Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Selfie-fenomen - Page 8 - Društvo - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Selfie-fenomen

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
164 replies to this topic

#106 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 January 2014 - 14:24

Misle da sve što im je potrebno da znaju mogu pronaći na netu. Misle da su roditelji idioti. Nastavnici takođe. Sebičluk, samodovoljnost, beskrupuloznost, prosto pršti iz ovih novih (de)generacija. Ipak, nisu kriva deca, krivi smo mi.

Krivi smo mi!

Ja verujem da sam taj proces imala prilike da manje vise otpratim od nekog - uslovno receno - pocetka.
Zato sam i rekla u nekom ranijem postu da se to sve uvuklo postepeno i danas imamo kulminaciju sumiranih navika/ponasanja.
Onog trenutka kada su se pojavili mobilni sa kamerom krenulo je samouslikavanje. U to doba je i net vec nudio neke opcije za eksponiranje.
Ja sam svoj prvi takav mobilni (3G) imala 2003. (tada su se i pojavili) tako da sam mogla da pratim korak sa svojim ucenicima.
Odmah je krenulo samoskljocanje ali tada su fotke medjusobno slali jer nije bilo fejsa i sl. Klinke su se uslikavale do besvesti.
Pojavila se jedna socijalna mreza za klince (najpopularnija u zemlji) i to se tako dalo na zlo da nismo znali kako da klince skinemo odande.
Tamo su pocele da se dele fotke i pojavio se problem sa indecent proposals i slicnim nepodopstinama. To je bila prva svedska meka za pedofile.
Onda smo se mi odrasli infiltrirali tamo da bismo koliko toliko drzali oko na nekim desavanjima.
Onda smo uveli obavezne kurseve u skoli za koriscenje interneta (dobra namera ali rezultati i nisu bili bas nekakvi).
Onda smo vodili beskrajne dijaloge sa ucenicima i njihovim roditeljima a u vezi svih tih stvari. 
Onda smo zabranili upotrebu mobilnih na casovima.
Onda smo sa skolske mreze ukinuli pristup tim nekim sajtovima gde su klinci divljali.

Danas kad pomislim na sve to - nismo imali sansu da dobijemo tu bitku sa tehnikom (i jos nekim stvarima, a to je mnogo gore).
Danas svaki klinac nosi svoju mrezu i sve svoje zivotne whatabouts u dzepu.
A u skolama i dan danas dreka oko tih mobilnih i svega onoga sto se desava na netu sa mladima i situacja je gora nego ikad ranije.
Na netu se klinci mobinguju, razapinju na stub srama, upadaju u razne klopke. Neki slucajevi su zavrsili na sudu.
Nedavno je klinka od 13 godina izvrsila samoubistvo jer je chatovala sa nekim pedofilom i slala mu razgolicene fotke a on je posle ucenjivao.
I opet, i dalje imamo gomilu klinki koje se eksponiraju na razne nacine ma koliko mi tupili o opasnostima. Grooming-a nikad vise nego danas.

I  kad pogledas, sve te neke infantilne stvari koje klinci rade na netu -  rade i mnogi odrasli.

#107 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2014 - 10:16

Ja imam ćerku, tinejdžerku, i srećom (i mojim velikim trudom) je izrasla u samosvesnu osobu, kojoj nisu potrebni dodaci da bi se osećala dobro. Sreća je i da u razredu ima još par takvih devojčica, inače bi bila prilično usamljena. Nekoliko kolega i koleginica ima decu (žensku) istog uzrasta i često pričamo o njima i onome šta se od nas, kao roditelja očekuje, mogu ti reći da sam i ja prilično usamljena u svom stavu da sam prvenstveno roditelj. Izuzetno prijateljski nastrojen, ali roditelj. I da je dete samo taj mali period života dete, a ceo ostatak je odrasla osoba, i zašto onda žuriti da budeš odrastao (i nosiš tanga gaće)?

Ovde se sve pomešalo.

Za samosvesno dete, potreban je i samosvestan roditelj. Ovo vreme, a ja ga vidim kao vreme izuzetnog pritiska na pojedinca, je tesko za sve. Ima roditelja, posebno majki, koje se osecaju vrlo nesigurno, neostvareno, a zele da im cerke "prodju u zivotu" bolje nego one same. Nekada su sansu za to videle u skolovanju koje su same propustile, pa su svim silama nastojale da im se zenska deca skoluju. Danas sansu vide u fizickom izgledu i onom sto on posredno ili neposredno moze da donese.

