Jump to content


Photo
- - - - -

Skandinavija


  • Please log in to reply
884 replies to this topic

#16 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 28 August 2014 - 23:48

ma prosta stvar. nema veliki izbor proizvoda,jede se norveska cokolada u 5 varijacija I to je to. cena nije tako bas ujednacena kako melankolik kaze,tako da ima kapucino za 10 dolara ali ima I za 15 I 20...ma kao I svugde u svetu.fensi I manje fensi mesto pa po tome I cena.

 

norvezanima ne smeta da nemaju izbor od zillion tipova cokolade iz celoga sveta,iako bi ekonomski to mogli sebi da priuste.generalno su zadovoljni svojom I ne smatraju se uskracenim sto nemaju milku u svakom supermarketu.u stvari malo njih I culo za milku ,a koja je bas I precenjena ak se ja pitam...

 

p.s. cokolada im ja jaaakooo dobra/ da mi se veruje na rec jerboa sam poznati ovisnik o istoj/. a ima I uvozne ,bar u oslu.ali ne na svakom cosku naravno.lind je na glasu,dove retko ima,mocart samo u spec. radnjama...ali ima.

 

sto vazi za cokoladu vazi I za jos puuuuno proizvoda.kako ono bese slogan u nas...kupujmo domace. e pa norvezani ga usavrsavaju na dnevnoj bazi decenijama.ali dolaze nove generacije,a one su ipak malo drugojaciji te se vole francuski sampanjci,cileanska vina,belgijske cokolade...deca ko deca a internet cuda cini.


  • 2

#17 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 28 August 2014 - 23:56

ma prosta stvar. nema veliki izbor proizvoda,jede se norveska cokolada u 5 varijacija I to je to. cena nije tako bas ujednacena kako melankolik kaze,tako da ima kapucino za 10 dolara ali ima I za 15 I 20...ma kao I svugde u svetu.fensi I manje fensi mesto pa po tome I cena.

 

Realno, nema toliko fensi mesta da bi razlike bile toliko izražene kao u Srbiji ili drugim evropskim gradovima.

Ne govorim o Oslu koji je džungla za norveške uslove nego za sve ostale gradove.

 

 

p.s. cokolada im ja jaaakooo dobra/ da mi se veruje na rec jerboa sam poznati ovisnik o istoj/.

 

Misliš na ovu?

 

26561465.jpg

 

Ja sam (isto) zavisnik od nje.


  • 2

#18 sailentbob

sailentbob
  • Banned
  • 574 posts

Posted 28 August 2014 - 23:58

pa ako ces posteno ja potpuno podrzavam tu njihovu politiku samo nisam siguran koliko je mogu odrzati, niti sam neki obozavalac milke a ni drugih korporacija.

 

to je interesantno samo ne znam u kolikoj meri je tako, sta je sa pivom, deterdzentima i slicnim proizvodima cije reklame nama dusu vade po ceo boziji dan (i noc)?

 

ne planiram da se selim za sad, mrzi me da ucim jezik a plus zima me i ovde baca u blagu depresiju...


  • 1

#19 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 August 2014 - 08:15

Norvesko trziste, posebno prehrambenih proizvoda i robe siroke potrosnje, je zatvoreno i obelezeno drzavnim protekcionizmom. To nije nesto cime bi se jedna zemlja u eri globalizacije mogla ponositi. Norveska si to moze dopustiti zahvaljujuci bogatstvu poteklom od nafte i gasa, ali bez toga bi tesko islo. Morali bi, kao i druge slicne ekonomije, da pristanu na konkurenciju. Vecina zemalja to ne radi sto hoce, nego sto mora.

 

Norvezani ni ovako nisu odusevljani ogranicenom ponudom i visokim cenama hrane, pa odatle i gomila supermarketa sa svedske strane granice, u koje Norvezani svakog vikenda navaljuju u ogromnom broju, sto zbog nizih cena, sto zbog vece ponude. Ne sumnjam da bi vikende radije provodili drugacije nego u besomucnom shoppingu, ali kako stvari sada stoje, potrajace to.

 

Daleko od toga da je to njihov izbor i zelja, ponajmanje je izraz neke skromnosti, vec je to cena stabilnosti domace ekonomije i garantovanja plasmana domacih proizvoda, sto sve ima za posledicu nisku i gotovo nepostojecu nezaposlenost, inace rak-ranu ostalih evropskih ekonomija.

