Jump to content


Photo
- - - - -

Pomračenje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#16 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 March 2015 - 21:54

Ove noci nece moci.

 

Tako ga najavili, a ja ga uopšte ne vidim... bar ne sa moje strane...



#17 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 20 March 2015 - 23:09

Tako ga najavili, a ja ga uopšte ne vidim... bar ne sa moje strane...

 

Uglovno je jos blizu Sunca.

(Nije u ekstrovertnoj fazi.)

Danas ga je zaklonio, zar ne?

Polovinom iduce nedelje videce se uvece na zapadu ako vreme posluzi.

 

http://www.moongiant.com/phase/today/



#18 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 March 2015 - 23:36

Posto je 51% od uzasne smrti i dalje uzasna smrt, zamolio bih sve hrabre srBske patrijote da se ponovo sakriju u podrume i pod krevete. Mozda bude cistiji vazduh u gradu bar to jedno prepodne...

 

Neverovatno, ali istinito :D

 

http://www.b92.net/i...2&nav_id=971032



#19 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 October 2015 - 19:01

Posto je 51% od uzasne smrti i dalje uzasna smrt, zamolio bih sve hrabre srBske patrijote da se ponovo sakriju u podrume i pod krevete. Mozda bude cistiji vazduh u gradu bar to jedno prepodne...

 

Pre jedno sat vremena sam stvarno mislila da se sakrijem pod krevet; uopste nije izgledalo naivno. Sedim za stolom bele povrsine i blenem u komp, kad mi odjednom stol osvetli jaka narandzasta svetlost. Mahinalno pogledam napolje i vidim povecu vatrenu kuglu, nepravilnog oblika. Vec sledeceg trenutka je nestala i meni ne bi nimalo prijatno. Samo sam cekala da negde udari i bude smak sveta.

Sad citam da su mnogi videli isti fenomen, na potezu od srednje do juzne Svedske, istocni deo. Neki ekspert kaze da je po svoj prilici bio bolid, poveci meteor koji je uleteo u atmosferu i eksplodirao.

 

Edit: i opservatorija u Uppsali je potvrdila da je bio meteor, snimila ga njihova kamera. Po velicini i sjaju pretpostavljaju da je nesto od njega ostalo i palo negde u blizini. Pokusace da izracunaju gde otprilike, pa ce ga sledecih dana traziti. Bas mi je drago sto sam imala prilike da vidim redak prirodni fenomen :) .

 


Edited by vilhelmina, 23 October 2015 - 20:44.


#20 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 October 2015 - 23:41

Pre jedno sat vremena sam stvarno mislila da se sakrijem pod krevet; uopste nije izgledalo naivno. Sedim za stolom bele povrsine i blenem u komp, kad mi odjednom stol osvetli jaka narandzasta svetlost. Mahinalno pogledam napolje i vidim povecu vatrenu kuglu, nepravilnog oblika. Vec sledeceg trenutka je nestala i meni ne bi nimalo prijatno. Samo sam cekala da negde udari i bude smak sveta.

Sad citam da su mnogi videli isti fenomen, na potezu od srednje do juzne Svedske, istocni deo. Neki ekspert kaze da je po svoj prilici bio bolid, poveci meteor koji je uleteo u atmosferu i eksplodirao.

 

Edit: i opservatorija u Uppsali je potvrdila da je bio meteor, snimila ga njihova kamera. Po velicini i sjaju pretpostavljaju da je nesto od njega ostalo i palo negde u blizini. Pokusace da izracunaju gde otprilike, pa ce ga sledecih dana traziti. Bas mi je drago sto sam imala prilike da vidim redak prirodni fenomen :) .

Meteor takvog sjaja je zaista veoma, veoma redak (mnogo desetina puta redji od pomracenja Sunca, btw). Jos je redji na tako visokim geografskim sirinama (vecina sjajnih bolida i meteorita uopste pada u tropskom pojasu; sa druge strane, oni koji su pali na Grenland ili Antarktik su dobro sacuvani, pa iz toga cesto proizadje zabuna da su brojniji...). E sad, ako je zaista eksplodirao u atmosferi, onda je verovatno bio ledenog, eventualno ugljenicnog sastava, tako da ce tesko da nadju neki veci komad. Doduse, sa danasnjim analitickim metodama i komadic velicine glave ciode je dovoljan da se izvedu zakljucci o sastavu objekta, starosti, pripadnosti poznatim familijama i slicno... ;)

 

U svakom slucaju, super sto si videla!

 

Uzgred, verovatno ga imaju zabelezenog i na brojnim bezbednosnim kamerama, cc tv i slicno -- trebalo bi ljudi da pogledaju i sacuvaju pre nego sto se automatski "recikliraju" video zapisi. 


Edited by Schrodinger, 23 October 2015 - 23:44.


#21 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 October 2015 - 23:57

Petak je uvece, tako da se uglavnom mogu procitati samo izjave amatera-entuzijasta, ali verujem da ce sledecih dana biti i ozbiljnijih objasnjenja. Meni ce svakako biti zanimljivo da procitam, jer sam rodjenim ocima videla nesto toliko fascinantno, da jos ne mogu da verujem. I nisam lagala da sam se u trenutku stvarno uplasila.

Evo sta o tome veceras javlja svedska drzavna SVT (za google prevod ne odgovaram).