Jump to content


Photo
- - - - -

Skandinavija


  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#46 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 31 August 2014 - 16:23

Ne valja što rade i zarađuju? To možda može biti uobičajeno u zemlji Dembeliji.
  • 0

#47 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 August 2014 - 16:44

Ne valja što rade i zarađuju? To možda može biti uobičajeno u zemlji Dembeliji.

 

Valjalo bi da rade i zaradjuju, ali to ne biva u danasnjoj Svedskoj. Ne zato sto su postali lenji, vec sto za ogromnu vecinu nema tih poslova koje ti pominjes. Ove godine se i svedski LO (krovna organizacija najvecih sindikata) zainteresovao za katastrofu koja se dogadja na tom planu poslednjih godina. Ovih dana su objavljeni rezultati istrazivanja radjenog u letnjem periodu, vezano za letnje omladinske poslove, i to mnogi mediji upravo sada prenose. Govori se o milion nacina na koje mladi bivaju prevareni, rade bez ugovora, pa kasnije ne mogu nista kad ne dobiju platu, bivaju poslati kucama ako je vreme lose pa ne moze da se radi, primorani da otkucaju svoju karticu (prekinu posao) ako trenutno nema musterija, pa opet kucaju (pocinju posao) kad isti dodju, nudi im se probni rad od nedelju-dve, nakon cega dobiju otkaz, ali ne i platu, i sl. A radno vreme i satnice su takve da kad sve saberu, vise ih je kostao put do posla i hrana koju su tamo pojeli, nego sto su zaradili.

 

Dembelija je zemlja koju ti opisujes i u kojoj svako ko je vredan i zeli da radi, dobije posao i bude placen srazmerno svom trudu. To moze da vazi za ljude s jacim kvalifikacijama, kakvih nema bas na izvoz. Za obicne nekvalifikovane poslove, a tu spadaju i ovi studentski, stvari su se jako promenile poslednjih decenija. I sve je gore.


  • 1

#48 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 August 2014 - 16:44


Da batalimo tu isforsiranu skromnost, koja u Skandinaviji odavno vise ne stanuje, i da pomenemo ono sto jeste prava vrednost hladnog evropskog severa. To je svest obicnih ljudi (ne i drzave!) dokle smeju da idu politicke slobode, a gde treba reci dosta.

Jucer je u Stockholmu odrzan redovni godisnji mars nacista, i ovaj put uz blagoslov i dozvolu vlasti. Enormne policijske snage morale su da cuvaju stotinjak ucesnika marsa od hiljada pistaljki i zvona iz obliznjih crkava, koje su ispratile skup zaglusujucom bukom, i time pokazale sta jeste istinska vrednost skandinavskog prostora.

A ovu bajku o nekakvoj skromnosti, bolje je zaboraviti. Toga vise nema.

Daj oladi sa kritkom jedinog drustva koje je tebi kao imigrantu pruzilo utociste i sve benefite koje i rodjeni svedjani imaju.

Jedini problem koji ja vidim, ali sa svim evropskim zemljama, jeto sto nema individualizma:

kao sot ga US poseduje i potencira.


  • 2

#49 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 August 2014 - 16:48

Daj oladi sa kritkom jedinog drustva koje je tebi kao imigrantu pruzilo utociste i sve benefite koje i rodjeni svedjani imaju.

 

Nepismeni, to sto si citirao je pohvala drustva, koje se samo suprostavlja zlu, kad vec drzava nece. A drzava Svedska ima ozbiljnih problema s UN upravo zato sto dozvoljava nacisticke aktivnosti, u ime nakaradno shvacene slobode govora i politickog delovanja.


  • 1

#50 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 31 August 2014 - 16:48

Ja ne znam, vili, koji bi ti posao dala mladoj osobi koja nema kompetencije da radi ozbiljnije poslove?
  • 1

#51 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 August 2014 - 17:21

Ja ne znam, vili, koji bi ti posao dala mladoj osobi koja nema kompetencije da radi ozbiljnije poslove?