 

Dakle, nije sto Norvezani ne bi jeli uvozne cokolade, nego sto ih drzava ne pusta na trziste pod istim uslovima kao domace, pa i kada ih ima, budu pet puta skuplje. U EU zemljama tako nesto nije moguce. To znaci da je u Norveskoj na delu evroskepticizam i drzavni protekcionizam, nesto sto se u ostalim evropskim zemljama smatra veoma negativnom pojavom. Velicati to u Norveskoj, a osudjivati u ostatku sveta, znaci primenjivati dvostruke standarde.


  • 1

#20 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 August 2014 - 09:08

Realno, nema toliko fensi mesta da bi razlike bile toliko izražene kao u Srbiji ili drugim evropskim gradovima.

Ne govorim o Oslu koji je džungla za norveške uslove nego za sve ostale gradove.

 

 

Misliš na ovu?

 

26561465.jpg

 

Ja sam (isto) zavisnik od nje.

 Probaj ove:

Attached Files


  • 1

#21 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 29 August 2014 - 09:35

Norvesko trziste, posebno prehrambenih proizvoda i robe siroke potrosnje, je zatvoreno i obelezeno drzavnim protekcionizmom. To nije nesto cime bi se jedna zemlja u eri globalizacije mogla ponositi. Norveska si to moze dopustiti zahvaljujuci bogatstvu poteklom od nafte i gasa, ali bez toga bi tesko islo. Morali bi, kao i druge slicne ekonomije, da pristanu na konkurenciju. Vecina zemalja to ne radi sto hoce, nego sto mora.
 
Norvezani ni ovako nisu odusevljani ogranicenom ponudom i visokim cenama hrane, pa odatle i gomila supermarketa sa svedske strane granice, u koje Norvezani svakog vikenda navaljuju u ogromnom broju, sto zbog nizih cena, sto zbog vece ponude. Ne sumnjam da bi vikende radije provodili drugacije nego u besomucnom shoppingu, ali kako stvari sada stoje, potrajace to.
 
Daleko od toga da je to njihov izbor i zelja, ponajmanje je izraz neke skromnosti, vec je to cena stabilnosti domace ekonomije i garantovanja plasmana domacih proizvoda, sto sve ima za posledicu nisku i gotovo nepostojecu nezaposlenost, inace rak-ranu ostalih evropskih ekonomija.
 
Dakle, nije sto Norvezani ne bi jeli uvozne cokolade, nego sto ih drzava ne pusta na trziste pod istim uslovima kao domace, pa i kada ih ima, budu pet puta skuplje. U EU zemljama tako nesto nije moguce. To znaci da je u Norveskoj na delu evroskepticizam i drzavni protekcionizam, nesto sto se u ostalim evropskim zemljama smatra veoma negativnom pojavom. Velicati to u Norveskoj, a osudjivati u ostatku sveta, znaci primenjivati dvostruke standarde.

 

Oni jesu skroman narod. Suprotno od toga može da izjavi samo neko ko nema blage veze o životu u Norveškoj.

Iz cele te tvoje priče, izdvojio bih kao najtačniji deo o odlasku Norvežana u Švedsku u šoping.

Mada, nisu svi u mogućnosti da prelaze velike razdaljine samo da bi napunili par kesa osnovnim potrepštinama.

To je više kao ono prekogranično šopingovanje Vojvođana u Mađarskoj.

 

Što se tiče protekcionizma, Norveška je u specifičnoj poziciji jer nije članica EU i može kao i ostale zemlje van EU da vodi nezavisnu ekonomsku politiku.

Pre neki dan se povela priča u norveškim medijima o skupoći i održan je jedan sastanak predstavnika Vlade i najvećih dobavljača. U prilogu na vestima je bila uporedna analiza šta se i za koje pare može kupiti u Swe a šta u Nor.

 

I na kraju, nema to toliko veze sa bogatstvom, naftom i sl.

Prvi bi oni krenuli da se bahate kao neki šeici ali to ni izbliza nije tako.

Ne voze ni svi "Tesle" nego se voze većinom neka kola srednje klase (ne plaća se porez na vozila a uz to su i krediti daleko povoljniji nego u mnogim drugim zemljama). Ljudi bi se začudili kako se Norvežani prosto oblače (da ih ne bi razlikovao od nekog građanina Srbije sa prosečnom platom), gde sve žive i kako provode slobodno vreme.

Dakle, retki su oni koji se bahate i na to se ne gleda sa simpatijama u ovom društvu. 
 

 Probaj ove:

 

Postoje specijalizovane radnje gde se mogu kupiti uvozne čokolade ali se može naći i po nekim uličnim prodavnicama tako da sam sve to već probao.

Naravno, po višoj ceni ali ne mogu da se žalim, mogu nekad da se počastim.

Govorio sam o marketima (lancima trgovina) i ponudi u njima koja je vrlo svedena.

Njima je to dovoljno a i ja sam se vremenom prilagodio.


