Jump to content

Photo
- - - - -

POLJOPRIVREDA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 13 February 2014 - 10:39

Zapanjila me je brojka od skoro milion hektara neobradjene zemlje danas u Srbiji... a svi znamo da je Holandija sa tim istim brojem obradjene zemlje najveci izvoznik hrane u Evropi. Da je vlada kojim slucajem dala poljoprivredniku 10 000 evra po svakom zaposlenom u stocarstvu, zemljoradnji, da su dali subvencije poljoprivredniku za mehanizaciju... pokrenuli bi citav niz domacih fabrika ( IMT, Rakovicu ) i svakako bi ulaganja u srpsku zemlju i poljoprivredu dala rezultate i profit za dve godine. jos postoji sansa za tako nesto, osim ako nova vlada ne pocne masovno da prodaje zemlju strancima, ulaganje u "lesnike" danasnjeg ministra mi je najblaze receno igrarija.... Stocni fond devastiran ali nam zato stizu lesnici. Zalosno je da su nam pogledi u poljoprivredi tako skuceni. Sela polako ali sigurno izumiru i ako se neko ne pozove razumu i pameti, uvozicemo i psenicu i sljive i maline ....

Edited by veciti putnik 2, 13 February 2014 - 10:40.

#17 Dolly Buster

Dolly Buster
  • Members
  • 209 posts

Posted 13 February 2014 - 16:13

Srbija se oslanja na zamisao da će 2022. ući u EU, i tada početi da dobija džeparac za nerazvijene članice.

Znači cela koncepcija Republike je da jednog dana postane socijalni slučaj.

Nadam se da će i ta ambicija propasti, jer ovo glasačko telo ne zaslužuje bolji život.

#18 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 16 February 2014 - 16:44

Podatak da Srbija ima 3.5 miliona svinja a Holandija 12 miliona... kolika je nauka potrebna za uzgajanje i vodjenje farme svinja.?

#19 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 16 February 2014 - 17:00

Podatak da Srbija ima 3.5 miliona svinja a Holandija 12 miliona... kolika je nauka potrebna za uzgajanje i vodjenje farme svinja.?

Pa treba mnogo. Ne treba naučnik da vodi farmu ali je potrebno da se primeni znanje, standardi, treba da proizvodnja bude isplativa, precizno planirana. Šta ako se proizvede par miliona svinja a tržište ne može da ih primi, ako se hrane 5 dana duže, ode zarada. Isto je i sa drugim proizvodima, ratarstvom, voćarstvom. Treba optimizovati troškove, maksimizovati kvalitet, imati sigurno tržište.

#20 sizzling

sizzling
  • Banned
  • 2,497 posts

Posted 17 February 2014 - 15:00

kako nas ministar samo lepo zna da cita... kao pismeni iz osnovne skole ... TV D 2

Druze Veciti!

mislim da ste i ti i ministar u jednoj velikoj zabludi.

U zemlji gde ne postoje subvencije, a istovremeno postoje kreditne kamate od 10% ++, ne moze biti govora o bilo kakvom razvoju.

Ako jos ovde dodas da od strane zakonodavca nije regulisan zakon o privatnom konkursu onda i ne treba da cudi sto ne postoji nikakva zelja za poslovanjem.

Jedino cime bi uspesno mogli da poslujemo kod ovakvih kamata bi mogla biti samo neka usluzna delatnost koja ne zahteva neke velike kapitalne investicije, ostalo nista.

Ko jos danas razvija poljoprivredu u velikom stilu? Samo Belorusija.

Ni oni to ne bi mogli da nemaju unapred zagarantovano trziste za sve ono sto proizvedu, a kao jedina suverena drzava u Evropi oni sami sebi kreiraju poslovni ambijent i ulazu ogromna sredstva u poljoprivredu. To u Srbiji bi bilo nemoguce iz nedostatka politickog suvereniteta pre svega.

#21 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 17 February 2014 - 18:05

http://www.b92.net/b...7&nav_id=813146

evo jednog dobrog pokusaja da se poljoprivredna mehanizacija obnovi a i fabrika IMT-a ozivi. Ako ovde drzava ne vidi interes onda smo stvarno za dobos.

#22 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 18 February 2014 - 11:30

"Српска пољопривреда и прехрамбена индустрија 2013. су извезли за 2,1 милијарду евра. Колики је то домет можда најбоље сведочи податак да је вредност извоза холандског аграра у истој години достигла 79 милијарди евра. Бар тако је саопштила њихова министарка пољопривреде"

Ko zapravo koci nasu poljoprivredu?

#23 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 10 April 2014 - 11:37

Izgleda da borba protiv tajkuna i mafije ima efekta. Vojin Lazarevic je verovatno nateran na ovaj potez.

Nemam nista protiv, mislim da je Al Dahra mnogo ozbiljniji igrac od ovih nasih mafijasa.

Vojin Lazarević prodao akcije

ŠANSA ZA SRPSKI AGRAR: Al Dahra preuzela 51 odsto Rudnap grupe!

http://www.kurir-inf...-clanak-1316459

#24 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 April 2014 - 12:48

Izgleda da borba protiv tajkuna i mafije ima efekta. Vojin Lazarevic je verovatno nateran na ovaj potez.

Nemam nista protiv, mislim da je Al Dahra mnogo ozbiljniji igrac od ovih nasih mafijasa.

Vojin Lazarević prodao akcije

ŠANSA ZA SRPSKI AGRAR: Al Dahra preuzela 51 odsto Rudnap grupe!

http://www.kurir-inf...-clanak-1316459

Pa nije 51% od Rudnap Grupe vec 51% od "Rudnap agrar"

#25 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 10 April 2014 - 13:18

U ovoj nazovi drzavi samo 3 coveka otkupljuju suncokret. Sto nuzno i ne mora da bude bas toliko lose, sve dok ne pogledamo ko su ti ljudi. Sve ovo sa Arapima je sporedno dok se ne pregleda poslovanje recimo ,,gospode" Kostica i Matijevica. A za to je potrebna politicka volja.

Ja sam kao neki perspektivni student poljoprivrede, a sto vise ucim i pratim situaciju i stanje u srbiji, sve mi je mucnije da o njoj bilo sta napisem..... :(

#26 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 21 June 2014 - 03:59

http://www.b92.net/z...6&nav_id=862303

Da li ćemo uzgajati povrće na Marsu?

Nema veze sa srbijanskom poljoprivredom, no svakako, mali korak za krompir, ali mozda veliki za svemirsko povrtarstvo.... :)

#27 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 30 November 2014 - 22:38