 

Nije stvar u vrsti posla, vec u uslovima koji danas obavezno prate jednostavnije poslove, a koje sam opisla gore. Ne treba valjda sad da ih ponavljam.


  • 1

#52 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 31 August 2014 - 17:24

Valjalo bi da rade i zaradjuju, ali to ne biva u danasnjoj Svedskoj. Ne zato sto su postali lenji, vec sto za ogromnu vecinu nema tih poslova koje ti pominjes. Ove godine se i svedski LO (krovna organizacija najvecih sindikata) zainteresovao za katastrofu koja se dogadja na tom planu poslednjih godina. Ovih dana su objavljeni rezultati istrazivanja radjenog u letnjem periodu, vezano za letnje omladinske poslove, i to mnogi mediji upravo sada prenose. Govori se o milion nacina na koje mladi bivaju prevareni, rade bez ugovora, pa kasnije ne mogu nista kad ne dobiju platu, bivaju poslati kucama ako je vreme lose pa ne moze da se radi, primorani da otkucaju svoju karticu (prekinu posao) ako trenutno nema musterija, pa opet kucaju (pocinju posao) kad isti dodju, nudi im se probni rad od nedelju-dve, nakon cega dobiju otkaz, ali ne i platu, i sl. A radno vreme i satnice su takve da kad sve saberu, vise ih je kostao put do posla i hrana koju su tamo pojeli, nego sto su zaradili.

 

Dembelija je zemlja koju ti opisujes i u kojoj svako ko je vredan i zeli da radi, dobije posao i bude placen srazmerno svom trudu. To moze da vazi za ljude s jacim kvalifikacijama, kakvih nema bas na izvoz. Za obicne nekvalifikovane poslove, a tu spadaju i ovi studentski, stvari su se jako promenile poslednjih decenija. I sve je gore.

 

Ipak je Vili bolje kad deca rade. Makar i za manje novca ali bolje je kad rade. U Srbiji su suvise opusteni. Toliko je labavo u Srbiji da je to cak pocelo i da me nervira!


  • 0

#53 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 August 2014 - 17:36

Nepismeni, to sto si citirao je pohvala drustva, koje se samo suprostavlja zlu, kad vec drzava nece. A drzava Svedska ima ozbiljnih problema s UN upravo zato sto dozvoljava nacisticke aktivnosti, u ime nakaradno shvacene slobode govora i politickog delovanja.

Sta drzava nece, pa zar ne mislis da svaka budala, (komunista, fasista, ...) ima pravo da vriska i da zbog te svoje vriske bude kritikovana? Ako ih narod izvristi, onda mi se cini da je to i stav drzave, koju je taj "narod" izabrao.

Inace "pismena" slobodno mi ukazi, kad tvoje tekstove protumacim na nacin koji ti nisi mislila da zvuce, ali ti je bilo tesko da to srocis. ;)


  • 0

#54 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 31 August 2014 - 17:58

Možda neme direktne veze sa Skandinavijom, a nadovezujem se na marš neonacista u Stokholmu. Na lokalnim izborima u Saksonoji neonacistička stranaka NPD osvojila 5% glasova i prešla cenzus:

 

CDU 39,5%
Die Linke 18,4%
SPD 12,5% 
FDP 4,2%
Die Grünen 5,4%
NPD 5,0%
AfD 9,8%

 

Cela vest:

 

http://liveblog.t-on...hl_in_Sachsen_2


  • 0

#55 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 August 2014 - 18:02

Ipak je Vili bolje kad deca rade. Makar i za manje novca ali bolje je kad rade. U Srbiji su suvise opusteni. Toliko je labavo u Srbiji da je to cak pocelo i da me nervira!

 

Ma u redu je da rade za manje novca. Ja govorim o prevarama, o sivoj zoni u kojoj rade bez ugovora, bez radnog vremena (pozove te kad njemu odgovara, a onda moze i da se predomisli i posalje te kuci), a neretko se ispostavi i bez plate. Dakle, kad je ugovorom precizirano da je plata tolika, radno vreme toliko, onda je to sjajno. ne mora da bude posebno velika plata. Problem je sto je veoma retko tako, i ja ne znam da li se moze reci da imas posao ako pojma nemas kad ces i koliko raditi, nego sedis kuci i cekas da te eventualno pozovu. Posebno student to ne moze da si dopusti, jer on mora da planira vreme i uskladjuje ga s faksom.