Edited by melankolic, 29 August 2014 - 09:37.

  • 0

#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 August 2014 - 10:04

Oni jesu skroman narod. Suprotno od toga može da izjavi samo neko ko nema blage veze o životu u Norveškoj.

 

To nije skromnost vec naviknutost na visok standard. Balkansko i slicna bahacenja imaju smisla samo kad vecina nema uslova za normalan zivot, pa se nadje neki baja da spoljnim efektima pokazuje kako je on uspesniji od ostalih. Kad svi zive u dobrim uslovima, voze dobre automobile, mogu da si priuste letovanja i zimovanja, mogu da skoluju decu bez posebnih odricanja, da se lece, da u starosti budu zbrinuti.... onda i nemas pred kim da se bahatis, pa zato to niko i ne cini. Ako neko i pokusa, ispasce smesan, jer nema toga sto on moze da si priusti, a da i drugi to ne mogu, samo ako hoce.

Uostalom, sve sto ti pricas o Norveskoj, moglo se donedavno reci i za Svedsku, pa sad vise ne moze. Odi uvece na Stureplan u Stockholmu, pa ces videti sta je neskromnost i bahacenje.


  • 1

#23 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 29 August 2014 - 10:13

To nije skromnost vec naviknutost na visok standard. Balkansko i slicna bahacenja imaju smisla samo kad vecina nema uslova za normalan zivot, pa se nadje neki baja da spoljnim efektima pokazuje kako je on uspesniji od ostalih. Kad svi zive u dobrim uslovima, voze dobre automobile, mogu da si priuste letovanja i zimovanja, mogu da skoluju decu bez posebnih odricanja, da se lece, da u starosti budu zbrinuti.... onda i nemas pred kim da se bahatis, pa zato to niko i ne cini. Ako neko i pokusa, ispasce smesan, jer nema toga sto on moze da si priusti, a da i drugi to ne mogu, samo ako hoce.

Uostalom, sve sto ti pricas o Norveskoj, moglo se donedavno reci i za Svedsku, pa sad vise ne moze. Odi uvece na Stureplan u Stockholmu, pa ces videti sta je neskromnost i bahacenje.

 

Otići ću kada dođem do slobodnog vremena a u međuvremenu ću pričati o Norveškoj.

Kakva "naviknutost na visok standard" kada su pre '70- ih živeli daleko skromnije od Jugoslovena.

Pogledaj samo kako je izgledao teren gde se izgradio aerodrom u Oslu.

 

To je naviknutost na siromaštvo i na skromne potrebe.

Na svakom koraku se vidi način života zaostao iz vremena kada su jedva uspeli da se prehrane.

Ali kako bi ti to i znala kada ti vodiš sveti rat protiv onih koji su nešto stekli i žive daleko bolje nego pre. Za tebe je to svetogrđe jer svi treba da se svedemo na pljeskavice i skakanje u hladnu vodu za krstačom.

 

I još nešto.

To će ti reći svaki Norvežanin.

Posle WWII Norvežani nisu imali bukvalno od čega da žive. Od tog vremena i potiče "društveni dogovor" koji se odnosi na solidarisanje svih slojeva društva.

To je u političkom smislu značilo da su došli do konsenzusa da izgrade državu na socijal- demokratskim temeljima koje se neće menjati sa promenom vlasti.

Druga strana tog jakog socijalno integrativnog stanja u društvu je što nemali broj ljudi prosto ne može da se uklopi u taj model prosečnosti i zbog toga ima dosta alkoholičara, narkomana (recimo, narkoman se postaje u Norveškoj usled neostvarenih ambicija roditelja da deca dosegnu makar delić njihovog uspeha, šta god to značilo)... 


Edited by melankolic, 29 August 2014 - 10:31.

  • 0

#24 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 29 August 2014 - 14:28

Oni jesu skroman narod.

 

verujem da je skromnost skandinavaca jedna od prve dve stvari koja odmah pada na pamet kad je rec o ovoj temi...

 

 

To nije skromnost vec naviknutost na visok standard. Balkansko i slicna bahacenja imaju smisla samo kad vecina nema uslova za normalan zivot, pa se nadje neki baja da spoljnim efektima pokazuje kako je on uspesniji od ostalih.

 

skromnost je kada je ambicija u skladu sa mogucnostima, suprotno skromnosti nije bahacenje koje si ubacila u pricu,

vec neskromnost

 

a neskromnost je kada ambicija prevazilazi mogucnosti ...prema tome bez obzira koliko su skandinavci naviknuti na visok standard nisu razmazeni i neskromni

 

Nije bas najjasnije zasto negiras skromnost u skandinavaca ako je to njihova opste poznata vrlina?

