kljucno je pitanje I prethodi svim drugim pitanjima; ono sto je moguce uraditi ako neko ima 40 godina, nije moguce uraditi ako ima 90.


Edited by vladan, 16 January 2014 - 05:53.


#33 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 January 2014 - 06:55

   .... Koliko godina ima ta osoba kljucno je pitanje I prethodi svim drugim pitanjima; ono sto je moguce uraditi ako neko ima 40 godina, nije moguce uraditi ako ima 90.

Samo bih se delimicno slozio - bitno je sveukupno psihofizicko stanje. U ekstremima, video sam veoma vitalnog pacijenta koji je u 88. dobio nova kolena (bilat. total knee replacement), a video sam i alkoholicare/narkomane kojima ni u 40-im vise nije bilo pomoci...

 

No ova tema, kao i par slicnih, me iritira jer izdvaja zdravstvo kao nesto odvojeno od ostatka drustva.

Otpada malter u ambulantama? Pa, otpada i u skolama i opstinskim zgradama...  Podmitljivi su lekari (ajd, neki %...)? Pa, podmitljivi su policajci, politicari i profesori! Nema para za zdravstvo? Pa, nema ni za puteve i zeleznicke pruge.

Zdravstveni radnici su bahati i nevaspitani - reci ce (i) ljudi cija deca se biju medjusobno, a ponekad biju i profesore...

 

Ne razumem, kako/zasto u drustvu koje je u sveopstem haosu ocekivati/traziti da bas zdravstvo bude besprekorno?



#34 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 16 January 2014 - 07:21

...

 

No ova tema, kao i par slicnih, me iritira jer izdvaja zdravstvo kao nesto odvojeno od ostatka drustva.

Otpada malter u ambulantama? Pa, otpada i u skolama i opstinskim zgradama...  Podmitljivi su lekari (ajd, neki %...)? Pa, podmitljivi su policajci, politicari i profesori! Nema para za zdravstvo? Pa, nema ni za puteve i zeleznicke pruge.

Zdravstveni radnici su bahati i nevaspitani - reci ce (i) ljudi cija deca se biju medjusobno, a ponekad biju i profesore...

 

Ne razumem, kako/zasto u drustvu koje je u sveopstem haosu ocekivati/traziti da bas zdravstvo bude besprekorno?

U čemu ti vidiš problem, na temi o medicini i zdravstvu se kritikuje stanje u zdravstvu? Treba li sad na ovoj temi da pišemo o pravosuđu, policiji, državnoj upravi, vladi, ministarstvima, ekonomiji... Ili se na drugim mestima, drugim temama možda piše afirmativno o tim drugim delatnostima pa treba da nam smeta što se samo zdravstvo kritikuje. 

Naravno, nismo svi medicinari, ne možemo da dajemo stručne ocene dijagnostike, toka lečenja, prepisane terapije, ali, moram li da budem doktor medicine da bi rekao da je traženje, uzimanje i iznuda mita kriminal, doduše i davanje, ali to nije tema samo za zdravstvo, da je maltretiranje pacijenata suvišnom administracijom neprihvatljivo, da su prljave čekaonice slika čitavog sistema. 

Ja mogu navesti više primera iz sopstvenog iskustva dobrog prijema od strane lekara i drugog osoblja u DZ i u bolnicama, ljubaznost, poštovanje, verujem i najbolju terapiju u datim okolnostima, to ne menja opštu sliku da sistem funkcioniše nakaradno, da se zbog nemara i neodgovornosti i životi gube, da se i postojeće, nedovoljna sredstva neracionalno troše.



#35 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 16 January 2014 - 08:35

Nazvali ste me ovde kriminalcem, drskim i bezobraznim, da patim od histerije koja je inače odlika ženskog roda, da okupljam bandu za linč, da sam nezadovoljan uslugom pa sada tražim pare nazad. I to iako ja ovde ni jednom rečju nisam nikoga vređao. Ja znam da vi sa ovakvim stavom pristupate i pacijentima i to je najgore od svega.

