Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstvena nega u Srbiji - sa koliko godina ste otpisani?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 12 January 2014 - 16:50

Ovo nije šala pitanje nego real life. Skoro je preminuo jedan moj rođak (da ga tako nazovem). Prvo nisu hteli da ga operišu, zatim je 2.500 evra u koverti stavljenih po instrukciji ispod novina koje se nalaze na stolu u kancelariji lekara uz komentar "to je samo sitnica" uklonilo taj problem. Međutim to nije značilo i da će taj lekar posle operacije redovno posećivati pacijenta i informisati se i brinuti o njegovom stanju, naime nije se više pojavljivao. Ali nije ni bitno ko je taj lekar, takvi su svi lekari jer je sistem napravljen tako da oni ako hoće mogu da odbiju da operišu pacijenta, ili da ga stave na listu za čekanje. Mada većina pacijenata koji boluju od kancera i tako umire vrlo brzo jer se operacije rade nestručno a lekova malo ima malo nema. Bilo bi interesantno videti procenat pacijenata koji prežive prvih pet godina nakon terapije u poređenju sa nekim zapadnim zemljama.

 

Uglavnom nekoliko meseci posle operacije nakon početnog oporavka došlo je do naglog pogoršanja stanja (sada van bolnice u kućnim uslovima). Usledio je bezbroj pokušaja poziva Kameničkog instituta telefonom gde niko nije dizao slušalicu, nekih privatnih doktora koji nisu mogli ništa drugo da učine nego da daju savete kome se obratiti itd. U više navrata zvali smo hitnu službu koja je nakon upita o godištu bolesnika samo davala dijagnoze preko telefona, da bi na kraju izašla i dala ampule morfijuma. Da li je to zasluženi kraj jednog čoveka koji je ceo život radio i plaćao zdravstveno i socijalno osiguranje? Dakle kad ti treba operacija moraš da platiš, kad si na samrti - snađi se.

 

Nestručni ljudi koji brinu o teškim bolesnicima u kućnim uslovima imaju posle tog iskustva teške posledice, javljaju se anksioznost i razna fizička oboljenja.

 

Da li uopšte mi građani treba da odgovaramo na pitanje hitne službe koliko godina ima neki bolesnik? I da li je etički da oni postavljaju takvo pitanje? Dakle sa koliko godina država jednog bolesnika prepušta sudbini odn. kada ga na teret preuzimaju prijatelji, rođaci, ljudi koji su mu bliski? I šta biva sa ljudima koji nemaju nikog?



#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 January 2014 - 18:07

Godine pacijenta ne smeju da budu inicijalni kriterijum, mada mogu da uticu na indikaciju za velike operacije.

Nije eticki (niti ekonomski) opravdano operisati pacijenta, koji se blizi terminalnoj fazi maligne bolesti.

Mito je sasvim drugi problem I zasluzuje odgovarajucu sankciju.

Ako pacijent boluje od terminalne faze maligne bolesti, a eventualni bol se moze resavati u kuci, onda ne postoji indikacija za prijem u bolnicu - bolnice nisu mesta za umiranje.



#3 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 12 January 2014 - 19:30

Ok, ne bih da se upuštam u raspravu ako pročitaš tekst videćeš da ovaj argument sa terminalnom fazom ne stoji jer je operacija izvršena. Ali znaš šta vama medicinskim radnicima najviše nedostaje pored savremenih dijagnostičkih metoda i metoda lečenja? Nedostaje vam ljudskosti, pravi pristup pacijentu. Ovaj komentar "bolnice nisu mesta za umiranje" je prava slika načina razmišljanja. Vi odlučujete o tome ko će se lečiti, ko neće i gde će umreti.



#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 12 January 2014 - 21:51

To je nakaradni stav u Srbiji da covek treba da umre u bolnici.

Bolnice su mesto gde se ljudi lece, da bi se izlecili, a ne mesta za umiranje.

Postoji na zapadu posebna vrsta ustanova (hospice), gde se pacijentima sa neizlecivim bolestima u zavrsnoj fazi ukazuje sva moguca paznja I nega, ali se oni tamo ne lece.

Generalno je prihvaceno da je najhumnije da covek, ako je to ikako moguce, svoj zivot zavrsi tamo gde ga je I ziveo, okruzen onim osobama koje su ga I inace okruzivale celog zivota.



#5 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 12 January 2014 - 22:57

Vladane ja razumem da bolnica nije mesto za umiranje. Ja pre svega govorim o lečenju, naravno obično ako se ljudi ne leče dolazi je li do smrti.

 

I ja radim, nije medicina u pitanju ali radim sa ljudima stalno. Uvek se trudim da oni koji izadju kroz moja vrata ne odu nezadovoljni bez odgovora na pitanja koja mi postave. Dođu mi penzioneri, sede pola sata i pričaju mi o stvarima koje nemaju veze sa mojim poslom pa okrenem neki telefon za njih, pozovem prijatelja advokata, uputim ih na socijalno, nazovem da pitam da li su uspeli da reše problem. 

