Jump to content


Photo
- - - - -

Zasto prati ruke?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 October 2013 - 22:07

Koksaki – bolest prljavih ruku

 

Kako se prenose?


Prenose se skoro isključivo fekooralnim putem, odnosno reč je o tipičnoj “bolesti prljavih ruku”. Izlučuju se stolicom (fecesom) i unose se u organizam kroz usta, najčešće prljavim rukama

 

Da li koksaki možemo dobiti posredstvom prljavih filtera u klimi? Ili iz vazduha?

Ne!

 

967722391525fe80375705182602542_v4%20big

 

Koje sve organe napada koksaki? Koje bolesti nastaju od ovih virusa?

Kao što je već rečeno, u preko 90% slučajeva koksaki virusne infekcije prolaze neprimetno. U 5-10% slučajeva se može razviti meningitis (upala moždanih ovojnica), perimiokarditis (upala srčanog mišića i srčane maramice)...

 

http://www.b92.net/z...0&nav_id=766583



#2 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 20 October 2013 - 22:10

Ima li šta o korišćenju paste za zube u Srbiji (da ne otvaramo posebnu temu)?



#3 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 20 October 2013 - 22:13

Ima li šta o korišćenju paste za zube u Srbiji (da ne otvaramo posebnu temu)?

 

Polako, one controversial topic at a time.



#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 October 2013 - 01:38

Ima li šta o korišćenju paste za zube u Srbiji (da ne otvaramo posebnu temu)?

 

 

Polako, one controversial topic at a time.

 

 

 

Priča se o "navali koksaki virusa" u Srbiji, da li je to zaista tako?

Ne! Nema ih ni manje ni više nego drugde u svetu, ni manje ni više nego godinama unazad. Tzv. “navala koksaki virusa u Srbiji” je uglavnom posledica neinformisanosti, neznanja, senzacionalizma i različitih špekulacija.

 

 

Ali vole srBovi da imadu sto niko drugi nema. Cak i ime virusu svi znaju. Samo ne umeju da prenesu ceo tekst, vec samo one delove koji im se svidjaju.

Sad imamo jos jedan topic koji je posledica neznanja, neiformisanosti, senzacionalizma i razlicitih spekulacija. A od viska glava ne boli ;) .



#5 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 October 2013 - 07:07

Ali vole srBovi da imadu sto niko drugi nema. Cak i ime virusu svi znaju. Samo ne umeju da prenesu ceo tekst, vec samo one delove koji im se svidjaju.

Sad imamo jos jedan topic koji je posledica neznanja, neiformisanosti, senzacionalizma i razlicitih spekulacija. A od viska glava ne boli ;) .

 

Ko ti drma kavez? Sta sad, ne treba prati ruke jer tog virusa ima svuda u svetu? :krsta:



#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 October 2013 - 10:35

Ko ti drma kavez? Sta sad, ne treba prati ruke jer tog virusa ima svuda u svetu? :krsta:

 

Ruke treba prati, ne samo zbog tog virusa vec i zbog drugih bolesti koje se na ovaj nacin prenose, ali ti ovaj topic nisi postavio zato da nas na to upozoris, vec da se zgrazas nad nehigijenom u srbalja. Eto, melankolic je pravilno shvatio svrhu topica. Da nije, pretpostavljam da bi i njega pitao ovo o kavezu.

A tek zakljucak da se ja zalazem za nepranje ruku.... Gde li si to procitao?



#7 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 October 2013 - 10:47

Ruke treba prati, ne samo zbog tog virusa vec i zbog drugih bolesti koje se na ovaj nacin prenose, ali ti ovaj topic nisi postavio zato da nas na to upozoris, vec da se zgrazas nad nehigijenom u srbalja. Eto, melankolic je pravilno shvatio svrhu topica. Da nije, pretpostavljam da bi i njega pitao ovo o kavezu.

A tek zakljucak da se ja zalazem za nepranje ruku.... Gde li si to procitao?

 

Topik i postovi su tu da edukuju, vidis i da sami autori clanka pokusavaju da objasne da se taj virus ne prenosi "klima uredjajima" vec prljavim rukama (nesto sto sam licno cuo nebrojeno puta) i tacno, u Srbiji je katastrofalna nehigijena ruku.