A ima i novi momenat. Danas je vaznije nego ikad biti "u dobrom drustvu". Ako to drustvo izlazi kasno, automobilima koje voze decurlija bez vozacke, ako se koristi alkohol i sl, uskratiti sve to detetu nekim roditeljima izgleda kao oduzeti mu sansu za dobar start u zivotu, izlolovati ga od drustva, stvoriti od njega luzera... Neki roditelji ne umeju bolje nego da prate struju i rade ono sto radi vecina, verujuci da je to jedini siguran nacin da se ne pogresi.

U tom smislu vidim i selfie-fenomen, bez obzira da li je u kombinaciji s plasticnom hirurgijom i ostalim pratecim pojavama, ili bez njih. Dizajnirati se, marketinski prezentovati i sto skuplje prodati, jeste imperativ ovog vremena kojem se mladi povinuju, a pred kojim se roditelji veoma cesto osecaju potpuno nemocno.

#108 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 22 January 2014 - 16:13

Direktorka Jugoslovenskog rečnog brodarstva Biljana Čvertkov:

Attached File  novakovic_i_simovic.jpg   31.05KB   25 downloads

Šta mislite kakav je njen selfie? Prvi postavljeni komentar ispod teksta koji je "krasila" ova slika je bio: Da li je ova došla službenom metlom?

edit: JRB postoji. U Srbiji

Edited by jesenja, 22 January 2014 - 17:14.

#109 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 22 January 2014 - 17:27

:lol:

Mnogi ljudi nemaju blage veze o tome kako izgledaju u realnosti...a kad nemas svest o sebi u odnosu na ostatak sveta,

znaci gljup si ...il si lud...ili si totalni antistilsta.

Nisam ubacila buntovnistvo, jer je retko da buntovnik izgleda kao ova zena na slici iznad.

Ali ne treba zaboraviti buntovnistvo.

#110 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 22 January 2014 - 17:28

Ima roditelja, posebno majki, koje se osecaju vrlo nesigurno, neostvareno, a zele da im cerke "prodju u zivotu" bolje nego one same. Nekada su sansu za to videle u skolovanju koje su same propustile, pa su svim silama nastojale da im se zenska deca skoluju. Danas sansu vide u fizickom izgledu i onom sto on posredno ili neposredno moze da donese.

moja licna percepcija se poklapa sa ovim ali ne znam da li je to zaista tako, mozda je samo moja okolina u pitanju, ima li neke statistike koja to potvrdjuje?

cini mi se da svaki put kad vidim statistiku o postsrednjoskolskom skolovanju u usa tamo stoji da sve vise I vise ljudi studira, I da % zena koje studiraju raste.

za druge zemlje odavno nisam procitala nikakve podatke, nemam pojma kakva je situacija npr u EU ili u Srbiji.

nesto malo sam citala o kini, I tamo broj onih koji studiraju raste.

#111 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 January 2014 - 18:25

Citam juce jedan clanak u kome se, izmedju ostalog, pominje klinac od pet godina koga mama slika mobilnim a on joj kaze "mama, nemoj molim te da stavljas moju sliku na FB". Kaze, mnoga deca vec reflexno zauzimaju pozu cim vide da se roditelji i/li bliznji dohvate mobilnog. Navikla deca. Nije ni cudno kad covek pogleda sve one roditelje koji imaju blogove, instagrame, FB i ostale naloge pa exponiraju svoju decu bez razmisljanja i bez dozvole. Svakako, neka od te dece ce i sama usvojiti takvo ponasanje kao sasvim prirodno. Ali neka deca od toga mogu i da nagrabuse.

Ja sam se nedavno zgrozila kad je viralno, brzinom svetlosti, krenula da se siri prica jedne majke o tome kako je njen ljubimac doziveo maltretiranje u skoli. Stavila je fotku svog 8-godisnjeg sina, ime i prezime, do u detalj opisala kako je poceo da piski u krevetu i sve ostale detalje koji su poverljivi i vrlo privatni. Ne verujem da tom detetu moze biti prijatno kad se ono sto ga tisti i sto je vrlo privatno prosiri na sve strane pa deca mozda pocnu da ga zavitlavaju jer piski u krevetu i sl. I kad ga tako eksponira neko ko bi trebao da ga zastiti i u koga bi trebalo da moze da ima bezrezervno poverenje. Adio diskrecijo!

#112 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 22 January 2014 - 19:08

Dove's new "selfie" short

http://www.youtube.com/watch?v=BFkm1Hg4dTI#t=180

#113 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 22 January 2014 - 20:15

Ne kapiram koji je greh ove ribe, direktorke za recno brodarstvo. Osim sto izgleda vrlo kul.

Fora za jahanje na metli je smor i seksizam ustvari.

+

Ova majka sto je 'objavila' probleme svog deteta u skoli...jel to u Sorbiji ili negde drugde.

