Jump to content

Photo
- - - - -

Prekvalifikacija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 dandy_yu

dandy_yu
  • Members
  • 4 posts

Posted 28 November 2013 - 12:13

Pozdrav svima,

obracam vam se ovde ako neko moze da me uputi ili pomogne na bilo koji način.

Da napravim kratak uvod u vezi mene.

Imam 43 god. Završio sam srednju tehničku školu. U osnovnoj skoli sam bio odličan djak i išao sam na takmičenja iz matematike i osvajao čak i nagrade na republičkom takmičenju.

U srednjoj školi sam malo popustio, pa sam bio jak vrlo dobar djak.

Iz raznih razloga, na moju veliku žalost, fakultet nisam završio.

Kroz život sam radio razne poslove, od vozača u pekari, konobara, operatora u internet kafe-u, kartonaži, krupije, taksista...

Ali stigle me godine kad vidim da je moj život, što se tiče te poslovne strane, potpuno promašen.

Video sam ja to i ranije, ali nikako nisam uspeo da se izdignem i uradim nešto.

Uzalud sam protraćio talenat koji posedujem.

A to me dovodi da sve češće upadam u depresiju i nezadovoljstvo sami sobom.

Prekasno mi je da jurim da završavam bilo koji faks, a i nisam ni u mogućnosti, jer tu su deca, finansije, nepostojanje fakulteta u bilzini mesta u kom živim. Bar ne onog fakulteta koji bi meni odgovarao.

Voleo sam programiranje, voleo sam matematiku.

Ali programiranje koje sam ja učio, i ovo sad, razlika se meri u svetlosnim godinama.

Po struci sam elektrotehničar, ali nikada se nisam bavio tim poslom.

Posao autoelektričara mi deluje kao da će u budućnosti biti, i to skorijoj, veoma stručno zahtevan, posto se elektronske komponente sve više ugradjuju u automobile.

Našao sam na internetu nešto za prekvalifikacije, ali to su kursevi koji traju po nekoliko meseci. Interesuje me koliko su oni kvalitetni, odosno da li tamo mogu da steknem dovoljno znanje za obavljanje te delatnosti ili je to samo nepraktičan kurs za uzimanje para i dobijanje bezvredne diplome?

Sticanje nekog progamerskog znanja mislim da bi zahtevalo mnogo više vremena i ne znam koliko mi je to realno.

Na raznim testovima intelegencije koje sam radio redovno mi je pokazivalo IQ oko130, pa i preko.

Ali sam shvatio, da sama intelegencija bez stručne osposobljenosti nema nikakvu upotrebnu vrednost.

Hvala vam ako ikako možete da me uputite nekim savetima.

Attached Files

#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 November 2013 - 14:41

Imam 43 god. Završio sam srednju tehničku školu. U osnovnoj skoli sam bio odličan djak i išao sam na takmičenja iz matematike i osvajao čak i nagrade na republičkom takmičenju.

U srednjoj školi sam malo popustio, pa sam bio jak vrlo dobar djak.

Iz raznih razloga, na moju veliku žalost, fakultet nisam završio.

Kroz život sam radio razne poslove, od vozača u pekari, konobara, operatora u internet kafe-u, kartonaži, krupije, taksista...

Ali stigle me godine kad vidim da je moj život, što se tiče te poslovne strane, potpuno promašen.

Video sam ja to i ranije, ali nikako nisam uspeo da se izdignem i uradim nešto.

Uzalud sam protraćio talenat koji posedujem.

A to me dovodi da sve češće upadam u depresiju i nezadovoljstvo sami sobom.

Prekasno mi je da jurim da završavam bilo koji faks, a i nisam ni u mogućnosti, jer tu su deca, finansije, nepostojanje fakulteta u bilzini mesta u kom živim. Bar ne onog fakulteta koji bi meni odgovarao.

Voleo sam programiranje, voleo sam matematiku.

Ali programiranje koje sam ja učio, i ovo sad, razlika se meri u svetlosnim godinama.

Po struci sam elektrotehničar, ali nikada se nisam bavio tim poslom.

Posao autoelektričara mi deluje kao da će u budućnosti biti, i to skorijoj, veoma stručno zahtevan, posto se elektronske komponente sve više ugradjuju u automobile.

Našao sam na internetu nešto za prekvalifikacije, ali to su kursevi koji traju po nekoliko meseci. Interesuje me koliko su oni kvalitetni, odosno da li tamo mogu da steknem dovoljno znanje za obavljanje te delatnosti ili je to samo nepraktičan kurs za uzimanje para i dobijanje bezvredne diplome?

Sticanje nekog progamerskog znanja mislim da bi zahtevalo mnogo više vremena i ne znam koliko mi je to realno.

