Jump to content


Photo
- - - - -

Praznici, datumi, osećaji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 25 December 2013 - 19:57

Evo novogodisnje ludnice.

 

A ja se pitam, sta to i kome znaci?

 

Kao klinac, nekako se maglovito secam, budio sam se sa nekakvim osecajem ushicenja - bog te maz'o, Nova Godina je!

A onda je proslo.

 

Otac je bio u zdravstvu i bio i dezuran. Pa je meni vec rano bio "vikend" kad je tata bio kod kuce, a ne "po kalendaru."

Onda, iselio sam. I, najednom, ljudi se odusevljavaju, prezderavaju, opijaju i slave - na datume koji meni, odraslom drugde, nista ne znace. Kao ni njima neki meni znacajni datumi.

 

Mozda sam ja cudan, no izgubio sam osecaj za datume. Do te mere da mi ni licni datumi nista ne znace, samom cifrom.

Recimo, ponekad iznenadim zenu nekim gestom, donesem cvece ili spravim neko jelo - a nikakve veze ni sa cim. Sam od sebe. No, mozda (imajuci probleme na poslu ili ko zna zasto) preskocim godisnjicu braka ili neki praznik.

Desi mi se da u prolasku gradom na odlasku s posla kupim cvece, prodjem kraj prijateljice, dam joj buket i kazem "srecan ti cetvrtak!" a da da veze nema ni sa cime.

 

Rodjendane vec odavno ne obelezavam - nije prakticno, padaju sredinom nedelje. A pravim zabave/rostiljaciju vikendom, kad se mozemo okupiti.

 

Pa, pitanje:

 

da li vama datumi nesto znace, i zasto?


Edited by zoran59, 25 December 2013 - 19:57.


#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 25 December 2013 - 20:06

Meni još samo godišnjica početka zabavljanja sa dragom nešto znači jer nam je oboma taj dan bio poseban.

Ostalo... kako kad. Zavisi od životnih okolnosti u kojim ih dočekujem i ljudi koji me u tom trenutku okružuju.

Nove godine su se pretvorile u opšte divljaštvo.



#3 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 25 December 2013 - 20:20

Ne znam, Zorane, šta bih ti rekao, pade mi na pamet stih Branka Miljkovića...

 

Zagledani svi su u lažljivo vreme na zidu...

 

NG ne podnosim iz mnogo razloga. Što se rođendana tiče, odlične smernice mi je dao veliki Arthur C. Clarke. Rekao je, otprilike, da je čovek prestar za slavljenje rođendana kada svećice za tortu postanu skuplje od same torte. :)

 

Sve to usiljeno veselje i divljanje me po pravilu baca u Grinch mode...



#4 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 25 December 2013 - 21:47

Ne vidim nista lose u obelezavanju vaznih datuma u nasem zivotu.  Zasto je ruzno proslaviti rodjendan sa nama dragim ljudima?  Po meni je to neki licni dan. Ne kazem da treba praviti festu, ali podeliti  lepe trenutke sa bliskim ljudima je lepo. Isto mislim i za godisnjicu braka. Zar nije lepo otici na rucak, u neki prijatan restoran, sa voljenom osobom i u lepoj atmosferi obeleziti dan, koji je svojevremeno bio i te kako bitan za nas.  Deciji rodjendani se obelezavaju, jer predstavljaju radost za decu, a roditeljima je zadovoljstvo kada vide svoju decu srecnu.  Ne kazem da sve to ne moze da se radi i ne vezano za odredjeni datum, ali je ipak lepo kada znamo da smo odredjeni dan posvetili odredjenom dogadjaju u nasem zivotu.

 

Za masovne praznike kao sto NG mnogo zavisi i od godina.  Mladost cini svoje, sve je lepo, sve je veselo. S godinama jenjava zelja za nekim ludim provodom, sve se desava u krugu bliskih prijatelja, rodbine i porodice. Medjutim, ima i to neku svoju lepotu.  Sitni pokloncici paznje radi, malo svecanija atmosfera u kuci (jelka i druga dekoracija) daju neki svecani cin.  To nisu bitne stvari u zivotu, ali cine na neki nacin coveka lepo raspolozenim. 

Zasto bezati od takvih stvari? Svi mi zivimo i van odredjenih datuma, kako kazete, dolazi nam drustvo, pravi se rostilj, popije se pice, slusa se muzika, prica se. Izlazimo, idemo u kafane, kafice.  Sve to stoji, ali to nije razlog da neke nama bitne datume ne obelezimo na neki svoj nacin i uzivamo u tome.



