Jump to content

Photo
- - - - -

Selfie-fenomen

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
164 replies to this topic

#16 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 December 2013 - 13:41

Mogu se iste te informacije, šta smo kupili, koga videli, ko je sa kim, gde i slično razmenjivati u stanu sa komšijama i prijateljima ili u kafani ili u kancelariji, sve sedeći znaspram sagovornika, gledajući se u oči, može se i telefonom, pre nekoliko decenija telefon je pretio da će ubiti komunikaciju, da će nas otuđiti, kao, nećemo se više viđati, razgovaraćemo samo "preko žice".
I nekadašnje međukomšijsko ispijanje kafe uz pretresanje novosti iz kraja je vrsta društvene mreže

Mene malo cudi da je vrlo, zaista vrlo, rasprotranjeno ovo shvatanje i/li manner da interakcija i razmena (nuzno) podrazumevaju ove pobrojane profanosti. 

Bez obzira na to sto je takvo ponasanje u zivotu i na drustvenim mrezama vrlo dominantno ipak i dalje stoji da se zahvaljujuci internetu lakse i brze desava i razmena znanja i informacija koje nemaju vese sa bazalnim somatskim whatabouts. Mislim da je uvek vazno i to istaci. Isto kao sto je vazno u skolama informaticki obrazovati decu i ohrabrtiti koriscenje interneta i drustvenih mreza na jedan smislen nacin. 

Spoiler

#17 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 December 2013 - 14:01

Mene malo cudi da je vrlo, zaista vrlo, rasprotranjeno ovo shvatanje i/li manner da interakcija i razmena (nuzno) podrazumevaju ove pobrojane profanosti. 

Bez obzira na to sto je takvo ponasanje u zivotu i na drustvenim mrezama vrlo dominantno ipak i dalje stoji da se zahvaljujuci internetu lakse i brze desava i razmena znanja i informacija koje nemaju vese sa bazalnim somatskim whatabouts. Mislim da je uvek vazno i to istaci. Isto kao sto je vazno u skolama informaticki obrazovati decu i ohrabrtiti koriscenje interneta i drustvenih mreza na jedan smislen nacin. 

Spoiler

Da, veoma bitno, ne odbaciti sve benefite koje internet daje zbog nekih pojava koje i nisu vezane isključivo za internet. 
Jako me iznervira kad čujem, a čujem često, kad se o deci priča, neka se bavi sportom samo da se odvoji od kompjutera (interneta), bolje naka sedi na ćošku nego da "visi" na internetu. Ne gleda se sadržaj, internetu se pripisuje neki podrazumevano loš uticaj.

#18 online

• Members
  • 18 posts

Posted 07 December 2013 - 14:46

pre neki dan objaviše ekskluzivni snimak u plamenu automobila u kome je poginuo paul walker...

dakle, voziš se, naiđeš na užasnu nesreću u kojoj gori automobil... prvi poriv ti je da uključiš kameru i to snimaš?!

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 December 2013 - 15:38

Ja na imam profil na fb, i četrdesetak  kontakata, (iskreno, ni u rl nemam mnogo onih koje bih nazvala prijateljima) to su uglavnom ljudi sa kojima sam odrasla, ili oni sa kojima me vežu zajednička interesovanja. Pa i tih četrdesetak ne mogu da pratim, poneko ispadne iz vida za duži period. Vidim da mnogi na fb imaju stotine "prijatelja". Klinci su mi donekle jasni, i mi smo imali stotine tel. brojeva u svoje vreme, ali odrasli ljudi...

Isti smo slucaj, ponekad me neko pita 'zar nisi videla na FB' i ja ne mogu da objasnim da ja ne gledam svaki dan. Iako u mom slucaju daleko smo, pocelo je kao odrzavanje kontakta sa ljudima na daljinu, a danas ga izbegavam.

Ja sam zato odabrao da ugasim FB nalog jer nisam više mogao da podnesem sve ovo što je chilli opisao. I doista mi je lakši život bez toga, ozbiljno bih svakom preporučio da isto uradi. Mnogo smo se otuđili.

Pretim svaki dan :D

Pogotovo zbog tinejdzera koji prijavljuju svaku misao ili potrebu.

pre neki dan objaviše ekskluzivni snimak u plamenu automobila u kome je poginuo paul walker...

dakle, voziš se, naiđeš na užasnu nesreću u kojoj gori automobil... prvi poriv ti je da uključiš kameru i to snimaš?!

