Jump to content


Photo
- - - - -

Brak sa stranom drzavljankom u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#31 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 587 posts

Posted 13 November 2013 - 10:35


Što se tiče ličnih iskustava imam dva drugara koji su u braku sa devojkama iz Argentine, odnosno Kolumbije. Nimalo prijatno iskustvo, stalno cimanje sa policijom oko pitanja boravka i straha da li će biti produženo. U jednom braku državljanstvo je odobreno 5 godina nakon venčanja i dolaska u Srbiju, dok se drugi tek sprema za ceo postupak.

 

Šta znam, nema tu nekog straha, ako imaš sve potrebne papire nema problema oko produžavanja. Moguće da je problem ako neko nije redovno zaposlen, pošto treba dostaviti uverenje o izdržavanju i imati zdravstveno osiguranje, ali za one koji imaju posao je uglavnom prilično rutinski. Jedino je smor svake godine produžavati (i plaćati takse), ali ima i opcija trajnog boravka bez uzimanja državljanstva.

 

 

Boze ovo sto cujem je stvarno katastrofa.Pa zar policija nema pametnija posla nego da proverava tudje bracne zajednice?! E nasa drzavo,dok lopovi voze kola od 100.000 evra i smeskajuci se setaju ulicama ajde da se mi zabavljamo sirotinjom rajom,pa gde je tu osnovno pravo na zivot,brak i porodicu?!

Dobro sta da se radi mi necemo odustajati.Hvala svima na odgovorima!

Zanima me jos ako neko zna,sta bi sve bilo potrebno za vizu,slanje pozivnog pisma,koliko se to ceka,kakva je procedura?

I sam odlazak kod maticara,pretpostavljam da to nije velik problem,sve uobicajeno samo uz pristup prevodioca.

 

Policija proverava sve strance, bez obzira u kojem su statusu ovde, to im je u opisu posla, nije to ništa specijalno. Treba ti inače za nju i uverenje o slobodnom bračnom stanju između ostalog, ako ćete ovde ići kod matičara. :)


Edited by mjeftic, 13 November 2013 - 10:37.


#32 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 13 November 2013 - 17:15

.Pa zar policija nema pametnija posla nego da proverava tudje bracne zajednice?! E nasa drzavo,dok lopovi voze kola od 100.000 evra i smeskajuci se setaju ulicama ajde da se mi zabavljamo sirotinjom rajom,pa gde je tu osnovno pravo na zivot,brak i porodicu?!

Mislim, sad ispade da je u samo Srpski zakon o drzavljanstvu zahtevan. Pokusaj da dobijes drzavljanstvo na osnovu braka bilo gde i slicne zahteve ces morati da ispunis. Generalno, u vecini evropskih zemalja postoji i a) zahtev za papirima (tj. dokaz o braku/vanbracnoj zajednici), i b) dokaz o prebivalistu stranca i c) broj godina stalnog boravka. U Srbiji je pet, u Americi recimo 3, u Nemackoj cini mi se 3 itd. 



#33 bole55

bole55
  • Members
  • 16 posts

Posted 28 November 2013 - 01:07

Pozdrav,uskoro planiram da se vencam sa rumunskom drzavljankom ovde u srbiji pa me zanima da li ja odmah po vencanju dobijam rumunske papire i da li ja sa tim papirima mogu legalno da radim u austriji,nemackoj?

#34 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 19 December 2013 - 23:00

Veliki pozdrav za sve,izvinjavam se odmah na pocetku jer nisam znao gde da postavim ovu temu pa ako sam pogresio mesto molim da je administratori premeste.

Ovo mi je veoma vazno i moram da skupim sve moguce informacije pa bih voleo da mi se jave ljudi koji su imali slicna iskustva.

 

Planiram brak sa devojkom iz Kolumbije pa me zanima sledece:

 

1)Viza

-Koji tip vize je najbolje da trazi za ulazak u Srbiju?

-Sta je potrebno od dokumentacije sa moje i njene strane? Pretpostavljam da treba pozivno pismo

 

2)Brak u Srbiji

-Sta nam je potrebno da sklopimo brak?

