Jump to content


Photo
- - - - -

Ujedinjenje Pravoslavne i Katoličke crkve


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#31 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 22 October 2013 - 06:53

Pa reci u cemu je pravoslavlje ili katolicizam u pravu, a u cemu nije, daj primere (sve ove 'greskice' su mogle da se isprave i bez osnivanja jedne jedinstvene religije). Sve mi se cini (a to je i nekako prirodno, obzirom na rasprostranjenost i broj vernika) da bi se to ujedinjenje zavrsilo tako sto bi pravoslavci postali rimokatolici.
Cega bi inace trebalo (po tebi) da se odreknu katolici i sta bi to pravoslavno oni prihvatili?


Uzmimo najjednostavnije primere. Recimo, katolici bi mogli da ukinu celibat za sveštenike i da omoguće crkveni razvod.

Pravoslavlje i katolicizam će se uvek, ujedinjeni ili ne, razlikovati u obredima i tradiciji. Kao što se danas grkokatolici razlikuju od katolika latinskog obreda, pa ipak funkcionišu. Grkokatoličke crkve (njih 22) nisu izgubile svoju posebnost, a zašto bi je onda izgubile pravoslavne crkve.


#32 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 22 October 2013 - 20:41

Naivno vjerujes da je razlika u obredima i dogmama, umjesto da shvatis da je problem samo u jednom -  gdje zavrsavaju pare i moc.



#33 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 October 2013 - 21:33

Uzmimo najjednostavnije primere. Recimo, katolici bi mogli da ukinu celibat za sveštenike i da omoguće crkveni razvod.

Pravoslavlje i katolicizam će se uvek, ujedinjeni ili ne, razlikovati u obredima i tradiciji. Kao što se danas grkokatolici razlikuju od katolika latinskog obreda, pa ipak funkcionišu. Grkokatoličke crkve (njih 22) nisu izgubile svoju posebnost, a zašto bi je onda izgubile pravoslavne crkve.

Vidim da si krenuo da menjas katolike u pravoslavce :lol+:



#34 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 22 October 2013 - 21:34

Naivno vjerujes da je razlika u obredima i dogmama, umjesto da shvatis da je problem samo u jednom - gdje zavrsavaju pare i moc.


Pojednostavljeno tumačenje! Znam ja da je pitanje primata, ili ako hoćeš vlasti, osnovni kamen spoticanja. To sam rekao i u prvom postu. Stvar je u tome da te moći više nema mnogo, jer je uticaj crkve danas neuporedivo manji nego u ranijim vekovima.


#35 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 October 2013 - 17:22

Kao neutralni posmatrac (dakle ne mislim ni da je jedna niti druga strana "vise" u pravu), interesuje me racionalni argument za menjanje postojeceg stanja. Hoce li ujedinjena crkva imati manje troskove od sadasnjeg stanja? Ili sta znam, vise prihoda? Bolji (i kako meren) odnos sa vernicima? Kolicinski popust na nabavku sveca? Ili je motivacija posve iracionalne prirode te ne postoji nacin da se uporede prednosti i mane kvantitativno i/ili kvalitativno? 



#36 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 23 October 2013 - 22:31

Kao neutralni posmatrac (dakle ne mislim ni da je jedna niti druga strana "vise" u pravu), interesuje me racionalni argument za menjanje postojeceg stanja. Hoce li ujedinjena crkva imati manje troskove od sadasnjeg stanja? Ili sta znam, vise prihoda? Bolji (i kako meren) odnos sa vernicima? Kolicinski popust na nabavku sveca? Ili je motivacija posve iracionalne prirode te ne postoji nacin da se uporede prednosti i mane kvantitativno i/ili kvalitativno?


Ne radi se o finansijskim pitanjima (bar ih ja nisam ni jednog trenutka uzimao u obzir). Radi se prosto o velikoj sličnosti dve hrišćanske denominacije, i sasvim je prirodno da one teže potpunom duhovnom i institucionalnom jedinstvu!


#37 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 24 October 2013 - 11:05

Ne radi se o finansijskim pitanjima (bar ih ja nisam ni jednog trenutka uzimao u obzir). Radi se prosto o velikoj sličnosti dve hrišćanske denominacije, i sasvim je prirodno da one teže potpunom duhovnom i institucionalnom jedinstvu!

 

Ako se crkve prethodno ne reformišu suštinski a ne tek kozmetički, pod uslovom da je to uopšte moguće u šta iskreno ne verujem, ako se ne raskrsti sa skandalima, korupcijom, opskurnim interesima, politikanstvom, pohlepom, pedofilijom, srebroljubljem, zatucanošću i zatucavanjem, kriminalom, sujetom, nacionalizmom... itd... itd... itd... iako sve ovo može poslužiti kao zajednički sadržalac za ujedinjenje, takvim ujedinjenjem će samo ta duhovna beda crkve postati krupnija jer će se naći na jednoj gomili i ništa više.

 

U današnjoj konstelaciji stvari posledica ekumenizma bi bila upravo to.


Edited by pixel, 24 October 2013 - 12:24.


#38 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 24 October 2013 - 15:24

Ako se crkve prethodno ne reformišu suštinski a ne tek kozmetički, pod uslovom da je to uopšte moguće u šta iskreno ne verujem, ako se ne raskrsti sa skandalima, korupcijom, opskurnim interesima, politikanstvom, pohlepom, pedofilijom, srebroljubljem, zatucanošću i zatucavanjem, kriminalom, sujetom, nacionalizmom... itd... itd... itd... iako sve ovo može poslužiti kao zajednički sadržalac za ujedinjenje, takvim ujedinjenjem će samo ta duhovna beda crkve postati krupnija jer će se naći na jednoj gomili i ništa više.