Nisu cak ni vozili - ti ljudi su bili na tom dobrotvornom dogadjaju, znali su ko je u plamenu.

#20 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 December 2013 - 17:18

Mislim da se radi o egocentrizmu i/ili ekshibicionizmu. Potreba da se pokazes/dokazes i da drugi obracaju paznju na tebe.

Ali, to je samo jedna strana medalje.

Ja na to nisam navikao, no moja cerka manje izlazi nego sam ja izlazio u njenoj dobi - ali je aktivna na Facebooku. Ima drustvo, pa diskutuju ne samo drustvo, nego i domace zadatke i pomazu si medjusobno.

Sto se tice "starih prijatelja" - bio sam na samo jednoj godisnjici mature, desetoj, pa se druzio sa par prijatelja. I onda sam shvatio: sa prijateljima koje sam stekao u skoli se druzim i bez godisnjice mature, a za ostale mi je svejedno da li cu ih ikada opet videti.

Ovo bi se moglo, donekle, opisati kao paranoja. S jedne strane, imam avatar koji je privatna fotka, a opisuje deo moje licnosti, nesto sto mi je bitno. S druge, navlacim zavese kad padne mrak i palim svetlo, da se ne vidi u kucu. Ne radim nista ilegalno - citam knjigu - ali se ne tice nikoga sto citam knjigu a ne kuvam ili radim nesto drugo.

Svojevremeno, imao sam svadju sa upravom bolnice u kojoj smo i zena i ja radili. Zena je rodila, a neko objavi preko razglasa "cestitamo Zoranu i XXX na rodjenju cerke!" Ja sam posandrc'o i otisao kod direktora, rekao mu da je dete zenino i moje a ne "javno dobro" i da onaj za koga mislim da treba da zna, znace i bez razglasa - a drugih se ne tice.

Sad, izvinjavam se, otici cu u off-topic. Pitanje za nvukelica, koji je rekao da je to ucinio: kako se "gasi" nalog na FB?

Neko mi je otvorio nalog - nisam ja. I to neko iz Srbije.

Imam dve email adrese, jednu na Yahoo za opstu upotrebu, drugu na Gmail, koju koristim za posao, banke itd. Nije me tesko naci, svakoga je danas lako naci na netu. No, najednom sam poceo dobivati Gmail-ove da aktiviram account, pa poruke tipa "you have more friends than you know" i slicno, a dobar deo poruka je na cirilici - zato mislim da je account pokrenut iz Srbije.

Ja to odmah brisem, nisam nikad otvorio, ne interesuje me. 

Vas par sa kojima sam u kontaktu (eto, dobra strana foruma, sreli smo se) cete znati kako sam, i ja o vama, u direktnom kontaktu - a FB je nepotreban.

#21 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 December 2013 - 21:21

Nisu cak ni vozili - ti ljudi su bili na tom dobrotvornom dogadjaju, znali su ko je u plamenu.

Ovo nisam htela da pomenem, zato što ne želim na to da mislim, ali ima čak i slika umrlog Pola. :(  Mislim da se malo preteruje u želji da se svuda gurne nos, da se bude u toku, da se bude viđen..

#22 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 07 December 2013 - 22:15

Sad, izvinjavam se, otici cu u off-topic. Pitanje za nvukelica, koji je rekao da je to ucinio: kako se "gasi" nalog na FB?

Uloguješ se na fb, u gornjem desnom uglu klikneš na zupčanik, pa na Account settings, potom na Security i pri dnu ćeš videti poslednju stavku Deactivate your account. Odaberi neku od opcija, štikliraj Opt out of receiving future emails from Facebook i onda Confirm. Tražiće ti valjda još jednom lozinku i/ili captcha code, unesi i voila, to je to. Samo nemoj više da se loguješ i bićeš deaktiviran.

Ajd sad svi ovu gornju proceduru da odrade i svet će biti bolje mesto za život :D.

#23 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 December 2013 - 10:04

Spoiler

Nisam hteo da skrećem temu na fenomen društvenih mreža, niti da osporavam korisnost interneta (naopako!).