#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 December 2013 - 00:26

Ja ne znam sta bi to cinilo sadrzaj zivota, ako ne stvari koje su bas nama bitne, ukljucujuci i vazne datume. Kako ce to komsinicin "srecan cetvrtak" biti vazniji od rodjendana voljene osobe? Mozda nama nije bitan, ali njoj jeste?

 

Odavno se ne spremam za Novu godinu kao sto se nekad cinilo, pa ipak mi je to vazan datum. Poslednjeg dana stare se uvek osecam posebno, napravim neku dobru klopu i ne pitam se ko ce jesti. Jesce oni koji zele i kad stignu, pa sta?

 

Primetila sam da najvecu averziju prema praznicima osecaju ljudi koji najvise ocekuju od njih. Pa ne mora da se srusi svet :) .

Dovoljno je da se covek oseca pozitivnije nego drugih dana, pa to nekako prosiri oko sebe. Tome praznici i sluze.



#6 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 26 December 2013 - 00:34

Podelio sam vam po plusic a zasto zakljucite sami. 



#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 26 December 2013 - 00:57

Mislim da su bitniji druženje i atmosfera od samog datuma, jer na datum se ne može uticati, dok prve dve stavke mogu da nastanu i izvan njih. Mnogima se desi da se razbole za rođendan, Novu godinu ili bilo koji drugi praznik, ali s druge strane, lep provod sa društvom usred nekog meseca u kome nema praznika može da bude bolji od neke proslave koja se vezuje za određeni datum.

 

Isto tako, treba uzeti u obzir i koliku važnost pojedinac pridaje određenom prazniku ili proslavi. Nekome je to Božić, nekome Nova godina, nekome rođendan, imendan, neka bitna godišnjica, događaj koji smatra bitnim i tome slično, a pravila nema. Proslavljanje datuma je  jedan od načina da se sa drugima podele lepa osećanja, da se okupe osobe koje znače, ali ne i jedini. Svako treba da uživa u onome što mu znači i da to podeli sa drugima, bilo da je u pitanju zajednička proslava rođendana, nove godine ili nečeg trećeg. Uostalom, zašto  čovek ne bi uživao zbog nekog značajnog datuma ili naprosto što mu je to lep dan? Uživajmo u svemu što nam prija.



#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 26 December 2013 - 04:42

Ne vidim nista lose u obelezavanju vaznih datuma u nasem zivotu.  ...

Ne vidim ni ja. Ko voli, nek' izvoli.

Nadam se da uvodni post nije izgledao kao nekakva kritika onih koji slave bilo sta.

 

Radi se o tome da neki ljudi dozivljavaju odredjene datume maltene kao obavezu da se dobro osecaju, nekima to dodje "prirodno" i stvarno se raduju kad datum dodje, a ima i onih kojima raspolozenja dodju i prodju bez obzira na kalendar.

Ja spadam u ovu trecu grupu, pa sam izrazio radoznalost - kako to drugi dozivljavaju. Vasa je to lepo sumirao.

 

Praznici su prakticni utoliko sto je vecina ljudi istovremeno slobodna pa je lakse organizovati druzenje. Ipak, ima nas dosta za koje to ne vredi uvek: vojska, zdravstvo, policija, taksisti... Imam dugogodisnje iskustvo rada u bolnici i uvek sam se nudio da budem dezuran na Bozic - nisam religiozan i nista mi ne znaci, pa neka kolege kojima je taj dan bitan budu sa familijom, kad je vec meni svejedno. I bas zbog prirode posla, nekako sam navikao da organizujem veselje onda kad mi je prakticno, a ne po kalendaru...



#9 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 December 2013 - 05:50

Sve manje i manje primecujem datume, zaboravim i svoj rodjendan. Praznici mi uznemiravaju raspored. Danas sam htela da popijem kafu sa prijateljem i sve je bilo zatvoreno. Nova Godina nam je uvek bio kao neki porodicni praznik, valjda je to ostalo od detinjstva, trudim se da to odrzavam pa da moje dete nekad ima lepa secanja kao sto ih ja imam.

