Jump to content


Photo
- - - - -

postdoc research


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 CaetanoVeloso

CaetanoVeloso
  • Members
  • 13 posts

Posted 10 January 2014 - 22:47

Hteo bih da se prijavim na uni u Svajcarskoj.Da li je neko vec pisao?Na netu ima svasta,svakojakih primera,te ovoliko strana te onoliko.Ne znam i kolko detaljan treba da budem.



#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 January 2014 - 05:52

Hteo bih da se prijavim na uni u Svajcarskoj.Da li je neko vec pisao?Na netu ima svasta,svakojakih primera,te ovoliko strana te onoliko.Ne znam i kolko detaljan treba da budem.

Pa sad, ovako bez ikakvih informacija kako si dao, zbilja je tesko dati ikakav savet... Koja oblast, kolika grupa, jesi li kontaktirao nekoga na toj instituciji, koliko si mlad/star, itd. isl. Ne zaboravi da je postdoc nuzno VRLO KONKRETAN, tj. ides kod osobe A, da bi radio B, predvidjas ishode C, D, ili E, ocekujes F para. ;)



#3 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 11 January 2014 - 15:36

koliko si mlad/star

 

Mislite, koje je osoba dobi? Da bas ne postavljamo u takve, specificne, okvire?

Jer na zapadu pitati tako nesto je ravno tabuu i ne bi bas bilo politicki korektno  ;)

Sve zavisi od sposobnosti i individualnih interesovanja. A starost je zaista sporedna. U svakom slucaju.

 

edit: Naprotiv.


Edited by lubli, 11 January 2014 - 15:37.


#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 January 2014 - 16:30

Od tvog godista zavisi poneka stvar, recimo tvoja ocekivanja po pitanju honorara i smestaja. Nije svejedno da li si potencijalni postdok od 25 g kome ne smeta da zivi u studentskom domu sa cimerima ili postdok od 40 godina sa porodicom.

 

No, nevezano za uzrast, jako je bitno za koju oblast se interesujes.



#5 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 11 January 2014 - 17:17

Od tvog godista zavisi poneka stvar, recimo tvoja ocekivanja po pitanju honorara i smestaja. Nije svejedno da li si potencijalni postdok od 25 g kome ne smeta da zivi u studentskom domu sa cimerima ili postdok od 40 godina sa porodicom.

 

 

Ocekivanja su jedno.

Odnos, generalni, prema licnom izjasnjavanju godina/porekla/i ostalog, su samo licna i ne ulaze u polje da li je osoba sposobna da se na toj osnovi kvalifikuje za nesto (odredjenu poziciju ili sl., pogotovo, ako je u pitanju studiranje), ili ne. A to je vec nesto drugo.

Slozicete se, mozda?



#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 January 2014 - 17:54

Ocekivanja su jedno.

Odnos, generalni, prema licnom izjasnjavanju godina/porekla/i ostalog, su samo licna i ne ulaze u polje da li je osoba sposobna da se na toj osnovi kvalifikuje za nesto (odredjenu poziciju ili sl., pogotovo, ako je u pitanju studiranje), ili ne. A to je vec nesto drugo.

Slozicete se, mozda?

Slozicu se svakako. Ali i ti ces se sloziti da nam nisi dao nikakve druge detalje, npr. naucnu oblast.

 

[Edit]; Da dopunim. Verujem da te Schred nije pitao za godiste zato da bi narusio na bilo koji nacin tvoju privatnost, ili zato sto bi to bila stavka u nekom upitniku, vec pre svega iz razloga koje sam ja naveo.

 

Pored toga, bez obzira na svu mogucu politicku korektnost, na nekim projektima mogu ocekivati, "mlade i sveze doktore", "bez obaveza", koji ce se potpuno posvetiti projektu zajedno sa doktorantima i drugim saradnicima.


Edited by tomas.hokenberi, 11 January 2014 - 18:54.


#7 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 12 January 2014 - 01:17

Slozicu se svakako. Ali i ti ces se sloziti da nam nisi dao nikakve druge detalje, npr. naucnu oblast.

 

Nisam razumela bas najbolje, o kakvim detaljima je rec? Dob bi bila bitna mozda jedino u, ne znam, baletsko-igrackoj oblasti  ;)

Samo da preciziram, moje iskustvo nije vezano za postdoc (ali jeste, donekle, za prosvetu).

 

[Edit]; Da dopunim. Verujem da te Schred nije pitao za godiste zato da bi narusio na bilo koji nacin tvoju privatnost, ili zato sto bi to bila stavka u nekom upitniku, vec pre svega iz razloga koje sam ja naveo.

 

Mozda nisam najbolje shvatila. Ako je Schrodinger mislio na to da je dob faktor kojeg se uzima u obzir kada se odlucuje na odredjeni korak, onda se izvinjavam, jer je bila greska u razumevanju s moje strane.