 

Sta tacno hoces, da opovrgnes to?



#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 October 2013 - 18:32

Topik i postovi su tu da edukuju, vidis i da sami autori clanka pokusavaju da objasne da se taj virus ne prenosi "klima uredjajima" vec prljavim rukama (nesto sto sam licno cuo nebrojeno puta) i tacno, u Srbiji je katastrofalna nehigijena ruku.

 

Sta tacno hoces, da opovrgnes to?

 

Ne moram ja nista da opovrgavam, jer su autori clanka to vec uradili. Oni su ti koji tvrde da je virus u jednakoj meri prisutan i drugde u svetu, te da se to ne menja vec godinama. To znaci da je i (ne)higijena ruku u Srbiji i u ostatku sveta tu negde. Inace bi valjda i virusa bilo vise u Srbiji, a ovi kazu da to nije slucaj.

Ukoliko ti mislis da su autori do polovine clanka govorili istinu, a kasnije presli na laganje, onda je to nesto drugo. Medjutim, u tom slucaju mi nije jasno zasto si izostavio da citiras i komentarises kraj clanka.



#9 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 October 2013 - 18:40

Ne moram ja nista da opovrgavam, jer su autori clanka to vec uradili. Oni su ti koji tvrde da je virus u jednakoj meri prisutan i drugde u svetu, te da se to ne menja vec godinama. To znaci da je i (ne)higijena ruku u Srbiji i u ostatku sveta tu negde. Inace bi valjda i virusa bilo vise u Srbiji, a ovi kazu da to nije slucaj.

Ukoliko ti mislis da su autori do polovine clanka govorili istinu, a kasnije presli na laganje, onda je to nesto drugo. Medjutim, u tom slucaju mi nije jasno zasto si izostavio da citiras i komentarises kraj clanka.


Tema je "zasto treba prati ruke" (o bolestima prljavih ruku), iz toga si zakljucila da su Srbija i Srbi napadnuti i dosla si da ih branis? :lol:

Od cega, od informacija o bolestima ili od pranja ruku?



#10 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 October 2013 - 20:29

Ti si napisao da je higijena ruku u Srbiji katastrofalna, a melankolic dodao i higijenu zuba. Ocigledno topic nije namenjen tome sto kazes, a da jeste, bila bi to vrlo zanimljiva tema.



#11 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 22 October 2013 - 21:25

Ti si napisao da je higijena ruku u Srbiji katastrofalna

 

To si ti uvela kao temu. Pogledaj uvodni post i pogledaj posle svoj komentar.

 

Ocigledno topic nije namenjen tome sto kazes, a da jeste, bila bi to vrlo zanimljiva tema.

 

Topik je prilicno jasan u naslovu i vazi za Liliputance isto kao i za Srbe. Tvoj problem je sto imas potrebu da trolujes svaki topik koji se bavi Srbijom i skreces temu, od rasizma kao na topiku o Romima, pa do pranja ruku na (vecito) druge.

 

Izvini da li ti zivis u Srbiji pa znas bolje od nas da li se ovde peru ruku ili mrze Romi?

 

Ja sam licno cuo sto puta tu pricu da se Koksaki virus prenosi preko klima uredjaja (a prenosi se prljavim rukama), isto kao sto znam da se ne peru ruke generalno i gotovo nikada kada se dodje kod nekoga u goste, po slavama, nakon koriscenja wc-a, za to mi ne treba nikakvo istrazivanje. Samo ti to znas bolje, pa objasni ministarstvu zdravlja Srbije da im nisu potrebne javne kampanje i istrazivanja vezane za higijenu ruku, jer si se ti nasla uvredjena. :krsta:



#12 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 October 2013 - 00:31

Ja sam licno cuo sto puta tu pricu da se Koksaki virus prenosi preko klima uredjaja (a prenosi se prljavim rukama), isto kao sto znam da se ne peru ruke generalno i gotovo nikada kada se dodje kod nekoga u goste, po slavama, nakon koriscenja wc-a, za to mi ne treba nikakvo istrazivanje. Samo ti to znas bolje, pa objasni ministarstvu zdravlja Srbije da im nisu potrebne javne kampanje i istrazivanja vezane za higijenu ruku, jer si se ti nasla uvredjena. :krsta:

 

Kako da se peru ruke u Srba kada vidi na šta liče javni wc- i po Srbiji, kako fekalije plivaju po toaletima.

