Jump to content

Photo
- - - - -

Kupovina uknjizenog stana - na sta treba POSEBNO obratiti paznju?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 03 December 2013 - 12:19

A evo i jedne od manjkavosti savremenih tehnologija;

"Vrlo bitan nedostatak “kompjuterskog programa” je takođe došao do izražaja u realnoj životnoj situaciji kada su kupac i prodavac overili predugovor o kupoprodaji nepokretnosti ali nikad nije došlo do zaključenja glavnog ugovora. U toj situaciji (nezavisno od pravnih posledica da li je ugovorena i isplaćena ili vraćena kapara kao odustanica) ukoliko kupac i prodavac ne zaključe raskid tog predugovora (što je pravno besmisleno raditi a pitanje je da li to žele obe ugovorne strane) službenik na overi odbija da overi novi predugovor ili ugovor u kojem se u svojstvu prodavca nalazi isto lice koje je zaključivalo raniji predugovor jer to program ne dozvoljava, odnosno taj prodavac je prema “programu” lice koje više puta prometuje istom nepokretnošću. Pritom nikad u praksi sud nije odlučio za tri dana o žalbi na rešenje kojim se odbilo overa, već je potrebno znatno duže."

Zašto bi to bila manjakavost ? Jel bi ti kao kupac želeo da prodavac ima neke "repove" od predugovora ?

#17 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 03 December 2013 - 15:35

Priznajem. Lupio sam i ostao ziv. Ocigledno nisam dovoljno pazljivo procitao tekst.  :blush: Ne znam sta mi bi s obzirom da je moj post u pitanju. :twak: 

Izvinjavam se.

#18 Irena 21

Irena 21
  • Members
  • 7 posts

Posted 03 December 2013 - 15:49

Cao svima!

Svi mi mislimo da mozemo sve sami da uradimo, pa se dosta puta predjemo u zivotu i dobro je dok su u pitanju male stvari... Kupovina stana ne spada u banalnu kategoriju, vec je jedna od najvecih investicija u zivotu i zato treba da nam izraste i trece oko. :-) Novim zakonom ce se barem nesto regulisati, do sada ga nije ni bilo, korak po korak i dzungla kao sto je ova trenutno, kada pricamo o trzistu nekretnina, ce dobiti priblizno normalan oblik. Voda u kojoj trenutno svi mi plivamo ce se malo razbistriti, aktivne ce biti samo one agencije koje budu postovale zakon i agenturom nece moci da se bavi svako ko je neosnovano siguran u svoje sposobnosti, a pritom nema osnovni kod kulture.

Imam dodira sa nekretninama jer radim u fransizi za nekretnine i mislim da se nedostatak kvalitetnog kadra itekako oseca i da je posao kao sto je posredovanje ju prometu nekretnina jako opipljiv i odgovoran posao.

Nisam ovde da hvalim svog konja, ali ono sto bih najvise volela je da danas, sutra mogu bez razmisljanja i strepnje da se odlucim za agenciju koja je samo lokacijski najbliza meni, a da u profesionalnost i sigurnost ne sumnjam.

#19 rkomi

rkomi
  • Members
  • 206 posts

Posted 03 December 2013 - 16:17

Imam dodira sa nekretninama jer radim u fransizi za nekretnine i mislim da se nedostatak kvalitetnog kadra itekako oseca i da je posao kao sto je posredovanje ju prometu nekretnina jako opipljiv i odgovoran posao.

Nisam ovde da hvalim svog konja, ali ono sto bih najvise volela je da danas, sutra mogu bez razmisljanja i strepnje da se odlucim za agenciju koja je samo lokacijski najbliza meni, a da u profesionalnost i sigurnost ne sumnjam.

Da li mozes ukratko da navedes, sta bi bile glavne povoljnosti po novom zakonu, za prodavce i za kupce nekretnina - apropo saradnje sa agencijama.

Fokus na razlici u odnosu na prethodno stanje, iz ugla agencije za nekretnine.

Na primer:

- prodavac kad odluci da proda stan/kucu, a zeli da to uradi uz pomoc agencije - sta treba da dobije kao uslugu i koliko to treba da plati (procentualno)?