Meni je delovalo da je rec o tome da se to (dob) uzima u obzir pri selekciji, a to naravno, ne bi smelo da bude slucaj.

 

 

Pored toga, bez obzira na svu mogucu politicku korektnost, na nekim projektima mogu ocekivati, "mlade i sveze doktore", "bez obaveza", koji ce se potpuno posvetiti projektu zajedno sa doktorantima i drugim saradnicima.

 

Pritajene diskriminacije su cesto prisutne, nazalost. A i ljudski faktor. 



#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 January 2014 - 03:30

Nisam razumela bas najbolje, o kakvim detaljima je rec? Dob bi bila bitna mozda jedino u, ne znam, baletsko-igrackoj oblasti  ;)

Samo da preciziram, moje iskustvo nije vezano za postdoc (ali jeste, donekle, za prosvetu).

Moram samo da pomenem da vrlo duboko gresite u pogledu eligibility za vecinu postdoc grantova. Osobe koje se smatraju suvise starim u smislu da im je u CV navedeno da su doktorirale pre vise od 6-9 godina generalno NISU eligible za vecinu postdoc grantova. Cak i ako formalno jesu, kontakt osoba ce vam ljubazno staviti do znanja da to nije slucaj. Razloga ima dosta, a najsnazniji je taj da, bas kao i za upis u graduate school, smatra se da ako niste uspeli u 6-8 godina da nadjete stalni posao (ili tenure-track position ili neki tzv. hard research money, as opposed to soft money od privremenih grantova) da nesto kod vas "ne stima". Ima, naravno, dosta izuzetaka od tog pravila - izuzeci su, recimo, ljudi kojima u CV-u pise da su bili angazovani na drzavnim funkcijama, da su radili classified research, koji dokazu da su imali medical reasons, etc. etc. Ali "rupe" u CV-u, u smislu da se ili niste angazovali ili ste imali vise od jednog, najvise dva postdoca pre prelaska na stalni posao, se itekako gledaju lose i predstavljaju de facto, ako mozda i ne de iure razlog zasto je mnogo teze biti primljen sa vise godina. A takve rupe mozete imati samo ako imate vise godina, ne manje. Dakle, ageism ne samo da nije tabu, nego je -nazalost - vrlo aktuelna realnost u akademskoj zajednici, i to verovatno u fizici i vise nego u baletu...



#9 CaetanoVeloso

CaetanoVeloso
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 January 2014 - 23:04

Pre koji dan sam napunio 38 god,a osecam se kao da imam duplo manje.Inace radi se o computational physics da ne ulazim u detalje.Obavesticu vas da li su me primili.



#10 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 12 January 2014 - 23:52

Moram samo da pomenem da vrlo duboko gresite u pogledu eligibility za vecinu postdoc grantova. Osobe koje se smatraju suvise starim u smislu da im je u CV navedeno da su doktorirale pre vise od 6-9 godina generalno NISU eligible za vecinu postdoc grantova. Cak i ako formalno jesu, kontakt osoba ce vam ljubazno staviti do znanja da to nije slucaj. Razloga ima dosta, a najsnazniji je taj da, bas kao i za upis u graduate school, smatra se da ako niste uspeli u 6-8 godina da nadjete stalni posao (ili tenure-track position ili neki tzv. hard research money, as opposed to soft money od privremenih grantova) da nesto kod vas "ne stima". Ima, naravno, dosta izuzetaka od tog pravila - izuzeci su, recimo, ljudi kojima u CV-u pise da su bili angazovani na drzavnim funkcijama, da su radili classified research, koji dokazu da su imali medical reasons, etc. etc. Ali "rupe" u CV-u, u smislu da se ili niste angazovali ili ste imali vise od jednog, najvise dva postdoca pre prelaska na stalni posao, se itekako gledaju lose i predstavljaju de facto, ako mozda i ne de iure razlog zasto je mnogo teze biti primljen sa vise godina. A takve rupe mozete imati samo ako imate vise godina, ne manje. Dakle, ageism ne samo da nije tabu, nego je -nazalost - vrlo aktuelna realnost u akademskoj zajednici, i to verovatno u fizici i vise nego u baletu...

 

Dakle, dobra vest za baletsku oblast!  ;)

 

Ne znam, zaista, kao sto rekoh, nemam licno iskustvo vezano za postdoc, a bolje da se ne uplicem u pricu bazirano na rekla-kazala.

Oprostite, samo malo zalutah u Panteon.

 

p.s. srecno, CaetanoVeloso!



#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 January 2014 - 00:25


Oprostite, samo malo zalutah u Panteon.

Cemu to tacno? Pa sasvim opusteno diskutujemo...

 

 

p.s. srecno, CaetanoVeloso!

Svakako, best of luck! :+1:



#12 lubli

lubli
  • Members
  • 565 posts

Posted 13 January 2014 - 00:42

Cemu to tacno? Pa sasvim opusteno diskutujemo...

 

Ma jasno, samo mala sala  :)