 

ps.Da li ta njihova skromnost ima veze sa janteloven idejama ili datira od ranije? Eksperti da odgovore.


  • 1

#25 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 August 2014 - 14:45

@vilka.

to sto su vikendom prodavnice pune, samo govori o tome da ljudi preko nedelje rade i nemaju vremena da kupuju. Da vidis kako su u drugim vrednim/stabilnim drustvima ljudi neskromni, pa weekend-om ne mozes da parkiras na parking ispred price-club prodavnica, gde neskromni ljudi gledaju da ustede.

Strasno.


  • 1

#26 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 29 August 2014 - 16:21

Radi se o tome da u Norveškoj, recimo u kafićima, ne postoji mesto gde je kafa 5, na drugom mestu 10, a na nekom ekskluzivnom 20 dolara.

Isto važi i za ostale stvari. Ne znam da li znaš ali u Norveškoj nema 20 vrsta Milki čokolada (Milka kao brend i ne postoji u Norveškoj osim kao uvozna čokolada) ili 10 brendova šampona za kosu ili tuširanje.

Tako da to što ima u ponudi, košta toliko i svi Norvežani mogu da kupe. 

To ima veze i sa platežnom moći Norvežana.

 

Recimo da takvu ponudu imaš u Srbiji, po tim cenama i sa platežnom moći tamošnjih građana, već tokom noći bi imao nemire.

Naravno da ima veze sa plateznom moci, ali ne zato sto neko ide i uskladjuje cene (osim alkohola koji je koliko razumem pod drzavnim monopolom), nego zato sto se ponuda i potraznja optimizuju na tom nivou. 


  • 0

#27 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 August 2014 - 16:51

Ma lako je biti skroman, kad znaš da koliko sutra možeš sebi priuštiti dosta toga luksuznog.


  • 4

#28 sailentbob

sailentbob
  • Banned
  • 574 posts

Posted 29 August 2014 - 17:15

jeste ali je i znacajan drustveni domet da se ljudi sa parama ne isticu previse.


  • 1

#29 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 August 2014 - 17:32


Nije bas najjasnije zasto negiras skromnost u skandinavaca ako je to njihova opste poznata vrlina?

 

To je opste poznati stereotip. Inace ljudi kao ljudi, ima ih svakakvih.

 

 

ps.Da li ta njihova skromnost ima veze sa janteloven idejama ili datira od ranije? Eksperti da odgovore.

 

Dok ne docekas eksperte, evo ti mog skromnog misljenja. Jantelagen uopste ne definise odnos ljudi prema sebi samima, vec prema drugima. To definitivno nije pohvala skromnosti, vec upozorenje onima koji bi na bilo koji nacin da odstupe od utvrdjenih normi, pa makar to bilo i u poztivnom smislu.


  • 1

#30 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 29 August 2014 - 18:19

Volim sto je za primer data tako neophodna namirnica kao seckani paradajz. Ne bilo kakav, nego bas prethodno pripremljen, iseckan :)

 

Inace, ovo moze da pise samo neko ko ne razume trzisnu logiku (ili veruje u etatizam i drzavnu kontrolu trzista). 

 

 

Cene nisu uskladjene ni sa cim - cene su rezultat ponude i potraznje - ako prodavac moze da proda testeninu, hleb i paradajz za $50 ili kapucino za $10, a pri tom ne krsi zakone, onda ce to i uraditi. Dakle postoji traznja na tom cenovnom nivou. Bez "uskladjivanja" sa platama. Da traznje nema, nema tog "uskladjivanja" koje bi nagnalo kupca da plati kapucino za $10. 

 

To je problem tzv. " pregrejane " ekonomiije kada je ekonomski rast previsok te je sve  skupo. Reci da neko prima 5000 evra mesecno izgleda kao astronomska cifra za nekog ko zivi u Srbiji, Bosni, Bugarskoj ... ali za one u Norveskoj, Japanu ili Australiji to nije veliki novac.

Globalizacija ima jednu veliku prednost u ovom slucaju : ne moras da se skucis u Norveskoj! Radis tamo i stedis da bi napravio dobar " set up" u nekoj jeftinijoj zemlji - recimo Vili ima odlicnu ideju u vezi kupovine kuce/stana u Ohridu! To je pametan potez.

Jos bolje je ako neko ima smenski posao , recimo radi na onim naftnim platformama : oni rade po smenama otprilike dve nedelje rade a dve odmaraju. Za vreme dve nedelje odmora ne mora se ziveti u Norveskoj , vec u Srbiji , Spaniji, Grckoj .... a let avionom traje oko tri sati , ako ne gresim.

That's the way!


  • 1