Jump to content


Photo
- - - - -

Kupovina uknjizenog stana - na sta treba POSEBNO obratiti paznju?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 24 October 2013 - 20:13

Voleo bih da cujem iskustva ljudi koji su prosli kroz kompletan proces kupovine uknjizenog stana ili su saucestvovali u istom. Sta je to na sta treba narocito obratiti paznju? Pritom ne mislim na trivijalnosti tipa provera u ktastru da li je nekrenina opterecena hipotekom i slicno. Upoznat sam sa osnovnom procedurom provere imovinsko - pravnog statusa nekretnine, ali sam siguran da ima dosta finesa koje mi nisu poznate pa bi bilo lepo cuti iskustva ljudi koji su prosli kroz sve to.



#2 Publius

Publius
  • Members
  • 401 posts

Posted 17 November 2013 - 01:32

Treba obratiti paznju da kada kupujes stan cija se cena meri u desetinama hiljada evra angazujes advokata za dodatnih 200-300 evra da proveri sve papire i napravi kupoprodajni ugovor koji ce najbolje zastiti tvoje interese. Trazenje ovakve vrste saveta po forumu i uradi-sam koji bi na osnovu njih proizisao je diletantizam koji moze mnogo skupo da te kosta.



#3 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 November 2013 - 17:15

Svakako cu angazovati advokata. Mislio sam da se to podrazumeva. Ali isto tako cenim da nije na odmet naoruzati se solidnim teorijskim znanjem. Jedna od stvari koja mi, primera radi nije jasna je ta da treba da insistiram na pismenoj saglasnosti prodavcevog bračnog druga, kao i punoletnih članova domaćinstva, da u budućnosti neće potraživati datu nepokretnost. Na koju foru mogu da proverim da li prodavac ima ili nema punoletnu decu, a da se pritom ne oslanjam na njegovu casnu rec? Pitanje mozda zvuci smesno, ali me bas zanima odgovor. :huh: 



#4 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 17 November 2013 - 17:42

Nedavno sam kupio plac na Rudniku,angazovao sam advokata (koji mi inace vec godinama zavrsava razne poslove) koji je sastavio ugovor,i on je trazio od prodavca da njegova supruga potpies da je saglasna sa prodajom,sto je ona I uradila.Nije pominjao decu...



#5 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 November 2013 - 18:25

Da,da..odnosi se na sve punoletne clanove domacinstva na dan potpisivanja predugovora/ugovora, a ne iskljucivo i samo na bracnog druga. Imsa recimo ovde ukratko:

 

http://www.halooglas....v-465.160.html

 

Saglasnost bračnog druga prodavca neophodna

Prilikom potpisivanja predugovora savetujemo vam da od prodavca tražite saglasnost od njegovog bračnog druga, kao i punoletnih članova domaćinstva, da u budućnosti neće potraživati datu nepokretnost. Saglasnost je neophodno overiti u sudu, kako bi ona bila punovažna i kako bi vas jednog dana, ukoliko do toga dođe, zaštitila od neželjenih situacija.



#6 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 November 2013 - 18:33

Cesto se u ugovor stavlja i obaveza zastite od evikcije, ali nije zgoreg pored te klauzule imati napismeno i ovo gore pomenuto. :) 



#7 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 November 2013 - 19:00

Svakako cu angazovati advokata. Mislio sam da se to podrazumeva. Ali isto tako cenim da nije na odmet naoruzati se solidnim teorijskim znanjem. Jedna od stvari koja mi, primera radi nije jasna je ta da treba da insistiram na pismenoj saglasnosti prodavcevog bračnog druga, kao i punoletnih članova domaćinstva, da u budućnosti neće potraživati datu nepokretnost. Na koju foru mogu da proverim da li prodavac ima ili nema punoletnu decu, a da se pritom ne oslanjam na njegovu casnu rec? Pitanje mozda zvuci smesno, ali me bas zanima odgovor. :huh: 

 

ne treba ti teorijsko znanje nego dobar agent (ili samo advokat) u koga možeš da imaš poverenja.

 

ne loži se na nerealno niske cene, nema besplatnog ručka a oni neshvatljivo jeftini ti obično izadju na nos.

 

moja rodjaka je pre izvesnog vremena (sudskim rešenjem/presudom) iseljena iz stana koji je kupila od 1/1 vlasnika jer se posle kupovine (i to dosta dugo) pojavio zet koji je na ne znam ni ja koji način imao pravo na polovinu stana.