 

Desilo mi se jednom da me klijent besno nazvao jer sam po njegovom mišljenju napravio grešku, pokušavao sam telefonom da mu objasnim da nije u pravu ali je tražio da uradim ispravku zbog čega sam celo pre podne izgubio. Uz tu ispravku sam poslao pismo sa detaljnim objašnjenjem i na kraju dobio izvinjenje i preporuku za drugi posao.

 

I druga stvar je radna okolina, ne možeš da dođeš kod mene na moj teren i da se ponašaš nekulturno i nadmeno. Nije se desilo. Kad uđem u bolnicu pitam se hoće li iza ćoška iskočiti neki partizan. Sve je ofucano, prljavo, nećeš videti ni trunkicu čovečnosti u smislu neke slike, sveća. Tamo dolaze ljudi samo da otaljaju svoju smenu i vrate se kući.



#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2014 - 07:13

To kako bolnice izgledaju iznutra slika je drustva, kakvo je ono, a I materijalnih mogucnosti.



#7 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 January 2014 - 17:48

Ovo nije šala pitanje nego real life.   ....

Osnovni problem je sto uvodni post izjednacuje zdravstvenu negu i odnose u drustvu, a to nije isto.

 

Postoje ljudi koji su dobili vrhunsku zdravstvenu negu u Srbiji - dakle, postoji. A postoje i ljudi koji su je trebali - ali nisu dobili. A nisu je dobili zbog drustvenih odnosa, ne zbog nege.



#8 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 14 January 2014 - 21:18

postoji i institucija hospisa, koja, koliko je meni poznato, samo u Srbiji nikako da zaživi - za neupućene, radi se o ustanovama koje se staraju o terminalnim pacijentima.

 

elem

 

 

Ovo nije šala pitanje nego real life. Skoro je preminuo jedan moj rođak (da ga tako nazovem). Prvo nisu hteli da ga operišu, zatim je 2.500 evra u koverti stavljenih po instrukciji ispod novina koje se nalaze na stolu u kancelariji lekara uz komentar "to je samo sitnica" uklonilo taj problem. Međutim to nije značilo i da će taj lekar posle operacije redovno posećivati pacijenta i informisati se i brinuti o njegovom stanju, naime nije se više pojavljivao. Ali nije ni bitno ko je taj lekar, takvi su svi lekari jer je sistem napravljen tako da oni ako hoće mogu da odbiju da operišu pacijenta, ili da ga stave na listu za čekanje. Mada većina pacijenata koji boluju od kancera i tako umire vrlo brzo jer se operacije rade nestručno a lekova malo ima malo nema. Bilo bi interesantno videti procenat pacijenata koji prežive prvih pet godina nakon terapije u poređenju sa nekim zapadnim zemljama.

 

 

a zašto lekari nisu hteli da operišu pacijenta odmah? Jel karcinom proglašen za inoperabilan? ili su postojale neke kontraindikacije za operaciju? Ili je stavljen na listu čekanja? Ili nešto četvrto?


Edited by steins, 14 January 2014 - 21:18.


#9 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 January 2014 - 21:55

Prica o 2500 eura za operaciju, koja zapravo, po svemu sudeci nije ni bila indikovana, pripada domenu rekla - kazala. Covek u nju moze, ali I ne mora da veruje. Ako je tacno, porodica je bila duzna da prijavi kriminalno postupanje lekara. Neprijavljivanjem, podelila je kriminalnu odgovornost sa lekarom.

Prica o tome kako bolesnici operisani od malignoma brzo umiru jer su operacije nestrucno uradjene drskost je I bezobrazluk I nista vise.



#10 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 14 January 2014 - 22:37

Ja verujem u tu priču oko 2500e, na žalost. Imao sam sličnu situaciju letos kada je moj prijatelj odradio potpuno besmisleni operaciju, kad sam ga pitao za razlog zbog koga je operisao inoperabilni tumor rekao mi je da nije mogao da izdrži pritisak porodice. Posto poznajem obe strane znam da nije bio novac u pitanju. Takodje znam da na Banjici operacija košta 2000e-što je najgore uglavnom su u pitanju operacije koje mogu da se odrade u gotovo svakoj opstoj bolnici.
Rekao sam ovde što puta i ponovicu - uverenje da se kovertom kupuje garancija za bilo šta je ogromna i tragična zabluda.

Edited by steins, 14 January 2014 - 22:37.


#11 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 14 January 2014 - 23:02

Prica o 2500 eura za operaciju, koja zapravo, po svemu sudeci nije ni bila indikovana, pripada domenu rekla - kazala. Covek u nju moze, ali I ne mora da veruje. Ako je tacno, porodica je bila duzna da prijavi kriminalno postupanje lekara. Neprijavljivanjem, podelila je kriminalnu odgovornost sa lekarom.

Prica o tome kako bolesnici operisani od malignoma brzo umiru jer su operacije nestrucno uradjene drskost je I bezobrazluk I nista vise.