Da li virtuelno okruženje sa tristo ili petsto "prijatelja" zaista može biti prijateljsko? Moje mišljenje je da ne može, baš iz razloga kojeg si navela u uvodnom postu - selfie(ish) fenomena. Evo uzmimo ovaj naš forum kao primer... Razlika između foruma i fejsbuka jeste ta što kod fejsa imamo naglasak na pojedincu, a kod foruma (bi trebalo da) imamo naglasak na temama, odnosno odgovorima na teme. Zbog toga i jesam aktivan na forumu, a nisam na društvenim mrežama - želim da čujem mišljenja ljudi na postavljene teme, dok me nečiji svakodnevni život (da l' je jeo, pio, kakio...gde se smucao i slikao...da 'l ga muče nemiri il' ga ništa ne muči) ama baš ne interesuje. Za pohvalu su kreativni pokušaji i uspesi pojedinih profesora/nastavnika koji putem fejsa komuniciraju sa svojim učenicima, takođe postoji i mnoštvo grupa koje, zahvaljujući masovnosti društvenih mreža, imaju moć da pokrenu neka društvena pitanja (npr. lazarevački drug dealer issue), ali nisam siguran da će ovi svetli primeri nadjačati selfie fenomen. Bojim se da ćemo se i u budućnosti sve više zgražavati...

#24 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 10 December 2013 - 19:05

Ja sam selfie addict, priznajem....pa cemu onda fb profil ako ne mogu da napucim usnice, da me "lajkuje" mojih 458 frendova :P

Evo nam ga i prez, prati trend :)

1476077_10152985483647588_2131669009_n.j

Spoiler

Edited by ControlFreak, 10 December 2013 - 19:09.

#25 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 10 December 2013 - 21:17

2cos86r.jpg

#26 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 10 December 2013 - 21:19

Uloguješ se na fb, u gornjem desnom uglu klikneš na zupčanik, pa na Account settings, potom na Security i pri dnu ćeš videti poslednju stavku Deactivate your account. Odaberi neku od opcija, štikliraj Opt out of receiving future emails from Facebook i onda Confirm. Tražiće ti valjda još jednom lozinku i/ili captcha code, unesi i voila, to je to. Samo nemoj više da se loguješ i bićeš deaktiviran. Ajd sad svi ovu gornju proceduru da odrade i svet će biti bolje mesto za život :D.

razmisljam vec neko vreme da ugasim profil na FB, ovo uputstvo me dodatno motivisalo (necu morati da trosim vreme da nadjem kako).

neko je pitao kako odrasli ljudi imaju stotine prijatelja - evo jedne mogucnosti, ja imam ako me secanje ne vara blizu 300. bilo mi je neprijatno da odbijem friends requests i od ljudi koje nisam videla 20+ godina, niti sam u bilo kakvom kontaktu sa njima, komsija iz kraja gde ne zivim isto toliko dugo itd itd. caskom se nakupilo. posledica je da se bukvalno plasim da otvorim FB cak i kad mi padne na pamet (svakih nekoliko meseci). previse je informacija, ne mogu da se snadjem, svaki put izgleda drugacije... account je vezan za email koji inace ne koristim, tek tu je poplava kojekakvih notifikacija i svakakvih poruka. povremeno se dogodi da pronadjem par meseci staru poruku od nekog meni vaznog, i uvek se zapitam zasto mi ta osoba nije poslala email (na adresu koju koristim) ili text, pretpostavljam da te osobe znaju da ne koristim FB.

pre nekog vremena sam izbrisala linkedin - opet iz razloga sto sam nasla u mailboxu poruku, i to vaznu, staru nekoliko meseci. da nisam imala taj account, konkretna osoba bi mi mozda poslala email i dobila odgovor, ovako sam se vrlo lose osecala.

jedno vreme sam mislila da moram nekako da uhvatim korak sa vremenom, onda sam digla ruke.

jedino mi je zao sto su neki ljudi skoro prestali da salju private mailove, slike (drago mi je da vidim bar povremeno neke drage klince kako rastu).

#27 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 10 December 2013 - 22:15

Nisam hteo da skrećem temu na fenomen društvenih mreža, niti da osporavam korisnost interneta (naopako!).