 

Ono što radim je oštra kritika zdravstvenog sistema a naslov je naravno provokativan da bi se ljudi malo zapitali i razmislili. Kritikujem lekare zato što su korumpirani kao što kritikujem popove zbog silovanja dece. Ne tvrdim da su svi isti ali sve dok popovi štite svoje pedofile i lekari svoju mafiju ja smatram da apsolutno imam pravo da ih stavim sve u isti koš.

 

Koliko godina ta osoba ima je kao što sam na kraju uvodnog teksta napisao nebitna stvar jer smatram da svaki čovek zaslužuje jednaku brigu, nezavisno od toga da li je dete, trudna žena ili star muškarac u pitanju.

 

vidi druže, teško da je kritika zdravstvenog sistema priča - lekari su loši. Bar nije objektivna kritika. Drugo, jebena ti je pozicija da pišeš o korupciji kad si i sam deo nje - juče ili preključe je bila vest da je uhapšen ginekolog iz Kikinde zbog mita, ali da su privedeni i oni koji su davali mito. Problem korupcije je dvosmerna ulica - dokle god bude bilo onih koji nude biće i onih koji primaju/traže. Ja ću ti iz iskustva reći i ovo - nikad nisam tražio ništa od pacijenata, a imam makar 3x mesečno situacije da mi se nude novci. Ili da upotrebim tvoju paralelu - ne možeš da kritikuješ popove zbog pedofilije a da se baviš podvodjenjem.

 

Korupcija u zdravstvu uglavnom nastane kad se ne poštuju pravila - kad ti se pregled ili operacija zakaže a ti ne želiš da sačekaš pa kreneš da tražiš krivinu. Evo da ti opet ilustrujem primerom - po novinama se godinama provlači pisanje o ugradnji veštačkih kukova - a da niko objektivno pojma nema/niti ga interesuje kakvi su pacijenti kojima se ugradjuju kukovi - kad ovo kažem mislim, da li uopšte ima smisla tako teška operacija, da li su zdravstveno sposobni da prežive tu proceduru itd itd. Ja sam svojevremeno radio UZ dojki ženi koja ima 88 godina. Pregled koji je potpuno i apsolutno besmislen. Da ne pričam koliko skenera radimo zbog migrena, neuroza itd itd.....da ne pominjem koliko se samo antibiotika prepisuje deci zbog virusnih infekcija, ili koliko se samo uputa deli specijalistima potpuno bezveze,..........to je pritisak pacijenata kome srpsko zdravstvo ne može na žalost da se odupre. Pa se onda pravila i kriterijumi krive i obilaze - i tu se onda stvara anarhija i haos u kome pojedini dobro plivaju.



#36 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 16 January 2014 - 11:28

vidi druže, teško da je kritika zdravstvenog sistema priča - lekari su loši. Bar nije objektivna kritika. Drugo, jebena ti je pozicija da pišeš o korupciji kad si i sam deo nje - juče ili preključe je bila vest da je uhapšen ginekolog iz Kikinde zbog mita, ali da su privedeni i oni koji su davali mito. 

 

Ko kaže uopšte da sam ja dao mito? 



#37 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 16 January 2014 - 11:49

Ko kaže uopšte da sam ja dao mito?


A pa izvini, ja sam iz tvog uvodnog posta shvatio da ste lekaru platili 2500e da operiše.

#38 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 16 January 2014 - 17:39

U čemu ti vidiš problem, na temi o medicini i zdravstvu se kritikuje stanje u zdravstvu?    ....

Tvoj citav post je korektan, iz perspektive pacijenta.
I naravno, problem je u sistemu.

 

Moja zamerka se odnosi na to da su mnogi ljudi skloni tome da osude sve/vecinu/neki % zdravstvenih radnika, ne shvatajuci koliko i sami zdravstveni radnici imaju teskoca sa tim sistemom. Zato se desava da pacijenti osudju lekara licno, ne znajuci da ovaj nema opreme, lekova, podatke ili vec nesto.

 

Uz svu osudu necasnih, nepostenih i aljkavih pojedinaca, ja branim struku (struke - sve koji se i sami bakcu sa sistemom) od en general napada. Imam srecu da zivim u relativno dobro organizovanom drustvu, a iz domovine cujem prituzbe ne samo od pacijenata, nego i od kolega.