U današnjoj konstelaciji stvari posledica ekumenizma bi bila upravo to.

Problemi koje si naveo nažalost jesu prisutni i na Istoku i na Zapadu, i to u sve većem obimu. Oni se definitivno moraju iskoreniti, naročito pedofilija i korupcija. Dakle, ja se slažem da su reforme preko potrebne, i upravo u papi Franji vidim iskenost, otvorenost i odlučnost da se devijacijama u crkvi stane na put! Bio bi lepo kada bi se i kod nas pojavio jedan takav čovek.

Edited by rolling stone, 24 October 2013 - 15:25.


#39 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 24 October 2013 - 16:28

sasvim je prirodno da one teže potpunom duhovnom i institucionalnom jedinstvu!

Ne razumem, zasto je prirodno? Cime je odredjena prirodnost? Podeljene postoje duze nego sto su postojale spojene ako cemo o protoku vremena. Ako cemo o idejama, zasto je "prirodno" da budu u jedinstvu? Crkve dokazuju da je moguce postojati i van jedinstva.

Ono sto je kontradiktorno u premisi je da se govori o organizacionom, funkcionalnom i nomenklaturnom jedinstvu - ali bez navodjenja razloga zasto je bolje organizaciono stanje jedinstva od nedjedinstva, zasto je bolje funcionalno stanje jedinstva od nejedinstva, i zasto je bolje nomenklaturno stanje jedinstva od nejedinstva. Ako se misli samo na duhovno jedinstvo, onda se moze argumentovati duhovnim razlozima - ali ako postoje razlozi za organizacionu promenu, mislim da je prirodno (sic!) postavljati pitanje da li postoje organizacioni razlozi. 



#40 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 24 October 2013 - 18:27

ali bez navodjenja razloga zasto je bolje organizaciono stanje jedinstva od nedjedinstva, zasto je bolje funcionalno stanje jedinstva od nejedinstva, i zasto je bolje nomenklaturno stanje jedinstva od nejedinstva.

 

OP kaze da je cilj da se obuzda odliv mozgova u ateizam

i odliv dijabola u dublji radikalizam... 

 

(Bez da analiziram koliko bi ovo pomoglo)



#41 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 24 October 2013 - 18:32

Ovo sam slikao prije mjesec dana u Jerusalimu. Na slici je ulaz u Church of Holy Sepulchre, a strelicom su oznacene ljestve koje tu stoje od sredine 18. vijeka jer se crkvenjaci nisu mogli dogovoriti cije je sta, cesto se fizicki obracunavaju i nista pod milim bogom (pun intended) se ne mogu dogovoriti, pa ni oko trivijalne stvari kao sto je popravka prozora. A tek ujedinjenje, ta ne budite smijesni. 

 

Attached File  Immovable ladders.jpg   147.62KB   18 downloads



#42 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 24 October 2013 - 19:46

OP kaze da je cilj da se obuzda odliv mozgova u ateizam

i odliv dijabola u dublji radikalizam... 

 

(Bez da analiziram koliko bi ovo pomoglo)

 

:) Pa mene upravo to zanima - kako i zasto bi ujedinjena crkva bolje radila - ako je glavni motiv bolji rad. Ako je glavni motiv neopipljiv, transcedentalan ili koji god pojam da je sada popularan ("nebeski"?), onda u redu, ali ne razumem sta ce "transcedentalnoj" svrsi organizacija jednog ili drugog tipa, ili kako bi menjanje  organizacije pomoglo. 



#43 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 24 October 2013 - 22:58

Uzmimo najjednostavnije primere. Recimo, katolici bi mogli da ukinu celibat za sveštenike i da omoguće crkveni razvod.

Pravoslavlje i katolicizam će se uvek, ujedinjeni ili ne, razlikovati u obredima i tradiciji. Kao što se danas grkokatolici razlikuju od katolika latinskog obreda, pa ipak funkcionišu. Grkokatoličke crkve (njih 22) nisu izgubile svoju posebnost, a zašto bi je onda izgubile pravoslavne crkve.

 

Pa neka ukinu, sta ce im ujedinjenje za to? Ti izgleda ne shvatas istorijiske razlike izmedju katolicke crkve (koja je bila uzdignuta na nivou nekih kraljevstava) i pravoslavnih (koje bi, da bi opstale morale da se vezu za etnicki nacionalizam). 

Ko ce da bude uz rusku ili srpsku pravoslavnu crkvu, ako im na celu bude papa? 

 

OP kaze da je cilj da se obuzda odliv mozgova u ateizam

i odliv dijabola u dublji radikalizam... 

 

(Bez da analiziram koliko bi ovo pomoglo)

 

Sta je OP?


Edited by nesquik, 24 October 2013 - 22:58.


#44 rolling stone

rolling stone
  • Members
  • 78 posts

Posted 26 October 2013 - 08:54

Ja sam svestan svih istorijskih razlika dve crkve, ali sam isto tako svestan da obe ispovedaju identičnu veru. Zato treba da to rade zajedno, kao i prvih 1000 godina!

#45 holden87

holden87
  • Members
  • 12 posts

Posted 27 October 2013 - 20:15

Pa neka ukinu, sta ce im ujedinjenje za to? Ti izgleda ne shvatas istorijiske razlike izmedju katolicke crkve (koja je bila uzdignuta na nivou nekih kraljevstava) i pravoslavnih (koje bi, da bi opstale morale da se vezu za etnicki nacionalizam). 

Ko ce da bude uz rusku ili srpsku pravoslavnu crkvu, ako im na celu bude papa? 

 

 

Sta je OP?

Mislim da je mišljen otvarač teme, opening poster, il' kako se to već naziva :)