Da li virtuelno okruženje sa tristo ili petsto "prijatelja" zaista može biti prijateljsko? Moje mišljenje je da ne može, baš iz razloga kojeg si navela u uvodnom postu - selfie(ish) fenomena. Evo uzmimo ovaj naš forum kao primer... Razlika između foruma i fejsbuka jeste ta što kod fejsa imamo naglasak na pojedincu, a kod foruma (bi trebalo da) imamo naglasak na temama, odnosno odgovorima na teme. Zbog toga i jesam aktivan na forumu, a nisam na društvenim mrežama - želim da čujem mišljenja ljudi na postavljene teme, dok me nečiji svakodnevni život (da l' je jeo, pio, kakio...gde se smucao i slikao...da 'l ga muče nemiri il' ga ništa ne muči) ama baš ne interesuje. Za pohvalu su kreativni pokušaji i uspesi pojedinih profesora/nastavnika koji putem fejsa komuniciraju sa svojim učenicima, takođe postoji i mnoštvo grupa koje, zahvaljujući masovnosti društvenih mreža, imaju moć da pokrenu neka društvena pitanja (npr. lazarevački drug dealer issue), ali nisam siguran da će ovi svetli primeri nadjačati selfie fenomen. Bojim se da ćemo se i u budućnosti sve više zgražavati...

1. E bas...mnogi nemaju filter (sto lepo kazu ovde kod mene), pa zaborave da "ceo svet" cita. Nezrelost, uobrazenost, kompleksi, zelja za slavom koju ne mogu ostvariti na pravi nacin - pisanjem knjige, filmskom ulogom, naucnim otkricem? Nasli publiku na drustvenim mrezama...easy! i ne kosta nista... I nisu to uvek mladi ljudi u pitanju, ni starije generacije nisu imune na gluposti (na pamet mi pada jedna iz mog kruga koja redovno drobi o svom visokom IQ i princu na belom konju, a sve uz poze a la Ceca sa odgovarajucom muzikom ...taj princ ako je procitao i deo njenih postova, odavno je odjahao ;) ). Takve sam neminovno morala da strpam u listu onih cije postove ne vidim. Zao mi je, ali nemam vremena, znam, okrutna sam.

Mene je prvenstveno interesovalo kao izazov, tehnicki, da i ja stignem mladje u tom digitalnom svetu, ne u smislu konkurencije, vec cisto u smislu poznavanja i mogucnosti koje su mi dostupne. Pomoglo mi kasnije i za posao, a radim sa studentarijom, morala sam da naucim da ne spadam u grupu "fosila" :lol+:

#28 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 10 December 2013 - 23:26

1. E bas...mnogi nemaju filter (sto lepo kazu ovde kod mene), pa zaborave da "ceo svet" cita. Nezrelost, uobrazenost, kompleksi, zelja za slavom koju ne mogu ostvariti na pravi nacin - pisanjem knjige, filmskom ulogom, naucnim otkricem? Nasli publiku na drustvenim mrezama...easy! i ne kosta nista... I nisu to uvek mladi ljudi u pitanju, ni starije generacije nisu imune na gluposti

Pa evo pogledaj, čak i predsednik se uplašio da mu slika sa Obamom (sa osmehom oko glave na komemoraciji) neće izaći u novinama, pa je istog momenta morao da na instagram, iz JAR-a direktno, ubaci sličicu.

#29 T.L.T.I

T.L.T.I
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 10 December 2013 - 23:36

Ja sam selfie addict, priznajem....pa cemu onda fb profil ako ne mogu da napucim usnice, da me "lajkuje" mojih 458 frendova :P

Evo nam ga i prez, prati trend :)

1476077_10152985483647588_2131669009_n.j

Spoiler

Posto se moji "post-ovi" brisu, zbog (izgleda mi) politicke nekorektnosti dozvolicete mi (valjda) da napisem nesto sto se ne prkosi sa vasim misljenjem.

Bas primerno ponasanje visokih drzavnika na jednoj komemoraciji.

Nadajmo se da ce se nadolazece generacije besprekorno ugledati na ovako nesto.

Moze ?

PS. B92. Zivela sloboda govora !

#30 Display Name

Display Name
  • Banned
  • 46 posts

Posted 11 December 2013 - 04:04

Znaci, razgolicene klinke se slikaju ispred ogledala i to dijele sa svijetom...

Ekstra!