- kupac ... isto pitanje

Edited by rkomi, 03 December 2013 - 16:18.

#20 Irena 21

Irena 21
  • Members
  • 7 posts

Posted 04 December 2013 - 10:40

Pozdrav,

Kada pricamo o novom zakonu, istina je da nije definisan najbolje i ne stiti dovoljno agencije za nekretnine, samim tim sto u njemu ne postoji barem minimalan procenat agencijske provizije, koji bi po mom misljenju iznosio 3%. Od sada svaka agencija mora imati ugovor o posredovanju potpisan sa klijentom, da li to bio prodavac ili kupac i svaka nekretnina mora biti registrovana i sa registarskim brojem oglasena na bilo kom sajtu ili web portalu, sto ce dosta regulisati trziste. Mi, kao Master fransiza, nastojimo da svaka nasa agencija radi prevashodno po nasim poslovnim normama, koje se slazu i sa novim zakonom. 

Ako mene pitas, provizija bi trebalo da bude naplacena i sa jedne i sa druge strane, 1.5 od prodavca i 1.5, ali to je samo moje misljenje, jer se agenti trude kako da neciju nekretninu na najbolji nacin promovisu, tako se isto trude da kupcu pronadju klijenta za kupovinu njegove nekretnine. Najrealnije bi bilo da se agencije samo naplacuju od prodavca, jer ipak on dobija novac za prodatu nekretninu, a u cenu uvek moze da uracuna i agencijsku proviziju, tako da taj procenat i ne oseti.

Posao agenta je da isprati posao od pocetka do kraja, da prati redovno trzste, da sugerise klijentu oko cene, da proveri sa advokatom svu potrebnu papirologiju i da dodje do realizacije a da klijent nije ni prstom pomerio. Jedino u ovom slucaju, kada pricamo o Srbiji, gde ljudi ocekuju sve ovo sto sam nabrojala, agent moze ciste savesti da zahteva svoje parce hleba. U nekim zemljama, iskljucivo prodavci garantuju za svu dokumentaciju i sa agencijama imaju obavezu da potpisu milion papira koji upravo stite te iste agencije, a agenti se fokusiraju samo na klasicno posredovanje, oglasavanje nekretnina, pronalazenje kupaca i na kraju pregovaranje.

Novim zakonom bi trebalo da se izvrsi selekcija i da se dozvoli rad samo onim agentima koji bi pruzali kompletnu uslugu klijentima "full package".

Lepo vama, lepo i agentima koji, priznacete rade nimalo lak terenski posao...

#21 placenik

placenik
  • Members
  • 171 posts

Posted 17 December 2013 - 17:21

Kada pricamo o novom zakonu, istina je da nije definisan najbolje i ne stiti dovoljno agencije za nekretnine, samim tim sto u njemu ne postoji barem minimalan procenat agencijske provizije, koji bi po mom misljenju iznosio 3%. 

A zasto bas 3%? Zar nije logicno da cenu formira trziste?

#22 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 24 May 2014 - 14:11

Da li neko zna da li ce pocev od prvog septembra imati nekog smisla angazovanje licnog advokata u procesu kupovine nekretnine, kao sto je to do sada bila praksa? Sudeci po ovom tekstu na netu za tako nesto vise nece biti potrebe:

Koja je uloga beležnika?

"Javni beležnici imaju zakonsku obavezu da štite i prodavca i kupca od zamki u koje mogu upasti kad zaključuju posao o prometu nepokretnosti. Kao prvo, beležnici poslovni dogovor strana pretaču u precizno definisane ugovorne odredbe, vodeći rauna o pravoj volji strana i njihovim interesima. Javni beležnici, potom, moraju da provere da su ispunjeni svi uslovi da kupac, kad isplati cenu, stekne svojinu na nepokretnosti, da prodavac dobije novac kad prenese svojinu i da banka dobije hipoteku na nekretnini koja joj se zalaže te da vlasnik te nepokretnosti bude saglasan s hipotekom. Svojina se kod nas ne stiče isplatom cene ili overom ugovora, čak ne ni useljenjem, nego tek kad se izvrši registracija svojine u katastru nepokretnosti. Posao beležnika je da proveri da su ispunjeni svi uslovi da posle zaključenja ugovora dođe do uspešne registracije, i da obe strane, nepristrasno, upozorava na rizike i probleme koji se s tim u vezi mogu javiti. Rečju – beležnik se brine da posao bude do kraja izvršen, u skladu s interesima i voljom obe strane."