#8 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 17 November 2013 - 19:37

Aman ljudi, uzecu advokata kada za to dodje vreme jer svakako nemam nameru da sam proveravam dokumentaciju, ali to ne znaci da ne mozemo da diskutujemo malo na temu. Nije bas da sutra kupujem stan.

 

Apropo tvoje rodjake, zao mi je. Daleko bilo. Osecam da je zet izvukao neki testament iz naftalina ili tako nesto. Samo mi nije jasno zasto je iseljena iz stana kad on polaze pravo na polovinu stana. Druga polovina valjda ostaje u njenom vlasnistvu!?



#9 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 17 November 2013 - 19:57

ne znam svaki detalj ali znam da joj je tražio isti iznos koji je platila i njegovoj tašti.

 

 

mogla je, naravno, da ostane u pola stana. da sa dvoje dece nastavi da živi sa nepoznatim muškarcem. :D



#10 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 18 November 2013 - 18:34

Precizan registar prometa


Uvođenjem registra prometa nekretnina gde može da se proveri ko je vlasnik nekretnine i da li je pod nekim teretom donekle je povećana sigurnost na tržište nekretnina. Prevara, međutim, i dalje ima.
- Nedavno je čovek kupio stan. Samo sat vremena nakon što je novac legao na račun, neko je na stan upisao teret star deset godina. Dakle reč je o čistoj prevari i takvu štetu neće pokriti osiguravajuća kuća. Tu reaguju nadležni državni organi, a epilog se traži na sudu. Da bi se takve stvari izbegle, jedno od mogućih rešenja bilo bi to da kupac ne uplaćuje direktno novac prodavcu, već posredniku koji tek nakon upisa nekretnine na ime klijenta, prebacuje novac - kaže Stojanović.

http://www.blic.rs/V...odstetu-kupcima



#11 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 19 November 2013 - 16:28

Takvih situacija ce ocito uvek biti. Bitno je samo da se donosenjem dobrih zakona i ostrim sprovodjenjem istih to svede na najmanju mogucu meru. Krenulo se sa mrtve tacke. Imamo centralni registar za promet nepokretnosti, imamo digitalizovan i osvaremenjen katastar, novi zakon o posredovanju itd. Mada im tu jos dosta posla ali stvari se, sa trzisno-pravnog aspekta, krecu u dobrom smeru. Bar ja tako mislim.
 


#12 bpprr

bpprr
  • Members
  • 765 posts

Posted 01 December 2013 - 13:01

Ili jos bolje ne kupuje se nista u Srbiji dok za 18 meseci agencije ne budu odgovorne i primorane da placaju odstetu kupcima koji su prevareni kao sto pise u novom zakonu. Nemoguce da se stan mora kupiti sada.



#13 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 02 December 2013 - 17:21

Ko moze, taj bi svakako trebalo da iskulira tih 18 meseci. Medjutim, nikako mi ne ulazi u glavu zasto mora da prodje cak 18 meseci da bi jedan savrseno logican clan predmetnog zakona poceo da proizvodi pravno dejstvo!? Ej 18 meseci!!

Ali bar ne moramo vise da placamo agencijsku provizijiu. 3% ipak nije za bacanje. :thumbs: 



#14 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 02 December 2013 - 17:23

Apropo teme:

 

http://www.paragraf....okretnosti.html


Edited by Technogod, 02 December 2013 - 17:24.


#15 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 02 December 2013 - 17:27

A evo i jedne od manjkavosti savremenih tehnologija;

 

"Vrlo bitan nedostatak “kompjuterskog programa” je takođe došao do izražaja u realnoj životnoj situaciji kada su kupac i prodavac overili predugovor o kupoprodaji nepokretnosti ali nikad nije došlo do zaključenja glavnog ugovora. U toj situaciji (nezavisno od pravnih posledica da li je ugovorena i isplaćena ili vraćena kapara kao odustanica) ukoliko kupac i prodavac ne zaključe raskid tog predugovora (što je pravno besmisleno raditi a pitanje je da li to žele obe ugovorne strane) službenik na overi odbija da overi novi predugovor ili ugovor u kojem se u svojstvu prodavca nalazi isto lice koje je zaključivalo raniji predugovor jer to program ne dozvoljava, odnosno taj prodavac je prema “programu” lice koje više puta prometuje istom nepokretnošću. Pritom nikad u praksi sud nije odlučio za tri dana o žalbi na rešenje kojim se odbilo overa, već je potrebno znatno duže."