 

Ja mislim da datume pamtimo zbog ljudi koji nam znace vise nego zbog nas samih



#10 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 December 2013 - 07:13

Calendar mi je oduvek bio opterecenje jer imam neki svoj osecaj za vreme. Ipak, u poslednjuh 35 godina, odradila sam sve rodjendane, sve drzavne praznike dok ih je bilo i 3 verska.....jer to tako treba. I zato sto volim da okupim porodicu sklonu da se "atomizira", hercegovacko/banatski geni nisu laki za odrzavanje, sve cutolog i prznica u nizu. Zapravo, meni jako malo treba, dovoljan mi je nedeljni rucak pa da mi bude praznik. Slavljenje je ostavshtina drage maman, ona ce i ove godine biti sama u novogodishnjoj noci, sa dobrom vecerom, cahom vina, u vecernjoj haljini i okicena kao novogodishnja jelka. Ja cu, opet, biti u pizami i necu biti sama, Iza je tu, kad pocne pucnjava petardi i kalashnjikova, otvoricemo po jedno okce, protrljati noseve i okrenuti se na drugu stranu. 



#11 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 December 2013 - 07:32

Cudan je osecaj kad su praznici u pitanju: s jedne strane,  vaspitali su me da sve mora da bude savrsheno: kuca cista, na trpezi sve sto treba, ja ljubazna i lepa, ukucani zbrinuti po spisku. S druge strane, ogroman umor jer sve to moram sama, u svim fazama pripreme. Gospodja i sluzavka u isto vreme? Blesavo.



#12 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 26 December 2013 - 08:12

Cudan je osecaj kad su praznici u pitanju: s jedne strane,  vaspitali su me da sve mora da bude savrsheno: kuca cista, na trpezi sve sto treba, ja ljubazna i lepa, ukucani zbrinuti po spisku. S druge strane, ogroman umor jer sve to moram sama, u svim fazama pripreme. Gospodja i sluzavka u isto vreme? Blesavo.

To je jos jedan zanimljiv aspekt ove price. Neki od ljudi koje znam jedva cekaju praznik, a nakon njega kazu - uf, fala bogu da je prosla i ta ludnica... :lol+:


Edited by zoran59, 26 December 2013 - 08:12.


#13 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 26 December 2013 - 20:59

Ako cu po svom osecaju za vreme, ja sam u Septembru. Ipak, znacu da je NG 1. Januara u podne, to mi je najlepshe u celoj toj prici o praznicima: prenos iz Beca novogodishnjeg koncerta Becke filharmonije. Kafa, cokoladna torta, mitris okicene jelke, moje dirigovanje u stilu Vilija Boskovskog a na kraju  Iza i ja se zavrtimo u taktu  valcera An der schonen blauen Donau, ih, pa nema nishta sladje od toga.  



#14 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 26 December 2013 - 21:23

Ako cu po svom osecaju za vreme, ja sam u Septembru. Ipak, znacu da je NG 1. Januara u podne, to mi je najlepshe u celoj toj prici o praznicima: prenos iz Beca novogodishnjeg koncerta Becke filharmonije. Kafa, cokoladna torta, mitris okicene jelke, moje dirigovanje u stilu Vilija Boskovskog a na kraju  Iza i ja se zavrtimo u taktu  valcera An der schonen blauen Donau, ih, pa nema nishta sladje od toga.  

 

Tako je, iskusno. Bečki koncert i Vierschanzentournee su uvek znali da izvade stvar za NG. I ruska salata. ;)



#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 December 2013 - 02:22

Primetila sam da najvecu averziju prema praznicima osecaju ljudi koji najvise ocekuju od njih. Pa ne mora da se srusi svet :) .

Dovoljno je da se covek oseca pozitivnije nego drugih dana, pa to nekako prosiri oko sebe. Tome praznici i sluze.

Ali poenta jeste da to U REALNOSTI nije slucaj - vec odavno je poznata statistika da je najveci broj samoubistava i najveci broj poziva raznim call-centrima za depresiju upravo u periodu novogodisnjih praznika. Ironija je da je pre koju godinu bio skandalozni slucaj da call-centar jedne NVO koja se bavi prevencijom suicida nije radio, mada je trebalo da radi, posto su zaposleni ipak otisli...na proslavu nove godine, a posle se na automatu videlo da je bilo desetak poziva. 

 

I nije samo NG u pitanju, odavno je poznata cinjenica da praznici odnose najvise zivota samoubica. NG samo intenzivira taj trend posto je obicno za istu i lose vreme i sva ta napadna i cesto ocigledno izvestacena radost jako lose uticu na ljude koji su sami ili imaju drugih dubokih licnih problema.