-Treba li da se zakazuje i koliko ranije?

 

3)Sredjivanje dokumentacije

-Da li ona po sklapanju braka moze da dobije Srpski pasos i sta je sve potrebno?

 

Molim vas da razumete moju komplikovanu situaciju,treba da znam sve tacno sta mi treba jer put nije jeftin i kada jednom dodje moramo imati svu potrebnu dokumentaciju kako ne bi nesto poslo naopako.

 

Hvala unapred!

 

izvini zbog kašnjenja ali čini mi se da mogu da ti pomognem pošto je moja bolja polovina takodje strana državljanka

 

prvo, najbolje je da uzme onu multiplu vizu, mislim da će to i dobiti. Ona se obnavlja svake godine, koliko se sećam, čak i kad udješ u postupak za dobijanje državljanstva - sve dok ne dobiješ državljanstvo.

drugo, za sklapanje braka, izuzev njene krštenice i pasoša ne treba ništa - mislim da ti samo treba prevod krštenice od strane ovlašćenog prevodioca. Nema nikakvog posebnog zakazivanja.

 

e sad, po sklapanju braka, naravno predaće papire - taj deo vidi u Policiji, mislim da treba izjava da hoće srpsko državljanstvo, i ukoliko nema opcije dvojnog - izjava o odricanju od prethodnog.

 

jednom kad daš papire budi spreman na čekanje pošto procedura traje, čini mi se dve ili tri godine - ali za to vreme, dobija papir o postupku ulaska u državljanstvo koji je praktično kao i državljanstvo. Čini mi se da dobija i JMBG, ali nisam siguran.  Panduri će te posetiti /tebe i komšiluk/ par puta da provere da li je na prijavljenoj adresi - uglavnom su normalni i kulturni.

 

I to je manje više to. Uz naravno, nešto love - mislim oko 20k dinara koje moraš da izdvojiš za raznorazne takse. Naravno, možda se nešto u medjuvremenu promenilo - pošto su moji podaci gotovo deceniju stari :D

 

Mnogo bitan deo - dooobro obratiti pažnju na transkripciju imena i ličnih podataka - mi smo golgotu preživeli zbog toga - pošto je užasno jebeno ispraviti to kad jednom udješ u sistem.

 

 

PS nek koristi medjunarodnu vozačku dok može - iako je prelazak na našu glup i jednostavan - u osnovi platiš 8k dinara i daš stranu dozvolu - i to je to.



#35 Vesely

Vesely
  • Members
  • 786 posts

Posted 29 December 2013 - 04:17

Ah, Kolumbijke.  :wub:


Edited by Vesely, 29 December 2013 - 04:18.


#36 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 29 December 2013 - 06:15

izvini zbog kašnjenja ali čini mi se da mogu da ti pomognem pošto je moja bolja polovina takodje strana državljanka

 

prvo, najbolje je da uzme onu multiplu vizu, mislim da će to i dobiti. Ona se obnavlja svake godine, koliko se sećam, čak i kad udješ u postupak za dobijanje državljanstva - sve dok ne dobiješ državljanstvo.

drugo, za sklapanje braka, izuzev njene krštenice i pasoša ne treba ništa - mislim da ti samo treba prevod krštenice od strane ovlašćenog prevodioca. Nema nikakvog posebnog zakazivanja.

 

e sad, po sklapanju braka, naravno predaće papire - taj deo vidi u Policiji, mislim da treba izjava da hoće srpsko državljanstvo, i ukoliko nema opcije dvojnog - izjava o odricanju od prethodnog.

 

jednom kad daš papire budi spreman na čekanje pošto procedura traje, čini mi se dve ili tri godine - ali za to vreme, dobija papir o postupku ulaska u državljanstvo koji je praktično kao i državljanstvo. Čini mi se da dobija i JMBG, ali nisam siguran.  Panduri će te posetiti /tebe i komšiluk/ par puta da provere da li je na prijavljenoj adresi - uglavnom su normalni i kulturni.