Mozda je malo eksplicitno objasnila problem, ali je sustinski u pravu ukoliko skola nije reagovala kako treba.

#114 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 January 2014 - 20:22

Ne kapiram koji je greh ove ribe, direktorke za recno brodarstvo. Osim sto izgleda vrlo kul.

Fora za jahanje na metli je smor i seksizam ustvari.

...

+

Skoro, na nekoj televiziji komentariše nekoliko žena garderobu nekih momaka, jedna od njih kaže, ovo nikako ne ide, karirana košulja i leptir mašna, ko to obuče ili nema ukusa ili je direktor filharmonije.
Da bismo komentarisali izgled, dobro bi bilo i da poznajemo čoveka, karakter, ponašanje, znanje zajedno sa garderobom čine sliku, sama garderobi i šminka ne govore skoro ništa.

edit:

Drugi deo posta je diskutabilan.

Edited by Div, 22 January 2014 - 20:23.

#115 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 22 January 2014 - 21:00

Drugi deo posta je diskutabilan.

Jeste.

Nemamo pojma o ovom slucaju, osim da se superbrzo prosirio internetom.

Kad nemam podatke, polazim od pretpostavke da govorimo o bezbednosti deteta od 8 godina

i da majka ima dobru poziciju da odredi sta je bezbedno za dete.

Bolje da ulozimo energiju u izgradnju drustva u kome mokrenje u krevet nije blam,

nego da se bavimo relativizacijom licemerja.

#116 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 January 2014 - 21:05

Bolje da ulozimo energiju u izgradnju drustva u kome mokrenje u krevet nije blam,

Ne radi se o blamu nego o izdaji (medjusobnog poverenja).

Radi se o respektu prema necijem integritetu. Vazi za bilo koji bliski odnos.

#117 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 January 2014 - 21:11

Jeste.

Nemamo pojma o ovom slucaju, osim da se superbrzo prosirio internetom.

Kad nemam podatke, polazim od pretpostavke da govorimo o bezbednosti deteta od 8 godina

i da majka ima dobru poziciju da odredi sta je bezbedno za dete.

Da, kada se radi o ličnim sudbinama "običnih" ljudi, po pravilu nemamo dovoljno informacija, zato radije ne komentarišem, obično samu informaciju plasira neko sa već izgrađenim stavom, iznosi samo činjenice koje idu u prilog tom stavu. 
Načelno, mislim da si potpuno u pravu, da li je u konkretnom slučaju učinjeno nešto što će pomoći dečaku ili mu je naneta veća trauma, ne znam. 

#118 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 January 2014 - 21:14

Aman ljudi o cemu vi pricate? Sa koje planete stizete?

Dete sa vama podeli neku tajnu ili traumu ili zalost ili eto (!) piski u krevet a vi mislite da je OK da to prenesete drugima tako sto padne par hiljada "share" na FB?

E alal vam!

#119 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 22 January 2014 - 21:30

Licno, smatram da nije OK jer sve sto iznosimo ostaje zapisano zauvek, a to dete ce jednog dana biti i odrasla osoba. Iako je roditelj maloletnog deteta, zaista ne izgleda u redu da iznosi takav podatak preko interneta. Smatram da je bolje pricati o takvim problemima bez iznosenja licnih podataka. Recimo, vrlo lako se moze pricati o mokrenju u krevetu, razlozima, resenjima, itd. deljenjem (sharing) nekih podataka koje su vec na internetu, te uzeti to kao temu za diskusiju medju prijateljima. Ne vidim zasto bi roditelj rekao: moje dete to i to, kada i drugi roditelji verovatno smatraju to neprikladnim i ne bi takve podatke iznosili o svom detetu.

#120 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 January 2014 - 21:37

Ne vidim zasto bi roditelj rekao: moje dete to i to, kada i drugi roditelji verovatno smatraju to neprikladnim i ne bi takve podatke iznosili o svom detetu.

Prilog te lujke od majke je uklonjen nakon nekoliko dana upravo zbog toga sto su mnogi reagovali zbog nacina na koji je ofirala svoje dete.

Vodi se dosta diskusija o tome gde su granice kada je u pitanju iznosenje stvari vezanih za decu. 

Ja sam imala vise puta priliku da vidim decu koja su se vrlo razalostila kad su otkrila da su mama ili tata preneli dalje nesto sto je bilo u poverenju.

Nema veze da li se radi o necemu sto drugi mogu smatrati bagatelom, vazno je ne izneveriti poverenje (a poverenje koje nam neko ukaze nije bagatela). A da ne pominjem  tek ovako ozbiljne stvari.