Na raznim testovima intelegencije koje sam radio redovno mi je pokazivalo IQ oko130, pa i preko.

Ali sam shvatio, da sama intelegencija bez stručne osposobljenosti nema nikakvu upotrebnu vrednost.

Pokusaj za pocetak da svoju zivotnu pricu samom sebi ispricas tako da je odnos zelene i crvene boje u korist zelene. 

#3 dandy_yu

dandy_yu
  • Members
  • 4 posts

Posted 28 November 2013 - 20:36

Pokusaj za pocetak da svoju zivotnu pricu samom sebi ispricas tako da je odnos zelene i crvene boje u korist zelene. 

Pa to i pokušavam, ali ne mogu da promenim prošlost.

Hoću da promenim ovu svoju sadašnjost, samo mi je teško da nadjem pravi put.

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 November 2013 - 21:28

Pazi ovako, te mensa i slicne testove inteligencije zaboravi. Oni ne znace apsolutno nista. Mogu da ti posluze samo da sebi dizes samopouzdanje. Sto se tice kurseva, kakve si konkretno kurseve video? Da li si se raspitao kod autoelektricara gde i kako su oni ucili?

Inace moras da budes svestan da ne postoji stvarno kurs koji ce ti sam po sebi dati potrebna znanja za bavljenje bilo cime. Kursevi ti daju neka opsta i pocetna  znanja (bez obzira sta organizatori tvrde) i "uvid u oblast". Najveci deo znanja ces morati konstantno da stices sam. Posledicno biraj kurseve cije diplome imaju nekakav znacaj kod zaposljavanja.

Kako si zavrsio elektrotehnicku skolu, mogao bi i da se raspitas u nekoj od elektrotehnickih skola koliko predmeta bi trebao da polozis da se prekvalifikujes u "elektrotehnicara za elektroniku na vozilima". Verovatno bi morao da polozis samo usko-strucne predmete. OET i slicno si vec ispolagao. Posle toga potrazi nekog ko bi te primio na "segrtovanje". Verovatno ti je glupo da u 43-coj "segrtujes" kod majstora, ali tako ces steci prakticna znanja. Naravno jako je bitno da dobro odaberes gde ces to da radis.

[Edit] stanja --> znanja, sivec --> si vec

Edited by tomas.hokenberi, 28 November 2013 - 22:34.

#5 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 November 2013 - 21:38

...ali ne mogu da promenim prošlost.

Jos kako mozes da promenis proslost. Proslost postoji samo kao gomila prilicno nepouzdanih secanja koja se sasvim lepo daju pospremiti i reorganizovati na nacin da u sadasnjosti vidis i prilike, a ne samo prepreke. 

#6 NRaider

NRaider
  • Members
  • 7 posts

Posted 28 November 2013 - 21:39

Možda za početak da potražiš malo literature o tim svim temama koje te interesuju? Probaj da si odrediš prioritete, ali u svakom slučaju vodi računa o potražnji za tim odredjenim zanimanjem. Prekvalifikacija i dokvalifikacija u svakom slučaju nisu loše stvari, samo što nažalost u današnje vrijeme uglavnom možes da radiš samo ono što moraš a ne ono što voliš.

#7 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 28 November 2013 - 21:59

Kako si zavrsio elektrotehnicku skolu, mogao bi i da se raspitas u nekoj od elektrotehnickih skola koliko predmeta bi trebao da polozis da se prekvalifikujes u "elektrotehnicara za elektroniku na vozilima". Verovatno bi morao da polozis samo usko-strucne predmete. OET i slicno sivec ispolagao. Posle toga potrazi nekog ko bi te primio na "segrtovanje". Verovatno ti je glupo da u 43-coj "segrtujes" kod majstora, ali tako ces steci prakticna znanja. Naravno jako je bitno da dobro odaberes gde ces to da radis.

Odlican i konkretan savet - ali bojim se da se nista nece promeniti dokle god se ne promeni stil pisanja

...

Odlican i konkretan savet - ali bojim se da se nista nece promeniti dokle god se ne promeni stil pisanja

:lol+:

Edited by Upekkha, 28 November 2013 - 22:00.

#8 dandy_yu

dandy_yu
  • Members
  • 4 posts

Posted 02 December 2013 - 07:42

Pazi ovako, te mensa i slicne testove inteligencije zaboravi. Oni ne znace apsolutno nista. Mogu da ti posluze samo da sebi dizes samopouzdanje. Sto se tice kurseva, kakve si konkretno kurseve video? Da li si se raspitao kod autoelektricara gde i kako su oni ucili?

Inace moras da budes svestan da ne postoji stvarno kurs koji ce ti sam po sebi dati potrebna znanja za bavljenje bilo cime. Kursevi ti daju neka opsta i pocetna  znanja (bez obzira sta organizatori tvrde) i "uvid u oblast". Najveci deo znanja ces morati konstantno da stices sam. Posledicno biraj kurseve cije diplome imaju nekakav znacaj kod zaposljavanja.