 

I to je manje više to. Uz naravno, nešto love - mislim oko 20k dinara koje moraš da izdvojiš za raznorazne takse. Naravno, možda se nešto u medjuvremenu promenilo - pošto su moji podaci gotovo deceniju stari :D

 

Mnogo bitan deo - dooobro obratiti pažnju na transkripciju imena i ličnih podataka - mi smo golgotu preživeli zbog toga - pošto je užasno jebeno ispraviti to kad jednom udješ

 

PS nek koristi medjunarodnu vozačku dok može - iako je prelazak na našu glup i jednostavan - u osnovi platiš 8k dinara i daš stranu dozvolu - i to je to.

:blush:  :rotflmao:  :furious:


Edited by Ibiza, 29 December 2013 - 06:16.


#37 Yahid

Yahid
  • Members
  • 32 posts

Posted 21 April 2014 - 10:02

e sad, po sklapanju braka, naravno predaće papire - taj deo vidi u Policiji, mislim da treba izjava da hoće srpsko državljanstvo, i ukoliko nema opcije dvojnog - izjava o odricanju od prethodnog.

 

Državljanstvo ili zahtev za državljanstvo može predati tek nakon navršenih 3 godine zajedničkog života, odnosno braka. Pre toga samo može dobiti boravišnu vizu u trajanju od 1 godine. U stvari, nakon 3 godine predaje se prvo zahtev za trajni boravak, a nakon što to dobije, aplicira za srpsko državljanstvo.

 

 

jednom kad daš papire budi spreman na čekanje pošto procedura traje, čini mi se dve ili tri godine - ali za to vreme, dobija papir o postupku ulaska u državljanstvo koji je praktično kao i državljanstvo. Čini mi se da dobija i JMBG, ali nisam siguran.

 

Traje procedura, ali tek nakon tri godine, kada se ostvare uslovi za trajni boravak, odnosno kasnije državljanstvo.

 

 

I to je manje više to. Uz naravno, nešto love - mislim oko 20k dinara koje moraš da izdvojiš za raznorazne takse. Naravno, možda se nešto u medjuvremenu promenilo - pošto su moji podaci gotovo deceniju stari

 

Za boravišnu vizu ili produženje boravka je potrebno oko 9 000 dinara. Taxa u iznosu od 7 800, venčani list treba, uverenje da je suprug/a zaposlen (onaj koji je naš državljanin), te da je zdravstveno osiguran (zajedno sa strancem), i to je, mislim, to.

 

Možda je tema stara, ali mislim da bi neke novije informacije svima koje interesuje brak sa strancem, bile korisne. Zato sam se ovde javio, nadam se da to nije suprotno nekim pravilima foruma. :)



#38 Nadezda G

Nadezda G
  • Members
  • 1 posts

Posted 24 September 2014 - 23:22

Zdravo svima, 

 

Da li neko zna da li je za sklapanje braka sa stranim drzavljaninom neohodna i prijava boravka? Koliko unapred mora da se zakaze vencanje, planiram ga za mesec dana s tim sto buduci suprug nema prijavljeno boraviste u Srbiji, jer bi se u svakom slucaju posle sklapanja braka ubrzo i odselili u inostranstvo? 

 

Hvala !



#39 MiroslavMilovanovic

MiroslavMilovanovic
  • Banned
  • 25 posts

Posted 03 January 2015 - 19:38

Колико се Украјинки удало у Србији у току задњих десетак година?



#40 elenats

elenats
  • Members
  • 3 posts

Posted 06 February 2015 - 00:11

Dobro vece, imam jedno pitanje, ja sam ukrainka i udala sam se za srbina , sad cekam drzevljanstvo  er treba da bude 3 punuh godine u braku,ali imam pitanje, ako ja rodim dete , dali odmah dobijem drzevljanstvo ili ipak treba da cekam 3 godine?


Edited by elenats, 06 February 2015 - 00:14.