 

Dakle, da podsetim, posto smo po obicaju odlutali. Melankolic je rekao da neki mladi istovremeno studiraju i rade. Ja sam rekla da je to privilegija onih koji mogu da dobiju ugovor u kojem bar za sledece dve nedelje pise koliko ce raditi i zaraditi. Ovi koji rade "po pozivu" ce par puta morati da odbiju zbog skolskih obaveza, a posle ih vise nece ni zvati.

Isto i s letnjim poslom. Kad ce taj mladi covek i zaraditi za letovanje i otici na njega, ako ga u prvih mesec dana pozovu da radi tri dana, a ostalo vreme presedi cekajuci uz telefon?

U teoriji je sve to mnogo jednostavnije :) .


  • 1

#56 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 August 2014 - 18:18

Možda neme direktne veze sa Skandinavijom, a nadovezujem se na marš neonacista u Stokholmu. Na lokalnim izborima u Saksonoji neonacistička stranaka NPD osvojila 5% glasova i prešla cenzus:

 

CDU 39,5%
Die Linke 18,4%
SPD 12,5% 
FDP 4,2%
Die Grünen 5,4%
NPD 5,0%
AfD 9,8%

 

Cela vest:

 

http://liveblog.t-on...hl_in_Sachsen_2

 

Nazalost, nisu jedini koji promicu ispod radara, ali tesko je i drzavama da urade nesto po tom pitanju, npr zabrane neku stranku, samo zato sto znaju da je u sustini rasisticka, nacisticka i kakva vec. A oni su kvarni, pa vrlo pazljivo biraju reci u javnim nastupima, i ne mozes im nista.

Sa Svenskarnas parti je malo drugacije. Oni u javnim nastupima koriste izraze kao npr "genetski zapadnjaci" i sl., a tu se vec moze i mora reagovati. Upravo zbog toga je Svedska nedavno dobila ostru kritiku od strane UN.


  • 1

#57 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 01 September 2014 - 00:21

Ti si, vili, pomešala Nor i Srb. Ne, u Nor ne moraš da imaš vezu da bi dobio posao. Postoje lepo oglasi, raznorazni poslovi, veliko tržište rada pa ako nekome odgovara da radi po pozivu on se javi na taj oglas. Nema laži, prevare. Ugovor jasno sve određuje i niko ne može da ih otpusti ako pošteno rade posao. I mislim da ti je tu priču o tome da ne zovu one koji odbiju par puta da dođu na posao neko uvalio. Da vidiš kako zovu te ekstravaktere/ ringevikariate tokom leta, nekad i do kraja septembra a bogami i za vreme praznika. Slobodno prodaj maglu nekome drugome. Vidi se da pričaš na temu "rekla- kazala".

Edited by melankolic, 01 September 2014 - 00:29.

  • 0

#58 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 01 September 2014 - 00:52

...

 

Sve ovo o čemu govoriš u poslednjih nekoliko dana, je l' to iz lično stečenog iskustva ili zaključci izvedeni iz nečeg pročitanog eventualno tudjeg i ispričanog?

 

Ako misliš da je pitanje provokativno ili suviše lično, ne moraš da odgovoriš, Pitam to zato što imam utisak da je tvoj dosadašnji boravak u Norveškoj relativno kratak. Moguće je da grešim ali tako mislim. 


  • 0

#59 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 01 September 2014 - 01:08

Ti si, vili, pomešala Nor i Srb. Ne, u Nor ne moraš da imaš vezu da bi dobio posao. Postoje lepo oglasi, raznorazni poslovi, veliko tržište rada pa ako nekome odgovara da radi po pozivu on se javi na taj oglas. Nema laži, prevare. Ugovor jasno sve određuje i niko ne može da ih otpusti ako pošteno rade posao. I mislim da ti je tu priču o tome da ne zovu one koji odbiju par puta da dođu na posao neko uvalio. Da vidiš kako zovu te ekstravaktere/ ringevikariate tokom leta, nekad i do kraja septembra a bogami i za vreme praznika. Slobodno prodaj maglu nekome drugome. Vidi se da pričaš na temu "rekla- kazala".