Nije mi ni glupo, ni sramota da segrtujem kod majstora, pa iako su i mladji od mene. Ali od ovih 2-3 autoelektricara nijedan nije skolovan, svi su izucavali zanat, a jedan je i alkoholicar, tako da i nemam neki izbor.

Sto se tice samih kurseva, na ove sam mislio:

http://www.kursevi.c...lektricara/5570

http://total-edu.rs/...autoelektricar/

Kako si zavrsio elektrotehnicku skolu, mogao bi i da se raspitas u nekoj od elektrotehnickih skola koliko predmeta bi trebao da polozis da se prekvalifikujes u "elektrotehnicara za elektroniku na vozilima". Verovatno bi morao da polozis samo usko-strucne predmete. OET i slicno si vec ispolagao. Posle toga potrazi nekog ko bi te primio na "segrtovanje". Verovatno ti je glupo da u 43-coj "segrtujes" kod majstora, ali tako ces steci prakticna znanja. Naravno jako je bitno da dobro odaberes gde ces to da radis.

OET1 i OET2, kao i Matematiku 1 i 2, sam polozio i na prvoj godini elektrotehnickog fakulteta, odnosno vise skole, kao i jos neke predmete.

Ali sam pao iz fizike i marksizma, a posto sam bio tad najpametniji, lako sam odustao od daljeg studiranja.

Mislio sam da je dovoljno da si pametan, pa da budes uspesan u zivotu. 

Naravno da sam se debelo za*ebo i zato ispastam.

Sto se tice prekvalifikacije u "elektrotehnicara za elektroniku na vozilima", mislim da bi tamo vise teoriju ucio nego praksu, koja je meni preko potrebna.

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 December 2013 - 15:41

Nije mi ni glupo, ni sramota da segrtujem kod majstora, pa iako su i mladji od mene. Ali od ovih 2-3 autoelektricara nijedan nije skolovan, svi su izucavali zanat, a jedan je i alkoholicar, tako da i nemam neki izbor.

Sto se tice samih kurseva, na ove sam mislio:
http://www.kursevi.c...lektricara/5570
http://total-edu.rs/...autoelektricar/

OET1 i OET2, kao i Matematiku 1 i 2, sam polozio i na prvoj godini elektrotehnickog fakulteta, odnosno vise skole, kao i jos neke predmete.
Ali sam pao iz fizike i marksizma, a posto sam bio tad najpametniji, lako sam odustao od daljeg studiranja.
Mislio sam da je dovoljno da si pametan, pa da budes uspesan u zivotu. 
Naravno da sam se debelo za*ebo i zato ispastam.

Sto se tice prekvalifikacije u "elektrotehnicara za elektroniku na vozilima", mislim da bi tamo vise teoriju ucio nego praksu, koja je meni preko potrebna.

Pazi ovako, praksu neces istinski nauciti ni na kursevima, a teoriju nije lose znati. Gresis ako mislis da se treba samo "ispraksirati" pa ces moci da radis samostalno.

Sto se tice autoelektricara za praksu. Ako su ti oni u tvom mestu nesolidni, trazi malo dalje, nemoguce je da u nekom razumnom okruzenju nema bas ni jedan jedini a da nesto zna i valja.

Sto se tice ovih kurseva koje si pokazao, pa to su kursevi za one koji imaju zavrsenu samo osnovnu skolu. Kako si polozio cak i predmete sa prve godine fakulteta/vise skole ti si za njih i previse kvalifikovan.

Za manje novca, ali nesto vise vremena, mozes dobiti diplomu autoelektricara u bilo kojoj srednjoj elektrotehnickoj skoli koja ima isti smer III stepena i prima vanredne ucenike na dokvalifikaciju/prekvalifikaciju, i gde ce ti priznati SVE sto si vec polagao.A imaces i tamo prakticnu nastavu (na III stepenu imas puno vise prakse).

Inace ovo

Napomena: ukoliko ste već radili na ovom poslu najmanje 3 meseca i možete da donesete potvrdu od poslodavca, možete izaći na polaganje stručnog ispita za zanatsku osposobljenost u roku od 7 dana koja košta 12000 dinara.

mi govori da su ovi TotalEdu neki teski prevaranti.

Oba skole, sudeci po sajtovima, su mi sumnjivog kvaliteta, s tim da jedna (kursevi...) ipak deluje znacajno ozbiljnije. Nigde nema informacija o tome sta se uci (spisak predmeta), ko su predavaci, gde se drzi praksa, itd.

Edited by tomas.hokenberi, 02 December 2013 - 15:53.