#41 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 06 February 2015 - 06:33

Dobro vece, imam jedno pitanje, ja sam ukrainka i udala sam se za srbina , sad cekam drzevljanstvo  er treba da bude 3 punuh godine u braku,ali imam pitanje, ako ja rodim dete , dali odmah dobijem drzevljanstvo ili ipak treba da cekam 3 godine?

Dete ce po ocu dobiti drzavljanstvo, a za 3 godine ce vec i da trci, uz stepenice, niz stepenice. Zbog cega je toliko bitno dobiti drzavljanstvo odmah? Kad ti je veza vec razvijena i dete na putu, ne vidim razlog brizi.

Puno srece u svakom slucaju.



#42 masterNS

masterNS
  • Members
  • 484 posts

Posted 06 February 2015 - 10:36

Dete ce po ocu dobiti drzavljanstvo, a za 3 godine ce vec i da trci, uz stepenice, niz stepenice. Zbog cega je toliko bitno dobiti drzavljanstvo odmah? Kad ti je veza vec razvijena i dete na putu, ne vidim razlog brizi.

Puno srece u svakom slucaju.

Nije rekla da je dete na putu. Samo je pitala da li ona dobije drzavljanstvo odmah "ako rodi dete".



#43 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 06 February 2015 - 18:04

Pa, pretpostavljam da bi dete automatski imalo drzavljanstvo, a ne roditelj. Valjda postoje neki propisi, papirologija, zahtevi, red...Kako bi to neko u drzavnoj administraciji mogao da zna da je osoba A, strana drzavljanka rodila dete, pa da joj automatski da drzavljanstvo, preko reda. Ako zakon kaze tri godine, sto bi radjanje deteta menjalo taj propis.

Ali, ja to naglas razmisljam, svaka drzava ima svoje propise. Ne verujem da je tesko saznati iz par poteza, website, pozvati telefonom, itd.


Edited by ControlFreak, 06 February 2015 - 18:04.


#44 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 06 February 2015 - 19:35

Tri godine je samo do podnosenja zahteva, a drzavljanstvo se pretpostavljam dobija tek kad se Sveti Birokrativoje umilostivi. No treba imati razumevanja. Toliki redovi kandidata za tako prestiznu ulaznicu u raj. Treba to sve i obraditi. A ne pomaze ni sto su spojili salter za dobijanje i salter za odjavu.  :wicked:



#45 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 06 February 2015 - 19:41

Pa, pretpostavljam da bi dete automatski imalo drzavljanstvo, a ne roditelj. Valjda postoje neki propisi, papirologija, zahtevi, red...Kako bi to neko u drzavnoj administraciji mogao da zna da je osoba A, strana drzavljanka rodila dete, pa da joj automatski da drzavljanstvo, preko reda. Ako zakon kaze tri godine, sto bi radjanje deteta menjalo taj propis.

Ali, ja to naglas razmisljam, svaka drzava ima svoje propise. Ne verujem da je tesko saznati iz par poteza, website, pozvati telefonom, itd.

 

Koliko vidim kod nas je to malo zamršeno:

 

 

2. Sticanje državljanstva rodjenjem na teritoriji Republike Srbije

 

Dete koje je rođeno ili nađeno na teritoriji Republike Srbije, stiče državljanstvo rođenjem ako su mu oba roditelja nepoznata ili nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva ili ako je dete bez državljanstva. Državljanstvo mu može prestati na zahtev roditelja, ako se do njegove navršene 18. godine utvrdi da su mu oba roditelja strani državljani. Ako je dete starije od 14 godina, za prestanak državljanstva potrebna je i njegova saglasnost.

 

 

Ali ako mu je jedno dete državljanin Srbije dobija automatski državljanstvo rođenjem, druga varijanta je da rođenjem u inostranstvu ako nema drugog roditelja ili se ne zna državljanstvo drugog?! dobija na osnovu roditelja koji je državljanin Srbije.

 

 

 

Koga ne mrzi sve da čita ima ovde > link i isto tako ima i kontakt gde može da postavi pitanje.