1. Za posao sa dobrom lovom moras ili debelu preporuku.

2. Moze, posteno i donosenje love gazdi nije isto, koliko god si posten i vredan ako mu dovoljno ne donosis, cao.

3. Zovu (ako mislis na telefon) samo specijalisticka zanimanja, ostalo je mail i virtuelna tabla. (kolegu vise puta zvali, varioc, ostalo je na tabli aplicirao)

4. Moj primer, visegodisnji.


  • 0

#60 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 01 September 2014 - 07:01

Ti si, vili, pomešala Nor i Srb. Ne, u Nor ne moraš da imaš vezu da bi dobio posao. Postoje lepo oglasi, raznorazni poslovi, veliko tržište rada pa ako nekome odgovara da radi po pozivu on se javi na taj oglas. Nema laži, prevare. Ugovor jasno sve određuje i niko ne može da ih otpusti ako pošteno rade posao. I mislim da ti je tu priču o tome da ne zovu one koji odbiju par puta da dođu na posao neko uvalio. Da vidiš kako zovu te ekstravaktere/ ringevikariate tokom leta, nekad i do kraja septembra a bogami i za vreme praznika. Slobodno prodaj maglu nekome drugome. Vidi se da pričaš na temu "rekla- kazala".

 

Sad si vec smesan, Opisujes neku zemlju u kojoj su kuce od cokolade, a prozori od marmelade, i ja ostavljam mogucnost da je u Norveskoj jos uvek tako. Medjutim, temu si sam nazvao Skandinavija, a ne Norveska, pa ti zato ukazujem na razlike izmedju Nor i Swe, za slucaj da ih ima i da su zaista tako velike. Sto mi je malo teze da poverujem, ali recimo da je tako.

U Swe je pre nesto vise od deset godina ukinuta obaveza poslodavca da oglasava slobodne poslove. Od tada se dva od tri posla nikad ne oglase, vec se dodeljuju iskljucivo preko kontakata. O tome smo vec pisali na Emigraciji i ostavila sam desetine linkova o tome. Ne mora znaciti da poslodavac uvek direktno poznaje onog kojem ce dati posao, ali on poznaje nekog ko poznaje nekog, ko opet poznaje nekog... Tu se javlja prvi problem za novopridosle na trziste rada, bez obzira da li su mladi ili imigranti; oni naime uglavnom nemaju siroku kontaktnu mrezu.

 

Drugi problem je sto neoglasen posao znaci da nigde ne postoji pisani trag o tome koji su uslovi i sta je dogovoreno izmedju poslodavca i zaposlenog. Covek dolazi prvi dan na posao bez ugovora, pocinje da radi gde i sta mu se kaze, a sef s kojim je dogovarao posao ce mozda stici tog dana s ugovorom, a mozda i nekog od sledecih. Mozda nece nikad. U tom ugovoru moze da pise bilo sta, ne mora obavezno ono sto je dogovoreno usmeno. I onda je uzmi ili ostavi. Ili ce ti posle nekoliko dana jednostavno saopstiti da su se prilike promenile i da im ustvari ne trebas. A ti si mozda odbio neki drugi posao, jer ti je ovaj izgledao bolji.

Sve se to dogadja na neregulisanom trzistu rada, i mnogi prodju kroz nesto od pomenutog dok ne dobiju koliko-toliko stabilan posao. Ako mlad covek pri tome nije stalno na raspolaganju, vec su mu prioritet studije, citava tvoja prica o mladima koji uskladjuju rad i studije pada u vodu, i postaje moguca jedino ako neko s boljim kontaktima obezbedi odgovarajuci posao.

To kako ti opisujes stanje na norveskom trzistu rada, meni najvise lici na bujnu mastu i silnu zelju da se veruje u bajke.


  • 2