#23 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 26 May 2014 - 18:26

Da probam da odgovorim samom sebi. Sudeci po ovom tekstu;

http://www.euractiv....vinu-nekretnina

nece biti potrebe za angazovanjem advokata kada javni beleznici budu poceli sa radom od 1.9.2014. 

#24 vzeman

vzeman
  • Members
  • 1 posts

Posted 29 September 2014 - 08:42

Pozdrav! Mozda sam nesto propustio, ali jos uvek ne znam da li mi vredi uzimati advokata za kupovinu stana ili javnog beleznika? Procitao sam tekst na linku iznad i sve to stoji, ali jos uvek nije sigurno da li ce to tako biti i u praksi. Kakva mi je korist i kakve usluge moze da ponudi svako od njih? Jel moze agencija za nekretnine da mi pomogne oko toga? Koja su vasa misljenja o tome, koga je najbolje uposliti da resi prodaju i kupovinu nekretnine?

#25 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 29 September 2014 - 11:20

Suludo je očekivati da agencije i notari zastupaju vaše interese pri kupovini nekretnine.

1. Notari imaju obavezu da zastupaju obe strane u postupku.
  2. Notari su imenovani po političkoj liniji i za velike pare. Priča se da su pojedinci davali po 70.000 € za mesto notara u centralnim beogradskim opštinama.
  3. Na mesto notara su postavljeni ljudi koji veze nemaju sa životom, koji nikada nisu prodali stan, koji ne znaju da se hipoteka može staviti na nekretninu u izgradnji...

Agencije su tek posebna priča. Njih zakon ne obavezuje ni na šta posebno, oni su tu samo posrednici i ne garantuju ništa.

Dakle, ako kupuješ nekretninu moraš angažovati advokata od poverenja koji ima iskustva u proveri papirologije, koji zna gde su potencijalni rizici i mogućnosti za prevaru, koji zna da efikasno sprovede postupak uknjižbe itd.

Agencija i notar tu dođu kao nužno zlo, a ne garancija bilo čega.

P.S.

Agencija se može izbeći ako kupuješ direktno od vlasnika.

#26 Louis de Broglie

Louis de Broglie
  • Members
  • 18 posts

Posted 25 October 2014 - 15:27

Pozdrav! Mozda sam nesto propustio, ali jos uvek ne znam da li mi vredi uzimati advokata za kupovinu stana ili javnog beleznika? Procitao sam tekst na linku iznad i sve to stoji, ali jos uvek nije sigurno da li ce to tako biti i u praksi. Kakva mi je korist i kakve usluge moze da ponudi svako od njih? Jel moze agencija za nekretnine da mi pomogne oko toga? Koja su vasa misljenja o tome, koga je najbolje uposliti da resi prodaju i kupovinu nekretnine?

Ja mislim da bi najbolje bilo ako poznaješ nekog advokata od poverenja a koji se bavi ovom oblašću. 

Agencija i notar tu dođu kao nužno zlo, a ne garancija bilo čega.

P.S.

Agencija se može izbeći ako kupuješ direktno od vlasnika.

Upravo tako, s tim da notara ne možeš da izbegneš, a agenciju možda i možeš. S tim da je meni velika misterija zašto 95% prodavaca prodaje stan preko agencija. 

#27 betmen55

betmen55
  • Members
  • 3 posts

Posted 28 April 2015 - 13:19

A da probas kod druge agencije za kupovinu?

#28 masterNS

masterNS
  • Members
  • 484 posts

Posted 28 April 2015 - 13:41

Kasnis 6. meseci...