Jump to content

Photo
- - - - -

Problem u rastu ! POMOC

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 Petar Petkovic

Petar Petkovic
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 November 2013 - 20:41

Zdravo zovem se Petar imam 18 godina i visok sam 163cm i imam 50kg , mnogo sam manji od svojih vrsnjaka i bio sam u bolnici da uradim sve pregleda , svi hormoni koji su uradjenu su bili odlicni ali taj glavni hormon rasta i nije bas kako treba , uradio sam i magnetnu rezonansu ona je bila u redu, radio sam gustinu kostiju i nisu bili bas najbolji rezultati . Doktor mi je rekao da cu primati hormon rasta ali ja nisam dobio ni dlake ispod pazuha , nemam bradu , nemam brkove , i ne znam da li su ti hormoni dobri , treba da primam svaki dan tako 6 nedelja po 0,4 mlg i posle idem na kontrolu , zanimaju me ako neko zna kakve su posledice i da li je to neko radio vec , da mi pomogne . Tata mi je visok 175, a mama 168cm , rodjeni brat mi je visok 186cm i on je porastao u 2-3godini srednje skole , tako sam i ja mislio da cu porasti ali vec sam 4 godina i nista se znacajno ne desava. HVALA

Edited by Petar Petkovic, 17 November 2013 - 20:45.

#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 18 November 2013 - 05:50

Nemoj da pravis nauku od toga. Poslusaj lekare, a na kraju svi smo mi isti. Bolji negde, losiji negde drugde.

Bio je negde (mozda ovde) topik o visini. E, jebiga, ja sam visok i tezak, pa mi je to usjebalo karijeru - jer sam se bavio moto-trkama, a tamo su kraci i laksi bolje ubrzavali nego ja.

Pusti prirodu da ide svojim tokom i ne uzbudjuj se.

Najverovatnije imas i vrline i mane, kao i svi mi, pa pusti da zivot ide svojim tokom.

#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 November 2013 - 07:55

Petre, cemu panika, muski pubertet traje duze od zenskog, imas jos vremena da rastes, osim genetske predispozicije, svi mi imamo i svoj individualni tempo fizickog rasta. Moj brat je bio najnizi u svojoj generaciji kada je upisao gimnaziju i tek nakon 22/24 godine je dostigao punu visinu. I nije sve u visini, imam 180 cm, zensko sam, u mojoj generaciji (1951) to je bio dzinovski rast i bila sam mnogo nesrecna zbog toga sve dok nisam shvatila da je vaznije ko sam nego kolika sam. Moj sin je visok 2.04 cm, izuzetno je talentovan za hirurgiju ali bas zbog visine nije odabrao da je usavrshava, hirurzi su po pravilu nizi rastom, operacije su timski rad, bilo bi potrebno mnogo stolicica da jedan takav dugajlija vodi glavnu rec. Danas je patolog pa secka i radi sa mikroskopom sedeci i kaze da mu je tako bolje. Vazno je da budes zdrav fizicki i psihicki i da nadjes sebe i budes najbolji ti. Znam da fizijatri i sportski treneri kosharkasa imaju metod da na osnovu kostiju stopala odrede potencijalnu visinu decaka pa ako ti se bas zuri, raspitaj se malo. Zivi uredno, dovoljno spavaj jer se hormon rasta luci kod dece tokom sna i pokushaj da svoj zivot razumes kao izazov.

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 November 2013 - 09:28

Visina je krajnje individualna karakteristika. Odsustvo dlakavosti, medjutim, moze da ukazuje na nekakav hormonski disbalans. Zato j vrlo znacajno da budes pod kontrolom endokrinologa I da sledis njegove savete.