Neka vilkiliks pronađe u njenim dosijeima koliko ima u Srbiji a koliko u razvijenom svetu toaleta na senzor pa neka se onda javi sa nekim njenim "svuda je isto" zaključkom.


Edited by melankolic, 23 October 2013 - 00:32.


#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 October 2013 - 09:28

Kako da se peru ruke u Srba kada vidi na šta liče javni wc- i po Srbiji, kako fekalije plivaju po toaletima.

Neka vilkiliks pronađe u njenim dosijeima koliko ima u Srbiji a koliko u razvijenom svetu toaleta na senzor pa neka se onda javi sa nekim njenim "svuda je isto" zaključkom.

 

E vidis, to bi vec bila zanimljiva tema, kad bi moglo da prodje bez vilkiliksa i slicnih upadica.

U Srbiji je javna higijena na ekstremno niskom nivou, jer kod onih koji odlucuju ne postoji svest o potrebi da se u to ulozi vise novca. Upravo zato pojedinci imaju visu svest o potrebi odrzavanja licne higijene, kad vec ne mogu da se pouzdaju u javno. U Srbiji se i topla voda meri na grame, a papirni ubrusi ispadnu skuplji od platnenih, ali to nije krivica pojedinaca. Oni se i u toj situaciji dovijaju kako znaju, pa uspevaju da i pored toplije klime i veoma losih uslova za odrzavanje higijene, ipak ne sire oko sebe bolestine i epidemije u vecoj meri nego bilo koji drugi.

Ja u tome vidim razlicit pristup, koji u krajnjoj liniji dovodi do istog rezultata. Valjda sam i ja pod uticajem onog sto sam naucila u detinjstvu, pa se smrznem svaki put kad vidim malo dete kako se ovde valja po podu neke javne ustanove, kako s tog istog poda skuplja cuclu i trpa je u usta, a da niko ne reaguje, kako ljudi ne pustaju vodu za sobom u toaletima (nemaju bas svi senzore), o upotrebi cetke da ne pricam i uopste, kako se pouzdaju u to da su sve povrsine koje dodiruju zaista ciste kao sto izgledaju.

A nisu, i zato su zarazne bolesti na onom istom nivou kao i u vidno prljavijoj Srbiji.

 

Ti ces sada naravno reci da ja na neki nacin branim Srbiju. Medjutim, nemam za to ni zelje ni potrebe, jer je statistika jasna. samo pokusavam da objasnim pojavu da su zarazne bolesti jednako prisutne i u razvijenim i vidno cistijim zemljama. Pretpostavljam da se radi o tome da su u onim prljavijim ljudi svesniji potrebe da se sami stite, pre svega pranjem sopstvenih ruku. ako ti imas neko drugo objasnjenje, volela bih da ga cujem/procitam.



#14 Loup

Loup
  • Banned
  • 940 posts

Posted 23 October 2013 - 09:40

Cleansing reduction



#15 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 23 October 2013 - 14:04

Sibley memorial hospital John Hopkins Washington DC podaci od juce, za septrmbar, pranje ruku 47%.Broj opservacija 276, tajnih opservera 42.

 

Podaci mi dolaze na mesecnom nivou, imamo 360 kreveta, sva odeljenja, hirurgija,onkologija, ER,porodiliste.....

 

Ovo je realna brojka, kada stimamo rezultate/sto naravno povremeno radimo/ onda moramo da se doguramo na 90%.

 

Pranje ruku je veeeeelika stavka u palniranju rada bolnice,panoi,prerdavanja, nagrade za najbolje odeljenje....stalno nesto novo ne bi li poboljsali rezultate. danas kupujem male kutijice dezinfekcionog sredstva da svaki zaposleni ima u dzepu, iako su pumpe pre par meseci postavljene na zillion mesta u bolnici,bukvalno na svaka 2 metra.ne vredi... realno je to pola pola sansa da ce ti sestra oprati ruke pre no sto se rukuje sa tobom... uh gde me nadjoste danas sa temom,odlepicu od onih 47 %