 

Ti već znaš u kojoj fazi je bila bolest, već si me nazvao i kriminalcem i drskim i bezobraznim. Evo ja se tresem od straha. Ali to je ta škola! Prvo efikasno odj***ti i radi profilakse ućutkati. Samo malo si se zabunio druškane nije ovo tvoja bolnica nego forum. 

 

Tebi je vidim ovde sve lepo i potaman, pa uživaj i čekaj dan kada će te takvi i slični tebi gaziti.

 

EHCI-Euro-Health-Consumer-Index-2012-Eur

 

infant-deaths-2010.gif



#12 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 14 January 2014 - 23:34

Ja jedino mogu da ponovim da u pricu o 2500 eura mozemo, ali I ne moramo da verujemo, a ako je istinita, onda su clanovi porodice saucesnici u kriminalu, jer ga nisu prijavili.

Takodje, samo mogu da ponovim da je prica kako bolesnici operisani od malignih bolesti brzo po operaciji umiru zbog nestrucno izvedenih operacija najobicnija drskost, bezobrazluk I svinjarija.

A ostalo napisano popularno bi se nazvalo histerijom - nekada se verovalo da je to tipicni zenski poremecaj, ali imamo cesto priliku da se uverimo koliko je tu psihijatrija gresila.



#13 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 14 January 2014 - 23:48

Ja jedino mogu da ponovim da u pricu o 2500 eura mozemo, ali I ne moramo da verujemo, a ako je istinita, onda su clanovi porodice saucesnici u kriminalu, jer ga nisu prijavili.

Takodje, samo mogu da ponovim da je prica kako bolesnici operisani od malignih bolesti brzo po operaciji umiru zbog nestrucno izvedenih operacija najobicnija drskost, bezobrazluk I svinjarija.

A ostalo napisano popularno bi se nazvalo histerijom - nekada se verovalo da je to tipicni zenski poremecaj, ali imamo cesto priliku da se uverimo koliko je tu psihijatrija gresila.

 

Aj mi samo molim te objasni kako su članovi porodice saučesnici u kriminalu?

 

Sad smo dodali svinjarija i da sam lud i da su sve žene poremećene. 

 

Ja se sada maksimalno trudim da nastavim razumnu konverzaciju sa tobom, ali gorim. Generalno - sumnjam u adekvatnu dijagnostiku jer se dijagnostika radi selektivno. Ne sprovode se sve neophodne pretrage jer nema dovoljno opreme, ali na tvoju žalost moram da dodam da lekari ne posvećuju ni dovoljno pažnje. Na kraju kada simptomi postanu toliko jasni da ti ne treba nikakav stručnjak da ustanoviš šta ti fali obično bude kasno. Druga stvar je što je terapija više puta izostavljena jer nije bilo citostatika, ako mi ne verujes pročitaj novine.

 

Ja mislim da ovo vrlo tačno opisuje naš zdravstveni sistem:

 

"The Serbian healthcare system today is a set of made up actions targeted at creating a delusion of well-developed system of primary, secondary and tertiary care centers." McCarthy

 

"The culture of healthcare in Serbia may be considered very corrupt. Self care is mainly practiced when a patient is already ill versus as a preventative measure. Care is usually sought from healthcare professionals such as doctors or nurses where bribes are commonly expected, but some folk medications are used such as teas, vinegar, herbs and vitamins." Hjelm Nyberg


Edited by Pauly Ester, 15 January 2014 - 00:37.


#14 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 January 2014 - 02:27

   ....  "The Serbian healthcaresystem today is a set of made up actions targeted at creating a delusion of well-developed system   ....

............

"The culture of healthcare in Serbia may be considered very corrupt.    ....

(precrtao, boldovao ja)

 

Zasto izdvajati zdravstvo?



#15 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 15 January 2014 - 03:34

Ja sam u poduzem vremenskom periodu skupio fino iskustvo sa zdravstvenim sistemom Srbije zbog clana porodice.

 

Zakljucak:

- Domovi zdravlja: - jako lose i tu je zasigurno najveci problem.

- KCV: - Uglavnom pozitvni iskustva, ljubazni i profesionalni.

- Institut u Kamenici - jako ljubazni i jako profesionalni (kardiologija)

 

- Privatnici: - razlicita iskustva.

- Apoteke: - razlicita iskustva, jer se neki ljekovi tesko nabavljaju.

 

Sve sam obavio bez ikakve veze ili da sam nekom dao pare ili nesto slicno. Sve unutar sistema i mogu slobodno da kazem da se za neko mito apsolutno nista ne kupuje, osim eventualno malo paznje. Zdravstveni sistem je tako osimisljen da za tu neku dijagnozu, sam sistem te uvijek gura ka nadleznoj instituciji.

 

U konkretnom primjeru kojim je zapoceta tema je pravo pitanje zasto pacijenta u prvom slucaju nisu htjeli operisati. Znam da je tesko ovo sto cu sad da kazem, ali, mozda je to bila ispravna odluka?